Nowe Aktualności

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂   

22 styczeń, wtorek

Dzień Dziadka

Dziadkowie na swoje święto obchodzone dzień później, musieli czekać aż 15 lat dłużej, bo do 1981 roku.

Dziadkowie pomagają nas wychować, rozpieszczają a kiedy dorastamy – stale czekają na nasze odwiedziny.  Przytulmy się do babci i dziadka. Porozmawiajmy z nimi. Posłuchajmy ich wspomnień. Zapytajmy, czego potrzebują. Opowiedzmy o naszym życiu, są go tacy ciekawi! W Dzień Babci i Dzień Dziadka najlepszy prezent, jaki możemy ofiarować – to bliskość.

A.D.

21 styczeń, poniedziałek

Dzień Babci

Po niemiecku Oma, po angielsku grandmother, we Włoszech Nonna, w Hiszpanii abuela albo mamá grande, w Chinach Popo, w Grecji Ya-ya, a w Polsce po prostu babcia. Przedstawiamy krótką historię jednego z najmilszych świąt w roku i podglądamy jak obchodzą je wnuki i wnuczki w innych częściach świata.

Pierwszy Dzień Babci obchodzono w 1965 roku w Poznaniu, a pierwszą uhonorowaną w ten sposób Babcią została znana aktorka, nieżyjąca już Mieczysława Ćwiklińska.

Według różnych źródeł pomysł narodził się w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie” w 1964. Rok później w Poznaniu właśnie, odbywało się przedstawienie sztuki „Drzewa umierają stojąc” w której pani Mieczysława grała rolę babci. Ponieważ był to też rok 85 urodzin artystki, w czasie przerwy spektaklu wręczono zaskoczonej jubilatce kwiaty oraz tort z napisem „Dla Babci”. Nie było w Polsce wcześniej takiej tradycji i prawdopodobnie aktorka czuła się nie tylko wzruszona, ale także porządnie zdziwiona. Pomysł szybko podchwycił i wypromował warszawski „Express Wieczorny”, a 21 stycznia 1966 roku został ogłoszony przez gazetę jako Dzień Babci, obchodzony do dzisiaj w całej Polsce.

Święto Babci jest celebrowane także w innych krajach, nie zawsze przypada ono jednak 21 stycznia. W tym samym terminie obchodzą je Brazylijczycy i Bułgarzy, ale na przykład już w Wielkiej Brytanii National Grandparents Day przypada w pierwszą niedzielę października. Francuzi pędzą do swojej babci w pierwszą niedzielę marca, Hiszpanie 26 lipca, a Włosi 2 października, jest to też w tym kraju święto Aniołów Stróżów.

W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, Dzień Babci ma jeszcze krótszą tradycję niż u nas, bo Narodowy Dzień Dziadków (podobnie jak na Wyspach Brytyjskich – święto wspólne) został oficjalnie ustanowiony przez Kongres dopiero w 1978 roku. W amerykańskim kalendarzu jest to święto ruchome i obchodzi się je na początku września, w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy. Jego pomysłodawczynią była gospodyni domowa z zachodniej Wirgini, Marian McQuade, która przekonała grupę znajomych i sąsiadów, że warto uczcić Babcie i Dziadków w specjalnie nazwany dla nich dzień.

Rosjanie oficjalnie celebrują ten dzień dopiero od 2009 roku, natomiast w Japonii nie ma takiego święta jak Dzień Babci czy Dziadka. W zamian za to, jak przystało jak na kraj o głębokim poszanowaniu dla osób starszych, 15 września obchodzi się Dzień Szacunku dla Wieku (po japońsku – Keiro no hi).

Niebieski Poniedziałek

To podobno najbardziej depresyjny dzień w roku. A może tak jak nie lubimy poniedziałków, to na przekór temu warto obchodzić Blue Monday z uśmiechem na twarzy.

A.D.

 

 

 

20 styczeń, niedziela

Dzień wiedzy o pingwinach

Jak sama nazwa wskazuje, celem święta jest popularyzowanie wiedzy o pingwinach. W ten dzień można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat tych sympatycznych zwierząt. Choćby tego, że tylko wyglądają na nieporadne, w rzeczywistości są świetnymi pływakami, a w w wodzie spędzają większość czasu.

Jak świętować?
Przede wszystkim poprzez pomoc pingwinom. Możesz wspierać organizacje zajmujące się ochroną przyrody, zmniejszać swój ślad ekologiczny, jeśli jesz ryby i owoce morza, kupuj tylko takie z certyfikatami odpowiedzialnego rybołówstwa, podejmuj działania chroniące klimat, oszczędzaj energię, przesiądź się na rower, nie lataj samolotami, sadź drzewa.

A poza tym w pingwinie święto możesz ubrać się w czerń i biel opcjonalnie z czerwonym lub pomarańczowym dodatkiem pod szyją, nosić biżuterię z wizerunkiem pingwina, obejrzeć film przyrodniczy o życiu pingwinów lub poczytać o nich książkę. Oprócz tego, że są wdzięcznymi bohaterami licznych filmów przyrodniczych są również bohaterami wielu bajek i książek.

Dzień Bigosu

Jeśli jest na stole bigos, to znak że jesteśmy wśród swoich, najprawdopodobniej na tradycyjnej polskiej imprezie. Dziś nasza sztandarowa potrawa ma swoje święto.

Walory smakowe staropolskiego dania jakim jest bigos są znane nie od dziś. Etymologia słowa bigos sięga XIV wieku, gdzie używano określenie siekanina. W XVI wieku natomiast bigos przybrał wygląd galaretki z wywaru, którą zalewano siekane mięso. XVII wiek natomiast nazwę smacznej potrawy przypisano walce szablom tzw. siekanie mięsa – bigosowanie ofiary.
Wzmianki o kuszącej potrawie to już XIX wiek, gdzie dostrzeżono bogactwo smaku kiszonej kapusty, którą łączona z białą, co z języka łacińskiego „bigos” miało oznaczać dwa smaki.

Literatura polska ma również swój wkład w promowaniu tejże potrawy.
Adam Mickiewicz w „Panu Tadeuszu” pisał: „W kociołkach bigos grzano; w słowach wydać trudno bigosu smak przedziwny, kolor i woń cudną”. Natomiast Kamil Norwid w swym dziele „Co o bigosie piszesz narodowym?” uwidocznił wagę dania w kontekście arystokracji, gdyż jak pisał podawano go również na francuskich stołach. Natomiast Ernest Bryll w „Co o bigosie pisać?” krytykował jego ciężkostrawność, pisał, iż przynosi ciężkie sny i stare zmory… Komu tu wierzyć?

Światowy Dzień Śniegu

Jazda na sankach, nartach, lepienie bałwana, wojna na śnieżki -pomysłów na to, by fajnie spędzić Światowy Dzień Śniegu jest multum. Akcja ma na celu promowanie nie tylko beztroskiej zabawy , ale i edukacji związanej ze śniegiem.

A.D.

 

19 styczeń, sobota

Dzień Popcornu

Sposób na spędzenie święta prażonej kukurydzy? Kino lub film w telewizji, znajomi i oczywiście dużo Popcornu…

A.D.

