Wymiana młodzieży

logo_pnwm


Od roku 2006 tradycją naszej szkoły jest coroczna wymiana młodzieży z Geschwister-Prenski-Schule w Lubece. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje dotyczące wymiany w formie pytań i odpowiedzi.

1. Na czym polega wymiana mlodziezy?
Grupa licząca ok. 15 osob wyjeżdża do Lubeki pod opieką dwóch nauczycieli – opiekunów. Na miejscu poznaje swojego partnera wymiany i jego rodzinę. Spędzamy tam ok. tydzień poznając szkołę, miasto, uczestnicząc w wycieczkach, szkolimy znajomość języka niemieckiego i angielskiego. Potem kolej na rewizytę. Gościmy partnerów wymiany w swoich rodzinach, zapoznajemy niemiecką młodzież ze zwyczajami, kulturą, szkolą, życiem polskiej młodzieży.

2. Gdzie leży miasto, do którego wyjeżdżamy?
Lubeka leży w północnych Niemczech w kraju związkowym Schleswig-Holstein, niecałą godzinę jazdy pociągiem od Hamburga. Jest jednym z większych portów morskich w Niemczech,  dawniej była głównym miastem Ligi Hanzeatyckiej. Jedna z dzielnic Lubeki – Travemünde – jest popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i portem nad wybrzeżem Bałtyku. Lubeka to przepiękne średniowieczne miasto zwane miastem siedmiu wież, z pięknymi zabytkami, urokliwymi uliczkami, które otacza rzeka Trave.

3. Gdzie mieszkamy podczas pobytu w Lubece?
Uczniowie oraz opiekunowie mieszkają w rodzinach swoich partnerów wymiany. Niektórzy uczniowie mieszkają w obrębie miasta, inni w okalających miasto dzielnicach, ponieważ Lubeka jest miastem rozległym poza swoje centrum.

4. Jak długo trwa pobyt u rodziny niemieckiej?
Zarówno goście z Niemiec jak i nasi uczniowie spędzają u siebie około 5 – 6 dni. Zazwyczaj zaczynamy pobyt pod koniec tygodnia, aby w niedzielę poznać bliżej rodzinę, u której mieszkamy i wyjeżdżamy z Niemiec w piątek wieczorem. Natomiast goście niemieccy przyjeżdżają do nas w poniedziałek, a wyjeżdżają w piątek i ten dzień jest z kolei u nas dniem do dyspozycji rodzin, tzn. nie ma wtedy sztywnego programu.

5. Co można zaproponować w dniu do dyspozycji rodzin”?
Przy sprzyjającej pogodzie można zaproponować wspólną wycieczkę w najbliższą okolicę, spacer po mieście lub zakupy. Oczywiście dobrze jest dowiedzieć się od partnera, czy ma na to ochotę lub zaproponować mu zajęcie zgodne z jego zainteresowaniami. Można tez umówić się z innymi uczestnikami, by ułatwić sobie organizację wolnego czasu. W Niemczech rodziny również proponują nam własny program. Może to być wycieczka, rodzinny obiad w jakiejś miłej restauracji lub zwiedzenie ciekawych miejsc. Zapytajcie o to partnera, bo to dla nas szansa na zobaczenie czegoś więcej.

6. Kto może wziąć udział w wymianie?
Wymiana przewidziana jest dla wszystkich uczniów LO i technikum, z wyjątkiem klas maturalnych, którzy potrafią komunikować się w języku niemieckim lub angielskim. Przede wszystkim obowiązuje zasada: Jeśli chcesz sprawdzić swoje możliwości” z języka niemieckiego i języka angielskiego, jesteś ciekawy innych ludzi, sytuacji, chcesz poznać inny naród, a ponadto jesteś otwarty i potrafisz nawiązywać kontakty, współpracować w ramach grupy uczniów biorących w tym udział –  podejmij z rodzicami decyzję i spróbuj.

