Daily Archives: 21 października 2019

Spotkania z astronomią

 7 października 2019 r., w oświęcimskim Cinema Planet, uczniowie klas I f g, I f p, I e p, I gr p, I inf p, I g p, II g, III g uczestniczyli w kolejnej edycji „Spotkań z astronomią”. Jest to autorski, 6-częściowy cykl wykładów połączony z prezentacją multimedialną.

Prelekcję prowadził sam autor p. Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii, który w latach 1979-1997 kierował pierwszym w Polsce specjalistycznym Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografią, biologią i ekologią). W programie spotkania była multimedialna prelekcja edukacyjna,  bogato ilustrowana wspaniałymi materiałami wizualnymi, podejmująca następujące zagadnienia: 

Hokeiści i siatkarski na wycieczce we Wrocławiu

Klasa IIC LO  wróciła z udanej trzydniowej wycieczki do Wrocławia, w trakcie której miała okazję zwiedzić to przepiękne zabytkowe miasto obfitujące w wiele atrakcji.
Po szybkiej podroży pociągiem i  zakwaterowaniu w hostelu przy wrocławskim Rynku zwiedziliśmy Hydropolis, czyli centrum nauki i wiedzy o wodzie.

Hydropolis to jedna z najbardziej nowoczesnych interaktywnych ekspozycji w Polsce. Skoncentrowana jest wokół wody, jej życiodajnych wartości i roli, jaką odgrywa w funkcjonowaniu naszej planety i całego kosmosu. Wystawa podzielona została na 9 stref tematycznych od Planety Wody, poprzez Głębiny, Inżynierię Wodną, Oceany, Miasta Wodne,  aż po Strefę Relaksu, w której to spędziliśmy najwięcej czasu.

Kolejny  dzień również był wypełniony wieloma atrakcjami. Zwiedziliśmy wrocławskie ZOO, gdzie podczas zajęć terenowych poznawaliśmy bogatą faunę i florę wielu zakątków świata.

Oceanarium, strefa Madagaskar, Akwarium, Motylarnia to miejsca, które spodobały nam się najbardziej.

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć pokaz fontann pod Halą Stulecia. Gra świateł, wody i muzyki stworzyła niezwykły klimat i wywarła niezatarte wrażenia.

Wycieczkę zakończyliśmy wyjazdem na Sky Tower, na punkt widokowy znajdujący się  na przedostatnim 49 piętrze wieżowca na wysokości prawie 200 m.

Pogoda nam dopisała i mieliśmy okazję podziwiać rozległą panoramę Wrocławia i okolic.

 

/Katarzyna Kot/