Nowe Aktualności

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...

21 wrzesień

Dzień Służby Celnej

Polskie święto obchodzone corocznie 21 września, na mocy zapisu ustawy z 1999 roku], w celu podkreślenia znaczenia Służby Celnej (SC) dla gospodarki i społeczeństwa kraju a także Unii Europejskiej (z racji powstania unii celnej 1 lipca 1968 ). Jest to święto wszystkich funkcjonariuszy i pracowników SC.

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

W tym dniu uroczyście wręczane są awanse, wyróżnienia i odznaczenie Zasłużony dla Służby Celnej. Organizowane są także plenerowe imprezy dla celników i ich rodzin. Centralne uroczystości odbywają się w Ministerstwie Finansów.

Patronem SC jest Święty Mateusz.

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju rozpoczyna Sekretarz Generalny ONZ, który uderza w Dzwon Pokoju znajdujący się przed nowojorską siedzibą ONZ. Widnieje na nim wymowny napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie”.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

Ta choroba odbiera ludziom to co mają najcenniejsze – wspomnienia. Święto obchodzone od 1994 roku ma na celu szerzyć wiedzę o chorobie Alzheimera. W Polsce koordynatorem ruchu alzheimerowskiego jest Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Światowy Dzień Orderu Uśmiech

Order Uśmiechu to jedna z najcenniejszych nagród, przyznawana jest bowiem dorosłym przez dzieci. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 roku redakcja „Kuriera Polskiego”, a w 1979 roku miał on już rangę międzynarodową.

Międzynarodowy Dzień Modlitwy o Pokój

27 października 1986 roku Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli głównych religii świata i wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie modlić się o pokój. Blisko 20 lat później to święto ekumeniczne na stałe wpisano do kalendarza pod datą 21 września.

 

 

22 wrzesień

Światowy Dzień bez Samochodu

Kiedy w 1886 roku w Niemczech powstał pierwszy automobil, zaprojektowany przez Karla Benza, nikt nie przypuszczał, że niewiele ponad 100 lat później po całym globie jeździć będzie miliard aut. Choć samochód bezsprzecznie zrewolucjonizował świat, przy okazji również nieco go zatkał. W najbardziej zakorkowanych miastach, na przykład w Nowym Jorku, kierowcy tracą co roku średnio 57 godzin, czyli ponad dwie doby, stojąc w korkach. W Warszawie w godzinach szczytu średnia prędkość przemieszczania się pojazdów to 23 km/h. To wiąże się oczywiście nie tylko ze stratą czasu, ale również paliwa, a co za tym idzie – pieniędzy. Do tego dochodzi nieustannie rosnąca emisja spalin, przyczyniająca się do negatywnych zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska. Dlatego pomysł Dnia bez Samochodu zrodził się w 2000 roku z inicjatywy poważnej instytucji – Komisji Europejskiej. Kierowcy na całym świecie zachęcani są do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. W Dżakarcie w 2007 roku zamknięto nawet główną ulicę miasta i zachęcano przechodniów do korzystania z niedostępnych na co dzień przestrzeni. Pomysł chyba spodobał się wszystkim, bo od maja 2012 roku Dzień bez Samochodu w pewnych częściach stolicy Indonezji obchodzony jest w każdą niedzielę.

Światowy Dzień Nosorożca

Święto to alarm dla całego świata – na naszej planecie występuje już jedynie 5 gatunków nosorożców, i aż 3 z nich są krytycznie zagrożone wyginięciem. Światowy Dzień Nosorożca obchodzimy od 2010 roku.

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

Badania opinii wykazują, że Polacy niechętnie proszą o podwyżkę. Przyczyny są różne, skrępowanie, lęk przed szefem, niewiara w siebie. Przecież jeśli ktoś uważa, że bardzo stara się, wykonuje swoje obowiązki pilnie i na czas, jest przygotowany do pracy, to nie ma powodów aby nie spróbować. Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę powstał właśnie o to aby przygotować się na taką okoliczność. Choć może wydawać się to zabawne, to jednak temat jest poważny, bo dotyczy comiesięcznych dochodów. Od czego warto zacząć takie przygotowania. Przede wszystkim, trzeba się zastanowić nad rzetelnymi argumentami. Muszą dotyczyć działalności w firmie, nie spraw osobistych pracownika, bo tego typu zagrania nie interesują szefa. Dobrym sposobem jest negocjowanie, pokierowanie rozmową tak jakby to była oferta dla klienta. Jakie są atuty pracownika, mocne strony. Można zastanowić się czy szefowi, będzie się “opłacać” dać podwyżkę. Dobry wpływ na nastawienie pracownika do firmy, lepsze samopoczucie, większe chęci do pracy. Takie “gdybanie” też może pomóc w rozmowie. Konieczne jest zadbanie o swój wizerunek, strój, wygląd, ale także ton głosu, gestykulacja. Stojąc przed lustrem, można obserwować co dzieje się z rękami, gdy człowiek stresuje się, czy nie zaczyna nerwowo mrugać. Przyglądając się sobie, można wyeliminować wiele niepożądanych zachować, które na co dzień trudno dostrzec. Ostatnia sprawa. Uśmiech. Delikatne zadowolenie na twarzy, wskazuje o dobrym samopoczuciu. Gdy już wszystko jest przećwiczone, można umówić się z pracodawcą na rozmowę. Pierwszym krokiem do podwyżki jest odwaga, podjęcia rozmowy na ten temat. Chyba, że ktoś woli jednak pozostać tylko przy próbach przed lustrem.

