Nasi pływacy błysnęli na Arena Grand Prix Puchar Polski

AGPP 2018
Z dużym powodzeniem prezentowali się Nasi uczniowie zrzeszeni w Oświęcimskiej SMS w Pływaniu podczas zawodów z udziałem czołówki polskich pływaków w Oświęcimiu.
Polecamy także relacje z regionalnych i wojewódzkich portali informacyjnych. Odnośniki znajdują się do wglądu pod tekstem. O świetnych wynikach naszych uczniów będzie można poczytać również na łamach listopadowego numeru Głosu Oświęcimskiego 24.
Wśród zawodniczek z najlepszymi osiągnięciami należy wyróżnić Dominikę Kossakowską, podopieczną trenera Piotra Woźnickiego, która znalazła się wśród szóstki najlepszych uczestniczek zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski. Ponadto dwukrotnie triumfowała w wyścigach na dystansie 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Na szczególne uznanie zasługuje także Marta Klimek, najlepsza szesnastolatka minionych zawodów.
W pierwszej dziesiątce za trzy najlepsze rezultaty w kategorii 14-letnich zawodników według kolejności od najlepszego miejsca znaleźli się; Mateusz Mamcarz, Renata Wilczek, Wiktoria Miernik. W kategorii 15-letnich pływaków; Marta Klimek, Jan Więzik, Michał Daszkiewicz, Weronika Kusion. W kategorii 17 i 18-letnich uczestników; Dominika Kossakowska, Daria Nita, Mateusz Dubas.
„W kategorii OPEN na piątej pozycji znalazła się Dominika Kossakowska z kolei na miejscu ósmym widniała Daria Nita. Z rekordem okręgu 14-latków na dystansie 50 metrów stylem dowolnym zawody zakończył, Mateusz Mamcarz” – relacjonuje Piotr Woźnicki, szkoleniowiec w SMS Oświęcim funkcjonującej w powiatowej Dwójce.
„Gratuluję Wszystkim naszym zawodnikom ambitnej sportowej postawy, woli walki i nowych rekordów życiowych” – mówi Jacek Stoch, dyrektor Powiatowego Zespołu numer 2 SOMSiT im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.
/autor: Jakub Konior /

Cieszy mnie choćby najmniejszy postęp

WZSP
O zwycięskim meczu siatkarek z UKS Setbol Oświęcim z przedstawicielkami UMKS Kęczanin Kęty, najbardziej emocjonujących momentach rozgrywki, nieocenionym wsparciu koleżanek z klubu i solidnym dopingu kibiców. Opowiada Sandra Piszczek, reprezentantka UKS Setbol Oświęcim. Z uczennicą Powiatowego Zespołu numer 2 SOMSiT im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu rozmawia Jakub Konior.
 
Rozmowa jest także dostępna na łamach lokalnych i wojewódzkich serwisów informacyjnych. Odnośniki znajdują się do wglądu pod tekstem.
 
Jakub Konior: Jak wyglądały Wasze przygotowania do meczu Ligi Juniorek…?
 