 

 

 

18 styczeń, piątek

Dzień Kubusia Puchatka

Sympatyczny bohater powieści Aleksandra Milne’a mimo upływu lat nadal należy do najpopularniejszych misiów, amatorów miodu. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzimy 18 stycznia ponieważ tego dnia urodził się autor (1882 rok) .

A.D.

17 styczeń, czwartek

Dzień Dialogu z Judaizmem

Święto w polskim Kościele katolickim ustanowione zostało przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest budowanie więzi z judaizmem, w tym celu odbywają się nabożeństwa, spotkania modlitewne,  koncerty muzyki czy zwiedzanie synagog.

Judaizm to religia monoteistyczna, wyznająca Boga za niepodzielnego Stwórcę Świata, który nadzoruje swych wyznawców. Bóg przykazał ludziom wiarę w siebie w zamian za opiekę i pomoc. Jest to religia Abrahamowa czerpiąca wiedzę ze starożytnej, świętej, żydowskiej księgi Tory o Abrahamie.
Z tej sięgającej starożytności religii wywodzi się chrześcijaństwo. Dzień Dialogu z Judaizmem obchodzony rok rocznie, za każdym razem w innym mieście.

17 stycznia 2019 roku główne obchody odbędą się w Łodzi pod hasłem „Nie, przychodzę aby zatracać”. Według założeń Episkopatu bardzo istotne jest negowanie antysemityzmu, który jest postrzegany jako grzech oraz przybliżyć nauki kościoła będące owocem II Soboru Watykańskiego.

Dzień Wszystkich Fajnych

To święto, które powinien obchodzić każdy mieszkaniec naszej planety. W końcu dobre samopoczucie i samoocena to podstawa!

A.D.

 

 

 

16 styczeń, środa

Dzień Pikantnych Potraw

To święto wyczekiwane przez amatorów pikantnych potraw. W tym dniu z pewnością nie powinni oni żałować w kuchni czosnku, chilli, tabasko czy pieprzu. A jeśli kebab na mieście, to tylko z ostrym sosem. Smacznego!

 

 

Museum Selfie Day

Autorką pomysłu Selfie Museum jest duńska designerka Olivia Muus.

Zwiedzając National Gallery w Kopenhadze Olivia Muus, zrobiła zdjęcie dzieła sztuki w pozie selfie, które stało się inspiracją do stworzenia w sieci Muzeum Selfies. Dzięki temu powstała idea promowania sztuki za pośrednictwem portali społecznościowych.

Wybranego dnia (zawsze w styczniu) ludzie na całym świecie robią sobie zdjęcia z dziełami sztuki, w salach muzealnych lub przed budynkami. Naśladują dzieła sztuki, ustawiają się w zabawnych pozach obok rzeźb i obrazów. Zdjęcia trafiają do sieci – łącznikiem akcji jest hasztag #MuseumSelfie.

A.D.

15 styczeń, wtorek

Dzień Wikipedii

Ta internetowa kopalnia wiedzy i informacji na każdy temat dziś ma swoje święto. Data nie jest przypadkowa – strona powstała 15 stycznia 2001 roku.

Wirtualna encyklopedia to źródło wiedzy, z każdej dziedziny, działająca
na zasadzie free documentation.
Zasada otwartej treści daje możliwość wstawiania i udostępniania dowolnego rodzaju twórczej pracy na wybrany temat. Każdy chętny może w dowolnym czasie edytować istniejące już treści bez naruszalności licencji oraz prawa autorskiego, w oparciu o oprogramowanie MediaWiki.

Encyklopedia dostępna jest w każdym zakątku świata, nie zna barier językowych.
Wikipedia powstała na bazie Nupedii, której twórcą był Jimmy Woles jako projekt mający rozszerzyć działalność encyklopedii. Nupedia różniła się od obecnej Wikipedii tym, iż treści mogli dodawać jedynie zarejestrowani eksperci z danych dziedzin.

Dzień Interlingwy

Inicjatywą tego święta jest promowanie Interlingwy, czyli sztucznego języka pomocniczego. Wykorzystuje on słowa które brzmią podobnie w najpopularniejszych językach na świecie. Data obchodów 15 stycznia dotyczy opublikowania Interlingwy przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Języka Pomocniczego w 1951 roku.

A.D.

14 styczeń, poniedziałek

Dzień Ukrytej Miłości

Kiedy, jak nie 14 stycznia wyznać drugiej osobie miłość? To nietypowe święto ma ogromną moc – jeśli przełamiemy nieśmiałość i wstyd być może właśnie w Dzień Ukrytej Miłości zmienimy swoje życie.

Aby onieśmielić się względem drugiej osoby wystarczy czarujący uśmiech, ukradkowe spojrzenie, które może przyczynić się do ściągnięcia wzroku drugiej osoby.

Ukrywając własne uczucia, stajemy się spięci, czerwienimy się na sam widok naszego obiektu wyznań, rozdrażnia nas wszystko dookoła. Jesteśmy wściekli na samych siebie za brak pewności.
Miłość nie wybiera, albo teraz albo nigdy – musisz postawić pierwszy krok na drodze do swego szczęścia a wszystko potoczy się dobrze, oczywiście jeśli jesteście sobie pisani.

Dzień Osób Nieśmiałych

Każdy z nam w swoim życiu znalazł się w sytuacji onieśmielenia. Jest to normalny stan naszego umysłu, jak również cecha osobowości nad którą trzeba dużo pracować. W stan zakłopotania może wprowadzić nas wszystko, pani na lekcji, która wzywa do odpowiedzi, podejście do osoby która w jakiś sposób staje się nam bliska lub wręcz przeciwnie – obca.
Nieśmiałość to nie choroba, to brak pewności w kontaktach interpersonalnych.
Jak pisał amerykański psycholog Philip Zimbardo, nieśmiałość okalecza duszę – wpływa na to bojaźliwość, nadmierna ostrożność względem nieznanych osób, bądź przedstawicieli drugiej płci. Odczuwany dyskomfort często prowadzi do frustracji, zaniżenia własnej wartości, życia w przeświadczeniu, że nic nam nie wychodzi i do niczego się nie nadajemy.

Z drugiej strony nieśmiali uchodzą za osoby skromne, wrażliwe, nie wywołujące konfliktów oraz umiejące dochować tajemnic. Jeśli jesteś osobą nieśmiałą nie załamuj się, bądź asertywny w tym co robisz, nie bądź odludkiem bojącym się ludzi, zacznij rozmawiać a na pewno poczujesz się lepiej.

A.D.

13 styczeń, niedziela

Dzień Wzajemnej Adoracji

To nietypowe święto powstało w czasach I wojny światowej, a jego celem było odwrócenie uwagi od walki na froncie. Wojna się skończyła, a Dzień Wzajemnej Adoracji pozostał, zawsze bowiem warto adorować tych, na których nam zależy.

 

 

Międzynarodowy Dzień Koszuli

Koszula to ponadczasowy element garderoby. Poprawia prezencję i można dostosować ją do każdej okazji. Dziś warto więc kupić sobie koszulę, zwłaszcza że w wielu miejscach możemy liczyć na specjalne promocje.

 

 

Finał WOŚP

To jest pewne – nawet kiedy nie będzie już nas na tym świecie, orkiestra nadal będzie grać i pomagać chorym dzieciom. W ten dzień warto wspomóc Jurka Owsiaka i wrzucić coś do charakterystycznej puszki z czerwonym serduszkiem.