23 wrzesień

Dzień Spadającego Liścia

Pomysłodawcą Dnia Spadającego Liścia jest Jerzy Szewczyk, który słusznie zauważył, że jesienią brakuje wesołych, optymistycznych świąt, jak choćby wiosną. 23 września nie należy więc ze łzami żegnać lata, ale radośnie powitać nową porę roku.

A.D.

„Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk nominowane do francuskiej nagrody literackiej Prix Femina

Prix Femina, do której nominowano „Księgi Jakubowe” , to francuska nagroda literacka utworzona w 1904 r. z inicjatywy poetki Anny de Noailles oraz pisarki Judith Gautier przez 22 kobiety, współpracowniczki magazynu „La Vie heureuse”, wsparta później również przez czasopismo „Femina”.

Od 1985 roku wyróżnienie przyznawane jest także w kategorii literatury zagranicznej. Do tej pory nie otrzymał go żaden polski autor. Wśród pisarzy uhonorowanych tym laurem znaleźli się między innymi J. M. Coetzee (pierwszy zagraniczny laureat), Amos Oz, Julian Barnes czy Javier Marias.

W tym roku do Prix Femina w kategorii „literatura zagraniczna” nominowano 14 książek.

To kolejna tegoroczna nominacja książki Olgi Tokarczuk do prestiżowych międzynarodowych nagród. „Bieguni” otrzymali już w tym roku Międzynarodową Nagrodą Bookera, najważniejszą brytyjską nagrodą literacką, kilka dni temu nominowani zostali do amerykańskiej National Book Award. Nazwisko Tokarczuk pojawiło się też na długiej liście kandydatów do alternatywnego Nobla literackiego, choć polska pisarka nie znalazła się w finałowej czwórce.

Olga Tokarczuk urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Z wykształcenia jest psychologiem. Jej debiut powieściowy to wydana w 1993 roku książka „Podróż ludzi Księgi”, dwa lata później ukazała się jej kolejna książka – „E.E.”. Ogromny sukces doniosła trzecia powieść Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy” (1996), za którą pisarka w 1997 roku otrzymała Paszport Polityki. W tym samym, 1997 roku otrzymała nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Rok później w księgarniach pojawił się „Dom dzienny, dom nocny” – książka zainspirowana historią okolicy, gdzie pisarka mieszkała – Sudetami i wsią Nowa Ruda. Inne książki Tokarczuk to m.in. „Gra na wielu bębenkach” (2001), esej „Lalka i perła” (2000) i „Ostatnie historie” (2003), „Prowadź swój pług przez kości umarłych” (2009), „Księgi Jakubowe” (2014). Wiosną tego roku ukazała się jej nowa książka – „Opowiadania bizarne”.

Kolejna książka laureatki Bookera, Olgi Tokarczuk, ukaże się prawdopodobnie pod koniec 2019 r.  Będzie to saga rozgrywająca się Dolnym Śląsku, panorama historyczna na miarę wcześniejszych „Ksiąg Jakubowych”.

Kiedy w 2015 roku pisarka odbierała za „Księgi Jakubowe” Literacką Nagrodę Nike mówiła: – To książka, która opowiada o ludziach, którzy szukają swojego miejsca w świecie, świecie skomplikowanym, obcym, wrogim, pełnym przemocy. (…) Pisałam tę książkę długo, przez siedem lat, ale jakoś tak się stało, że ona teraz stała się jakoś wyjątkowo aktualna. Nagle okazuje się, że można ją czytać jako metaforę, jako znak tego, co się dzieje tutaj, teraz u bram Europy i przypomina nam odwieczną opowieść o ludziach, którzy są w ruchu, którzy poszukują bezpiecznego miejsca. Opowiada też o tym, jak trudny jest proces przyjmowania tych ludzi, proces asymilacji, proces przystosowywania się. Ale też mówi jedną prawdę – nie ma społeczeństw, które są czyste etnicznie.

W bibliotece szkolnej czytelnicy mogą wypożyczyć:

„Gra na wielu bębenkach”, „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”.

