Category Archives: Informacje bieżące

W przyszłości chciałbym zostać inżynierem oprogramowania mobilnego na Androida lub iOS’a

Bruno Kawka, uczeń Naszej Szkoły odniósł wielki sukces zwyciężając w Google Code-In, międzynarodowym konkursie programistycznym dla uczniów w wieku 13-17 lat. Przez 50 dni rywalizowało w nim 3124 uczestników z 77 krajów. Zawody polegały na wykonywaniu zadań dla najbardziej znanych organizacji open source, głównie w zakresie wytwarzania oprogramowania.

Poniżej publikujemy rozmowę nauczyciela Naszej Szkoły p. Andrzeja Matrasa z utalentowanym programistą. Wywiad ukazał się m.in. na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu TUTAJ i Faktów Oświęcim TUTAJ. Publikacja będzie również dostępna na łamach regionalnej prasy.

Kiedy zacząłeś programować?

„Przygodę z programowaniem zacząłem w klasie 2 gimnazjum. Zacząłem od C++, potem był Python, Java”.

Gdybyś chciał polecić jakiś język programowania, komuś, kto chciałby zacząć, to byłby to…

„Zdecydowanie Python”.

Jak dowiedziałeś się o konkursie Google?

„Na fecebooku, na grupie skupiającej programistów. Osoby, które wzięły udział w tym konkursie, chwaliły się nagrodą- wyjazdem do USA. Wówczas postanowiłem wystartować”.

W konkursie można było pracować w ramach bardzo znanych firm m.in. Wikimedia, Fedora, KDE, a ty wybrałeś- Mifos Initiative- gałąź organizacji Digital Impact Alliance (DIAL) Dlaczego?

„Spodobała mi się ze względu na zadania z Androida, w którym się chciałem rozwijać”.

Jakie języki okazały się najbardziej przydatne?

Zaproszenie do udziału w Konkursie plastycznym „Matematyczny wszechświat” 2019/2020

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w konkursie matematyczno-plastycznym „Matematyczny wszechświat”. Konkurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki  przy wsparciu merytorycznym i pod patronatem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prosimy o zapoznanie się z załączonym regulaminem i przynoszeniem prac konkursowych do
6 grudnia 2019 do p. Karteczki lub p. Strumińskiej.

Recytuj wiersze Tuwima

Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim z okazji 125- lecia urodzin Juliana Tuwima. Twórczość tego wybitnego Skamandryty podziwiać będziemy w Waszej interpretacji 10 grudnia 2019 ( wtorek) o godz. 11.00 w czytelni.

Zgłoszenia przyjmowane są do 18 listopada w sali nr 131 u pani profesor Marii Starzyńskiej. Serdecznie zapraszamy, poetycki wawrzyn już czeka!

Jarmułowicz Aneta

Korekta planu lekcji.

Od poniedziałku tj. 11.11.2019 zostaje wprowadzona drobna korekta planu lekcji. Proszę o zapoznanie się z nowym planem, który znajduje się już w MobiDzienniku.

Zostań Emisariuszem Czytaj PL – wywieś plakat i wygraj nagrody

Należy wydrukować plakat pobrany ze strony Akcja.CzytajPL.pl. Następnie wystarczy powiesić plakat akcji w swojej miejscowości, w możliwie najlepiej widocznym miejscu, w którym będzie miało do niego dostęp jak najwięcej osób. Może to być stołówka w miejscu pracy, osiedlowa biblioteka albo słup ogłoszeniowy. Tym samym podzielicie się dostępem do książek z innymi – na każdym plakacie umieszczono kod pozwalający na darmowe wypożyczanie 12 bestsellerowych ebooków. Ostatni krok to sfotografowanie wyeksponowanego plakatu i zgłoszenie zdjęcia do konkursu poprzez wypełnienie formularza dostępnego  na: https://app.smartsheet.com/b/form/86eb0075e6204878972421a4a4484663

Regulamin konkursu: https://akcja.czytajpl.pl/konkurs.pdf

Zdjęcie wywieszonego plakatu należy zgłosić za pomocą formularza do 30 listopada. Wszystkie osoby biorące udział w konkursie mogą wypełnić dowolną ilość zgłoszeń. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia na fanpage’u CzytajPL.

