Wycieczka do muzeum komputerów [foto]

Dnia 14 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, w której udział wzięli uczniowie klasy IA inf Technikum wraz z opiekunami p. Andrzejem Matrasem i p. Edmundem Żółtowskim. To miejsce warte jest zobaczenia, nie tylko przez pasjonatów informatyki, ale również przez laików. Muzeum stanowi pierwszą a także jedyną na terenie Polski strefę kompleksowo poświęconą tematyce historii komputerów. Uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się zabytkowemu sprzętowi, który jeszcze nie tak dawno stanowił dla człowieka przełomowe osiągnięcie w dziedzinie techniki.

W trakcie zwiedzania odbyła się lekcja muzealna poświęcona tematyce historii i ewolucji sprzętu informatycznego. Na terenie obiektu znajduje się ponad 3 800 eksponatów, z czego można obejrzeć ponad 550 różnych komputerów, w tym także legendarny komputer ODRA. Uczniowie mogli przekonać się, w jakim  szybkim tempie przebiega rozwój techniki.. Zgromadzone eksponaty to nie tylko elementy wystawy, każdy z nich  posiada swoją historię i duszę. Zwiedzanie, oprócz funkcji edukacyjnej, dostarczyło nastolatkom  także wiele zabawy i przyjemności – to była naprawdę interesująca i niecodzienną multimedialna podróż w czasie.

Podczas pobytu uczniowie mogli sprawdzać działanie wszystkich podłączonych komputerów, a także przetestować swoje umiejętności na grach z lat 80-tych i 90-tych zaliczanych obecnie do klasyki. To ostanie spotkało się z olbrzymim entuzjazmem uczestników.