Zapraszamy

(wg www.onet.pl)

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...

20 wrzesień

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Inicjatywa Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka wyszła od dyrektorów łódzkich przedszkoli. Święto zostało ustanowione uchwałą sejmu z dnia 13 września 2013.

Święto ma na celu popularyzację wychowania przedszkolnego i podkreślenie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci.

Podczas pierwszych obchodów w 2010 roku, które odbyły się w Łodzi, dzieciaki, podczas festynu, posadziły w parku pamiątkowe dęby i razem w władzami miasta wypuściły do nieba baloniki z marzeniami. Co roku w całej Polsce przedszkolaki świętują swój dzień. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn, który zna większość podopiecznych przedszkoli w Polsce. 20 września to wspaniały dzień dla każdego wychowanka przedszkola. Tego dnia placówki organizują moc atrakcji dla dzieci. W niektórych przedszkolach w ramach święta odbywa się pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych podopiecznych. Rzecznik Praw Dziecka  co roku wysyła specjalny list adresowany do polskich przedszkolaków. Wiele samorządów przygotowuje, dla wszystkich przedszkoli ze swojego miasta czy gminy, festyny, koncerty, marsze, zabawy, bale. W Opolu przedszkolaki odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, a następnie uczestniczą w uroczystej sesji Rady Miasta Przedszkolaków. Maluchy wraz z Przewodniczącym Rady Miasta mogą głosować w sprawie wniosków dotyczących opolskich przedszkoli. W Nowym Mieście Lubawskim dzieci z przedszkola tradycyjnie co roku wypuszczają do nieba baloniki z marzeniami. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze wystawia specjalne, bezpłatne przedstawienie dla najmłodszych widzów. Dzieciaki z Mielca uczestniczą w przemarszu przez miasto. Każde przedszkole miejskie czy prywatne stara się aby przedszkolaki tego dnia jak najlepiej bawiły się.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY…

19 wrzesień

Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk

To święto, które ma na celu chronienie przyrody. W związku z rosnącymi cywilizacyjnymi potrzebami człowieka, znikają kolejne gatunki dzikiej fauny i flory. Data 19 września odnosi się do Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, podpisanej w 1979 roku w Bernie.

Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk to ważne święto – szczególnie w czasach, gdy dla dzikiej przyrody, wypieranej przez człowieka i jego wciąż rosnące potrzeby, pozostaje coraz mniej miejsca. Rozrastające się miasta, drogi, przemysł, osiedla domków na przedmieściach, przekształcanie terenów rolniczych, regulowanie rzek, osuszanie obszarów podmokłych, masowa turystyka – wszystko to sprawia, że kurczą się lub zanikają naturalne siedliska, a wraz z nimi zamieszkujące je gatunki roślin i zwierząt.

Dzika flora i fauna odgrywa pierwszorzędną rolę w utrzymaniu równowagi biologicznej, która stanowi naturalne dziedzictwo wartości przyrodniczej, estetycznej, naukowej, kulturowej, rekreacyjnej i gospodarczej. Dlatego dzika przyroda powinna być zachowana by służyła przyszłym pokoleniom.

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat

Pomysłodawcami Międzynarodowego Dnia Mówienia jak Pirat są Amerykanie John Bauer i Mark Summers. To żartobliwe święto ma na celu przekonanie społeczeństwa, by spojrzeli łaskawszym okiem na piratów. Dziś warto przebrać się w zbójeckie ciuchy, zasłonić jedno oko przepaską a znajomych witać marynarskim Ahoj!

Choć nazwa tego święta brzmi co najmniej enigmatycznie, ma ono już całkiem długą tradycję! Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat obchodzone jest w tym roku już po raz dwudziesty pierwszy.

Międzynarodowy Dzień Mówienia jak Pirat to oficjalne święto kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Podobnie jak religia pastafarian, tak i ten dzień ma charakter raczej żartobliwy. Jednak jego długoletnia tradycja i sposób obchodów dowodzą, że wyznawcy pastafaranizmu traktują je nad wyraz poważnie.

Dzień Emotikona 

🙂 😀 😛 😉 XD 😮 :* <3 B) :S (-.-) 🙂 :/ c(: ^-^ o.0 🙁 :] :> :I %) :)) =) :3 8) =D 😉 (^.-) :-[ (•^.^•) … »

19 września 1982 r. o godzinie 11:44  po raz pierwszy użyto emotikona. Był to znaczek „:-)” , został użyty po raz pierwszy przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University. Od tego czasu emotikony przeszły istną rewolucję. Na całym świecie pomagają internautom wyrażać emocje, skracają czas dyskusji, ale czasem prowadzą też do nieporozumień.

