Nowe Aktualności

KARTKA Z KALENDARZA…

LISTOPAD cz. 2

1857, Śląsk

 • Romantyk Eichendorf

Joseph von Eichendorff (ur. 1788, zamek Lubowidz koło Raciborza), niemiecki poeta romantyczny i nowelista, zmarł w Nysie. Utwory: „Z życia nicponia” „Przeczucie i obecność”

 

 

 

 

 1859, USA

 • Pisarz Irving

Washington Irving (ur. 1783 w Nowym Jorku) zmarł w Tarrytown w Nowym Jorku. Autor opowiadań, szkicow, studiów historycznych, biograficznych, m.in. „Rip van Winkle” „The Legend of the Sleepy Hollow”.

 

 

 

 

1862, Niemcy

 • Poeta Uhland

Ludwig Uhland (ur. 1787, Tybinga), niemiecki poeta, twórca ballad i romansów wzorowanych na poezji ludowej, badacz literatury, działacz liberalny, zmarł w Tybindze.

 

 

 

 

 

 

1891, Marsylia

 • Poeta Rimbaud

W Marsylii zmarł Arthur Rimbaud (ur. 1854, Charleville), francuski poeta, przedstawiciel symbolizmu. Główne dzieła: „Statek pijany” „Iluminacje” „Sezon w piekle” „Listy oglądającego”.

Rimbaud starał się w swych wierszach dotrzec do ukrytej istoty rzeczywistości, swobodnie zestawiając poetyckie obrazy.

Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach wiersze Rimbaud.

 

 

1895, Francja

 • Pisarz Dumas syn

W Marly-le-Roi koło Paryża zmarł Aleksander Dumas Syn (ur. 1824, Paryż), pisarz francuski. W swych dramatach i powieściach ukazywał moralne problemy społeczeństwa mieszczańskiego. Pisał utwory z „tezą”, nadając im sens moralistyczny, z licznymi elementami sentymentalnymi.

Często podejmował kwestię stosunków między kobietami i mężczyznami, opowiadając się za równouprawnieniem. Największy sukces przyniosła mu sceniczna adaptacja powieści „Dama kameliowa”.

„Damę kameliową” można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

1900, Paryż

 • Oscar Wilde – esteta i prowokator

W Paryżu w wieku 46 lat zmarł brytyjski pisarz irlandzkiego pochodzenia Oscar Finwal O’Flahertie Wills Wilde (ur. 1854 w Dublinie), przedstawiciel prowokującego estetyzmu.

Pisał komedie („Upiór z Canterville”), poezję liryczną („Ballada o więzieniu w Reading”) i dał światu powieść „Portret Doriana Graya”. Wilde kochał luksus, reprezentował idee l’art. Pour l’art. (sztuka dla sztuki) i przedstawiał się jako frywolny szyderca odrzucający mieszczańskie wyobrażenia moralne. Zyskal miano „lorda Paradoksa”. Ponieważ był homoseksualistą, skazany został na dwa lata więzienia.

Biblioteka szkolna posiada utwór „Sfinks bez tajemnicy” Oscara Wilde’a.

1907, Kraków

 • Stanisław Wyspiański

W Krakowie zmarł Stanisław Wyspiański (ur. 1869 w Krakowie), dramatopisarz polski, malarz, wybitny twórca Młodej Polski, zwany „duchowym wodzem” swojego pokolenia.

Biblioteka szkolna posiada bogaty zbiór twórczości Wyspiańskiego.

 

 

1910, Rosja

 • Pisarz Tołstoj

Podczas podróży, na stacji Ostępowo – w kilka dni po opuszczeniu rodziny – zmarł w samotności Lew Nikołajewicz hrabia Tołstoj (ur. 1828, Jasna Polana). Najbardziej znanymi dziełami były: powieść historiozoficzna „Wojna i pokój” i powieść psychologiczna „Anna Karenina”. Tołstoj pozostawał pod wpływem Jeana Jacquesa Rousseau. Poszukiwał sensu życia i prawdy absolutnej, krytykował społeczeństwo i cywilizację, odrzucał estetyzm i jakikolwiek autorytet państwa i kościoła. Jego powieści pełne były wnikliwych obserwacji psychologicznych i społecznych.

Biblioteka szkolna posiada bogaty zbiór twórczości Tolstoja.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

19 listopad, poniedziałek

Dzień Toalet

W wielu miejscach na świecie toalety publiczne pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o czystość. Światowy Dzień Toalet to inicjatywa podjęta przez Światową Organizację Toaletową, a jej celem jest podwyższenie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych.

Światowy Dzień Toalet to okazja, by porozmawiać o zdrowiu, o prawach człowieka, o historii naszych miast, o rosnącej populacji, o ekologii w życiu codziennym i o wielu innych poważnych sprawach.

Podejmij wyzwanie!

Przygotuj ekologiczny środek do czyszczenia toalety. Przepisy dostępne są w Internecie.

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Ta choroba należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Celem obchodów jest poprawa opieki nad pacjentami ora zwiększenie świadomości na temat POChP, np. jej głównych przyczyn, którymi jest palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza, w pomieszczeniach jak i na ulicy, jak również działanie pyłu i substancji chemicznych w miejscu pracy.

W tym dniu światowe służby zdrowia i grupy pacjentów podejmują różne działania, w tym edukacyjne, jak i badania spirometryczne.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Każdy kto podnosi rękę na dziecko powinien zostać potępiony . W ten dzień warto to uświadamiać ludziom oraz zachęcać do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda.