A.D.

 

 

 

12 styczeń, sobota

Dzień Całowania Złotowłosych

Dzień Całowania Złotowłosych został zapoczątkowany w 2009 roku przez Kanadyjczyka, Dereka Forgie, jednego z użytkowników facebooka w odpowiedzi na przeprowadzoną również na facebooku kampanię z listopada 2008 roku “Kopnij Rudego” – niesmaczny żart wzorowany na Miasteczku South Park (amerykański serial animowany dla dorosłych). Akcja “Kopnij Rudego” spowodowała liczne ataki na rudowłose dzieci w szkołach, wywołując tym samym międzynarodowe oburzenie i potępienie takich zachowań. W odpowiedzi na to postanowiono, że 12 stycznia będzie corocznym dniem całowania złotowłosych, co jest zdecydowanie pokojowo nastawioną aktywnością. W kolejnych latach coroczne święto było obchodzone w różnych częściach świata, często w postaci popularnych wydarzeń opisywanych np. w popularnej brytyjskiej prasie.

A.D.

11 styczeń, piątek

Dzień Wegetarian

Jest to dzień ludzi którzy postanowili wykreślić ze swojego jadłospisu mięso. Bycie wegetarianinem to przede wszystkim dyscyplina i dobre zorganizowanie – dieta wege musi być bardzo zróżnicowana. Dostarczenie za pomocą “zieleninki” wszystkich minerałów i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu to całkiem spore wyzwanie.
Największy odsetek wegetarian żyje w Indiach – blisko 40 % społeczeństwa.
Za pioniera wegetarianizmu uważa się Mahatme Gandhiego – sposób jego odżywiania wynikał z szacunku do każdej żywej istoty.
Rozróżniamy kilka odmian wegetarianizmu: najbardziej popularny laktoowowegetarianizm, owowegetarianizm, weganizm, witarianizm.
Najbardziej zaostrzoną dietę posiada fruktarianizm – w jadłospisie znajdują się jedynie owoce które spadły z drzew 🙂

A.D.

9 styczeń, środa

Dzień Ligi Ochrony Przyrody

Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą organizacją ekologiczną w Polsce. Założono ją 9 stycznia 1928 roku, a więc dziś stowarzyszenie z charakterystycznym żubrem w godle ma swoje urodziny. Liga po dziś dzień dba o zachowanie równowagi między zasobami przyrody, środowiska jak i gospodarki. Wysiłki te skierowane są na odnowę ekosystemu i ginących gatunków. W przyrodzie wszystko zataczało koło, gdy tracimy jeden gatunek możemy być pewni, że przeniesie się to na następne. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem Świata, przekazujmy naszym dzieciom ekologiczne wychowanie.

Organizacja dba o edukację od najmłodszych lat w zakresie ekologii, wydaje publikacje, bierze udział w wiecach na rzecz ochrony środowiska i przyrody, współdziała z władzami samorządowymi.
Historia dbałości o przyrodę na terenie Polski sięgają X wieku. Kazimierz Wielki dbał o leśnictwo, krytykował nadmierne wycinki lasów, a Zygmunt III wysunął dekrety o dbałości o tury.
Władysław Jagiełło pielęgnował wiekowe drzewa i ograniczył polowania, natomiast Zygmunt Stary nakazał w całym kraju ochronę sokołów, łabędzi i bobrów. Dbałość o przyrodę można zaobserwować również w czasie zaborów, kiedy to Stanisław Staszic bronił Tatrzańskich kozic, świstaków oraz leśnictwa Tatr.

A.D.

8 styczeń, wtorek

Dzień Sprzątania Biurka

W kwestii sprzątania i porządku od lat ścierają dwie frakcje. Jedna twierdzi, że w bałaganie nie da się pracować, marnuje się czas na poszukiwania potrzebnych dokumentów, a człowiek nie może się skoncentrować. Druga frakcja twierdzi, że nieład artystyczny świadczy o kreatywności i zaangażowaniu.

Dzień Sprzątania Biurka może stać się impulsem wprowadzenia proekologicznych nawyków okołobiurkowych.

Jednostronnie zadrukowany papier odkładaj (równo) do pudełka i wykorzystuj do wydruków roboczych lub do notatek.

Zamiast kupować karteczki do notatek potnij na mniejsze kawałki niepotrzebny jednostronnie zadrukowany papier.

Zamiast kupować organizer biurkowy możesz go wykonać własnoręcznie z różnych materiałów, np. z pękniętego kubka lub puszki po groszku czy kukurydzy.

Poza tym:

 • ograniczaj drukowanie – w miarę możliwości teksty czytaj na komputerze (jeśli masz problemy z czytaniem, po prostu powiększ widok) mniej ściętych drzew i mniej papierów na biurku
 • zrezygnuj z subskrypcji papierowych katalogów – mniej ściętych drzew, mniej pokus i mniej śmieci na biurku
 • nie używaj dużych kartek do krótkich notatek – skorzystaj z małych karteczek
 • nie dopuść, by po biurze walały się śmieci, których nie można wyrzucić do standardowych pojemników, przygotuj pojemniki do odkładania niepotrzebnych płyt CD i innych odpadów problemowych i raz na jakiś czas oddaj je do utylizacji lub ponownego wykorzystania
 • przygotuj pojemnik na makulaturę, której już nie na się wykorzystać do notatek
 • korzystaj z długopisów z wymiennymi wkładami zamiast z jednorazówek
 • korzystaj z jednego (wielorazowego) najlepiej charakterystycznego (by nie mylił się z innymi) kubka i zamiast brudzić nowy, umyj ten użyty – dzięki temu na biurku będzie najwyżej jeden brudny kubek a nie kilka. Tak samo rób z łyżeczką i talerzem.

A.D.

Dzień Elvisa Presleya

Król Rock and Rolla żyje! Przynajmniej w sercach swoich oddanych fanów. Elvis Presley sprzedał ponad 600 milionów płyt i nagrał wiele ponadczasowych hitów, jak choćby „Love Me Tender”, „Hound Dog” czy „Heartbreak Hotel”.

A.D.

 

7 styczeń, poniedziałek

Dzień Dziwaka

Dzień dziwaka zapoczątkował Philip Zimbardo – profesor psychologii społecznej na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii.
Otóż przeprowadził on ze studentami eksperyment dzięki któremu stał się sławny.W owym dniu 7 stycznia, kazał swoim podopiecznym ubrać się i zachowywać jak odmieńcy. Sam również brał czynny udział w eksperymencie – wykłady prowadził ubrany w sukieneczkę i perukę, miał na uszach kolczyki a swoją “kobiecość” podkreślał malując sobie usta szminką.

Pamiętajmy, że jakby tak każdemu przyjrzeć się z bliska, to szybko okaże się że jest dziwakiem. Dziś więc nikt z nas nie musi się kryć!

A.D.

6 styczeń, niedziela

Dzień Filatelisty

Dzień Filatelisty upamiętnia powołanie w 1893 roku w Krakowie „Klubu Filatelistów”. Stowarzyszenie powstało w trudnym dla Polski czasie – podczas zaborów.
Filatelistyka to hobby – zbieranie znaczków, stempli pocztowych, druków pocztowych zawierających wydrukowane znaki opłat, całości pocztowych tj. kopert z listami lub kartami, ostemplowane z adnotacją oraz kopert FDC z naklejonymi znaczkami.