Emotikony mają bogata historię. To pomysłowy sposób użycia standardowych znaków na klawiaturze w taki sposób, aby obrócone o 45 stopni przypominały mimikę ludzkiej twarzy. Obecnie wiele aplikacji przekształca emotikony w tzw. emoji, które to często są potocznie określane jako emotikony (obrazkowe), podczas gdy rzeczywiste emotikony określane są jako te, utworzone wyłącznie ze znaków na klawiaturze.

Twórcą emoji, w takim charakterze jakim znamy je dziś, jest Shigetaka Kurita który w 1999 roku wprowadził do oprogramowania zapomnianych już dziś pagerów ikonkę serca.

Prawdziwą rewolucją dla emoji było upowszechnienie kodu Unicode. Odtąd zamieniał się w kręcącą się po ekranie roześmianą żółtą buzię. To jednak 2011 był rokiem, w którym emoji zyskały pełnie sławy. Wówczas do oprogramowania iPhone’ów, wgrano zestaw podstawowych ikon. Dziś w oprogramowaniu IOS, na Androidzie, w Facebooku i Messengerze jest ich 845 i nawet te podstawowe różnią się w zależności od systemu. Różnią się też kolory skóry buziek, bo do białej karnacji dodano kolejnych pięć fototypów skóry.

Samo słowo emotikon powstało z połączenia angielskich słów emotion oraz icon, czyli emocje i ikona. Według pierwszego wyjaśnienia polska forma powinna brzmieć emotikon, a według drugiego emotikona. Właśnie dlatego to słowo jest używane zamiennie w formie żeńskiej i męskiej. Jednak według słownika języka polskiego PWN jedyna prawidłowa forma to emotikon.

Używanie emotikon wprowadza do tekstu więcej emocji, nadaje słowom bardziej osobisty charakter. A jeśli chcemy powiedzieć komuś coś niemiłego, to odpowiednio dobrana uśmiechnięta buźka złagodzi naszą opinię.

Dzień Pracowników Służby BHP

Został ustanowiony w październiku 2010 r. na Kongresie Służby BHP. Ostatecznie jednak o dacie zadecydowali delegaci na Nadzwyczajnym Zjeździe Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służb BHP w grudniu 2010 roku, podejmując stosowną uchwałę. Tym samym już ósmy raz BHP-owcy będą świętować swoje święto.

Niekiedy pracownicy się na nich denerwują, np. kiedy zwrócą uwagę za brak kasku. Prawda jest jednak taka, że dzięki ich wiedzy mamy większe szanse, by uniknąć wypadku w pracy.

Służba bhp to obowiązkowy, ważny element struktury organizacyjnej każdego zakładu pracy. Jest wyspecjalizowaną i wyodrębnioną komórką w zakładzie pracy, a do jej zadań należy nie tylko organizacja działalności profilaktycznej i zapobiegającej zagrożeniom zawodowym, starania o poprawę warunków bhp, ale również kontrolowanie pracodawcy

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY…

18 wrzesień

Międzynarodowy Dzień Geologa

Międzynarodowy Dzień Geologa obejmuje również geofizyków oraz geochemików, a idea jest dość prosta – docenić pracę naukowców tej dziedziny i szerzyć wiedzę na temat planety, na której żyjemy. Choć w codziennym pośpiechu nie zwracasz uwagi na skały czy wykopaliska, 18 września zatrzymaj się na chwilę i pomyśl, jakie to niesamowite, że planeta Ziemia – z perspektywy jednego dnia – żyje już prawie od zawsze, rośliny rosnące kilkanaście milionów lat temu dziś w postaci węgla brunatnego służą do pozyskiwania energii cieplnej. Jak aktywnie uczcić ten dzień? Wiele instytucji naukowych przygotowuje specjalne atrakcje – zabawy dla dzieci, wystawy, wykłady na temat historii Ziemi.

Światowy Dzień Monitoringu Wody

Dzień Monitoringu Wody to ogólnoświatowa akcja, która ma na calu zaangażować obywateli w ochronę światowych zasobów wodnych, działań na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych. Święto ustanowiła Fundacja America’s Clean Water w 2003 roku.

Początkowo święto obchodzone było 18 października, jednak w 2007 roku przesunięto je o miesiąc, by umożliwić udział również osobom z tych regionów, w których woda w październiku często już zamarza.

Choć oficjalny „dzień” każdego roku obchodzi się 18 września, program działa corocznie od 22 marca do 31 grudnia, zachęcając do badania jakości dróg wodnych, dzielenia się swoimi odkryciami oraz ochrony naszego najcenniejszego zasobu.

((A.D.)

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY…

17 wrzesień

Światowy Dzień Sybiraka 

17 września (w rocznicę napaści rosyjskiej na Polskę) w Szymbarku odbywa się zjazd Sybiraków z całego świata. Jest to okazja do wspólnych rozmów, jak i przypominania losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.