A.D.

 

18 listopad, niedziela

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Tego dnia z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 roku naukowcy opracowali do dziś ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji. Powszechna dostępność leków antybakteryjnych wiąże się jednak z pewnymi problemami – jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co niebezpieczne bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Wtedy też konieczne staje się stosowanie innych antybiotyków, co z kolei zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, wywoływanej jest przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki po prostu nie działają. Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy. Jak wskazują badania przeprowadzone w Kanadzie, lekarze z dłuższym stażem są bardziej skłonni do niewłaściwego lub nieuzasadnionego przepisania antybiotyków – przyczyną nie zdaje się być jednak niedouczenie, tylko rutyna.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Podczas tego dnia warto zmówić modlitwę w intencji ludzi, którzy ponieśli śmierć w wypadku drogowym. Niestety, każdego dnia w wypadkach na całym świecie ginie kilka tysięcy osób. Święto w 1993 roku zainicjowała organizacja Road Peace. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

A.D.

17 listopad, sobota

Dzień Studenta

Dzień Studenta obchodzony jest od 1941 roku – ustanowiony został na pamiątkę krwawo stłumionego protestu czechosłowackich studentów przeciwko inwazji nazistów 1939 roku. Święto to jednak nie ma dziś wyłącznie charakteru nostalgicznego, jest raczej okazją do afirmacji tego, co większość nazywa najpiękniejszym okresem w życiu. Okres ten kusi coraz więcej młodych osób – liczba studentów w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła 5-krotnie, a liczba szkół wyższych 4-krotnie. Dyplom magistra był do niedawna uważany za przepustkę do wymarzonej kariery zawodowej, jednak polski rynek pracy szybko zweryfikował stale powiększającą się liczbę absolwentów. W listopadzie 2012 roku bez pracy było ponad 230 tysięcy osób po studiach. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się studia zaoczne – w ten sposób studenci mogą zdobywać doświadczenie znacznie wcześniej, by być lepiej przygotowanym na poszukiwanie zatrudnienia zaraz po uzyskaniu dyplomu. To jednak wiąże się ze zrezygnowaniem z archetypowego studenckiego życia, jakie dają studia dzienne, zwłaszcza te poza miejscem zamieszkania. Do beztroski i swojego rodzaju luksusu studiowania w Polsce przyczynia się walnie fakt, że publiczne szkolnictwo wyższe jest bezpłatne – to nie do pomyślenia w większości krajów europejskich. Mimo to polscy studenci, nieco stereotypowo i z przymrużeniem oka, postrzegani są jako osoby niezmiennie głodne.

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by podnosić świadomość społeczną na temat dzieci urodzonych przed planowanym terminem. W ramach święta na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki w kolorze fioletowym, czyli kolorze wcześniaków. W Polsce wydarzenie organizuje Fundacja Wcześniak.

Ogólnopolski Dzień Bez Długów

Dobry zwyczaj nie pożyczaj! Dziś życzymy wszystkim, by słowo „dług” wkrótce było czymś z gatunku sciene –fiction.

 

 

 

 

Dzień Czarnego Kota

Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, gdy ich drogę przebiegnie ta ogromna, złowroga bestia. Ale czy kiedyś udowodniono jej jakieś nieszczęście? Święto wywodzi się z Włoch, gdzie czarne koty są wyjątkowo prześladowane. 17. dzień miesiąca uważany jest w Italii za najbardziej pechowy.

A.D.

 

16 listopad, piątek

Dzień Tolerancji

Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

Podejmij wyzwanie!

Zorganizuj w swoim miejscu zamieszkania „Żywą Bibliotekę”!„Żywa Biblioteka” to akcja, w czasie której udostępnia się lokalnej społeczności „żywy księgozbiór”, czyli osoby ze środowisk i grup, które są obarczane stereotypami i na co dzień mogą się spotykać z dyskryminacją. Idea narodziła się w Danii w 2000 roku podczas festiwalu w Roskilde. Grupa młodych ludzi związanych z inicjatywą Stop Przemocy postanowiła zająć się tematem respektowania praw człowieka. Spontanicznie zorganizowały bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” osobę postrzeganą w sposób stereotypowy i z nią porozmawiać.

Jak zorganizować „Żywą Bibliotekę”? Wybierz odpowiedni dzień.  Ustal regulamin oraz zakres tematyczny Żywej Biblioteki. Jak radzą twórcy i twórczynie tego projektu, ważne jest, aby jej zagadnienia dotykały realnego życia, nie unikały kontrowersji. Jeśli na przykład w Twojej społeczności lokalnej problemem jest homofobia, zaproś do „Żywej Biblioteki” ujawnionego geja lub lesbijkę lub osobę pracującą w organizacji działającej na rzecz mniejszości seksualnych.

Jak zapraszać książki do „Żywej Biblioteki”? Na początek rozejrzyj się wśród osób z najbliższego otoczenia, przyjaciół, krewnych, sąsiadów. Na pewno znajdziesz wśród nich osoby, które należą do grup mniejszościowych, spotykają się z nierównym traktowaniem, dyskryminacją. Ważne jest, aby osoby, które będą „książkami”, łatwo nawiązywały kontakt z innymi, nie miały problemu z mówieniem o sobie, miały do opowiedzenia interesujące historie. W „Żywej Bibliotece” ważny jest komfort pracy „książek”, dlatego przed zorganizowaniem akcji warto spisać regulamin „Biblioteki”, w którym będzie ustalone, co wolno, a czego nie wolno robić. „Książki” powinny móc nie odpowiadać na pytania, które dotyczą prywatnych spraw albo dotykają bolesnych doświadczeń.

