Dublin
Londyn
La Valetta

Witaj na stronie poświęconej projektowi Mobilność nauczycieli Powiatowej Dwójki w Oświęcimiu – rozwój językowy, metodyczny i europejski.

Projekt Erasmus+ ma na celu poprawę jakości pracy instytucji uwzględniając jej wymiar europejski i wspierając aktualne priorytety europejskie. Jest to projekt instytucjonalny tj. koncentrujący się nie tyle na efekcie mobilności dla poszczególnych jej uczestników lecz na długofalowym efekcie dla całej instytucji, której pracownikami są uczestnicy mobilności.

Ukazał się artykuł na temat naszego Erasmusa.

Na stronie www.faktyoswiecim.pl ukazał się artykuł na temat naszego Erazmusa.

Nauczyciele powiatowej Dwójki  w Programie Erasmus

Malta – cykl prelekcji

W marcu bieżącego roku odbył się cykl prelekcji przeprowadzonych przez nauczyciela naszej szkoły Tomasza Zięba dotyczący wyspy Malty. W programie uczestniczyli m.in. uczniowie klas IIg i IIIc. Uczniowie mogli się dowiedzieć wielu interesujących faktów dotyczących fascynującej historii wyspy, najważniejszych zabytków czy najciekawszych miejsc godnych zobaczenia. Sporym zainteresowaniem cieszyły się też zaprezentowane możliwości pogłębiania znajomości języka angielskiego w szkołach językowych na Malcie. Prelekcje zawierały także wiele cennych informacji dot. życia codziennego i geografii wyspy.

 

 

 

Kreatywne lekcje języka obcego.

Spotkanie odbyło się 04.02.2019 i uczestniczyli w nim nauczyciele języka angielskiego oraz niemieckiego.

Główną rzeczą, na którą zwrócono uwagę biorąc udział w kursie, była bezpodręcznikowa formuła prowadzenia zajęć, zaprezentowano więc koleżankom i kolegom różnorodne formy nauczania zarówno gramatyki jak i słownictwa. Nie tylko rozwijają one kreatywność i kompetencje komunikacyjne, ale przede wszystkim są dla uczniów ciekawe.

Lekcje filmowe

  • Oglądanie krótkich filmów, które w pewnym momencie są przerywane, a zadaniem uczniów jest domyślić się i opowiedzieć, co było dalej.
  • Ćwiczenie w parach – jeden z uczniów siedzi tyłem do ekranu, a partner opowiada mu, co dzieje się na ekranie.
  • Oglądanie krótkiego filmiku przedstawiającego np. wykonanie jakiejś potrawy, następnie uczniowie mają za zadanie napisać przepis.

Lekcje gramatyki

  • Nauczyciel krótko wprowadza nowe zagadnienie na przykładzie 1-2 zdań, następnie uczniowie sami układają 2-3 własne przykłady.
  • Uczniowie w grupach 2-3 osobowych układają wiersz, w którym każdy wers zawierać będzie nowo poznane zagadnienie gramatyczne.
  • Uczniowie piszą list zawierający nowe zagadnienia gramatyczne (np. Czas przyszły – „Napisz list do siebie samego za 20 lat: Co będziesz wtedy robił? Jak będzie wyglądało twoje życie?) Nauczyciel sam określa długość listu i ilość użytych elementów gramatycznych (ok. jedna strona A4)

Gry i zabawy

  • Lifeboat on the Titanic
  • Wyspa skarbów
  • Co byś zrobił(a), gdybyś był(a) mną?
  • Opowiedz mi o sobie

Spotkanie prowadziła p. Joanna Janiczek

Londyn – praktyczny poradnik turysty

Co zwiedzić? Jak poruszać się po Londynie? Gdzie zjeść coś dobrego i oryginalnego? Gdzie zrobić zakupy? To pytania na które próbował odpowiedzieć Edmund Żółtowski na spotkaniu z uczniami prezentując i opowiadając o swoim pobycie i kursie językowym w Londynie.
Spotkanie miało na celu przekazanie praktycznych wskazówek i rad dotyczących podróży, noclegów, transportu i zwiedzania Londynu. Uczniowie mogli obejrzeć różne wydawnictwa, mapy i przewodniki dotyczące stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii. Bardzo interesujące okazały się wydawnictwa przywiezione z Londynu, gdzie można było dowiedzieć się o ciekawych miejscach i wydarzeniach godnych uwagi z oryginalnych opisów w języku angielskim. Wszystkie te informacje uczniowie mogli na bieżąco sprawdzać wyszukując w Internecie aktualne strony, zdjęcia i artykułu dotyczące interesujących ich miejsc i wydarzeń.

