Daily Archives: 8 stycznia 2020

Bożonarodzeniowy turniej szachowy rozstrzygnięty

W dniu 19.12.2019 rozegrano bożonarodzeniowy turniej w szachach szybkich (Rapid). Ze względu na dużą liczbę uczestników turniej rozegrano w 3 etapach:

eliminacje (6 grup)

turniej główny (trzy grupy)

i finał sześcioosobowyosobowy.

Zwyciężył mistrz szkoły w szachach klasycznych Dawid Borowczyk 2infB przed Tomaszem Koziarą 3chem i Damianem Spisakiem 1 infG.

Dalsze miejsca zajęli:

Chemik na miejscu zbrodni

10 grudnia klasy 1, 2 i 3 technikum technologii chemicznej wraz z wychowawcami wzięły udział w pokazie chemicznym pt. „Chemik na miejscu zbrodni” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak, jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiadali wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentowali techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane zagadnienia zilustrowane zostały doświadczeniami połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Młodzież naszej szkoły dzięki udziałowi w tym niezwykłym pokazie zapewne została zainspirowana do odkrywania tajemnic z dziedziny chemii oraz  przeprowadzania eksperymentów chemicznych.