Filatelista to pasjonat który bada historię znaczków, często tworzy wyspecjalizowane kolekcje.

Mimo upływu lat, znaczki, datowniki czy unikatowe koperty nadal stanowią cenne łupy dla kolekcjonerów.

Światowy Dzień Misyjny Dzieci

Światowy Dzień Misyjny Dzieci został ustanowiony w 1949 roku przez papieża Piusa XII. Jego przesłaniem jest podkreślenie łączności duchowej wszystkich dzieci świata. W Polsce po raz pierwszy obchodziliśmy je 8 stycznia 1984 roku. W tym dniu wielu małych misjonarzy uroczyście wstępuje do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

A.D.

5 styczeń, sobota

Dzień Bitej Śmietany

W to słodkie święto wypada urozmaicić nasz deser bitą śmietaną. Święto obchodzimy na cześć urodzin Aarona S. „Bunny” Lapina, który w 1948 roku wynalazł bitą śmietaną w sprayu, słynną Reddi-wip. Lapin urodził się 5 stycznia 1914 roku.

A.D.

 

 

 

 

4 styczeń,piątek

Światowy Dzień Braille’a

Louis Braille to twórca alfabetu dla niewidomych. Francuz urodził się 4 stycznia 1809 roku, dlatego też właśnie dziś oddajemy mu hołd.

Język Braille’a oparty jest na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła. Jest jednym z pierwszych przykładów technologii asystujących.

Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille’a, jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej.

Polska adaptacja systemu dostosowująca alfabet Braille’a do polskiego systemu fonetycznego opracowana została przez zakonnice Elżbietę Różę Czacką oraz Teresę Landy.

Dzisiejszy dzień to też okazja do refleksji. Naszym zadaniem jest dalej podnosić świadomość w sferze tej niepełnosprawności, a także starać się zapobiegać wykluczeniu niewidomych osób z brania aktywnego udziału w naszym świecie.

Warto wiedzieć

 • Tekst zapisany alfabetem Braille’a zajmuje nawet trzy razy więcej miejsca niż tradycyjny druk.
 • Odmiany systemu Braille’a dostosowane są do niemal wszystkich języków świata.
 • Współcześnie istnieje wiele podobnych do alfabetu Braille’a wypukłych systemów dla osób niewidomych.
 • Nauka czytania alfabetem Braille’a wymaga przygotowania opuszków palców i ćwiczenia zmysłu dotyku.
 • A.D.

3 styczeń, czwartek

Dzień Słomki do Picia

3 marca 1888 roku Marvin C. Stone otrzymał patent na papierową słomkę do picia. Dziś jego wynalazek ułatwia życie konsumentom najróżniejszych napojów i soków na całym świecie. Dzień Słomki do Picia upamiętnia to wydarzenie, a jednym ze sposobów na celebrowanie święta jest picie przez słomkę cały dzień wszystkich płynów.

Prototypem była słomka ze słomy żytniej (pierwszych słomek używali Sumerowie do picia piwa), ale była zbyt delikatna i nadawała napojom dodatkowy, trawiasty posmak, dlatego nie do końca spełniała oczekiwania konsumentów.

W odpowiedzi na to Marvin C. Stone wykonał pierwsze prototypy słomki do picia , zwijając spiralnie pasek papieru wokół ołówka i przyklejając go na końcach. Następnie eksperymentował z papierem z manili z woskiem parafinowym , aby nie był rozmoknięty po użyciu. Ten pierwszy model miał długość 8 1/2 cala i średnicę uniemożliwiającą wciągnięcie pestek cytryny.

Marvin Stone opatentował swój wynalazek 3 stycznia 1888 roku. Do 1890 roku jego fabryka produkowała już więcej słomek do picia niż papierosów. W 1906 roku Stone skonstruował maszynę do automatycznego zwijania papierowych słomek.

Okazuje się, że słomka  to przedmiot ponadczasowy, ponieważ od opatentowania raczej nie uległ zmianie jej wygląd. Dopiero w 1937 roku JosephB. Fridman  dodał do słomki przegub, dzięki któremu mogła być bardziej dopasowana do ust pijącego. Na pomysł wpadł, gdy zobaczył, że jego mała córeczka ma problem z piciem z wysokiej szklanki.

Obecnie wykonuje się je z tworzyw sztucznych. Okazuje się, że picie przez słomkę jest jedną z czynności, którą bardzo lubią dzieci, jednocześnie ćwicząc mięśnie aparatu artykulacyjnego, takie jak mięsień okrężny warg, mięśnie policzków. Pijąc, ćwiczą cofanie języka, utrzymanie prawidłowej pozycji żuchwy, koordynację między ssaniem i połykaniem oraz pierścień zwierający gardło. Picie przez słomkę pomaga skupić uwagę i nawet ma właściwości uspokajające. Przede wszystkim jest czymś atrakcyjnym dla dziecka i motywującym do działania ponieważ widzi ono jego celowość.
Od niedawna w temacie słomek pojawiła się nowa oferta – Lifestraw Słomka Życia (czyli osobisty filtr do wody). Baaardzo przydatna sprawa, zwłaszcza w podróżach.
A.D.
KARTKA Z KALENDARZA…
STYCZEŃ cz. 1

1901

 • Przełom wieków był okresem, w którym powstały czasopisma kulturalne.Szczególnie założony w Monachium w roku 1896 tygodnik ilustrowany „Jugend”. Opowiadał się za nowym stylem w ornamentowaniu książki i nadał obejmującemu wszystkie sztuki kierunkowi nazwę „secesja”.

 

 

 

 

1902

 • Tomasz Mann

Prozaik niemiecki, człowiek zaledwie 27-letni, wydał dzieło zadziwiająco dojrzałe – powieść „Buddenbrokowie”. Wiemy, że pochodzi on z bogatej rodziny mieszczańskiej z Lubeki, która po śmierci ojca osiedliła się w Monachium. Redagował tam pismo satyryczne „Simplicis – Simus”. Osnuta na autobiograficznych motywach akcja powieści toczy się wśród bogatej burżuazji Lubeki. Podtytuł brzmi: „upadek pewnej rodziny”. Mimo to, książka nie ma nic wspólnego z powieścią naturalistyczną. Przedstawione są w niej wzlot i upadek hanzeatycznej rodziny lubeckich kupców z II poł. XIX w., zarówno w dziedzinie psychologicznej jak i ekonomicznej. W odróżnieniu od innych wielkich fresków rodzinnych – i to czyni tę powieść nowatorską – prawdziwe motywy książki nie są ani naturalistyczne, ani historyczne, mimo, że ma charakter realistyczny.

Tomasz Mann odtworzył dominującą dla nas atmosferę tego, co sam przeżył i doświadczył w świecie burżuazji, z jego trwałymi i przemijającymi wartościami, Dowiedziawszy się od wydawcy Samuela Fischera, odkrywcy talentu Manna, o długo przeciąganej decyzji ogłoszenia powieści drukiem bez żadnych skrótów w 3 tomach (ostatecznie wyszła w 2-ch), uradowany pisarz napisał swemu bratu Henrykowi. „Dam się sfotografować z prawą ręką zatkniętą za kamizelkę fraka, a z lewą wspartą na tych trzech tomach, potem będę już mógł spokojnie zejść do grobu”.