Pierwszy światowy Dzień odbył się w 2004 roku.

Każdego roku sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w  Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób.

Teren, na którym odbywa się Światowy Dzień Sybiraków to miejsce ukazujące w niezwykły sposób historie sybiraków. Można tam zobaczyć: Dom Sybiraka przywieziony z Syberii (budowany ok. roku 1765), pociąg którym wywożono Polaków na zsyłkę podczas II wojny światowej, repliki łagrów, kościół im. św. Rafała Kalinowskiego w którym znajdują się liczne pamiątki podarowane przez sybiraków.

Od 2006 artyści wystawiają spektakle poświęcone tematyce wywózki Polaków na wschód. Wszystkie scenariusze oparte są na autentycznych przeżyciach zesłańców.

Od roku 2007 Związek Sybiraków przyznaje nagrodę „Ambasador Sybiraków” dla ludzi sztuki. Nagroda ta jest podziękowaniem za utrwalanie poprzez sztukę w pamięci ludzkiej tragicznych losów sybiraków.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY…

15 wrzesień

Międzynarodowy Dzień Demokracji

Demokracja, czyli system rządów i forma sprawowania władzy, gdzie źródło władzy stanowi wola większości obywateli ma swój początek jeszcze w starożytnej Grecji. Święto ma na celu m. in. podniesienie świadomości społeczeństwa na jej temat i oddanie hołdu ludziom walczącym o prawa człowieka.

 

Dzień Opakowań

 

Dzień opakowań został ustanowiony przez Polską Izbę Opakowań w 2007 roku. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy o znaczeniu opakowań w życiu współczesnego człowieka jak i całej gospodarce.

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia. Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti, a następnie stworzenia własnego znaku. Nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze czy opiekunowie organizują zajęcia, które pomagają dzieciom odkryć ich talenty i odważyć się je zaprezentować. Pomysłowość dzieciaków nie ma granic. Powstają “kropkowe” dzieła sztuki, kolekcje mody, łamigłówki, filmiki. Obchody “International Dot Day” można zainicjować zarówno w przedszkolu jak i liceum. Niezależnie od wieku, każdy z nas ma jakiś talent, Dzień Kropki jest dobrym pretekstem do pokazania go światu. Jest to ciekawa propozycja na zajęcia w szkole, świetlicy lub warsztatach dla dzieci. Osoby chcące zorganizować taki dzień w swojej placówce mogą skontaktować się z innymi nauczycielami poprzez oficjalną stronę, a także, po rejestracji, pobrać bezpłatnie podręcznik i materiały na zajęcia. Na stronie wydarzenia także powstała galeria kropek, stworzonych przez sławne osoby. Dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie podczas świętowania m.in. okleiły wychowawczynię kolorowymi kropeczkami, na koniec obchodów napisały list do Petera Reynoldsa. Uczniowie niebawem dostali odpowiedź i dyplom od samego autora książki. Międzynarodowy Dzień Kropki można obchodzić nie tylko w klasie. Jeśli jesteś rodzicem, razem z dziećmi, możesz zorganizować kropkową zabawę w domu. Sposobów świętowania jest nieskończona ilość, wszystko zależy od pomysłowości.

16 wrzesień

Dzień Bluesa


Nasze rodzime święto, zainicjowane przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe, obchodzone od 2005 roku w dzień urodzin legendarnego B.B. Kinga. Z tej okazji w całym kraju organizowanych jest wiele imprez i koncertów, które mają promować ten gatunek muzyki i kulturę z nim związaną.
Historia bluesa sięga początków XX wieku, kiedy dyskryminowani czarnoskórzy Amerykanie nucili melancholijne przyśpiewki, opowiadające o ich trudnym losie, pragnieniu wolności czy też codziennych relacjach damsko-męskich. Istotnych wpływów doszukać się można również w tradycyjnych pieśniach gospel. Proste, rytmiczne opowieści przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej urzekły wszystkich, bez względu na kolor skóry i przekonania. W końcu, dzięki wirtuozom takim jak B.B. King, Robert Johnson, Ray Charles czy Billie Holiday blues wkroczył prosto z amerykańskich ulic na salony, wnikając na stałe do kultury masowej i stając się sztuką samą w sobie. Wywarł również wielki wpływ na rozwój muzyki w ogóle – można więc śmiało stwierdzić, że bez elementów bluesa nie byłoby muzyki popularnej, którą znamy dziś. Tradycja bluesa w Polsce jest dość krótka, ale bogata: wśród najbardziej znanych twórców znajdują się między innymi: Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Tadeusz Nalepa czy też Shakin’ Dudi.

