Category Archives: Informacje bieżące

Pokonajmy nowotwory krwi

 

 

Jak możesz pomóc, jak wygląda rejestracja, a jak pobiera się szpik?

Przeczytaj drugą część ulotki

 

Nasi pływacy błysnęli na Arena Grand Prix Puchar Polski

Z dużym powodzeniem prezentowali się Nasi uczniowie zrzeszeni w Oświęcimskiej SMS w Pływaniu podczas zawodów z udziałem czołówki polskich pływaków w Oświęcimiu.

Polecamy także relacje z regionalnych i wojewódzkich portali informacyjnych. Odnośniki znajdują się do wglądu pod tekstem. O świetnych wynikach naszych uczniów będzie można poczytać również na łamach listopadowego numeru Głosu Oświęcimskiego 24.

Wśród zawodniczek z najlepszymi osiągnięciami należy wyróżnić Dominikę Kossakowską, podopieczną trenera Piotra Woźnickiego, która znalazła się wśród szóstki najlepszych uczestniczek zawodów Arena Grand Prix Puchar Polski. Ponadto dwukrotnie triumfowała w wyścigach na dystansie 100 i 200 metrów stylem dowolnym. Na szczególne uznanie zasługuje także Marta Klimek, najlepsza szesnastolatka minionych zawodów.

W pierwszej dziesiątce za trzy najlepsze rezultaty w kategorii 14-letnich zawodników według kolejności od najlepszego miejsca znaleźli się; Mateusz Mamcarz, Renata Wilczek, Wiktoria Miernik. W kategorii piętnastoletnich pływaków; Marta Klimek, Jan Więzik, Michał Daszkiewicz, Weronika Kusion. W kategorii 17 i 18-letnich uczestników; Dominika Kossakowska, Daria Nita, Mateusz Dubas.

„W kategorii OPEN na piątej pozycji znalazła się Dominika Kossakowska z kolei na miejscu ósmym widniała Daria Nita. Z rekordem okręgu 14-latków na dystansie 50 metrów stylem dowolnym zawody zakończył, Mateusz Mamcarz” – relacjonuje Piotr Woźnicki, szkoleniowiec w SMS Oświęcim funkcjonującej w powiatowej Dwójce.

„Gratuluję Wszystkim naszym zawodnikom ambitnej sportowej postawy, woli walki i nowych rekordów życiowych” – mówi Jacek Stoch, dyrektor Naszej Szkoły.

Materiał w Głosie 24

Publikacja w Portalu Oświatowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

 

/autor: Jakub Konior /

 

Wyjątkowa lekcja z Panem Janem Babiarzem (Galeria)

O minionym wydarzeniu informują także Fakty Oświęcim, odnośnik znajduje się do wglądu pod tekstem.

Przewodnim tematem wydarzenia były zagadnienia dotyczące ochrony środowiska. W spotkaniu z młodzieżą, które prowadził dyrektor szkoły, p. Jacek Stoch wzięli udział wyjątkowi goście; p. Jan Babiarz, wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych Oświęcim oraz p. Wanda Piątek, była wicedyrektor szkoły.

Jak zgodnie przyznają uczestnicy spotkania była to bardzo ciekawa lekcja historii, która dostarczyła uczniom wiedzy na temat rozwoju branży chemicznej na terenie Oświęcimia. Pan Jan Babiarz, jako wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych podzielił się swoją wiedzą dotyczącą wpływu substancji produkowanych oraz stosowanych technologii w Oświęcimiu na stan środowiska.

Dzięki uczestnictwu w spotkaniu uczniowie dowiedzieli się  także z jakimi problemami firma musiała się zmierzyć, by spełnić wysokie wymagania dotyczące przestrzegania przepisów ekologicznych.

„Ogrom pytań kierowanych do zaproszonych gości świadczył o dużym zaangażowaniu wdzięcznej za spotkanie młodzieży z oddziałów o profilu technik technologii chemicznej i biologiczno-chemicznej” – cieszy się, Jacek Stoch, dyrektor Naszej Szkoły.

Materiał w Faktach Oświęcim

Galeria zdjęć

/ autor: Jakub Konior /

 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Naszej Szkole

 9 listopada 2018 roku   Nasza Szkoła  świętowała  setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.  Podczas uroczystego apelu o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego, a następnie  klasa 1 mundurowa złożyła ślubowanie. Odczytano też apel niepodległościowy oraz podsumowano konkursy związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obszerną relację oraz galerię opublikujemy wkrótce.

 

 

Konkurs na najwyższą frekwencję- wyniki

Uwaga!

W związku z ogłoszeniem wyników  konkursu na najwyższą frekwencję dzień 13.11. 2018 r. (wtorek)
jest dniem bez pytania dla poniżej wymienionych klas:

Wyniki konkursu- klasy zwolnione z pytania- kliknij

 

Uczniowie „Chemika” na grobach nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły

Stało się już tradycją, że przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzają groby byłych nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi spoczywających na okolicznych cmentarzach. W słoneczny, choć mroźny wtorek 31 października 2018 roku młodzież oświęcimskiego Chemika wraz z opiekunami samorządu uczniowskiego Mieczysławem Kurczabem i Kazimierzem Foltynem udała się na oświęcimskie nekropolie oraz na cmentarze w Starej Wsi i Dankowicach. Uczczono chwilą ciszy pamięć tych, co odeszli, a na grobach zapalono znicze i zostawiono okolicznościowe kartkę, które przypominają, że nie zapominamy o tych, których już z nami nie ma.