Dzień Służby Zagranicznej RP

Święto obchodzimy 16 listopada na pamiątkę wysłania przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, która informowała o powstaniu niepodległej Polski.

W Dzień Służby Zagranicznej wręczane są także nagrody im. Andrzeja Kremera – „Konsul Roku”

A.D.

14 listopad, środa

Dzień Seniora

Celem Dnia Seniora jest propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych, choćby zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. Z okazji święta w Polsce organizowane są nie tylko darmowe badania, ale i występy artystyczne. Dziś warto zadzwonić do swojej babci albo dziadka – na pewno się ucieszą…

 

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. Prognozy na przyszłość są również bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić, a Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom w USA opisuje obecny stan zachorowalności jako epidemię. Co więcej, miliony nie wiedzą o tym, ze chorują. Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm, od problemów ze wzrokiem, poprzez nerki, serce, aż po zaburzenia neurologiczne czy tak zwaną „stopę cukrzycową”. Jest co prawda chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości. Cukrzyca w naszej cywilizacji istnieje od wielu tysięcy lat (jeszcze zanim została sklasyfikowana), a jej łacińska nazwa diabetes mellitus oznacza „miodowy słodki przepływ” – charakterystyczny dla tej choroby cukier w moczu badany był kiedyś w jedyny możliwy sposób, czyli organoleptycznie.

A.D.

13 listopad, wtorek

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Święto obchodzone jest m.in w Rosji i w Polsce, w dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości

Dzień Placków Ziemniaczanych

Śmietana, jogurt, cukier, dżem, majonez? Co dziś położysz na placki ziemniaczane? Bo to oczywiste, że 13 listopada należy przyrządzić albo chociaż zjeść potrawę, która znana była już w XVII wieku.

 

 

 

Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki

Minister Obrony Narodowej Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki ustanowił na dzień 13 listopada. Jest to nawiązanie do powołania Departamentu Techniczno-Artyleryjskiego w 1918 roku, którego spadkobiercą jest dzisiejsze Szefostwo Służby Uzbrojenia i Elektroniki.

A.D.

 

 

 

12 listopad, poniedziałek

Światowy Dzień Bicia Rekordów

W ten dzień niekoniecznie musimy pobijać rekordy na miarę Księgi Rekordów Guinnessa. Można jednak wyśrubować własne osiągnięcia – np. w biegu na 100 metrów czy w układaniu Kostki Rubika.

 

 

 

Światowy Dzień Ergonomii

Głównym zadaniem ergonomii jest ułatwienie człowiekowi życia – tak by wszystko co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień było wygodne i łatwe w obsłudze. Święto pojawiło się w kalendarzu w 2005 roku.

 

 

Światowy Dzień Zapalenia Płuc

To wydarzenie zapoczątkowane zostało przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, dlatego Światowy Dzień Zapalenia Płuc ukierunkowany jest na podnoszenie świadomości na temat skutecznej profilaktyki i leczenia.

 

 

Światowy Dzień Drwala

Stereotypowy drwal to silny, krzepki, odważny i tajemniczy mężczyzna… Dziś warto życzyć im wszystkiego najlepszego – choćby sukcesów naszym rodakom w Mistrzostwach Świata Drwali.

A.D.

 

 

 

11 listopad, niedziela

Japoński Dzień Singli

W Japonii oraz Chinach 11 listopada jest Dniem Singla, ponieważ data składa się z samych jedynek. Zwyczaj ten zapoczątkowali studenci Nankińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w 1990 roku. Wbrew pozorom w Dzień Singli Azjaci chętnie umawiają się na randki…

 

 

 

 

 

Dzień Służby Cywilnej

Święto Służby Cywilnej ma za zadanie podkreślić znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Obchodzimy je 11 listopada, ponieważ kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym znakiem że „nasz kraj to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”.

 

 

 

Święto Orderu Virtuti Militari

Virtuti Militari to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami

A.D.

 

 

 

 

 

10 listopad, sobota

Dzień Młodzieży

Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży . Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży .

W ramach corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.

Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem przewodnim określającym centralne zagadnienie danej edycji święta.

Dzień Jeża

Te małe kolczaste zwierzęta wyginą, jeśli człowiek odpowiednio się nimi nie zaopiekuje. Dziś można dowiedzieć się, jak pomagać jeżom, by te przetrwały.

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Jeżeli zimą spotkamy jeża na swojej drodze – to oznacza, że ma on kłopoty. Nakarmy go koniecznie! Wystawmy miseczkę z mięsem (nie mlekiem – tylko mu zaszkodzimy)!

Jeśli zostawimy w swoich ogródkach, w parkach, na cmentarzach i innych terenach zielonych fragmenty gąszczu krzewów, jeśli nie zgrabimy wszystkich liści i nie usuniemy całej skoszonej trawy – jeże nie będą musiały przemierzać kilometrów, tracąc cenną energię, w poszukiwaniu miejsca na zimowe (lub dzienne, letnie) schronienie, a my będziemy mogli cieszyć się ich sąsiedztwem.

