Podsumowanie owocnej współpracy z oświęcimskim Synthosem

imageW siedzibie Firmy Synthos S.A. w  celu podsumowania wieloletniej współpracy z trzema jednostkami oświatowymi  spotkali się przedstawiciele firmy chemicznej, Powiatu Oświęcimskiego oraz reprezentanci : PZ Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu, PZ nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach oraz PZ nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach.

– Główną ideą  spotkania było podsumowanie kilkuletniej współpracy pomiędzy Firmą Synthos a powiatową „Dwójką”. W związku z pojawiającą się możliwością pozyskania środków z Unii Europejskiej na dofinansowanie zadań z zakresu kształcenia zawodowego, tematem spotkania była również  propozycja rozszerzenia współpracy, pozwalającej na włączenie do podejmowanych działań również uczniów innych szkół, kształcących się w zawodach niezwiązanych bezpośrednio z produkcją chemiczną. – relacjonuje Nikolina Magiera, rzeczniczka prasowa starostwa.

– Dzięki  współpracy z firmą Synthos przy prowadzeniu klas technologii chemicznej nasi uczniowie uzyskują możliwość zdobycia atrakcyjnego zawodu i już jako absolwenci znalezienia ciekawej pracy na lokalnym rynku. Ukończenie klasy o takiej specjalności czyni znacznie łatwiejszym kontynuowanie edukacji na studiach o podobnych kierunkach. Tak więc kooperacja szkoły wiodącym w naszym powiecie zakładem pracy daje wiele korzyści nie tylko dla tych podmiotów ale również całej społeczności lokalnej. – mówi Jacek Stoch, dyrektor PZ Nr2 SOMSiT

– Efektem dotychczasowej współpracy w zakresie kształcenia i znaczącego zaangażowania  firmy Synthos S.A. stworzono możliwość uzyskania przez uczniów kwalifikacji w zawodzie technik technologii chemicznej, doposażono szkolne pracownie i laboratorium, w którym znalazły się m.in. podświetlane wyspowe stoły laboratoryjne, dygestoria, elektryczne suszarki do szkła laboratoryjnego, szafa na odczynniki z pochłaniaczem, a także wagi analityczne, techniczne, młyn kulowy, kruszarka laboratoryjna, wytrząsarka z zestawem sit oraz sprzęt elektroniczny. – relacjonuje Jakub Konior, sternik Koła Medialnego Powiatowego ”Chemika”.

– Warto podkreślić, że dzięki  kooperacji z Synthosem trzech najlepszych uczniów  PZ2 kończących miesięczną praktykę zawodową w zakładach chemicznych SYNTHOS S.A. zostało docenionych przez pracodawcę i zostaną im ufundowane bardzo atrakcyjne nagrody.  Dodatkowo, w czasie wakacji, uczniowie z III klasy o profilu Technologii Chemicznej  „Powiatowej Dwójki”  będą mieli możliwość podjęcia płatnych praktyk w zakładach za bardzo korzystne wynagrodzenie. – dodaje Jakub Konior

– Należy zaznaczyć, że podstawą realizacji planowanych projektów jest ścisła  i trwała współpraca jednostek oświatowych z pracodawcami. Dzięki niej wiedza teoretyczna idzie  w parze z praktyką, która kształtowana jest przez rynek pracy. – podsumowała Nikolina Magiera – rzeczniczka Prasowa Starostwa Powiatowego.