Wycieczka edukacyjna po mieście Oświęcim

zamek30 maja 2017 roku uczniowie klas II e, II g, II f wraz z opiekunami: Jolantą Rakowską, Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem uczestniczyła w wycieczce edukacyjnej, szlakiem muzeów miasta Oświęcim.

Miasto ma ponad 800-letnią historię i zaliczane jest do najstarszych piastowskich grodów kasztelańskich w Polsce. Znane jest przede wszystkim ze swoich tragicznych dziejów związanych z obecnością obozów koncentracyjnych, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj również i inne miejsca warte odwiedzenia. Do najpopularniejszych z nich należą: Zamek wraz z wieżą, Kaplica św. Jacka, Synagoga Chewra Lomdei Misznajot, tunele, rynek i znajdujący się na nim Ratusz, a także liczne kamienice.

Pierwszym punktem wycieczki, był oświęcimski zamek.

Muzeum Zamek rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 2010r. i od tej pory jest miejscem ważnych wydarzeń w historii miasta, pełni funkcje reprezentacyjne, kulturalne i edukacyjne. Misją muzeum jest popularyzowanie historii ziemi oświęcimskiej. W kolekcji znajdują się dokumenty, pieczęcie, numizmaty, mapy, książki, fotografie, przedmioty użytku codziennego, zabytki archeologiczne. Większość eksponatów prezentowana jest na stałej ekspozycji przedstawiającej życie przedwojennego Oświęcimia: wystrój wnętrz mieszkalnych, codzienne życie jego mieszkańców. Prezentację wzbogacają reprodukcje starych fotografii.
Z historią ziemi oświęcimskiej nierozerwalnie związana jest także historia miejsca, w którym muzeum ma swoją siedzibę. Zamek oświęcimski z wieżą, murami obronnymi oraz zabudową wzgórza zamkowego stanowi jeden z ważniejszych zabytków miasta poświadczających jego osiemsetletnie korzenie. Wieża obronna, należy do jednych z najstarszych budowli z cegły w Małopolsce, a roztaczający się z niej widok ukazuje piękną panoramę Oświęcimia i okolic.

Następnym punktem wycieczki było Muzeum Żydowskie i Synagoga.

Muzeum Żydowskie i Synagoga w Oświęcimiu to jedne z ostatnich śladów żydowskiej obecności w mieście, na obrzeżach, którego – podczas II wojny światowej – został założony przez Niemców obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.

Misją instytucji, otwartej w 2000 roku pod nazwą Centrum Żydowskie, jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach Oświęcimia oraz edukacja odnosząca się w sposób szczególny do problematyki Zagłady i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami.
Centrum obejmuje Muzeum Żydowskie, synagogę Chewra Lomdei Misznajot oraz Centrum Edukacyjne, łączy miejsce modlitwy i refleksji z zadaniem upamiętniania żydowskiej przeszłości miasta. To fascynująca historia społeczności żydowskiej przedwojennego Oświęcimia oraz współczesna lekcja sprzeciwu wobec nietolerancji.
Od 2006 roku Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest stowarzyszone z Muzeum Dziedzictwa Żydowskiego w Nowym Jorku.

Ostatnim punktem wycieczki, było zwiedzenie wystawy w siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce pt. ” Romowie -historia i kultura.

Ideą autorów wystawy była prezentacja głównych aspektów procesu, który na przestrzeni wieków prowadził Romów przez różne kraje do właściwej ojczyzny – Europy.

Romowie żyją w Europie od wieków i są częścią społeczności światowej. Jednocześnie zachowali odrębność, tradycje, kulturę, język.

Wycieczka wzbogaciła naszą wiedzę o Oświęcimiu oraz o zróżnicowaniu, mieszkańców pod względem narodowościowym i wyznaniowym. Była ona znakomitą lekcją historii i geografii i przyczyniła się do poszerzenia i ugruntowania wiedzy o stolicy naszego powiatu.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.