7. Czy mam wpływ na organizację i przebieg wymiany?
Przed wyjazdem lub goszczeniem ucznia z Niemiec, odbywają się spotkania przygotowawcze z opiekunami wymiany. Ustalamy wspólnie program, wasze sugestie są brane pod uwagę. Macie możliwość zaangażowania się w zorganizowanie spotkania w szkole, przybliżenia niemieckiej młodzieży, czym jest Polska, jak tu się żyje, jakie są zwyczaje, jak wygląda czas szkolny i czas wolny. Co można robić w twoim mieście, jak żyje się w polskiej rodzinie. To wszystko pozwoli nabyć wiedzę o Polsce młodzieży niemieckiej, bo tak naprawdę, mimo bliskiego sąsiedztwa i wielu lat różnej, wspólnej historii, wielu rzeczy o sobie nie wiemy. To wy właśnie wykreujecie obraz Polski, polskiej szkoły, polskiego ucznia. Przyda się też trochę własnej odpowiedzialności za dobrą atmosferę spędzanego wspólnie czasu. Uczeń w trakcie trwania wymiany promuje sobą polską rodzinę, szkołę, miasto i kraj.

8. Jaki jest koszt udziału w wymianie szkolnej?
Koszt pobytu tygodniowego w Niemczech składa się z ceny biletu przejazdu w dwie strony i ceny ubezpieczenia, co wynosi ok. 400zl. Z reguły zabieramy dla rodziny goszczącej drobny prezent z Polski (np. muzyka, album o Polsce itp.). Koszt wyżywienia pokrywa każdorazowo rodzina goszcząca. Przy wyjazdach na całodniowe wycieczki uczniowie otrzymują z domu suchy prowiant. W Polsce uczniowie uczestniczą we wszystkich imprezach oraz wycieczkach z uczniami niemieckimi.

9. Czy wymiana jest wspierana finansowo?
Tak. Organizacja wymiany uczniowskiej między naszymi dwoma szkołami od lat wspierana jest głównie przez „Deutsch-Polnisches Jugendwerk, czyli Polsko- Niemiecką Współpracę Młodzieży z biurem w Warszawie. Jest to organizacja pozarządowa, która zajmuje się finansowaniem waszych wyjazdów do Niemiec oraz umożliwia przeprowadzenie programu wymiany w Polsce. Dzięki temu wsparciu można opłacić środki transportu, bilety do muzeów, przewodników i imprezy, w których uczestniczą polscy i niemieccy uczniowie.

10. Jaki jest program wymiany?
Program w Niemczech i w Polsce jest wielowątkowy i urozmaicony. Oto przykładowe punkty programu:

W Niemczech

  • poznanie realiów życia w Niemczech, w rodzinach
  • poznanie niemieckiej szkoły, uczestnictwo w zajęciach lekcyjnych
  • zwiedzanie Lubeki, poznanie historii i współczesnego oblicza miasta
  • zwiedzanie muzeów (np. domu Willy’ego Brandta, Güntera Grassa)
  • całodniowa wycieczka do Hamburga (zwiedzanie miasta, przejażdżka statkiem)
  • trochę rekreacji – do corocznych atrakcji należy spływ kajakowy po rzece Trave wokół uroczej Lubeki. Niekiedy chodzimy też na kręgle…
  • wizyta w ratuszu i spotkanie z panią burmistrz, która podejmuje nas w sali audiencyjnej, nieudostępnianej turystom, a przeznaczonej tylko dla specjalnych gości.
  • wycieczka do nadmorskiej dzielnicy – Travemünde
  • shoppen- mnóstwo sklepów, można trafić na obniżki, ale też na pewno nacieszyć się ich różnorodnością. Tam są normalne sklepy, a nie centra handlowe.
  • spotkania w szkole urządzane przez uczniów i opiekunów na powitanie
  • praca nad wspólnym projektem