„Buddenbrokowie” po ukazaniu stali się sukcesem nie tylko literackim, ale i księgarskim. Książka przyniosła wydawcy duży zysk i poprawiła sytuację materialną samego autora.

Pierwsze entuzjastyczne odgłosy, z jakimi spotkała się powieść, pozwalają sądzić, że przyniesie ona młodemu pisarzowi rozgłos i z pewnością i z pewnością nie będzie jego powieścią ostatnią.

W bibliotece szkolnej możesz zapoznać się z utworami Tomasza Manna : „Buddenbrookowie”, „Czarodziejska góra”, „Józef i jego bracia”, „Królewska wysokość”, „Lotta w Weimarze”, „Opowiadania”, „Śmierć w Wenecji”, „Wybraniec”, „Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla”.

 • „Cywilizacja i język” Brucknera

Pod tym tytułem ukazało się we Lwowie nowe dzieło polskiego filologa, slawisty i historyka kultury Aleksandra Brucknera. Już jego wcześniejsze studia historyczno-literackie o średniowiecznej poezji łacińskiej w Polsce, kazaniach średniowiecznych oraz wydana w Berlinie „Geschichte der polnischen Literatur” dzięki swym dużym walorom poznawczym i barwnemu stylowi zapewniły mu trwałe miejsce w humanistyce polskiej.

 

 

 

 • Nowa powieść Colette

W roku 1901 zaskoczyła powieść sygnowana przez Willy’ego, która odniosław duży sukces – „Klaudyna w szkole”. Ku powszechnemu zdumieniu okazało się, że autorowi ksiązkie nie jest Willy, ale młoda kobieta – Colette.

W 1902 roku ukazała się nowa powieść Colette – „Klaudyna w Paryżu”. Jest to opowieść o szkole uczuć, jaką przechodzi młoda dziewczyna z początku XX w. Colette posługuje się wspaniałym stylem, który decyduje o wartości powieści.

Biblioteka szkolna posiada – „Klaudyna w szkole”, „Klaudyna w Paryżu”, „Małżeństwo Klaudyny”, „Klaudyna odchodzi”.

1909

 • Powstał kabaret „Momus”

1 stycznia w noc sylwestrową otwarto na wzór krakowskiego „Zielonego Balonika” pierwszy w Warszawie kabaret literackie, nazwany od bożka śmiechu „Momusem”. Założył go w restauracji „U Stępka” przy placu Teatralnym i jako pierwszy dyrektorował mu przybyły z Krakowa młody doktor filozofii Arnold Szyfman. Repertuar stanowiły monologi, wiersze satyryczne, parodie, kuplety, piosenki obyczajowe i liryczne, teatr marionetek, pokazy chińskich cieni, prezentacja karykatur. Tekstów mieli dostarczać m.in. W. Boy-Żeleński, L. Choromański, Z. Kawecki, nad stroną muzyczną czuwał Leon Schiller. Pierwszy program trwał 3 godziny. Kabaretowi powszechnie wróżono dobrą przyszłość, szansę wyparcia licznych kabarecików nocnych, o niskim poziomie artystycznym, tzw. szantanów wzorowanych na niemieckich singel-tanglach, prezentujących niewybredne, pełne pikanterii, występy drugorzędnych aktorów.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂   

26 grudzień, środa

Dzień rzucania owsem w wieśniaków

26 grudnia w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia wspominamy świętego Szczepana – męczennika.
W tym dniu obchodzimy jeszcze inne – mniej znane święto – Dzień rzucania owsem w wieśniaków. Każda śmierć, nie tylko męczeńska to narodziny na nowo w innym wymiarze, niebiańskim.
Rzucanie owsem daje wiarę w nowe życie, urodzaj.
Zwyczaj ten najdłużej zachował się w Małopolsce, gdzie na mało żyznej ziemi rolnicy sadzili owies na mąkę oraz paszę dla zwierzyny.

W święto Szczepana ludzie przychodzili do Kościoła z ziarnem, (im bogatszy wieśniak tym większa ilość zboża), którym obsypywano proboszcza parafii – miało to zapewnić owocne plony.
Zdarzało się również, że nie tylko kilka ziarenek spadło na głowę plebana ale i rozsypywano całe worki. Kawalerowie wsypywali ziarna pannom za ubranie, co miało zwiastować szybkie zamążpójście. Wierzono również, iż wprowadzenie do domostw konia który spożyje słomę przyniesie szczęście w Nowym Roku.
Bardzo długo utrzymywał się zwyczaj kolędowania – chodzono od domu do domu obrzucając gospodarzy owsem i składając Bożonarodzeniowe życzenia – w zamian obdarowywano smakołykami.
Obecnie w Dzień rzucania owsem w wieśniaków, w Małopolsce przynosi się do Kościoła małe zawiniątka z owsem, które po poświęceniu rozrzuca się na polu lub miesza z ziarnem gotowym do wysiewu.

A.D.

24 grudzień, poniedziałek

Dzień Raju

Boże Narodzenie w czasach naszych przodków nazywane było Dniem Raju i przypadało 24 grudnia.
Według wierzeń tegoż dnia miały dziać się cuda, którym przyświecała jedna myśl: świat, wszechświat, wszystko co żyje oraz byty niematerialne cieszą się z narodzin Pana, łącząc we wspólnym przeżywaniu. Tak jak w raju, mimo mrozu, zakwitają pąki drzew, spod śniegu przebijają się źdźbła traw oraz zaczynają kwitnąć kwiaty.

W lasach można zauważyć rozwijający się kwiat paproci, pszczoły i zwierzęta wybudzają się ze snu zimowego i składają pokłony Dzieciątku Jezus. W gospodarstwach zwierzęta zostają zaproszone do domów, gdzie posilają się słomą, sianem, często się zdarza, że przemawiają ludzkim głosem. Gdy wybijała północ bydło klękało przy swym żłobie, oddając pokłony.
W Dniu Raju, kiedy jesteśmy tak blisko Boga, wywołuje się dusze zmarłych aby i one mogły uczestniczyć w świętowaniu.
Dlatego zasiadając do wieczerzy dmuchano na krzesło aby nie usiąść na kolanach zmarłego.
Aby nie urazić przybyłych z zaświatów gości, wszelkie prace porządkowe i kuchenne odbywały się w godzinach dopołudniowych. Najbardziej religijni, bezgrzeszni ludzie, tego dnia byli świadkami przemiany wody ze studni w miód a rzek w złoto i srebro.

A.D.

23 grudzień, niedziela

Światowy Dzień Snowboardu

Wszyscy miłośnicy sportów zimowych a w szczególności jazdy na desce mogą się cieszyć, gdyż 23 grudnia przypada Światowy Dzień Snowboardu – święto to ustanowiono w 2007 roku.
Na całym świecie fani snowboardu mkną tego dnia na stoki aby w doskonałej atmosferze podziękować pionierom tej dyscypliny.
W 1965 roku Sherman Poppen wraz z przyjaciółmi opracował surf era prototyp obecnej deski snowboardowej.

