Tematyczne warsztaty językowe

W dniu 27.11.2018 r. Pani Jolanta Materkowska-Bonar przeprowadziła spotkanie z uczniami, którego tematem była relacja z zagranicznego kursu językowego w Cambridge. W trakcie wykładu opowiedziała uczniom o historii tego miasta. Zwróciła przede wszystkim  uwagę na fakt, iż  Cambridge to miasto turystyczne, gdzie znajduje  się drugi najstarszy uniwersytet w Anglii. Podczas spotkania przedstawiła zakres tematyczny kursu językowego, który obejmował m. in. następujące zagadnienia – podstawy legal english, zawody, zainteresowania, podróże, geografia, biologia, poznawanie obcych kultur.

Ponadto w formie prezentacji zaprezentowała uczniom zdjęcia z Cambridge – starego miasta,  szkoły językowej, gdzie odbywały się zajęcia, oraz przedstawiłam pozostałych uczestników kursu, z którymi tworzyłam grupę naukową. Opowiedziała podopiecznym o specyfice uczestnictwa w  zagranicznych kursach – wszystkie ćwiczenia prowadzone były przez lektorów w języku angielskim – oraz o zaletach wynikających z poznawania obcokrajowców, ich kultur i prowadzenia konwersacji w języku obcym.

Wskazała, jakie metody dydaktyczne zostały wykorzystywane przez lektorów w trakcie zajęć. Nauczyciele postawili przede wszystkim na rozwój umiejętności praktycznych oraz naukę wykorzystywania języka angielskiego w różnych, życiowych sytuacjach. Na początku zajęć odbywały się ćwiczenia integrujące, których celem było bliższe poznanie uczestników kursu. Lektorzy często korzystali również z ćwiczeń indywidualnych oraz gier zespołowych. W trakcie kursu odbyły się również zajęcia plenerowe – zwiedzaliśmy Cambridge, poznawaliśmy historię miasta.  Lektorzy oczekiwali od kursantów umiejętności referowanie wypowiedzi na zadany temat oraz samodzielnej pracy z tekstem. Wykorzystywali również pokazy telewizyjne oraz komputerowe.

Na zakończenie spotkania zaprezentowała uczniom zdjęcia z wycieczek edukacyjnych po Anglii – w Londynie, Salisbury i Stonehenge. Zachęcałam młodzież do uczestnictwa w zagranicznych kursach językowych w przyszłości. Przede wszystkim zwróciłam ich uwagę na możliwość pogłębiania wiedzy językowej, przy jednoczesnej możliwości poznania obcej kultury w towarzystwie nowopoznanych ludzi.

Prezentacja przedstawiona na zajęciach

Zdjęcia z zajęć