Monthly Archives: Październik 2019

Palą się znicze… Przypominają, Że ktoś odchodzi, Inni zostają…

Stało się już tradycją, że przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły odwiedzają groby byłych nauczycieli, uczniów,  pracowników administracji i obsługi, oraz żołnierzy spoczywających na oświęcimskim cmentarzu. W słoneczny, choć mroźny czwartek 31 października 2019 roku młodzież oświęcimskiego Chemika wraz z opiekunami Mieczysławem Kurczabem i Kazimierzem Foltynem udała się na oświęcimskie nekropolie oraz na cmentarze w Starej Wsi,  Dankowicach i w Brzeszczach. Uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych, na każdym grobie zapalono znicz i zostawiono okolicznościową kartkę, która przypomina, że nasza młodzież pamięta o tych, którzy odeszli.

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…

                 Ryszard Przymus „Znicze”

Drodzy uczniowie! W te listopadowe święta pamiętajcie także o narodowych mogiłach, grobowcach, kwaterach, w których spoczywają nasi patrioci – ludzie, którzy oddali życie dla Polski i dla Polaków. To właśnie dzięki ich heroicznym czynom, męstwu i odwadze możemy żyć dzisiaj w wolnym, niezależnym kraju. Niech zapalony znicz na żołnierskich mogiłach będzie symbolem Waszej pamięci i wdzięczności! Poświęćcie im chwilę zadumy, wspomnijcie ich historię…

Zaproszenie na wystawę „BOHATEROWIE TAMTYCH DNI”

W poniedziałek 21.10.2019 roku w Galerii Przechodnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „BOHATEROWIE  TAMTYCH  DNI” poświęconej nauczycielom  i uczniom związanym z tajnym nauczaniem odbywającym się w Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach. Została ona zorganizowana z okazji 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Wystawa w formie plakatów przedstawia często dotąd niepublikowane dokumenty, wspomnienia, rękopisy nauczycieli i uczniów, którzy pod bokiem KL Auschwitz działali w konspiracji. Praca nauczycieli nie sprowadzała się tylko do realizacji tajnych „kompletów”, uczestniczyli oni również w pomocy dla więźniów, niejednokrotnie przypłacając to życiem. Wystawę przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Oświęcimiu, plakaty opracowali uczniowie klasy drugiej technikum „technik grafiki i poligrafii cyfrowej” przy PZ2SOMSiT w Oświęcimiu. Wystawę można zwiedzać do dnia 16. listopada br. Serdecznie zapraszam.

Piotr Kak

Wycieczka branżowa do drukarni Leyko

W dniach 16.10. i 23.10 uczniowie klasy 2 graf. i 3 graf. uczestniczyli w wycieczce branżowej po drukarni offsetowej Leyko w Krakowie. W trakcie zwiedzania zostali zapoznani z: zakładowym regulaminem pracy, przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy, strukturą organizacyjną, produkcją i produktami, systemem promocji produktów firmy, systemem głównych powiązań kooperacyjnych oraz systemem zaopatrzenia i dystrybucji stosowanych w tej drukarni. Przedstawiony został także sposób przeprowadzania kontroli jakości w oparciu o normy oraz pełny proces technologiczny zakładu.

Uczniowie poznali organizację tworzenia druków wielobarwnych. Dowiedzieli się jak sfalcować, skleić lub zszyć drutem nawet wielomilionowe nakłady. Zaprezentowane również były operacje zszywania nićmi i spiralowania opraw oraz uszlachetniania folią, lakierem UV i tłoczeniem. Zobaczyli też organizację procesu wykonania: folderów, map, książek, czasopism, ulotek i plakatów.

Medale dla reprezentantów Naszej Szkoły w tenisie stołowym.

Dnia 24 października drużyna tenisistów z Naszej Szkoły wzięła udział na Licealiadzie Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym – gra pojedyncza, która odbyła się w PZ nr3. Turniej międzyszkolny zakończył się sukcesem dla naszych uczniów, którzy zdobyli 3 medale i wystąpili w 2 finałach:

I miejsce  – Łukasz Broszkiewicz – 2d

II miejsce  – Paweł Mitoraj – 4eln

II miejsce – Agata Ortman – 3ch

IV miejsce – Izabela Szymańska – 2c

IV miejsce – Patryk Antecki – 1infG

VIII miejsce – Wiktoria Frosik – 2c

Tomasz Gasidło (1eln) będzie reprezentował szkołę w turnieju drużynowym .

 

Opiekunem młodzieży była – Lidia Modzelewska

Sukces Uczennicy Naszej Szkoły w konkursie historycznym

„Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, 
dopóki nie zostanie to zrobione.”

  – Nelson Mandela

  z wielką radością  informujemy , że

Sandra Adamczyk, uczennica klasy 2 F   zajęła

I miejsce  w konkursie historycznym

 „ROTMISTRZ WITOLD PILECKI – BOHATER NIEZŁOMNY” w kategorii – literatura.

 

Celem konkursu było propagowanie idei bliskich Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiem oraz przybliżenie jego postaci.

Gala podsumowująca konkurs miała miejsce 1 października 2019 r. w Państwowej Wyższej  Szkole  Zawodowej im. rtm. Witolda Pileckiego    w Oświęcimiu.

Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                                                   / Nauczyciele historii/

Koło turystyczne znowu na szlaku

W dniu 20.10.2019 r. odbyła się kolejna wycieczka z projektu „Eko – aktywni”, tym razem podziwialiśmy uroki Beskidu Żywieckiego. Trasa wycieczki wiodła od Ujsół przez Muńcuł aż do Soblówki, z postojem w bacówce na Hali Rycerzowej. Było wszystko, o czym można pomarzyć: piękna pogoda, złota polska jesień, pyszne ciasto, racuchy z sosem borówkowym (najlepsze danie w bacówce), sjesta w słońcu na hali.

Kto nie był, niech żałuje i następnym razem się przyłączy.

Informacja o kolejnej wycieczce podana zostanie przez mobi dziennik, pamiętajcie – kto pierwszy ten lepszy!

Zapraszam Anna Handzlik – Starzyk

poniżej kilka zdjęć z tej udanej wyprawy

Nasze uczennice zagrają w reprezentacji Polski

Trener Tomasz Kowalczyk, selekcjoner hokejowej reprezentacji Polski kobiet do lat 18, ogłosił powołania na zgrupowanie w Opolu oraz trzy mecze z drużyną Francji.

W gronie tym znalazły się trzy zawodniczki z hokejowego SMS  Naszej Szkoły:  Anna Zaborska, Katarzyna Zaborska oraz Anna Kot.

Sztab szkoleniowy kadry juniorek powołał 23 zawodniczki, które przez trzy dni popracują nad techniką oraz elementami taktycznymi.

Sprawdzianem wykonanej pracy będą  mecze kontrolne z rówieśniczkami z Francji. Zostały one zaplanowane na 24, 25 i 26 października.

Zgrupowanie to jest kolejnym etapem przygotowania przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorek U-18 Dywizji 1B, które odbędą się w Katowicach w dniach od 2 do 8 stycznia 2020 r..

Wybory do Samorządu Uczniowskiego 2019/20

Informujemy o zbliżających się wyborach do Samorządu Uczniowskiego oraz jego opiekuna.

Uczniowie, którzy chcą kandydować do  samorządu uczniowskiego na rok 2019/20, proszeni są o zgłoszenie się do dnia 28.10.2019 r. (poniedziałek) do  obecnych przedstawicieli samorządu tj.: Patryka Waligóry, Tomasza Koziary, Wiktorii Wilczak lub opiekuna samorządu p. Roberta Barteckiego do sali 155.

Przypominamy, że osoby z obecnych klas 3 liceum i 4 technikum nie są uprawnione do zgłaszania swoich kandydatur.

/Samorząd Uczniowski- Patryk Waligóra/

Ogłoszenie

Jesteś osobą przedsiębiorczą, aktywną społecznie i chętną do pracy na rzecz szkoły? To mamy coś dla Ciebie.

Spółdzielnia uczniowska działająca w Naszej Szkole zaprasza osoby chętne do współpracy. Zajmuje się ona głównie prowadzeniem sklepiku, ale również angażuje się w różne przedsięwzięcia szkolne.

Osoby zainteresowane prosimy o skontaktowanie się z p. Magdaleną Strumińską, p. Dorotą Karteczką lub p. Agnieszką Kapcia.

Puchar Wszechstronności Stylowej z udziałem naszych pływaków

Bardzo obiecująco wypadł pierwszy sprawdzian formy dla silnej reprezentacji pływaków z naszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

O sukcesach naszych uczniów można poczytać również w relacjach medialnych, do których odnośniki zostały zamieszczone pod tekstem.

W zakończonych pływackich zmaganiach Grand Prix Małopolski tytuł najbardziej wszechstronnej zawodniczki wywalczyła Dominika Kossakowska, która zgromadziła 3175 punktów. Tuż za nią uplasowała się jej klubowa koleżanka, Natalia Lewandowska.

Wśród męskiej reprezentacji największą ilość punktów, a więc 3132 zdobył Mateusz Dubas. Z kolei na trzecim stopniu podium znalazł się Przemysław Suchański. Bardzo dużo emocji przyniósł również zapowiadany challenge na 400 metrów stylem zmiennym.
W tym wyzwaniu triumfowała Dominika Kossakowska, która ustanowiła nowy rekord życiowy poprawiając tym samym wynik Anety Chmelik, sprzed 36 lat. Wśród chłopców najlepszy okazał się Przemysław Suchański, który poprawił wynik Dariusza Wolnego z 1982 roku.

W klasyfikacji Rudolpha za 400 metrów stylem zmiennym najlepsza była 14-letnia reprezentantka SMS Oświęcim, Alicja Lubińska. Wśród chłopców zwyciężył 15-letni, Michał Piela.

„Cieszymy się z faktu ustanowienia nowych rekordów życiowych wśród naszych uczniów. Myślę, że te niewątpliwe osiągnięcia jeszcze bardziej zmotywują ich do wytężonej i sumiennej pracy na treningach”– mówi Jacek Stoch, dyrektor Powiatowej Dwójki im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.

„Dziękujemy wspaniałej i hojnej publiczności oraz sponsorom, dzięki którym udało się nagrodzić zwycięzców na tym niezwykle trudnym dystansie”- podkreśla trenerka, Alicja Woźnicka.

/ Jakub Konior /