Uczeń Naszej Szkoły zwycięzcą międzynarodowego konkursu programistycznego

Bruno Kawka, uczeń klasy 2 infA Technikum odniósł wielki sukces startując w Google Code-In,   międzynarodowym konkursie programistycznym dla uczniów w wieku 13-17 lat. Przez 50 dni rywalizowało w nim 3124 uczestników z 77 krajów. Zawody polegały na wykonywaniu zadań dla różnych organizacji open source, głównie w zakresie wytwarzania oprogramowania obejmującego naprawianie błędów aplikacji, dodawanie nowych funkcji, pisanie dokumentacji, sprawdzanie jakości oprogramowania, czy nawet projektowanie UI/UX (Interfejsu, oraz odczuć użytkownika).

Zawodnicy dołączali do zespołów (np. projekt Wikimedia, Fedora, KDE), które po zakończeniu przewidzianych zadań wskazywały zwycięzców. Na taki właśnie sukces zapracował Bruno Kawka.

Dołączył do organizacji Digital Impact Alliance (DIAL), a pracował pod okiem jednej z jego gałęzi DIAL – Mifos Initiative.

Jedno z pierwszych zadań polegało na stworzeniu dokumentacji dla błędów zgłaszanych w repozytorium aplikacji. Jak stwierdził: „Od początku byłem nastawiony na to, że muszę wygrać,  więc zamiast stworzyć dokumentację manualnie, napisałem skrypt w języku Python, który całkowicie automatyzuje ten proces. Dodatkowo skrypt uruchomiłem na serwerze (Heroku), aby działał 24/7 i odświeżał dane co 5 minut.”

Link do projektu: https://brunokawka.me/easy-issues-documentation

Jego najważniejsze zadania dotyczyły jednak aplikacji MifosPay. Z własnej inicjatywy stworzył całkowicie nowy  interfejs aplikacji, a następnie za zgodą mentorów, wspólnie z nimi zaimplementował ten projekt oraz nowe funkcje do działającej już aplikacji. Był również odpowiedzialny za code review, czyli sprawdzanie jakości kodu wysłanego przez innych kontrybutorów.

Nagrodą główną jest 4-dniowy wyjazd do głównej siedziby Google w Dolinie Krzemowej w Kalifornii, oraz gadżety takie jak koszulki, bluzy, naklejki.

Gratulujemy i mamy nadzieję, że podzieli się z nami wrażeniami z pobytu w Dolinie Krzemowej.

Więcej o konkursie można przeczytać na blogu Bruna: https://medium.com/@brunokawka/my-google-code-in-2018-adventure-with-mifos-initiative-3a65848b0025

A o projektach przeczytać na jego stronie: https://brunokawka.me

poniżej możecie zobaczyć interfejs aplikacji MifosPay zaprojektowany przez Bruno