Dzień Maszynisty

Pierwszy raz w Polsce, Dzień Maszynisty był obchodzony w 1996 roku w Czerwieńsku. Inicjatorem święta jest organizacja “Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszającą około 65 tysięcy maszynistów z Belgi, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Włoch, Chorwacji, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Serbii, Słowacji, Hiszpanii, Czech i Węgier.

Maszynista to mało doceniany zawód. W wagonach, osobiście, można spotkać tylko konduktora, kierownika pociągu czy kontrolera. Natomiast gdyby nie maszynista, to żaden pociąg nie ruszyłby. Ten zawód łączy się z wielką odpowiedzialnością. Maszynista musi zapewnić pasażerom komfortową, bezpieczną i punktualną podróż. Do tego pracuje w nieregularnym trybie pracy i jest narażony na m.in. hałas, wstrząsy, stres, działanie pola magnetycznego. Zawód maszynisty jest zaliczany jako niebezpieczny i szczególnie uciążliwy. Kandydat na maszynistę musi mieć bardzo dobry słuch, wzrok, refleks i zmysł równowagi i ogólnie być w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej. W Polsce, obecnie, pracuje aż około 15 tysięcy maszynistów. Cały czas są poszukiwani do pracy, młodzi maszyniści wynika to, z tego, że większość maszynistów w Polsce ma 50 lat, a na emeryturę mogą przejść ukończywszy 55 lat. Do egzaminu na maszynistę może podejść ochotnik tylko między 20 a 30 rokiem życia. Aby zostać prowadzącym pociąg najpierw, warto zatrudnić się w warsztacie naprawczym, aby poznać budowę pojazdów. Następnie trzeba przejechać odpowiednią ilość godzin w roli pomocnika i odbyć szkolenie, oraz zdać egzamin państwowy. Jak widać, nie jest to prosta droga. Zdarza się, że maszyniści po pierwszym wypadku rezygnują z pracy, lecz są też tacy co pracują przez długie lata. Dotychczas w Polsce prowadzili pociągi tylko panowie. W 2012 roku Koleje Wielkopolskie zatrudniły pierwszą panią maszynistę Michalinę Piwańską.

Maszynista idzie na “służbę”, nie do pracy. Wywodzi się to z tego, że przed wojną praca w kolei była służbą mundurową. Dawno temu, zawód kolejarski cieszył się wielkim szacunkiem i uznaniem, niemal jak obecnie pilot samolotu. Licencję zdobywali nawet królowie. Borys III Bułgarski prowadził lokomotywę, Orient Expressu, przez własny kraj. Także władca Rumunii Ferdynand, był maszynistą kolejowym, prowadząc przez Rumunię luksusowe pociągi Orient Express na trasie Paryż – Konstantynopol i z powrotem. Król Belgów, Leopold, prowadził pociąg na odcinku trasy Ostenda Expressu. Pierwszy, polski związek zawodowy maszynistów powstał już w 1919 roku. Historia polskiej kolei to temat rzeka. Na pewno jeśli spytacie maszynistę o jego pracę to z chęcią opowie o niej. Ten zawód to powołanie, pasja i przygoda.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej

 

 

To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 roku. Data obchodów -16 września upamiętnia podpisanie Protokołu Montrealskiego (1987) w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Celem święta jest propagowanie działań ochrony warstwy ozonowej.

(wg www.kalbi.pl) A.D.

AUDIOBOOKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Nasza biblioteka nawiązała niedawno współpracę z Fundacją Wolne Dźwięki, której celem jest wspieranie rozwoju świadomości obywatelskiej oraz budowanie więzi i wspólnoty społecznej w oparciu o kulturowe i historyczne dziedzictwo narodowe. Fundacja to grupa pasjonatów polskiej historii i literatury którzy pragną upowszechniać i promować czytelnictwo wartościowej polskiej literatury. 

Swoje działania kieruje głównie do stale rosnącego kręgu odbiorców, korzystających na co dzień z nowoczesnych technologii elektronicznych, stąd też atrakcyjna i łatwo dostępna forma przedstawiania dorobku wybitnych pisarzy w postaci książek mówionych – audiobooków.

 

W naszej bibliotece można wypożyczyć następujące audiobooki:

 

