Monthly Archives: Marzec 2019

Świetne wyniki Naszych pływaków na zawodach w Lublinie

Z dużym powodzeniem startowała drużyna naszych pływaków z SMS Oświęcim na zawodach pływackich Arena Grand Prix Puchar Polski w Lublinie.

O sukcesach Naszych zawodników można poczytać m.in. na łamach Faktów Oświęcim i Portalu Oświatowego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odnośniki znajdują się do wglądu pod tekstem.

Świetny występ zanotowała na swoim koncie Dominika KOSSAKOWSKA z 2B LOMS, zwyciężając dwukrotnie na 100 i 200 metrów stylem dowolnym w kategorii Open. Dwa imponujące wyścigi zaowocowały mianem najlepszej zawodniczki w kategorii 17-18 lat oraz piątym miejscem w kategorii Open w klasyfikacji za dwa najlepsze starty. Zwyżkująca forma podopiecznej Piotra Woźnickiego to świetny prognostyk przed Głównymi Mistrzostwami Polski Seniorów i Młodzieżowców. Miłą niespodziankę sprawił również Przemysław Suchański plasując się na trzecim stopniu podium w wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym oraz piątym miejscem wśród najlepszych zmiennistów w kategorii Open za dwa najwartościowsze wyniki.

 „Z nowym rekordem życiowym na 50 metrów stylem klasycznym zawody zakończył Mateusz Dubas, który

Spotkanie dla rodziców kandydatów do klas piłkarskich

Spotkanie  z rodzicami uczniów

zamierzających podjąć naukę

w klasach mistrzostwa sportowego

w dyscyplinie piłka nożna

w roku szkolnym 2018/19

dla absolwentów szkół gimnazjalnych i szkół podstawowych

odbędzie się 4 kwietnia 2019 o godzinie 18:00 w czytelni.

Czerniak to groźny nowotwór. Co o nim musisz wiedzieć?

Czerniak jest jednym z jednym z najbardziej agresywnych i najczęściej spotykanych nowotworów wśród młodych ludzi.
Statystyki dotyczące tego schorzenia są zatrważające:

– jest 9. najczęściej występującym nowotworem w Europie.

– 1 na 100 mieszkańców Europy zachoruje na czerniaka w jakimś momencie swojego życia.

– w Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory złośliwe skóry, w tym ponad 3000 stanowią zachorowania na czerniaki.

– czerniak stanowi tylko 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, mimo to przyczynia się do śmierci aż 80 proc. pacjentów z nowotworami skóry.

– w ciągu ostatnich 20 lat zachorowalność na czerniaka wzrosła aż o 300%.

– liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

– wczesne wykrycie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, pozwala na niemal 100 proc. wyleczenie ponad 80 proc. chorych.

Warto zatem zapoznać się z materiałami przygotowanymi przez Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej – Curie w Warszawie we współpracy z Akademią Czerniaka – sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Film z cyklu Czerniakowe Abecadło.

 

 

Kolejne sukcesy Naszych pływaków

Świetną formę zaprezentowali Nasi pływacy zrzeszeni w Szkole Mistrzostwa Sportowego Oświęcim w pływaniu, podczas trzeciej edycji zawodów Grand Prix Małopolski w grodzie nad Sołą.

O sukcesach naszych zawodników można poczytać m.in. TUTAJ publikacja będzie również dostępna na łamach kwietniowego wydania Głosu Oświęcimskiego 24.

Najlepszymi osiągnięciami może pochwalić się Michał DASZKIEWICZ. Podopieczny trenera, Andrzeja Brani błysnął formą, łamiąc magiczną barierę czterech minut na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Rezultat uzyskany przez młodego pływaka jest jednocześnie nowym rekordem okręgu na tym dystansie. Warto wspomnieć, że poprzedni wynik należał do Wojciecha Wojdaka, który jest absolwentem Naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Wśród dziewcząt najbardziej wartościowy rezultat uzyskała Dominika Kossakowska również za wynik na 400 metrów stylem dowolnym. Z kolei w klasyfikacji za dwa starty zwyciężyła Marta Klimek, która  zgromadziła 1435 punktów.

„Zawody stanowiły kolejne przetarcie przed zbliżającymi się najważniejszymi imprezami sezonu, a dzięki obecności licznie przybyłych zawodników z całej południowej Polski stały na wysokim sportowym poziomie” – mówi Piotr Woźnicki, szkoleniowiec w oświęcimskiej SMS.