Dzień Jeża mogą cały rok obchodzić opiekunowie psów nie pozwalając im na wyszarpywanie i gryzienie jeży, właściciele i zarządcy terenów zielonych– nie uprzątając dokładnie terenu z liści i gałęzi a także uważając podczas koszenia i palenia gałęzi i liści, kierowcy– zwalniając o zmierzchu i nocą, kiedy przejeżdżają przez las (jeże właśnie wtedy szukają pożywienia). Gdybyśmy jednak, mimo uwagi, skaleczyli czy potrącili jeża – nie można go zostawić bez pomocy. Takiego malucha trzeba jak najprędzej zabrać do najbliższej lecznicy.

Obchodźmy Dzień Jeża nie śmiecąc, nie wystawiając trutek i dbając o odpowiednio wyprofilowany brzeg oczek wodnych. Zostawmy też dla jeży (i dla innych zwierząt) przejścia pod ogrodzeniem.

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

To święto ma za zadanie podkreślać zaangażowanie UNESCO w rozwój i propagowanie nauki. Ustanowiono je na Konferencji Generalnej ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku.

A.D.

 

 

9 listopad, piątek

 Europejski Dzień Wynalazcy

Gdyby nie wynalazcy, można tylko zastanawiać się jak dziś wyglądałoby nasze życie bez radia, samochodu czy komputera. Data 9 listopada została wybrana dla uczczenia urodzin Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.

Z okazji swego święta wynalazcy przypominają stare powiedzenie Alberta Einsteina, który mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

To święto upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. „nocy kryształowej”. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całym kraju palono synagogi, dewastowano cmentarze. Śmierć poniosło wówczas około 90 Żydów, a 35 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

Obchody mają na celu złożenie hołdu ofiarom faszyzmu i antysemityzmu. Są okazją do protestu wobec braku akceptacji ludzi i akceptacji bezprawia, sprzeciwu wobec zła, nietolerancji i neofaszyzmu oraz do promowania wartości tolerancji i szacunku dla mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych itp.

A.D.

8 listopad, czwartek

Światowy Dzień Radiologii

Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Dziś to jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

 

 

 

 

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania  został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”. Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

Coraz więcej serwisów poświęconych gotowaniu włącza się w akcję Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obecnie mamy “modę” na zdrowe żywienie. Bary typu slow food, cieszą się ogromną popularnością. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania. Nie mniej jednak jest to nadal ogromne pole do działania. Tego dnia chcemy Cię zachęcić, abyś przyjrzał się uważnie, co spożywasz. Jak wyglądały Twoje posiłki w ciągu ostatniego tygodnia? Czy jadłeś codziennie śniadanie? Czy w Twojej diecie nie zabrakło ważnych składników (np. ryb, owoców, warzyw? Ile jesz słodyczy? Czy nie masz problemów z odpowiednią wagą ciała? Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia.

Światowy Dzień Jakości

To święto zainicjowane w 1989 roku przez trzy główne międzynarodowe organizacje do spraw jakości: Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Jakości, Europejską Organizację Jakości oraz Unię Japońskich Naukowców i Inżynierów.

Celem obchodów Dnia jest:

 • promowanie wiedzy na temat jakości na całym świecie i zachęcenie do „rozwoju i organizowania dobrobytu”,
 • podkreślenie znaczenia jakości i jej nieustającej kontroli,
 • uczczenie osiągnięć w dziedzinie podnoszenia jakości,
 • podniesienie świadomości społeczeństw, jak podejście do jakości systemów i procesów produkcyjnych może mieć spektakularny wpływ na życie człowieka.

A.D.

7 listopad, środa

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną. Ustanowiono je na dzień 7 listopada, na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Światowy Dzień Feministek

Feminizm to w największym skrócie walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, mająca swoje korzenie w latach rewolucji francuskiej.

Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym. Feminizm zajmuje się też problemem kobiecości, konstrukcją płci kulturowej oraz zwiększeniem udziału kobiet w różnych obszarach życia. Od lat 60. XX wieku wysunięto postulaty dotyczące uwzględnienia roli kobiet w historii, w której pomijano ich dorobek i osiągnięcia.

Dzień Kotleta Schabowego

Schabowy odwiedza nas niemal w każda niedzielę i należy do bardzo lubianych gości. Dziś także powitajmy go z honorami! Warto też przyrządzić go w inny niż zazwyczaj sposób.

Pierwsze przepisy na niego można znaleźć w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt. „365 obiadów za pięć złotych” wydanej w 1858 roku.

Kotlety schabowe zaczęły upowszechniać się w naszym kraju dopiero w XIX wieku. Wcześniej w polskiej kuchni niespecjalnie szanowało się wieprzowinę. Była uznawana za mięso pospolite, przeznaczone przede wszystkim ciężko pracującym przedstawicielom niższych klas społecznych.

Kotlet schabowy nie wywodzi się z naszego kraju. Zwyczaj spożywania rozbitych i usmażonych plastrów wieprzowiny dotarł do nas z Saksonii. Nasz schabowy to polszczona wersja popularnego w XIX-wiecznej austro-węgierskiej monarchii sznycla wiedeńskiego – cienko zbitego plastra cielęciny, obtoczonego w bułce, a następnie usmażonego w rozpuszczonym smalcu. Jako że w Polsce cielęcina była droga, zamieniono ją na wieprzowinę. Ta, wraz z upływem lat, stała się najpopularniejszym mięsem w naszym kraju.