 1. Sergiusz Piasecki – „Zapiski oficera Armii Czerwonej”
 2. Roman Dmowski – „Niemcy, Rosja i kwestia polska”
 3. Józef Piłsudski – „Bibuła”
 4. Ryszard Kiersznowski – „Tam i wtedy w Podweryszkach, w Wilnie i w puszczy, 1939-1945”
 5. Paweł Piotr Wieczorkiewicz – „Bohaterowie, renegaci, zdrajcy”
 6. Józef Piłsudski – „Moje pierwsze boje”
 7. Antoni Lenkiewicz – „Naczelni wodzowie II Rzeczypospolitej”
 8. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Wacek i jego pies”
 9. Antoni Ferdynand Ossendowski – Mali zwycięzcy”
 10. Zbigniew Lazarowicz – „Klamra mój ojciec”
 11. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Lisowczycy”
 12. Piotr Gajdziński – „Anatomia zbrodni nieukaranej: dlaczego nie rozliczyliśmy się z komunistyczną przeszłością?”
 13. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Postrach Gór”
 14. Antoni Lenkiewicz – „Kawalerowie Krzyża Niepodległości w Powstaniu Warszawskim A.D. 1944”\
 15. „Mały konspirator”
 16. Roman Dmowski – „Polityka polska i odbudowanie państwa”
 17. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Okręty zbłąkane”
 18. Igor Janke – „Napastnik: opowieść o Viktorze Orbanie”
 19. Bronisław Wildstein – „Czas niedokonany”
 20. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Mocni Ludzie”
 21. Józef Haller – „Pamiętniki”
 22. Antoni Lenkiewicz – „Kazimierz Pułaski”
 23. Igor Janke – „Twierdza”
 24. Luiza Łuniewska – „Szukając Inki: życie i śmierć Danki Siedzikówny”
 25. bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski – „Pamiętnik”
 26. Antoni Lenkiewicz – „Generał Władysław Anders (1892-1970)”
 27. Antoni Ferdynand Ossendowski – „Biały kapitan”
 28. Rafał Michalski – „Śladami zbrodni katyńskiej”
 29. Anna Mieszkowska – „Prawdziwa historia Ireny Lendlerowej”
 30. Paweł Jasienica – „Pamiętnik”

 

 

ZAPRASZAMY 

 

 

 

WYNIKI KONKURSU CZYTELNICZEGO

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego

W dniu 11.04. 2018 w czytelni odbył się konkurs czytelniczy ze znajomości „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku została własnie ta powieść.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

WYNIKI KONKURSU CZYTELNICZEGO 

 

 1.  Małgorzata Noworyta    3 chem       37,5     pkt
 2. Natalia Górka                   3 c               29,5    pkt
 3. Emilia Bik                          3 c               28,5   pkt
 4. Mateusz Krzemyk            3 c               20      pkt
 5. Kinga Kowalcze                 3 c               19      pkt
 6. Dawid Śliwiński                 3 c               13      pkt
 7. Mateusz Sikora                 4 eln            12,5  pkt

          Tomasz Żyła                      4 eln            12,5  pkt

          Krzysztof Kozieł                4 eln            12,5  pkt

 1. Paweł Ławeczko                4 eln            6       pkt
 2. Paweł Wójcik                      4 eln            3,5   pkt
 1. Paweł Walus                       4 eln            3      pkt

          Daniel Świergosz               4 eln             3      pkt

          Kamil Dobrowolski            4 eln            3      pkt

          Bartosz Gaweł                    4 eln            3      pkt

 1. Damian Szczerba               4 eln            2      pkt
 2. Adrian Kruczała                 4 eln            1      pkt

          Paweł Kała                           4 eln           1      pkt

 1. Dawid Gaweł                       4 eln           0     pkt

 

Zapraszamy do kolejnych konkursów.

 

Czytelnictwo książek nie spada. Nowe badania Biblioteki Narodowej

Od dużego tąpnięcia w latach 2006-08 czytelnictwo książek w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie. W 2017 r. przynajmniej jedną książkę czytało 38 proc. Polaków starszych niż 15 lat. Ale to nie wszystko, co mają nam do powiedzenia autorzy najnowszego badania Biblioteki Narodowej.

Prezentujemy wybrane wnioski z badania – przede wszystkim te, które wśród najbardziej istotnych wymieniali jego autorzy.

Trudno o „samotnego czytelnika”

Badacze z Biblioteki Narodowej, którzy pierwsze wnioski z najnowszej edycji swoich badań przedstawili 15 marca, ponownie potwierdzili tezę, że czytaniu sprzyja w ogromnej mierze czytające otoczenie. Częściej czytają ci, u których się czyta – zarówno w rodzinie, jak i w towarzystwie. Tam, gdzie rodzina czyta, czyta też 82 proc. badanych. Dla porównania tam, gdzie nie czyta się ani w rodzinie, ani w towarzystwie, po książkę sięga tylko 5 proc. respondentów.

Oznacza to, że czytanie – choć wydaje się czynnością względnie samotniczą – jest praktyką w ogromnym stopniu społeczną. Podobne wnioski badacze z BN formułowali też we wcześniejszych latach.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski zaznaczał w czasie prezentacji wyników, że samo mówienie o książkach może się korzystnie przekładać na wzrost czytelnictwa. – Jeśli osoby o dużym prestiżu będą mówić o książkach, będziemy traktować je jako ważną część życia – mówił.