Sandra Piszczek: „Tak naprawdę ruszyły już w trakcie wakacji na obozie sportowym w Rewalu. W sposób szczególny pracowałyśmy nad blokiem i atakiem. Warto podkreślić, że na zgrupowania poczyniłyśmy duże postępy, które były widoczne podczas meczu”.
Czego najbardziej obawiałyście się ze strony swoich przeciwniczek z UMKS Kęczanin Kęty?
„Tuż przed meczem doszły nas słuchy, że dziewczyny z Kęt również poczyniły bardzo duży progres. Ponadto na boisku było wiele nowych zawodniczek, a więc nie wiedziałyśmy czego możemy się spodziewać z ich strony. Zwłaszcza, że dawno nie grałyśmy z tą drużyną”.
Końcowy wynik meczu 3:0 dla siatkarek z UKS Setbol Oświęcim to zasługa…?
„Przede wszystkim bardzo dobrego zgrania naszego zespołu i ciężkiej pracy każdej z dziewczyn”.
Spodziewałyście się, że pójdzie Wam, aż tak dobrze?
„Szczerze mówiąc nie brałyśmy pod uwagę, że uda nam się zakończyć to spotkanie z takim świetnym wynikiem”.
Najbardziej emocjonujące momenty w trakcie 71-minutowego spotkania?
„Najbardziej nerwowo było w trakcie całego trzeciego seta niby cały czas wygrywałyśmy, ale z nami nigdy nie wiadomo i zawsze mówimy, że kto nie wygrywa 3:0 przegrywa 3:2 dlatego musiałyśmy się jeszcze bardziej spiąć, aby nie spełnił się ten czarny scenariusz”.
Czy w hali sportowej popularnego „Chemika” towarzyszyli Wam wierni kibice?
„Kibice byli obecni. To właśnie ze względu na nich zdawałyśmy sobie sprawę, że musimy zaprezentować wysoki poziom gry. Za sprawą solidnego dopingu niewątpliwie w dużym stopniu przyczynili się do naszej wygranej. Z meczu na mecz trybuny w hali sportowej powiatowej Dwójki coraz bardziej się zapełniają co nas niezmiernie cieszy. Ponadto jak to dziewczyny lubimy być w centrum uwagi”. 
Niezawodny sposób, który pozwala Ci na pozbycie się stresu w trakcie meczu…?
„Jest nim poczucie wsparcia ze strony moich koleżanek z klubu. Pamiętam, że zanim weszłam na boisko praktycznie każda z dziewczyn podeszła do mnie, aby dodać mi otuchy i przypomnieć, że nie mam się czym denerwować”.
Szczególne przemyślenia po minionych rozgrywkach?
„Jestem rozgrywającą i jeszcze niedawno rozgrywałam z miejsca, a teraz próbuje z wyskoku w związku z czym cieszę się z poczynionego postępu. Pamiętam, że po meczu dwóch trenerów pogratulowało mi mojej gry. Zdaje sobie sprawę, że nie mogę spocząć na laurach tylko pracować jeszcze ciężej”.
Dziękuję bardzo za rozmowę i poświęcony czas. 
„Dziękuję”.

Wyjątkowa lekcja z Panem Janem Babiarzem (Galeria)

DB 1
Bezcennym doświadczeniem z uczniami naszego popularnego „Chemika” podzielił się p. Jan Babiarz, wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych Oświęcim podczas wizyty w murach szkoły.
 
Przewodnim tematem wydarzenia były zagadnienia dotyczące ochrony środowiska. W spotkaniu z młodzieżą, które prowadził dyrektor szkoły, p. Jacek Stoch wzięli udział wyjątkowi goście; p. Jan Babiarz, wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych Oświęcim oraz p. Wanda Piątek, była wicedyrektor szkoły.
 
Jak zgodnie przyznają uczestnicy spotkania była to bardzo ciekawa lekcja historii, która dostarczyła uczniom wiedzy na temat rozwoju branży chemicznej na terenie Oświęcimia. Jan Babiarz, jako wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych podzielił się swoją wiedzą dotyczącą wpływu substancji produkowanych oraz stosowanych technologii w Oświęcimiu na stan środowiska. 
 
Dzięki uczestnictwu w spotkaniu uczniowie dowiedzieli się  także z jakimi problemami firma musiała się zmierzyć, by spełnić wysokie wymagania dotyczące przestrzegania przepisów ekologicznych.
 
„Ogrom pytań kierowanych do zaproszonych gości świadczył o dużym zaangażowaniu wdzięcznej za spotkanie młodzieży z oddziałów o profilu technik technologii chemicznej i biologiczno-chemicznej” – cieszy się, Jacek Stoch, dyrektor powiatowej Dwójki im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.
 