Co ciekawe – pomysłodawcy wzorowali się na deskach do surfingu.
Mimo pierwotnego zamysłu, (zabawki dla dzieci), pomysł przyjął się znakomicie. Z biegiem lat surfer został udoskonalony, finał tego przedsięwzięcia można zaobserwować w górach, gdzie rok rocznie spotykają się miłośnicy białego szaleństwa.

A.D.

22 grudzień, sobota

Święto Godowe

Etniczni Słowianie w tym dniu obchodzą Święto Godowe zwane również Szczodrymi Godami oraz Szczodruszką, przypada ono w dzień przesilenia zimowego. Według pradawnych wierzeń noc zasnuła dzień mrokiem, złem, które zaczyna ustępować z wydłużającym się dniem.
Złe moce odchodzą wraz z nocą, która staje się coraz mniej mroczna. Gdy słońce wygrywa z nią, w ludzkich sercach budzi się nadzieja na lepsze, zaczyna dominować optymizm i obopólna radość.
Święto Godowe u rodzimowierców kiedyś i dziś wpisuje się jako początek roku nadziei, słońca oraz liturgii.

Obchody Szczodruki mogą trwać kilka dni, rodziny dzielą się między sobą chlebem, dzieci obdarowuje się orzechami. W dawnych czasach dużą uwagę poświęcano bliskości ze zmarłymi.
Na cmentarzach palono ogniska i uczęszczano w rytualnych biesiadach, z biegiem lat spotkania przeniesiono do swych domostw.
Jest i miejsce na wróżby: nakrywano stoły słomą i losowano słomki aby sprawdzić komu los będzie przychylny, miało to również odstraszać złe duchy. Przewidywano jaka będzie w kolejnym roku pogada i czy będzie ona sprzyjająca zbiorom. W każdym domu musiał znaleźć się snopek siana, ładnie ozdobiony suszem owocowym, od XIX wieku zastąpiono dekorowanie żyta choinką – zwyczaj ten przybył z Niemiec.
Święto Godowe to nie tylko magia słońca i nocy, ale również kolędowanie. Chodzono od domu do domu z maszkarami. Wiele słowiańskich obyczajów można odnaleźć w symbolice chrześcijańskiego Bożego Narodzenia, kładzenie siana pod talerz, kolędowanie oraz ubieranie choinki.

A.D.

21 grudzień, piątek

Dzień Pamięci o Poległych na Misjach

To święto upamiętnia wszystkich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa. Obchody wyznaczono na 21 grudnia, ponieważ tego dnia w 2011 roku w Afganistanie zginęło pięciu polskich żołnierzy.

 

 

Światowy Dzień Pozdrawiania Brunetek

Swoje święto mają blondynki, więc i brunetki nie mogą być gorsze.

Panie o ciemnych włosach uznawane są za inteligentne, wszechstronne, są doskonałymi partnerkami w interesach.
Nie jedna blondynka zazdrości im udanych związków rodzinnych i mocnego stąpania
po ziemi. Brunetki potrafią niejednokrotnie powalić swym oryginalnym poczuciem humoru.

Panowie, bądźcie w tym dniu wyjątkowymi dżentelmenami dla brunetek

A.D.

20 grudzień, czwartek

Dzień Ryby

Święto ma na celu uświadamianie ludzi, że ryby nie są przedmiotami i czują ból. Warto więc walczyć o to, żeby ludzie obchodzili się z nimi w sposób humanitarny.

Nie bez przyczyny Dzień Ryby przypada na 20 grudnia. Pomyślmy o tym, idąc na zakupy i patrząc w jakich warunkach przetrzymywane są karpie na nasz świąteczny stół.
Niejednokrotnie w niedotlenionych pojemnikach, półżywe z natłoku towarzyszy oraz długich godzin transportu.
Mówimy „dzieci nie ryby a swój język mają” a ryba? Ryba milczy, gdyby mogła to krzyczała by z bólu i swej niedoli. Mało kto zastanawia się co może czuć karp. Wystarczy spojrzeć w jego smutne oczy by odgadnąć wszystko.

Podejmij wyzwanie

Dołączenie do akcji jest niezwykle proste. Wystarczy zamówić materiały i rozdać je w swojej okolicy. Można także dołączyć do grup organizujących lokalne obchody Dnia Ryby lub próbować zorganizować je samemu. Akcja rozdawania ulotek, połączona z happeningiem w miejscu, gdzie gromadzi się dużo ludzi, nie wymaga wielkich nakładów finansowych i dużej grupy aktywistów.
Niezależnie od jakiejkolwiek akcji, warto reagować w konkretnych przypadkach znęcania się nad zwierzętami w punktach sprzedaży, gdzie handluje się żywymi rybami. Warto także zachęcać do tego innych. Naszym prawem jako konsumentów jest wymagać od sprzedawców szacunku dla zwierząt i zapewnienia im jak najlepszych warunków. Możemy zwrócić uwagę, prosić o rozmowę z kierownictwem sklepu czy nawet wezwać odpowiednie służby (Inspekcja Weterynaryjna, policja), jeśli widzimy, że łamane jest prawo.

Międzynarodowy Dzień Solidarności

To święto, które odwołuje się do jednych z najważniejszych wartości w relacjach międzyludzkich, a więc solidarności. Tylko wspólne działania mogą skutecznie niwelować ubóstwo i nierówności społeczne na świecie. Święto ustanowiło Zgromadzenia Ogólne ONZ w 2005 roku.

A.D.

 

 

 

19 grudzień, środa

Dzień wiecznie zielonych roślin

Rośliny wiecznie zielone jak sama nazwa wskazuje, przez cały czas zachowują swój naturalny kolor. W naszym kraju można do nich zaliczyć niemal wszystkie rośliny iglaste, a także borówkę brusznicę, bluszcz pospolity czy jemiołę. Dzień wiecznie zielonych roślin ma na celu zwrócenie na nie uwagi i potrzebę ich ochrony.

Dzień wiecznie zielonych roślin to czas zadumy nad pięknem jakie nas otacza mimo szarości za oknem, zimna i śniegu. Roślinność, która cieszy oko jest zielona i działa na Nas uspakajająco.
Kolor zielony to barwa harmonii ze światem. Dlaczego by nie udać się na spacer do lasu aby poobcować troszkę z naturą…

A.D.

KARTKA Z KALENDARZA…
GRUDZIEŃ cz. 3
1909

 • „Ludzie podziemni” Andrzeja Struga

Etos bezimiennych bojowników antycarskiego podziemia, zwłaszcza z lat 1905-1907, doczekał się swego piewcy w osobie Andrzeja Struga (właśc.. Tadeusza Gałeckiego), pisarza związanego z J. Piłsudskim i środowiskiem działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej-Frakcji Rewolucyjnej. W Krakowie ukazał się trzeci tom cyklu opowiadań, objętych wspólnym tytułem „Ludzie podziemni”. Opowiadania te rekonstruują literacki portret rewolucjonisty polskiego, zgodnie z intencją autora: „mnie przypadło zasługi twoje spisać i wynieść nieznane imię twoje na światło dzienne”.

W bibliotece szkolnej zapoznasz się z dwiema ksiażka w/w autora: „Dzieje jednego pocisku” oraz „Portret: powieść”.

