Daily Archives: 31 października 2019

Palą się znicze… Przypominają, Że ktoś odchodzi, Inni zostają…

Stało się już tradycją, że przed dniem Wszystkich Świętych, uczniowie i nauczyciele Naszej Szkoły odwiedzają groby byłych nauczycieli, uczniów,  pracowników administracji i obsługi, oraz żołnierzy spoczywających na oświęcimskim cmentarzu. W słoneczny, choć mroźny czwartek 31 października 2019 roku młodzież oświęcimskiego Chemika wraz z opiekunami Mieczysławem Kurczabem i Kazimierzem Foltynem udała się na oświęcimskie nekropolie oraz na cmentarze w Starej Wsi,  Dankowicach i w Brzeszczach. Uczczono chwilą ciszy pamięć zmarłych, na każdym grobie zapalono znicz i zostawiono okolicznościową kartkę, która przypomina, że nasza młodzież pamięta o tych, którzy odeszli.

Pośród cmentarzy
Cichych uliczek
Jak wierna pamięć –
Palą się znicze…

                 Ryszard Przymus „Znicze”

Drodzy uczniowie! W te listopadowe święta pamiętajcie także o narodowych mogiłach, grobowcach, kwaterach, w których spoczywają nasi patrioci – ludzie, którzy oddali życie dla Polski i dla Polaków. To właśnie dzięki ich heroicznym czynom, męstwu i odwadze możemy żyć dzisiaj w wolnym, niezależnym kraju. Niech zapalony znicz na żołnierskich mogiłach będzie symbolem Waszej pamięci i wdzięczności! Poświęćcie im chwilę zadumy, wspomnijcie ich historię…

Zaproszenie na wystawę „BOHATEROWIE TAMTYCH DNI”

W poniedziałek 21.10.2019 roku w Galerii Przechodnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „BOHATEROWIE  TAMTYCH  DNI” poświęconej nauczycielom  i uczniom związanym z tajnym nauczaniem odbywającym się w Oświęcimiu i okolicznych miejscowościach. Została ona zorganizowana z okazji 80. rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Wystawa w formie plakatów przedstawia często dotąd niepublikowane dokumenty, wspomnienia, rękopisy nauczycieli i uczniów, którzy pod bokiem KL Auschwitz działali w konspiracji. Praca nauczycieli nie sprowadzała się tylko do realizacji tajnych „kompletów”, uczestniczyli oni również w pomocy dla więźniów, niejednokrotnie przypłacając to życiem. Wystawę przygotował Związek Nauczycielstwa Polskiego w Oświęcimiu, plakaty opracowali uczniowie klasy drugiej technikum „technik grafiki i poligrafii cyfrowej” przy PZ2SOMSiT w Oświęcimiu. Wystawę można zwiedzać do dnia 16. listopada br. Serdecznie zapraszam.

Piotr Kak