A.D.

6 listopad, wtorek

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych

Podczas wojny cierpią nie tylko ludzie, ale i środowisko przyrodnicze. Celem święta jest uświadomienie społeczeństwu, że w wyniku konfliktów zbrojnych zasoby naturalne zaburzone zostają na długi czas po ich ustaniu. Niekiedy to właśnie surowce stają się wręcz przyczyną konfliktów.

W czasie I wojny światowej wystrzeliwano ogromne ilości pocisków artyleryjskich, niosących ze sobą wiele ton metali, materiałów wybuchowych i substancji chemicznych. Wszystko to trafiło do gleby i zanieczyściło ją na wiele lat.

Bardzo groźna jest również broń nuklearna. Bomby zrzucone na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 roku na wiele dziesięcioleci skaziły ziemię radioaktywnymi izotopami. Odpady po próbach atomowych były zaś zatapiane w morzach aż do 1983 roku. Proces korozji w każdym momencie może zniszczyć kontenery i doprowadzić do uwolnienia radioaktywności i skażenia wód oceanicznych.

Innym przykładem jest wojna w Zatoce Perskiej, wysadzano szyby naftowe oraz spuszczono znaczne ilości ropy naftowej do morza. Zanieczyszczenia doprowadziły do zmian roślinności, która skarłowaciała lub wybujała, albo została zupełnie zniszczona.

Poza skażeniem środowiska, działania wojenne mają też pośredni wpływ na przyrodę. Obozy dla uchodźców zlokalizowano na terenach mocno zalesionych. Zaczęto karczować lasy pod uprawy, a także wykorzystywano drewno w celach energetycznych. To zaś ułatwiło kłusownikom dostęp do chronionych gatunków zwierząt. W trakcie wojny domowej w Rwandzie uchodźcy zniszczyli obszar zamieszkany przez zagrożone wyginięciem goryle górskie. Z kolei w ogarniętej wojną domową Somalii utrzymuje się nadmierny połów ryb morskich na potrzeby cywilów. Doprowadziło to do zachwiania równowagi ekologicznej w regionie i zubożenia bioróżnorodności gatunkowej.

A.D.

KARTKA Z KALENDARZA…

LISTOPAD cz. 18 pne, Italia (?)

 • Poeta Horacy

Zmarł wielki poeta rzymski Horacy (Quintus Horatius Flaccus, ur. 65 pne). Jego najważniejsze dzieła to: „Pieśń jubileuszowa” „O sztuce poetyckiej” „Satyry” „Pieśni” „Listy”.

W bibliotece szkolnej znajdziesz „Dzieła wszystkie” oraz „Wybór poezji” Horacego.

 

1674, Londyn

 • Poeta John Milton

W Londynie zmarł w osamotnieniu najwybitniejszy po Williamie Shakespearze angielski poeta John Milton (ur. 1608 w Londynie). Stal się sławny w 1667 dzięki napisanej białym wierszem epopei „Raj utracony”, przedstawiającej w dwunastu pieśniach dzieje stworzenia i upadku ludzkości.

Jego antymonarchiczna postawa w okresie rewolucji angielskiej sprawiła, że już wtedy stał się znaną postacią. W swych pismach uzasadniał egzekucję króla Karola I, dając wyraz radykalnym, purytańskim poglądom. Po przywróceniu monarchii w 1660 ksiażki Miltona zostały spalone.

1811, Berlin

 • Kleist popełnił samobójstwo

Heinrich von Kleist (ur. 1777, Frankfurt nad Odrą), niemiecki dramatopisarz I nowelista, wkrótce po napisaniu swego dramatu “Książę Friedrich von Homburg”, w Berlinie odebrał życie sobie I swej towarzyszce życia Henrietcie Vogel.

Kleist pochodzący ze starej rodziny oficerskiej, prowadził przez część życia byt człowieka na marginesie, pełnego nieudanych prób poszukiwania własnej tożsamości.

Po zwolnieniu się w 1799 w stopniu porucznika z nielubianej służby wojskowej z pułku gwardii w Poczdamie, poeta, będący pod wpływem mieszczańsko-oświeceniowych dążeń poznawczych, studiował prawo, kameralistykę (nauki polityczne), fizykę, matematykę i filozofię. Jednakże pod wpływem twierdzenia Immanuela Kanta, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy, znalazł się w głębokim kryzysie duchowym. Kleist niechętnie pracował (w latach 1801 i 1804-1806 w służbie pruskiej państwowości) – co miało zapewnić mu utrzymanie – skarżąc się na jej silne zbiurokratyzowanie. Właściwe dla siebie pole działania widział w poezji. I tak ukazały się m.in. „Amfitrion” i „Rozbity dzban”, jednakże poeta, który nie mieścił się w żadnym kierunku literackim swego czasu, nie uzyskał oczekiwanego uznania artystycznego.

Ciągnące się przez całe życie trudności egzystencji, odzwierciedlają się w jego utworach, np. w „Michal Kohlhaas”.

Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach „Listy” H. von Kleista.

1813, Parma

 • Drukarz Bodoni

W północnowłoskiej Parmie zmarł w wieku 73 lat włoski rysownik czcionek, zecer i drukarz, który zasłynął przede wszystkim ze stworzenia czcionki typu klasycystycznej antykwy.