1910

 • Nowości literatury polskiej

W Wilnie ukazał się zbiór nowel Elizy Orzeszkowej, ostatni już, niestety, za jej życia, Pt. „Gloria victis”. Książka ma wyraźnie zaznaczone zabarwienie autobiograficzne, oparta jest na przeżyciach i obserwacjach autorki z okresu powstania styczniowego. Atmosferę walki antycarskiej, ale już z innej epoki, bardziej współczesnej, lat 1905-1907, oddaje nowa powieść Andrzeja Struga „Dzieje jednego pocisku”, powstała w czasie pobytu autora w Paryżu. Stanowi jakby kontynuację „Ludzi podziemnych”. Zwraca uwagę głęboka historiozoficzna, przepojona poczuciem gorzkiego tragizmu klęski, refleksja nad sensem działań rewolucyjnych. Autor nie przekreśla jednak optymistycznego przekonania w ostateczne zwycięstwo sprawy. Bomba, stanowiąca główny motyw konstrukcyjny utworu, która w szczytowym momencie rewolucji służyć miała do zamachu na Georgija Skałona, przechodzi nastepnie zmienne koleje, dostaje się nawet w dniach klęski w ręce grup lumpowsko-bandyckich, by wszakże w epilogu stać się symbolem przyszłej walki. Tenże sam wątek rewolucji 1905r. z zupełnie innej, zdecydowanie negatywnej strony, podejmuje także Hen ryk Sienkiewicz w wydanych niedawno „Wirach”. H. Sienkiewicz ogląda rewolucję z pozycji ziemianina, zaniepokojonego pogłoskami o niej na prowincji, zwłaszcza na wsiach. Daje zarazem autor, w tej jaskrawo politycznej powieści, wyraz swym niepodległościowym i antypruskim przekonaniom, bowiem i owe, docierające do polski, „wiry” rewolucji rosyjskiej pogłębić mogą w jego ujęciu zagrożenie niemieckie nie tylko dla Polski, ale i dla Rosji. Daleki natomiast zupełnie od polityki jest zakończony własnie pięciotomowy cykl nowel Kazimierza Przerwy-Tetmajera „Na skalnym Podhalu”. Pisany gwarą podhalańską ukazuje życie górali tatrzańskich z czasów „cesarki Tereski”, tzn. cesarzowej Marii Teresy. Świetne gawędy góralskie, pieśni, gadki i przysłowia ludowe, znane pisarzowi od dzieciństwa, zapoznają nie tylko z psychiką ludzką i obyczajem góralskim, ale i ukazują w całej swej krasie piękno polskich Tatr. Zbliżony w pewnym sensie, bo również lud polski ukazujący, ale już na obczyźnie, na emigracyjnej tułaczce, jest poemat episki M. Konopnickiej „Pan Balcer w Brazylii”. Wspomnieć warto o drukującej się w odcinkach w „Kurierze Warszawskim” najnowszej powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

1912

 • Zmarł Strindberg

Wielki pisarz szwedzki, August Strindberg, urodzony w 1849, zmarł w Sztokholmie, 14 maja. Po trudnym dzieciństwie opisanym w „Synu służącej”, opublikował pierwszą szwedzką powieść naturalistyczną „Czerwony pokój” w 1879. Burzliwe życie osobiste i małżeńskie pogłębiło jego nierównowagę nerwową i znalazło odbicie w nowelach („Poślubieni”) i opowieściach autobiograficznych („Interno”, „Obrona szaleńca”). Po licznych dramatach historycznych („Eryk CIV”, „Krystyna”) i naturalistycznych („Taniec śmierci”), ewoluował w kierunku mistycyzmu i tworzył „Teatr intymny”, w którym wystawiał swoje sławne „Kammerspel”.

W bibliotece szkolnej możesz poznać „Dramaty” Strindberga

1914

 • W teatrach warszawskich

W Teatrze Polskim obejrzano aż dwie polskie premiery – „Juliusza Cezara” Szekspira i „Pigmaliona” Bernarda Shawa. W teatrze „Rozmaitości”, który wciąż uchodził za „pierwszą  scenę warszawską”, wystawiono trylogię Lucjana Rydla „Zlote więzy” o epoce zygmuntowskiej. Duże poruszenie wywołała „Balladyna” Juliusza Słowackiego wystawiona w Teatrze Polskim. Przedstawienie trwało sześć godzin i kończyło się o drugiej w nocy. Po wybuchu wojny życie teatralne ucichło, widownie świeciły pustkami.

1916

 • „Walka z szatanem” Żeromskiego

Wydana w Warszawie w częściach trylogia Stefana Żeromskiego składała się z powieści „Nawracanie Judasza”, „Zamieć” i „Caritas”. Przedstawiała szeroką panoramę życia społeczeństwa polskiego w okresie przedwojennym i w pierwszych latach wojny światowej. Głównym bohaterem trylogii był młody architekt Ryszard Nienaski, który, jak większość bohaterów Żeromskiego, od Judyma począwszy, podjął samotną walkę z „szatanem” o lepszy i sprawiedliwy świat. Towarzyszyła mu w tych zmaganiach ukochana kobieta Xenia Granowska, którą poślubił w koncu po licznych perypetiach burzliwego i dramatycznego romansu. Powieść nie konczy się jednak szczęśliwie, bo bohater został zamordowany, a jego żona Xenia umarła na tyfus. Powieść została oceniona przez krytykę jako nie najbardziej udany utwór wielkiego pisarza, gdyż było w niej dużo melodramatycznej sensacyjności, ułatwień narracyjnych, nużących dłużyzn z wykładem sorelowskiego syndykalizmu, którym w swoim czasie interesował się wielce Żeromski. Odnaleźć też można w tej powieści współczesne wątki polityczne z życia emigracji polskiej w Paryżu. Pokazane są również stosunki w środowisku polityków aktywistycznych zgrupowanych wokół Naczelnego Komitetu Narodowego w Galicji.

Biblioteka szkolna jest w posiadaniu tego dzieła Stefana Żeromskiego.

1925

 • Zmarł Władysław Reymont

5 grudnia. W Warszawie, po ciężkiej chorobie, zmarł wielki pisarz, Władysław Reymont. Jego kariera życiowa przebiegała nietypowo i burzliwie. Wyuczony na czeladnika krawieckiego, interesował się jednak w młodości teatrem, spirytyzmem, okultyzmem i – na szczęście – pisarstwem. Nie osiągnął powodzenia jako aktor teatrów objazdowych, przez pewien czasd pracował jak robotnik kolejowy, by wreszcie rozwinąć swój niezaprzeczalny talent literacki. Między innymi w latach 1897-1898 opublikował w odcinkach na łamach „Kuriera Codziennego” powieść „Ziemia obiecana” przedstawiającą bezlitosne reguły rządzące życiem „polskiego Manchesteru”, fabryczno-bankierskiej Łodzi, w epoce drapieżnego kapitalizmu. Dał w niej wyraz swojej niechęci do cywilizacji miejskiej. Najlepszym dziełem Wł. Reymonta była wielka powieść „Chłopi” opublikowana w latach 1902-1908 na łamach „Tygodnika Ilustrowanego”. Na rok przed śmiercią otrzymał za nią literacką Nagrodę Nobla. Po napisaniu „Chłopów”, Reymont nie potrafił już ponownie wspiąć się na wyżyny swoich możliwości twórczych. Sam cenił wysoko powstałą w tym okresie trylogię historyczną „Rok 1794”, odznaczającą się jednak nierównym poziomem.