/ autor: Jakub Konior /

Recytujmy poezję w języku obcym!

Jak co roku serdecznie zachęcamy uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w konkursie recytatorskim poezji w języku obcym (angielskim, niemieckim lub łacińskim), który odbędzie się 29 marca 2019r.   o godzinie 11.25 w sali 245.

Organizatorzy:

p. Kinga Grzywa, p. Anna Szal-Hnatyszyn, p. Agata Pawlikowska-Wasilewska

Zebrania z rodzicami

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców naszych uczniów na zebrania, które odbędą się w środę 20 marca 2019 roku o godz. 17.00.

Klasa 1g (wych. W. Iwanicki) będzie miała zebrania o godz.18.00.

Wykaz sal na zebrania z rodzicami

Finał Konkursu „Młody Poliglota”

ZAPRASZAMY  NA  FINAŁ  KONKURSU
MŁODY  POLIGLOTA!

          W tym roku szkolnym Patronat Honorowy nad konkursem objął:

Marcin Niedziela – Starosta Oświęcimski

W dniu 19 marca 2019r. (wtorek) w naszej szkole odbędzie się finał VII edycji Konkursu Angielsko – Niemieckiego MŁODY POLIGLOTA. Do pierwszego etapu (8 stycznia 2019 r.) przystąpiło 464 uczniów z 33 szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. W finale zmierzy się 35 uczestników.

Uroczyste rozpoczęcie odbędzie się w czytelni o godz. 10.00. Następnie uczniowie przystąpią
do pisania testu finałowego, obejmującego zadania z zakresu rozumienia tekstu słuchanego, rozumienia tekstu czytanego, znajomości środków językowych oraz tworzenia wypowiedzi pisemnych w językach angielskim i niemieckim. Test potrwa 90 minut.

Serdecznie zapraszamy finalistów konkursu, rodziców oraz naukowych opiekunów.

Życzymy wysokich wyników!

Znamy Finalistów konkursu „Młody Chemik”

Dnia 28 lutego 2019 roku odbył się szkolny etap konkursu chemicznego „Młody Chemik”, w którym uczestniczyło 325 uczniów z 33 szkół gimnazjalnych i podstawowych. Finał odbędzie się 28 marca 2019r. o godzinie 10.00 w Powiatowym Zespole nr2 . Weźmie w nim udział 88 uczniów, których listę publikujemy poniżej.

Zapraszamy finalistów wraz z opiekunami.

Życzymy powodzenia!!!

Informacja o uczniach zakwalifikowanych do finału konkursu „Młody Chemik”

SPOTKANIE DLA RODZICÓW KANDYDATEK DO KLASY MISTRZOSTWA SPORTOWEGO W PIŁCE SIATKOWEJ DZIEWCZĄT


Spotkanie odbędzie się w dniu 19.03.2019r. godz. 17:00 (czytelnia PZ nr2, ul.Bema 8)

Test sprawnościowy zostanie przeprowadzony w hali sportowej PZ Nr2, ul.Bema 8 w dniu 21.05.2019r. (tj.wtorek) o godz. 15:00

Kontakt:

Trener – 608595402, e-mail: ukssetbol@onet.eu

http://setbol.eu

WYBIERZ ŻYCIE – PIERWSZY KROK

Pod tym hasłem w dniu 5 marca br. odbyła się prelekcja w ramach projektu edukacyjnego dotycząca wirusa HPV oraz raka piersi.

Uczniowie klas drugich uczestniczyli w spotkaniu z Amazonkami- kobietami, które wygrały walkę z chorobą nowotworową. Młodzież otrzymała wiele informacji na temat profilaktyki raka piersi, comiesięcznego samobadania, a przede wszystkim cyklicznych badań kontrolnych: USG i mammografii.

W drugiej części prelekcji, w trakcie prezentacji multimedialnej, młodzież dowiedziała się jakie są objawy zakażenia wirusem HPV, co  powoduje rozwój raka szyjki macicy i na czym polega profilaktyka. Ta niezbędna wiedza pozwoli świadomie dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny, poddawać się systematycznym badaniom kontrolnym( cytologia), które często decydują o życiu kobiet.  Nowotwór bowiem wcześnie wykryty daje szansę skutecznego leczenia.
Swoją, nabytą w trakcie szkolenia, wiedzę uczniowie mogli wykorzystać, wypełniając quiz dotyczącą  wirusa HPV.

Więcej informacji na stronie:  www.pierwszykrok.edu.pl

Iwona Gawor,
Bożena Lewandowska