Palą się znicze…
Przypominają,
Że ktoś odchodzi,
Inni zostają.

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…

Ryszard Przymus „Znicze”

Klasa 1ch z wizytą w firmie Synthos

Dnia 12 października kolejny rocznik klasy technik technologii chemicznej zagościł w firmie Synthos. Był to dzień pełen wrażeń, bo klasa 1ch po raz pierwszy miała okazję znaleźć się na terenie firmy, będącej jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Mimo że uczniowie niedawno rozpoczęli naukę zawodowych przedmiotów chemicznych, już mieli możliwość oderwania się od książek i poznania praktycznych aspektów nowoczesnych technologii i instalacji produkcyjnych. Młodzi chemicy mogli też poznać kierownictwo i członków załogi firmy, w której później będą odbywać praktyki zawodowe. Warto podkreślić, że uczniowie klas technologii chemicznej objęci są także programem stypendialnym realizowanym przez Synthos.

Pierwsza wizyta w firmie Synthos zrobiła na uczniach klasy 1ch ogromne wrażenie, co z pewnością będzie miało wpływ na późniejsze decyzje związane z wyborem kariery zawodowej.

Znamy skład samorządu i opiekunów SU

Dnia 22 października 2018 r. zostały przeprowadzone wybory na przewodniczącego oraz opiekuna Samorządu Uczniowskiego w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.  W tym celu została powołana komisja ds. przeprowadzenia wyborów oraz zliczenia głosów.

Wyniki prezentują się następująco:

  1. Patryk Waligóra – 305 głosów (przewodniczący SU)
  2. Tomasz Koziara – 209 głosów (zast. przewodniczącego)
  3. Wiktoria Wilczak – 144 głosów (sekretarz)
  4. Przemysław Hurnik – 59 głosów (sekretarz)

Głosów nieważnych: 15.

Wyniki głosów na opiekuna Samorządu Uczniowskiego (3 pierwsze miejsca):

  1. mgr Robert Bartecki – 139 głosów
  2. mgr Marcin Dziubek – 98 głosów
  3. mgr Mieczysław Kurczab – 88 głosów

Frekwencja wyniosła 69,6 %.

      OPIEKUN                                                        PRZEWODNICZĄCY
   MIECZYSŁAW                                                              KOMISJI
      KURCZAB                                                            DAWID WĄSIK

Nasi uczniowie na wycieczce naukowej w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym

W pierwszej dekadzie października do krakowskiego ZOO pod opieką p. Anny Somogyi, p. Urszuli Przybytek oraz p. Jolanty Rakowskiej udali się uczniowie z klas; 1 chemicznej Technikum, 2B LOMS i 2C LOMS.

O wycieczce naszych uczniów można poczytać także na łamach Faktów Oświęcim. Odnośnik do publikacji znajduje się do wglądu pod tekstem. Wyjazd stanowił świetną okazję do usystematyzowania, a przede wszystkim wzbogacenia wiedzy na temat różnorodnych gatunków zwierząt znajdujących się w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym. „Możliwość przyglądania się zachowaniu egzotycznych zwierząt z odległych kontynentów dostarczyła uczniom wiele emocji. Warto podkreślić, że za sprawą bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, cenne wiadomości zdobyte podczas wycieczki niewątpliwie zapadną w pamięć jej uczestnikom” – relacjonuje Anna Somogyi, organizatorka wyjazdu do stolicy Małopolski. „Kocham zwierzęta dlatego strasznie się ucieszyłam, że jedziemy właśnie w to miejsce. Wycieczkę uważam za bardzo udaną, dowiedziałam się naprawdę wielu ciekawych rzeczy i mam nadzieje, że kiedyś uda mi się jeszcze tutaj wrócić” – mówi Wiktoria, uczennica drugiej klasy liceum o profilu biologiczno-matematycznym w powiatowej Dwójce.

Pomimo zmęczenia wynikającego z bogatego programu zwiedzania w drodze powrotnej uczniowie ochoczo wymieniali się swoimi przemyśleniami, co świadczy o realizacji głównego założenia minionej wycieczki naukowej.

Materiał znajdziecie w Faktach Oświęcim.  Galeria zdjęć dostępna jest TUTAJ.
 
autor: Jakub Konior
 

Stypendia dla uczniów klas graficznych i chemicznych

Rozpoczął się nabór na stypendia dla uczniów/uczennic szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów zawodowych klas technikum w zawodzie: technik cyfrowych procesów graficznych oraz technik technologii chemicznej w ramach projektu: „Utworzenie i rozwój Centrum Kompetencji Zawodowych branży administracyjno – usługowej Powiatu Oświęcimskiego”.

Regulamin projektu i wszystkie wytyczne znajdują się na stronie: tutaj. Niezbędnych informacji  udziela Pan Tomasz Płonka w sali nr 55.