– Rodziny czytające wychowują czytających i na odwrót, ale z perspektywy instytucji publicznej nie należy poprzestawać na takiej konstatacji – wyjaśnia dr Roman Chymkowski, kierownik Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. – Doszlibyśmy bowiem do wniosku, że praktyki czytelnicze są jak inne praktyki konsumenckie. Trzeba więc pytać o inne [niż rodzina] instytucje, przestrzenie społeczne, w których można kształtować postawy czytelnicze.

Jakie mogą być te przestrzenie? Chymkowski wskazuje na szkołę. Z badań BN wynika, że poloniści swoim zaangażowaniem w kulturę książki wyróżniają się bardzo wyraźnie na tle populacji.

Ale zaraz potem zauważa problem:

– Wraz z zakończeniem edukacji wskaźniki czytelnictwa spadają, a więc mimo tego potencjału drzemiącego w szkołach z powodów systemowych jest on niewykorzystany.

Wciąż lubimy książki

Badaczy interesowało też między innymi to, skąd czytelnicy biorą swoje książki. I tak wśród źródeł lektur spada znaczenie księgozbiorów domowych, a wzrasta znaczenie… prezentów. I to już od kilku lat.

Może to oznaczać, że mimo iż nie czytamy już tak często jak dawniej, z książkami wciąż łączą nas pozytywne skojarzenia. Przemawia za tym też zaobserwowany przez badaczy paradoks – w ostatniej edycji badania więcej osób zadeklarowało, że lubi czytać książki (40 proc.), niż faktycznie je czyta (38 proc.).

Skąd ta rozbieżność? Odpowiadać za nią może żywione przez nas wciąż przekonanie, że czytanie książek to aktywność wartościowa i przyjemna. Ale może też oznaczać, że dziś trudniej nam znaleźć czas, siły lub możliwość, by robić to, co lubimy. Choć badacze z BN wskazują, że

„zaangażowani czytelnicy książek czytają je mimo braku czasu – nauczyli się wygospodarowywać sobie czas na lekturę, chociażby poprzez odzyskiwanie czasu straconego w trakcie dojazdów do pracy i szkoły”

Wniosek wydaje się więc prosty: najbardziej zaangażowanych niedobór czasu nie powstrzyma. Ale co z tymi mniej wciągniętymi? Tu jest już trudniej.

Choć aż 71 proc. badanych przyznało, że „raczej” lub „zdecydowanie” są w stanie każdego dnia wygospodarować nieco czasu na swoje ulubione zajęcia, pojawiało się wiele trudności, które zniechęcały ich do przeznaczania go na czytanie książek.

Kobiety częściej wymieniają, młodzi częściej kupują

Przyjrzenie się zależnościom między nawykami czytelniczymi a płcią pozwoliło badaczom zauważyć, że kobiety znacznie częściej pożyczają książki od znajomych i korzystają z bibliotek. Mężczyźni natomiast częściej je kupują. Jak to interpretować? Może to wskazywać na to, że praktyki czytelnicze kobiet są mniej indywidualne, a bardziej grupowe.

Badani w wieku 25-39 lat większość książek, które czytali, kupili samodzielnie. Było tak aż w 85 proc. przypadków. Co to oznacza? Wygląda na to, że dzisiejsi młodzi czytający nadal budują swoje własne księgozbiory.

Śledzenie bieżących wiadomości

Badaczy z BN interesowały nie tylko same książki, ale też inne rodzaje tekstów. Zapytali więc, za pomocą jakich mediów respondenci orientują się w bieżącej sytuacji w sprawach politycznych, lokalnych, sportowych czy kulturalnych. 46 proc. z nich wskazywało, że tego rodzaju wiadomości najczęściej słucha w radiu albo ogląda je w telewizji. 24 proc. preferowało czytanie na urządzeniach cyfrowych, a tylko 9 przyznało, że śledzi je rzadko. Tych ostatnich najwięcej było w grupie 15-24 lata – aż 17 proc.

Jednak niezależnie od tego, czy na papierze, czy na urządzeniach cyfrowych, z informacjami na temat bieżących wydarzeń za pośrednictwem tekstu zapoznaje się prawie połowa Polaków (45 proc.).

Tych czytających newsy głównie w internecie najwięcej jest w młodszych grupach wiekowych, ale nawet w kategorii 45-59 lat jest ich ponad jedna piąta.

Czytanie w innych językach

Badanych pytano też między innymi o to, czy zdarza im się czytać teksty w językach innych niż polski. Twierdząco odpowiedziało 8 proc., przy czym w przedziale wiekowym 15-24 lata było ich ponaddwukrotnie więcej – 20 proc.

Najczęściej czytali w innych językach ci, którzy wciąż się uczą (25 proc.), i ci, którzy mają wyższe wykształcenie (21 proc.).

(wg sonar.wyborcza.pl)