Urodzony w Saluzzo Bodoni, którego przodkowie już zajmowali się drukarstwem, kierował od 1768 drukarnią księcia Parmy. Własną drukarnię Bodoni założył w 1791. Jego zleceniodawcami były okoliczne dwory książęce, a od 1806 przede wszystkim napoleońscy władcy, rezydujący w Parmie.

Odchodząc od przeładowanych ozdobami form baroku i rokoko Bodoni sięgnął do pisma antyku.

Tworząc antykwę wyszedł on z karolińskiej minuskuły, opartej na piśmie łacińskim i będącej przeciwieństwem pisma gotyckiego.

Czcionka Bodoniego, klasycystyczna antykwa, różnila się od antykwy renesansu i średniowiecznej, połączeniem mocnej kreski podstawowej z cienką linią. Książki łacińskich i włoskich pisarzy wydane przez Bodoniego wyróżniały się nie tylko wysoką jakością czcionki, lecz także składu druku i papieru. Swoim dziełem „Manuale tipografico”, wydanym w 1818 przez wdowę po nim i zawierającym 373 rodzaje czcionek, wloski twórca wywarł znaczny wpływ na ich rozwój. Czcionki Bodoniego odznaczają się bardzo czytelną formą i wartością artystyczną.

1814, Wielka Brytania

 • Wielkonakładowy dziennik

Dziennik „The Times” ukazał się po raz pierwszy drukowany na maszynie płaskiej cylindrycznej (szybki druk). Niemiecki drukarz Friedrich Koenig, który w 1811 zalożył w Londynie warsztat do budowy maszyn drukarskich, opatentował tę maszynę, skonstruowaną wspólnie z mechanikiem Andreasem Bauerem w 1812.

1855, Kopenhaga

 • Filozof Kierkegaard

Soren Kierkegaard (ur. 1813, Kopenhaga), duński filozof, teolog i pisarz, zmarł w Kopenhadze. Utwory: „Albo-albo” „Powtórzenie” „Bojaźń i drżenie” „Filozoficzne okruchy albo trochę filozofii” „Pojecie lęku” „Chorowanie na śmierć” „Wprawianie się w chrystianizmie”

 

1855, Konstantynopol

 • Poeta Mickiewicz

W Konstantynopolu zmarł na cholerę podczas wojny krymskiej, gdy wspierał w Turcji akcję organizowania legionu polskiego przeciwko Rosji – Adam Mickiewicz, największy polski poeta.

Pochodził z drobnej szlachty; kształcił się na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie należał do założycieli Towarzystwa Filomatów. W 1822 wydał w Wilnie tomik „Poezji”, zawierający m.in. „Ballady i romanse”. Publikacja ta otwierała przełom romantyczny w literaturze polskiej. Po procesie filomatów znalazł się w Rosji, w 1829 wyjechał na Zachód. W 1832 osiadł w Paryżu. Ogłosił tam m.in. III cz. „Dziadów” „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” wreszcie „Pana Tadeusza” – poemat, któremu przyznano rangę epopei narodowej. W latach 1840-1844 wykładał literaturę slowiańską w paryskim College de France; w tym okresie wszedł do mistycznego koła Andrzeja Tobiańskiego. Podczas Wiosny Ludów próbował działalności politycznej, tworząc we Włoszech związek polskiego legionu. W 1849 założył w Paryżu i redagował dziennik „Trybuna Ludów” propagując w nim ideę wspólnej ogólnoeuropejskiej walki o wolność.

Za życia bywał przedmiotem ataków ze strony różnych ugrupowań ideowych. Z upływem czasu narastało przekonanie o wielkim znaczeniu twórczości Mickiewicza dla kształtu polskiej kultury.

Biblioteka szkolna posiada bardzo bogaty zbiór twórczości Adama Mickiewicza.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

5 listopad, poniedziałek

Dzień Postaci z Bajek

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek – dziś jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. 5 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólny bajkowy seans z własnymi dziećmi.

Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego

Język romski jako jeden z nielicznych na świecie nie posiada pisanej formy, a jego historia i tradycja przekazywane są ustnie. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji „Kali Sara” na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu 5 listopada 2009 roku

W Polsce święto te nie jest zbyt popularne, a obchody na całym świecie są z reguły okazją do wspólnych spotkań i rozmów pomiędzy Romami.

A.D.

3 listopad, sobota

Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom

Decyzję o powołaniu Międzynarodowego Dnia Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku. Święto upamiętnia zabójstwo dwóch francuskich dziennikarzy w Mali, którzy zginęli w dniu 2 listopada 2013 roku. Jego celem jest przeciwdziałanie bezkarności sprawców, którzy dopuszczają się aktów przemocy na pracownikach mediów.

A.D.

 

 

1 listopad, czwartek

Światowy Dzień Wegan

Celem święta jest promowanie weganizmu, czyli wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego zarówno ze swojej diety, jak i w ogóle z życia. W posiłkach wegańskich nie znajdziesz mięsa, jajek czy nabiału. Jednak warto też pamiętać o tym, że skóra czy wełna używane w przemyśle

odzieżowym także pochodzą od zwierząt, a wiele środków chemicznych jest testowanych na zwierzętach.

Akcje uświadamiające na temat zwierząt przeznaczonych do ubojni i ochrony środowiska: kwestia zanieczyszczeń płynących z farm zwierzęcych, oraz zabezpieczanie soi i zbóż dla milionów niedożywionych ludzi na świecie.

Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.

Na całym świecie obchodzi się je 11 listopada, dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. W Polsce, ze względu na święto Wszystkich Świętych, datę obchodów wyznaczono na 1 października.

Podejmij wyzwanie:

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z życiem wolnym od krzywdzenia zwierząt:

– pamiętaj, że nikt nie wymaga od Ciebie, żebyś natychmiast zmienił/a swoje życie – zmiany są trwalsze, kiedy następują stopniowo. Większość wegan przez kilka lat była najpierw wegetarianami. Dokonuj tej zmiany w takim tempie, jakie będzie najlepsze dla Ciebie i rób drobne kroki naprzód,

– znajdź ludzi w Twoim otoczeniu albo miejscowości, którzy też interesują się tematem zwierząt i weganizmem. Razem będzie Wam łatwiej się motywować i zawsze dostaniecie wsparcie w trudniejszych chwilach. Na Facebooku znajdziesz grupy wegan i wegetarian z każdego większego miasta,

– przeglądaj strony internetowe, blogi i fora w poszukiwaniu inspiracji i porad. Może się okazać, że na to, co wydawało Ci się do tej pory trudne są proste rozwiązania,

– miej na uwadze zawsze ten najważniejszy cel – żeby jak najmniej zwierząt cierpiało. Jeśli zdarzy Ci się zjeść produkt odzwierzęcy, nie załamuj się i nie traktuj tego jako porażki. Po prostu staraj się dalej jeść w 100% roślinne posiłki i robić to, co będzie najlepsze dla zwierząt.

Pamiętaj, nie chodzi o to, żeby być perfekcyjnym. Chodzi o to, żeby robić, co w naszej mocy i zmieniać świat na lepsze – chronić zwierzęta przed cierpieniem, a naszą planetę przed szkodliwym wpływem hodowli przemysłowej.

Jeśli już jesteś wegetarianinem czy weganinem, to świetnie – tak trzymaj. Kolejnym krokiem może być wspieranie albo zaangażowanie się w działanie organizacji prozwierzęcych. Taka pomoc jest nieoceniona.

A.D.

31 październik, środa

Dzień Rozrzutności

Przy ciągłym zaciskaniu pasa łatwo zapomnieć o tym, że każdemu należy się chwila zapomnienia i przyjemności. Dzień Rozrzutności ma zachęcić do chwytania dnia i otworzenia portfela na odrobinę luksusu. Najciekawsze jest jednak to, że Dzień Rozrzutności zbiega się z Dniem Oszczędzania, obchodzonym od wielu lat z inicjatywy największych światowych banków. Na szczęście Polacy wydają się godzić oba trendy – choć niewielu z nas oszczędza regularnie (tylko 8%), to jednak większość (70%) wydając pieniądze ma konkretny plan zakupów i zwraca uwagę na ceny. Przeprowadzone ostatnio badania dotyczące zakupów Internetowych wskazują, że pomimo iż mężczyźni kupują w sieci dla wygody, a kobiety w poszukiwaniu oszczędności, to jednak panie wciąż wydają więcej. Zasobność portfela zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania. W rankingu miast, których mieszkańcy wydają najwięcej, najwyżej plasuje się oczywiście Warszawa, a najbiedniejszą miejscowością jest Kowal w województwie kujawsko-pomorskim. Dane te należy jednak traktować z odpowiednią dozą względności. Rozrzutność warszawiaka jest bowiem kiepskim żartem wobec rozpusty, na którą może pozwolić sobie przeciętny mieszkaniec Wiednia, najbogatszego miasta świata.

Światowy Dzień Oszczędzania

Święto obchodzone corocznie 31 października powstałe z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania.

Dziś warto założyć lokatę albo kupić świnkę skarbonkę. Jeśli będziemy systematycznie oszczędzać, odmówimy sobie kilku drobnych przyjemności, to za rok o tej porze uzbiera się całkiem fajna sumka.

A.D.

 

30 październik, wtorek

Dzień Spódnicy

„Chcę oglądać Twoje nogi, nogi, nogi, nogi…” – apelują w swoim przeboju Czarno-czarni. Ich prośby zostały wysłuchane, 30 października bowiem obchodzimy Dzień Spódnicy. Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70., kiedy to spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg. Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej „przyzwoite” i profesjonalne. Dzień Spódnicy ma przekonać zarówno kobiety, jak i zatwardziałych męskich konserwatystów, że wraz ze spodniami należy zrzucić błędne poczucie pruderii.

A.D.

 

KARTKA Z KALENDARZA…
PAŹDZIERNIK  cz. 31963

 • Autor „Gałązki rozmarynu” Zygmunt Nowakowski nie żyje

4 października. Właściwie nazywał się Zygmunt Tempka. Był wychowankiem szkół krakowskich i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. W niepodległej Polsce był dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, współpracował również z Ilustrowanym Kurierem Codziennym, dużo pisał. Spory rozgłos przyniósł mu zwłaszcza sentymentalno-patriotyczny obraz sceniczny „Gałązka rozmarynu”. Od 1939r. znalazł się na emigracji. Redagował razem z Mieczysławem Grydzewskim „Wiadomości” początkowo w Paryżu, potem zaś w Londynie. Zmarł na emigracji. Prochy Nowakowskiego pochowane zostały w Krakowie. W naszej bibliotece można zapoznać się z książką w/w autora pt. „Przylądek Dobrej Nadziei”.