 
 
/ autor: Jakub Konior

Nasi uczniowie na wycieczce naukowej w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym (Galeria)

ZOO 8W pierwszej dekadzie października do krakowskiego ZOO pod opieką p. Anny Somogyi, p. Urszuli Przybytek oraz p. Jolanty Rakowskiej udali się uczniowie z klas; 1 chemicznej Technikum, 2B LOMS i 2C LOMS.

O wycieczce naszych uczniów można poczytać na łamach Faktów Oświęcim. Odnośnik do publikacji znajduje się do wglądu pod tekstem.

Wyjazd stanowił świetną okazję do usystematyzowania, a przede wszystkim wzbogacenia wiedzy na temat różnorodnych gatunków zwierząt znajdujących się w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym.

„Możliwość przyglądania się zachowaniu egzotycznych zwierząt z odległych kontynentów dostarczyła uczniom wiele emocji. Warto podkreślić, że za sprawą bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, cenne wiadomości zdobyte podczas wycieczki niewątpliwie zapadną w pamięć jej uczestnikom” – relacjonuje Anna Somogyi, organizatorka wyjazdu do stolicy Małopolski.

„Kocham zwierzęta dlatego strasznie się ucieszyłam, że jedziemy właśnie w to miejsce. Wycieczkę uważam za bardzo udaną, dowiedziałam się naprawdę wielu ciekawych rzeczy i mam nadzieje, że kiedyś uda mi się jeszcze tutaj wrócić” – mówi Wiktoria, uczennica drugiej klasy liceum o profilu biologiczno-matematycznym w powiatowej Dwójce.

Pomimo zmęczenia wynikającego z bogatego programu zwiedzania w drodze powrotnej uczniowie ochoczo wymieniali się swoimi przemyśleniami, co świadczy o realizacji głównego założenia minionej wycieczki naukowej.

Materiał w Faktach Oświęcim

Galeria zdjęć TUTAJ

/ autor: Jakub Konior /

Świetny początek sezonu naszych pływaków

C1A7C1DA-63B8-431F-B7CA-85928C7A183C (1)Doskonałą formę zaprezentowali reprezentanci Szkoły Mistrzostwa Sportowego Oświęcim w pływaniu podczas zawodów okręgowych z cyklu Grand Prix Małopolski – Puchar Wszechstronności Stylowej na oświęcimskiej pływalni.

O znaczących osiągnięciach naszych pływaków można poczytać m.in. na łamach Faktów Oświęcim i Portalu Oświatowego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odnośniki do publikacji znajdują się do wglądu pod tekstem.

„Pierwszy sprawdzian formy dla naszych zawodników wypadł obiecująco i zaowocował nowym rekordem Okręgu Małopolskiego czternastolatków poprawionym przez Mateusza Mamcarza  na dystansie 100 metrów stylem dowolnym  oraz wieloma rekordami życiowymi naszych pływaków”- ocenia Piotr Woźnicki, trener w oświęcimskiej SMS.

W punktacji łącznej wśród zawodniczek 16-letnich i starszych brylowała Dominika Kossakowska, wyprzedzając swoje klubowe koleżanki  Zuzannę Nowak i Natalię Lewandowską. Na drugim stopniu podium uplasował się Mateusz Dubas. W kategorii  14 i 15-latek zwyciężyła Marta Klimek. Z kolei trzecią lokatę wywalczyła młodsza o rok Renata Wilczek.

„Wśród chłopców pewnie zwyciężył świeżo upieczony rekordzista okręgu, Mateusz Mamcarz, plasując się przed Mateuszem Krupą. Warto podkreślić, że w najmłodszej kategorii drugie miejsce zajęła uzdolniona trzynastoletnia, Alicja Lubińska”- podsumowuje Piotr Woźnicki.

Materiał w Faktach Oświęcim

Publikacja w Portalu Oświatowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

/ autor: Jakub Konior