Spotkanie z Astronomią 2018

18 października 2018 r., w oświęcimskim Cinema Planet, uczniowie klasy II e, II g, I e, I d, I f, Ig  pod opieką nauczycieli Jolanty Rakowskiej, Anny Somogyi, Bogusława Morka, Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba uczestniczyli w kolejnej edycji „Spotkań z astronomią”. Jest to autorski, 6-cio częściowy cykl prelekcji połączony z prezentacją multimedialną.

Prelekcję wygłosił  autor projektu p. Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii, który w latach 1979-1997 prowadził pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

Ekologia, ochrona naszego naturalnego środowiska, oraz globalne zmiany klimatyczne wynikające ze szkodliwej działalności człowieka są jednymi z podstawowych wątków i przesłań, jakie niesie nasz projekt– powiedział na wstępie Aleksander Trębacz.

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografią, biologią i ekologią). Multimedialna prelekcja edukacyjna,  bogato ilustrowana wspaniałymi materiałami wizualnymi, przestawiała zagadnienia:

  • Historię Astronomii, jej zastosowania oraz wpływ na rozwój cywilizacji.
  • Poznanie skali i struktury Wszechświata.
  • Rozmiary Ziemi
  • Następstwa ruchów Ziemi
  • Gwiazdy – narodziny, dlaczego i jak długo świecą?
  • Odpowiedź na pytania: od kiedy istnieje Słońce i jak długo jeszcze będzie podtrzymywać życie na Ziemi?

Ostatnia część spotkania była przeznaczona na zadawanie pytań oraz na dyskusję.

Wykład spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych uczniów. Na kolejne Spotkania z Astronomią zapraszamy w kwietniu 2019.