Chemik na miejscu zbrodni

10 grudnia klasy 1, 2 i 3 technikum technologii chemicznej wraz z wychowawcami wzięły udział w pokazie chemicznym pt. „Chemik na miejscu zbrodni” na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak, jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiadali wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentowali techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane zagadnienia zilustrowane zostały doświadczeniami połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Młodzież naszej szkoły dzięki udziałowi w tym niezwykłym pokazie zapewne została zainspirowana do odkrywania tajemnic z dziedziny chemii oraz  przeprowadzania eksperymentów chemicznych.