 

1964

 • Sąd nad pisarzem Melchiorem Wańkowiczem 

26 października. „Obywatel amerykański”, jak o nim zgryźliwie mówili działacze partyjni, podpisał „List 34”. Na początku października został aresztowany. Zarzucano mu, iż niektóre audycje Radia Wolna Europa pokrywały się z treścią jego prywatnej korespondencji z córką (czerwiec 1964t.) mieszkającą w USA. Państwo przyznało się w ten sposób, że czytuje prywatną korespondencję. Biblioteka szkolna posiada duży wybór twórczości Wańkowicza, m.in. „Na tropach Smętka”, „Tworzywo”, „Atlantyk-Pacyfik”,
„Szkice spod Monte Cassino” i in.

 

 

1967

 • Andre Maurois nie żyje

9 października w wieku 82 lat umarł w Neuilly-sur-Seine pisarz francuski Andre Maurois. W swoich powieściach ukazuje on z psychologicznym wyczuciem wielką burżuazję francuską (powieść „klimaty”), jest też twórcą gatunku „biographies romancees” („Olimpic czyli życie Wiktora Hugo”, „Prometeusz czyli życie Balzaka” – i in.) i popularyzatorem historii. W bibliotece szkolnej można wypożyczyć dwa utwory Andre Maurois – „Leila czyli życie George Sand” oraz „Życie Aleksandra Fleminga”.

 

 

1980

 • Nobel dla Czesława Miłosza

10 października ogłoszono, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzyma Czesław Miłosz. Nawet ludzie nie znający poety i nie czytający poezji przyjęli tę wiadomość jako coś, co w sposób oczywisty i pozytywny wiązało się ze zmianami w Polsce. W prasie przypomniano, że brak na rynku czytelniczym choćby wyboru wierszy poety wynikał z zakazu byłego sekretarza KC, Jerzego Łukaszewicza.

 

 

1992

 • Literacki Nobel’92

8 października laureatem Literackiej Nagrody Nobla za 1992r. został Derek Walcott, poeta i dramaturg pochodzący z Karaibów, wykładowca uniwersytetu w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Walcott urodził się w 1030r. w Castries na wyspie Santa Lucia w archipelagu Małych Antyli. Obie jego babki były jeszcze niewolnicami. Ojciec natomiast zdobył pewną renomę jako malarz kolorysta, zmarł jednak, gdy jego syn był jeszcze dzieckiem. W 1953r. przyszły noblista wyjechał do Trynidadu, później zamieszkał w USA.

Debiutował tomem „25 vers”. Pozycję twórcy znanego i cenionego przez czytelników i krytykę zdobył natomiast zbiorem „Ina Greek Night. Poems 1948-1960”, opublikowanym w 1962r. w USA. Na krótko przed przyznaniem mu Nagrody Nobla opublikował 300-stronicowy epos Pt. Omeros”, będący próbą stworzenia mitologii Karaibów.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

29 październik, poniedziałek

Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

W 2004 roku przy wsparciu i wydatnej pomocy Międzynarodowej Federacji Chorych na Łuszczycę ( IFPA ), z inicjatywy chorych na łuszczycę na całym świecie ustalono dzień 29 października Światowym Dniem Łuszczycy ( WPD).

Na całym świecie na łuszczycę choruje około 3% społeczeństwa. Dzień ten ma zwrócić uwagę jak wielkim problemem społecznym jest ta niezakaźna i nieuleczalna, przewlekła choroba. W szczególności celem Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę jest podnoszenie świadomości o chorobie i jej niezakaźności zarówno wśród chorych, jak i całego społeczeństwa tak, aby można było mówić o tej chorobie otwarcie, bez wstydu. Poprzez zwrócenie uwagi na ogrom problemu, zachęcanie rządów, lekarzy i wszystkich odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną do umożliwienia dostępu do optymalnego leczenia tej wyniszczającej choroby. Święto to ma także zjednoczyć wszystkich chorych zrzeszonych i nie zrzeszonych w różnych organizacjach łuszczycowych na całym świecie, aby głos chorych był słyszalny i wysłuchany.

W Polsce każdego roku stowarzyszenia z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę przygotowują różne akcje mające na celu realizację założonych w 2004 roku celów.

A.D.

28 październik, niedziela

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

Nerwy, stres, przekleństwa, niecierpliwość, kłótnie – dziś zapomnij o tym wszystkim . Wyluzuj, weź głęboki wdech, uśmiechnij się zamiast grymasić. A jutro koniecznie to powtórz!

Najlepszy prezent, który możemy sprawić swoim zszarganym nerwom, to znalezienie i utrwalenie sposobów na rozładowanie chronicznego napięcia.

Przyjrzyj się uważnie przyczynom swojego stresu.

Zabierz swoje nerwy na spacer.

Obserwuj przyrodę. Jest znakomitym wentylem do przekierowania niepokojących myśli, czerpania siły i wiedzy.

Ruszaj się.

Zwracaj uwagę na jedzenie.

Dbaj o regularny, wartościowy sen.

Pracuj z wyobraźnią.

Pielęgnuj więzi.

Światowy Dzień Animacji

Międzynarodowy Dzień Animacji to święto obchodzone na cześć pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile Reynaud’a w Grevin Museum w Paryżu. W ramach obchodów odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, koncerty.

A.D.

 

 

 

27 październik, sobota