Młodzi gracze mogą liczyć na pomoc dietetyka

Uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu mają możliwość skorzystania z wiedzy i porad dietetyka. Dzięki specjalnym zajęciom będą mogli zrozumieć, jak wielką rolę w profesjonalnym sporcie odgrywa dobrze zbilansowana dieta.

– Uczniowie poprzez cykl 32 spotkań poznają tajniki zdrowego i świadomego odżywiania się. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, że bez prawidłowej diety niezwykle trudno o dobre wyniki – twierdzi Katarzyna Kot, prezes Uczniowskiego Klubu Hokejowego Unia Oświęcim.

Zajęcia z zawodnikami UKH poprowadzi dietetyk kliniczny Edyta Harmata, która na co dzień zajmuje się wspieraniem żywieniowym pacjentów w Oświęcimskim Centrum Medycznym Medicome. Warto wspomnieć, że niewłaściwa dieta jest jedną z przyczyn wielu dolegliwości, jak i chorób cywilizacyjnych.

– Zdrowe odżywianie się jest dla młodych sportowców niezwykle ważne. Dlaczego? Otóż dzieci i młodzież są w okresie intensywnego wzrostu, a co za tym idzie rozwoju organizmu. Duże obciążenie fizyczne wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem energetycznym również na makro i mikroskładniki odżywcze – mówi Edyta Harmata.

Podkreśla też, że dzieci uprawiające sport często sięgają po niezdrowe, słodkie przekąski, ponieważ po wysiłku wzrasta u nich zapotrzebowanie na węglowodany.

– Uczniowski Klub Hokejowy zaproponował mi dłuższą współpracę opierającą się na cyklicznych spotkaniach z młodymi zawodnikami. Chcę przekazać im wiedzę na temat zdrowego odżywiania i suplementacji w sporcie – wyjaśnia pani Harmata.

Podczas spotkań młodzi zawodnicy będą podejmować z dietetykiem tematy związane z porą oraz składem posiłku, który uzależniony jest od cyklu treningowego lub startowego.

– Zawodnicy dowiedzą się także na co należy zwrócić uwagę w diecie, gdy pojawiają się problemy gastryczne lub niedobory witamin czy mikroelementów. Uważam, że to bardzo dobry sposób na propagowanie u młodzieży zdrowego odżywiania – mówi dietetyk.

W zajęciach będą uczestniczyć wszyscy zawodnicy z pierwszej klasy oświęcimskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.