W Polsce

  • zwiedzanie miasta z przewodnikiem – wolontariuszem z MDSM
  • wycieczka całodniowa do Krakowa (zwiedzanie z przewodnikiem) :
  • zwiedzanie Kazimierza
  • zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu
  • spacer traktem królewskim
  • zwiedzanie obozu Auschwitz-Birkenau
  • wycieczka w Beskidy
  • spotkanie powitalne w szkole
  • praca nad wspólnym projektem
  • popołudniowe spotkania uczniów

11. W jakim terminie odbywa się wymiana?
W ostatnich latach jeździliśmy do Niemiec końcem września, a niemieccy goście przyjeżdżali do nas na wiosnę. W tym roku zmieniliśmy te terminy ze względów organizacyjnych na koniec marca i początek czerwca, a co do kolejności wizyt, jest to jeszcze w fazie ustalania. Terminy te ustalane są oczywiście z uwzględnieniem kalendarza szkolnego w Niemczech i w Polsce.

12. Co robić w wypadku jakiegoś problemu?
Z każdym problemem dotyczącym programu, nieoczekiwanych nieporozumień lub stanu zdrowia należy zgłaszać się do opiekunów wymiany. Zarówno uczniowie, jak i rodzice, znają numery telefonów opiekunów. Każdy zgłaszany problem jest niezwłocznie rozwiązywany.

13. Na czym polega przygotowanie do udziału w wymianie?
Zainteresowani uczniowie zgłaszają się do swoich nauczycielek języka niemieckiego lub bezpośrednio do nauczycielek prowadzących wymianę: pani Kingi Grzywy (sala 141) lub Joanny Janiczek (sala 234). Następnie wypełniają formularz z informacjami o sobie, które potrzebne będą do przydzielenia partnera niemieckiego (kto kogo wybiera zmieniane jest co roku).  Przed wyjazdem odbywają się spotkania z opiekunami, w trakcie których omawiany jest przydział partnerów,  przedstawiamy i tworzymy program oraz przygotowujemy się do wspólnego projektu. Organizujemy również spotkanie informacyjne dla rodziców. W czasie trwania wymiany rodzice uczniów goszczących są odpowiedzialni za bezpieczeństwo partnera wymiany. Rodzice włączają się do realizowanego programu. Na spotkaniach w szkole uczniowie otrzymują wszelkie dodatkowe informacje.

14. Czym podróżujemy?
Uczniowie polscy podróżują komfortowym autobusem liniowym z barkiem, WC i video. Podróż trwa ok. 15 godzin (z kilkoma przerwami na trasie). Trudy podróży złagodzi sen – jedziemy głównie nocą. Wyruszamy z Oświęcimia (parking koło Lidla przy ul. Konarskiego) przyjeżdżamy na parking dworca kolejowego w Lubece. Tam czekają na nas rodziny, po przyjeździe na miejsce mamy czas na wypoczynek po podróży. Spotykamy się tego samego dnia po południu.

15. Co musimy zabrać ze sobą?

Każdy udając się w podróż do Niemiec musi zabrać koniecznie jakiś dowód tożsamości: paszport lub dowód osobisty (legitymacja szkolna nie jest dowodem tożsamości!).  Należy też wziąć odpowiednią odzież, tzn. coś ciepłego i przeciwdeszczowego oraz wygodne obuwie. Warto mieć też ze sobą trochę pieniędzy na drobne wydatki.

16. Jaki jest cel tej wymiany?
Nadrzędnym celem wymiany jest zbliżenie się młodzieży polskiej i niemieckiej przez poznanie się na płaszczyźnie rodzinnej i szkolnej. Wymiana umożliwia przełamywanie stereotypów, poznanie i zrozumienie własnych mentalności, dokładając w ten sposób swoją cegiełkę w budowaniu wspólnej, silnej i pokojowej Europy. Wymiana ta powinna zamieniać niechęć w sympatię i szacunek dla odmienności kulturowej innego narodu. A jednocześnie umożliwia doskonalenie umiejętności językowych w autentycznych sytuacjach życiowych.

Comments are closed.