Warsztaty metodyczne

W dniu 7 stycznia 2019 r. odbyły się warsztaty metodyczne w ramach projektu Erasmus, w których udział wzięli nauczyciele języków obcych . Podczas warsztatów  przedstawiłam ogólną tematykę specjalistycznego kursu metodycznego „Empowerment In ICT Skils: Making use of technology Tools”, który odbył się  w sierpniu 2018r na Malcie.

Podczas zajęć zaprezentowałam tworzenie pokazu slajdów korzystając ze strony WWW.spark.adobe.com. Korzystanie ze Spark.adobe jest bezpłatne. Po założeniu konta, użytkownik może tworzyć na tej stronie ciekawe prezentacje w krótkim czasie. Na stronie znajdziemy mnóstwo inspiracji oraz gotowych prezentacji. Jeśli nie dysponujemy prywatnymi zdjęciami, pomocna okaże się baza darmowych zdjęć do pobrania z WWW.pixabay.com. Sam sposób wykonania prezentacji jest bardzo prosty. Zdjęcia można edytować, do slajdów można dołączyć napisy, tekst, krótki film oraz podkład muzyczny. Po utworzeniu prezentacji możemy zachować ja  jako  prywatną do  użytku własnego lub też udostępnić ją innym użytkownikom.

 Myślę, że ten instrument może okazać się atrakcyjnym narzędziem urozmaicającym pracę na lekcji. W ten sposób możemy zaprezentować dowolny temat, ale także warto zachęcić uczniów do wykonywania zadań w formie prezentacji, np. na temat minionych wakacji, ferii, świąt, dnia, kultury i zabytków różnych krajów.

Daria Kobyłczyk

 

Symbole Irlandii – spotkanie z młodzieżą

Dnia 14 grudnia 2018 roku odbyło się spotkanie z młodzieżą naszej szkoły nauczycieli, którzy uczestniczyli w kursach językowych na terenie Irlandii (Jarosław Wróbel, Piotr Kak). Spotkanie pt. „Symbole Irlandii” miało za zadanie przybliżyć uczniom ten jakże piękny kraj, bogaty w ludzi i tradycje. Oprócz symboli narodowych takich jak flaga, godło czy hymn, zaprezentowano przybyłym mniej oficjalne symbole, nierozerwalnie kojarzące się z „zieloną wyspą”. Hurling, „ballada o Molly Mallone”, trójlistna koniczyna to znaki jednoczące Irlandczyków, świadomych swej wielkiej historii.

Był również czas na pytania, spotkanie skończyło się obietnicą następnych, związanych z prezentacją tego gościnnego zakątka ziemi, gdzie znalazło schronienie i pracę wielu Polaków, poszukujących lepszych warunków życia niż oferowane w Polsce.

Prezentacja przygotowana na spotkanie

Tematyczne warsztaty językowe

W dniu 27.11.2018 r. Pani Jolanta Materkowska-Bonar przeprowadziła spotkanie z uczniami, którego tematem była relacja z zagranicznego kursu językowego w Cambridge. W trakcie wykładu opowiedziała uczniom o historii tego miasta. Zwróciła przede wszystkim  uwagę na fakt, iż  Cambridge to miasto turystyczne, gdzie znajduje  się drugi najstarszy uniwersytet w Anglii. Podczas spotkania przedstawiła zakres tematyczny kursu językowego, który obejmował m. in. następujące zagadnienia – podstawy legal english, zawody, zainteresowania, podróże, geografia, biologia, poznawanie obcych kultur.

Warsztaty metodyczne

W dniu 19 listopada 2018 odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli języków obcych w ramach warsztatów metodycznych projektu Erasmus. Tym razem prowadzący spotkanie mgr Tomasz Zięba zaprezentował elementy specjalistycznego kursu dla nauczycieli języka angielskiego, który miał miejsce na Malcie w lipcu bieżącego roku. Prezentacja koncentrowała się na sposobach wykorzystania w pracy z uczniami ciekawych stron internetowych :

Warsztaty metodyczne – rozwijanie umiejętności komunikacji

W dniu 29.10.2018 odbyły się warsztaty metodyczne nauczycieli języków obcych. Oto krótkie sprawozdanie z tego spotkania:

 

Spotkanie odbyło się 29.10.2018 i uczestniczyli w nim nauczyciele języka angielskiego oraz niemieckiego. Podczas spotkania opowiedziałam moim koleżankom i kolegom o ogólnej strukturze kursu, w którym uczestniczyłam, oraz przedstawiłam najważniejsze spostrzeżenia dotyczące zajęć:

Strony internetowe uczniów

Dzisiaj uczniowie klasy IV informatycznej oddawali przygotowane przez siebie strony państw do których uczestnicy projektu ersmus wyjeżdżali.

Oto zrzuty ekranowe tych prac.

   
Przetłumacz »