Można wygrać:

„Upoluj swoją książkę”- konkurs na spot promujący czytelnictwo

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy spot promujący czytelnictwo w ramach projektu „Upoluj swoją książkę” będącego częścią ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo Czytaj PL. Konkurs skierowany jest do uczniów szkól średnich.

Aby wziąć w nim udział, uczniowie muszą stworzyć zespół (2-3 osobowy) i wybrać nauczyciela lub bibliotekarza, który będzie Opiekunem Zespołu. Zadaniem zespołu

Promocja Naszej Szkoły

W drugiej połowie października w ramach projektu edukacyjnego „Chemik- najlepszy pomysł na zawód” odwiedziliśmy szkoły podstawowe w Jawiszowicach i w Brzeszczach.  Spotkania promocyjne przeprowadzili nauczyciele Naszej Szkoły: Kazimierz Foltyn i Mieczysław Kurczab wraz uczniami. Na podstawie specjalnie przygotowanej prezentacji, opowiadamy o naszych kierunkach, o życiu  szkoły i o atmosferze, która w niej panuje.

Celem naszych wizyt było przedstawienie atrakcyjnych kierunków kształcenia w Chemiku w klasach licealnych  i technikum. Współczesny rynek pracy wymaga od pracowników elastyczności i konieczności zmiany zawodu lub wykonywania kilku profesji jednocześnie. I tu  niezaprzeczalnym atutem może być wykształcenie zawodowe  oferowane przez Naszą Szkołę, otwierające możliwości przed uczniami szkół podstawowych.

Podczas rozmów  na temat poszczególnych zawodów i szans rozwoju swoich pasji, jakie daje właśnie Nasza Szkoła, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem ze strony  uczniów klas siódmych i ósmych. Największe zaciekawienie budziły kierunki: technik elektronik, technik informatyk,  technik technologii procesów chemicznych oraz klasa siatkarska i menadżerska. W projekcie zawodoznawczym- „Chemik- najlepszy pomysł na zawód” wzięły udział klasy ósme i siódme z terenu gminy Brzeszcze.

Dyrekcjom szkół dziękujemy za serdeczne przyjęcie i umożliwienie złożenia oferty uczniom swoich szkół.

Srebrny medal w Lidze Lekkoatletycznej dla Jakuba Gorczycy

Dnia 17 października br. w Tarnowie na stadionie LA TOSIR odbyła się Małopolska Licealiada Młodzieży Szkolnej w indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej. Reprezentant naszej szkoły- Jakub Gorczyca  w biegu na 400 m. uzyskał wynik 52,62 s. Ten rezultat zagwarantował Kubie zajęcie drugiego miejsca i srebrny medal.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych

I. Gawor

Konkurs frekwencji

W związku z ogłoszeniem wyników  konkursu na najwyższą frekwencję dzień 13.11. 2019r. (środa)
jest dniem bez pytania dla poniżej wymienionych klas:

[kliknij tutaj]

Palą się znicze… Przypominają, Że ktoś odchodzi, Inni zostają…

Stało się już tradycją, że przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły odwiedzają groby byłych nauczycieli, uczniów,  pracowników administracji i obsługi, oraz żołnierzy spoczywających na oświęcimskim cmentarzu. W słoneczny, choć mroźny czwartek 31 października 2019 roku młodzież oświęcimskiego Chemika wraz z opiekunami Mieczysławem Kurczabem i Kazimierzem Foltynem udała się na oświęcimskie nekropolie oraz na cmentarze w Starej Wsi,  Dankowicach i w Brzeszczach. Uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych, na każdym grobie zapalono znicz i zostawiono okolicznościową kartkę, która przypomina, że nasza młodzież pamięta o tych, którzy odeszli.

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…

                 Ryszard Przymus „Znicze”

Drodzy uczniowie! W te listopadowe święta pamiętajcie także o narodowych mogiłach, grobowcach, kwaterach, w których spoczywają nasi patrioci – ludzie, którzy oddali życie dla Polski i dla Polaków. To właśnie dzięki ich heroicznym czynom, męstwu i odwadze możemy żyć dzisiaj w wolnym, niezależnym kraju. Niech zapalony znicz na żołnierskich mogiłach będzie symbolem Waszej pamięci i wdzięczności! Poświęćcie im chwilę zadumy, wspomnijcie ich historię…