Gazetki i wystawy

Rok 2020 rokiem Leopolda Tyrmanda

 

 

 

 

 

 

 

A.D.

 

Wystawa „Regionalia w bibliotece

PZ nr 2 w Oświęcimiu – „Ziemia

Oświęcimska”.

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do zapoznania się z wystawą „Regionalia w bibliotece PZ nr 2 w Oświęcimiu „Ziemia Oświęcimska”.

Wystawa dostępna jest w czytelni szkolnej w godzinach 9.00 – 14.00.

Zapraszamy

A.D.

 

Wieczerza Wigilijna  – tradycje ludowe

 

 

 

 

WESOŁYCH ŚWIĄT !!! 🙂

A.D.

Nagroda Literacka NIKE 2019

Literacka Nagroda Nobla 2018 i 2019

 

 

 

 

AgnDąb

Narodowe Czytanie 2019

 

 

 

 

A.D.

Rok 2019 Rokiem  Gustawa Herlinga-Grudzińskiego


 

 

 

 

A.D.

 

 

 

Wesołych Świąt  !!!

A.D.

Rok 2018 został ustanowiony Rokiem  Zbigniewa Herberta. 

 

 

29 października mija 94 rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku.

Zbigniew Herbert pozostawił po sobie dziewięć tomów poezji, poczynając od debiutanckiej Struny światła z roku 1956, kończąc na wydanym kilka miesięcy przed śmierciąEpilogu burzy z reprodukcją słynnego obrazu Giorgione’aBurza na okładce. Kiedy umierał, nad Warszawą przetaczała się nawałnica z potężnymi wyładowaniami atmosferycznymi. Dla wielbicieli Jego talentu, których miał mnóstwo w każdym pokoleniu, było w tym – i jest do dzisiaj – coś symbolicznego, metaforycznego i niewysłowionego.

A.D.

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego – lekturą Narodowego Czytania 2018 

W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą ogłosił lekturę Narodowego Czytania. Jest nią „Przedwiośnie”.

W bibliotecznej gablocie – wszystko co należy wiedzieć o „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego. Zapraszamy 🙂

 

Nasze nowe gazetki okolicznościowe :

W naszej ściennej gazetce – historia powstania Konstytucji 3-Maja.
Zapraszamy do przeczytania 🙂

All-focus

W naszej gazetce –  ciekawe informacje dotyczące „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Wesele Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 – ogłosił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

hdr

Od dzisiaj na naszej gazetce –

„72. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau”.

hdr

Proponujemy zapoznanie się ze zwyczajami i obyczajami bożonarodzeniowymi w innych krajach. Wesołych Świąt !!!

IMG_20170113_142236

Zapraszamy do zapoznania się z nową gazetką z okazji Święta Niepodległości 11 Listopada.

gazetka-11-listopada

Zapraszamy do zapoznania się z nowa gazetką przybliżającą laureatów Nagrody Nike 2016 oraz Literackiej Nagrody Nobla 2016.

Bob Dylan laureatem literackiej nagrody Nobla

Amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta został wyróżniony przez Szwedzką Akademię za „tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”.

Bob Dylan urodził się jako Robert Allen Zimmerman 24 maja 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota.

Będąc jeszcze dzieckiem nauczył się grać na gitarze i harmonijce ustnej, a w szkole średniej założył swój pierwszy zespół. Kształcił się na University of Minnesota, jednak studiów nie ukończył.

Dużo koncertował, w 1961 roku otwierał występy legendy bluesa Johna Lee Hookera. Debiutancką płytę wydał w marcu 1962 roku. Wypełniły ją standardy bluesowe i folkowe oraz kompozycje autorskie.

Kolejne utwory Dylana znalazły się na albumie „The Times They Are a-Changin” (1964). Teksty inspirowane były poezją Arthura Rimbauda i Johna Keatsa. Wtedy też Dylan zaczął dodawać do swoich kompozycji elementy bluesa i rhythm and bluesa.

Następna płyta została zatytułowana „Another Side of Bob Dylan”. W 1965 roku napisał piosenkę „Mr. Tambourine Man”, która jest jednym z najbardziej znanych utworów muzyka. Wykonywał go między innymi zespół The Byrds.

W 1965 roku piosenka artysty „Like a Rolling Stone” znalazła się na drugim miejscu listy przebojów. Do wiosny 1966 roku muzyk miał na koncie ponad 10 mln sprzedanych płyt.

W 1970 roku Dylan napisał muzykę do filmu Sama Peckinpaha „Pat Garrett and Billy the Kid”. Na ścieżce dźwiękowej znalazła się piosenka „Knockin’ on Heaven’s Door”, jeden z największych jego przebojów.

Dylan występował też w zespole Traveling Wilburys, obok George’a Harrisona, Jeffa Lynne’a, Toma Petty’ego, Roy’a Orbisona. Nagrał z nim dwie płyty, z których większym powodzeniem cieszyła się „Traveling Wilburys Vol. 1”.

W latach 90. artysta wiele koncertował i wydawał kolejne albumy. Najważniejszy z nich to „Time Out of Mind”, który przyniósł mu trzy nagrody Grammy.

Dylan zajmuje się również rysunkiem. W 1994 roku opublikował serię szkiców węglem i ołówkiem „Drawn Blank”. Jest też autorem cykli „The Brazil Series”, „The Asia Series i 30 kolaży „Revisionist Art”. W 2013 roku National Portrait Gallery w Londynie pokazała 13 pastelowych portretów jego autorstwa.

Nagroda NIKE 2016 dla Bronki Nowickiej

Tegoroczną laureatką Nagrody Nike została Bronka Nowicka. Za najlepszą książkę roku jury uznało jej „Nakarmić kamień”. Finałowa gala 20. edycji najważniejszego literackiego wyróżnienia w Polsce odbyła się w niedzielę, 2 października br. w Warszawie. 

To książka, która po lekturze bardzo długo w nas zostaje – mówił w laudacji na cześć Bronki Nowickiej przewodniczący jury Nagrody Literackiej Nike Tomasz Fiałkowski.

Jury Nagrody Nike doceniło książkę Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień”, wydaną przez Biuro Literackie – niezwykły zbiór czterdziestu jeden krótkich poetyckich opowieści. „Nakarmić kamień” to portrety rzeczy i ludzi, wypełnione szacunkiem zarówno wobec tego, co żywe, jak i nieożywione, gdzie każdy człowiek oraz każdy przedmiot skrywa w sobie szereg emocji i wspomnień, gdzie kwestionuje się i podważa zastałe hierarchie.

Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzi byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka – mówiła o nagrodzonym dziele autorka. Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to intermedia, język i obraz w ruchu. Jest reżyserką i scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie.

O tym, kto zostanie laureatem tegorocznej Nagrody Nike, zadecydowało jury w dniu jej wręczenia – w niedzielę, 2 października br. Zwyciężczyni otrzymała 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami nagrody są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W jury tegorocznej edycji Nike zasiadali: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner, Maria Zmarz-Koczanowicz.

All-focus

Zapraszamy do zapoznania się z naszą gazetką i wystawką przybliżającą biografię i twórczość Henryka Sienkiewicza jako Patrona Roku 2016.

wystawka-sienkiewicz

gazetka-sienkiewicz