Pogrzeb wielkiego pisarza odbył się na koszt państwa, z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej. Władysława Reymonta pochowano na cmentarzu Powązkowskim, dając w ten sposób początek tamtejszej Alei Zasłużonych.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂   

18 grudzień, wtorek

Międzynarodowy Dzień Migrantów

To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej. Jego celem jest zapewnienie przestrzegania praw człowieka i podstawowych wolności wszystkich migrantów. Data 18 grudnia upamiętnia uchwalenie Międzynarodowej Konwencji o Ochronie Praw Wszystkich Pracowników – Migrantów i Członków Ich Rodzin w 1990 roku.

A.D.

17 grudzień, poniedziałek

Dzień bez Przekleństw

Dla niektórych dużym wyzwaniem bywa wyartykułowanie jednej wypowiedzi bez przekleństw, nie mówiąc już o powstrzymaniu się na cały dzień od bogatego repertuaru tzw. „brzydkich wyrazów”. Ideą Dnia bez Przekleństw jest zwrócenie uwagi na czystość i piękno polskiej mowy, która nie potrzebuje wulgaryzmów, by trafnie i dosadnie wyrażać emocje. Bo właśnie w celu zredukowania napięcia ludzie przeklinają najczęściej. Co więcej, zespół naukowców z angielskiego Keele University odkrył, że przeklinanie – zwłaszcza spontaniczne, jako reakcja na bodziec – redukuje fizyczne odczuwanie bólu. Jednak pomimo iż przekleństwa istnieją tak długo jak sam język, są one powszechnie uważane za objaw prymitywizmu i braku kultury. Nie wszędzie można więc sobie pozwolić na mocniejszą „wiązankę” – w niektórych krajach można za to słono zapłacić, a w ekstremalnych przypadkach nawet trafić do aresztu na 15 dni – jak pewien ukraiński uczeń, który nadużywał wulgaryzmów na internetowym czacie.

Nim wypowiemy jakieś zdanie, zastanówmy się dwa razy – język polski jest taki piękny. Największym przekleństwem staje się to, że coraz częściej ludzie podczas wypowiedzi zastępują przecinek wulgaryzmem.
Wkładajmy troszkę więcej wysiłku w to jak mówimy – nie popadajmy w niemoc językową.

Pamiętajmy również o tym, że najmłodsza część społeczeństwa chłonie takie wyrazy jak gąbka i strasznie psuje Nasz rodzinny język.

Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

Smsy, telefony, komunikatory i media społecznościowe – te sposoby komunikacji coraz częściej wypierają tradycyjną rozmowę.

Zatrzymajmy się na chwilę i przyjrzyjmy naszym bliskim relacjom – czy mamy czas na to, by na spokojnie porozmawiać oko w oko z mężem, żoną, dziećmi, rodzicami, przyjaciółmi. Może jesteśmy na tyle zabiegani, że nie zauważamy nawet, jak mija kolejny tydzień, miesiąc, kiedy obiecywaliśmy komuś spotkanie, które nie doszło do skutku, ponieważ „nie mamy czasu” i jedyne na co nas stać, to chłodny sms ze standardowym pytaniem „co słychać?”. Nie trzeba reorganizować całego swojego życia, czasami niewiele czasu i słów wystarczy, by naprawdę spotkać się z drugim człowiekiem twarzą w  twarz. Spróbujmy wprowadzić ten nietypowy dzień do naszego kalendarza o wiele częśćiej, niż tylko raz w roku, a z pewnością obficie zaowocuje to w naszych relacjach.

Dzień Braci Wright

Bracia Wright są uważani za pionierów lotnictwa, twórców pierwszego samolotu. Dziś trudno więc wyobrazić sobie bez ich wynalazku podróż z Polski do USA czy choćby Anglii.

A.D.

 

 

 

KARTKA Z KALENDARZA…
GRUDZIEŃ cz. 2

1905

 • Nobel dla Sienkiewicza

Otrzymał ją wielki pisarz jako pierwszy Polak, w dziedzinie literatury, a drugi w ogóle po Marii Curie-Skłodowskiej, za drukowana już w latach 1895-1896 w „Gazecie Polskiej”, „Czasie” i „Dzienniku Poznańskim”, a wydaną osobno w Krakowie w 1896r. powieść „Quo Vadis”. Właściwie to ona dopiero rozsławiła jego imię poza granicami Polski i doczekała się wielu tłumaczeń obcojęzycznych. Osnuta na modnej w ubiegłym stuleciu tematyce antycznej i wczesnochrześcijańskiej, oparta była na głębokich studiach autora z zakresu dziejów Rzymu i chrześcijaństwa. Ukazuje wzajemny stosunek kultur dwóch światów – pogańsko-rzymskiego i chrześcijańsko-żydowskiego w czasach panowania Nerona. Zarzucano powieści w swoim czasie, zdaje się nie bez racji, że świat pogański pokazany został barwnie i ciekawie, niezwykle plastycznie, natomiast świat chrześcijański blado. Nawet apostołowie Piotr i Paweł są postaciami szarymi i bezbarwnymi.

 • Nagroda Femina – przyznana

Nagrodę Femina, która na początku roku ufundowały 22 współpracowniczki magazynu „Vie heureuse” otrzymał w tym roku Romain Rolland za swoją powieść „Jan Krzysztof”. Autor ukazuje w niej rozwój intelektualny całej generacji.

W naszej bibliotece znajdziesz dwa tytuły tego autora „Jan Krzysztof” i „Colas Breugnon”.

 

1906

 • Moralność pani Dulskiej”

Tę kolejną komedię Gabrieli Zapolskiej wystawił ostatnio teatr krakowski z podtytułem „Tragifarsa kołtuńska”. Ów podtytuł wyjasnia właściwie wszystko. Akcja toczy się we Lwowie, choć niemalo tu też realiów krakowskich, na początku XX w. Pani Dulska, właścicielka czynszowej kamienicy, ograniczona, bezwzględna i obłudna, tolerowała uwiedzenie slużącej przez syna, dbając jedynie, by rzecz nie została ujawniona. Kompromitacja ostateczna kołtuństwa Dulskich ukazała kryzys moralności mieszczańskiej. Ogromne powodzenie sztuki, o świetnej zresztą scenografii sprawiło, że „dulszczyzna” stała się odtąd obiegowym synonimem kołtunerii i zakłamania.

1908

 • „Chłopi” Wł. Reymonta

Władysław Reymont zakończył pisanie swej czterotomowej „powiesci współczesnej”, jak sam ją określił w podtytule – „Chłopi”. Powieść była drukowana sukcesywnie w „Tygodniku Ilustrowanym”, w miarę jak powstawała. Trzy pierwsze tomy ukazały się już także w postaci książkowej, zaś tom czwarty spodziewany był w najbliższych miesiącach. Ta epopeja chłopska była już ówcześnie uznana za dzieło wybitne i największe dokonanie twórcze pisarza. Sam Reymont mówił: „wszystko, com napisał do „Chłopów”, jest moim wstępem literackim”. Akcja powieści, ujętej w dialog gwarą, umiejscowiona została w prawdziwej wsi Lipce na południu dawnego Księstwa Łowickiego i toczyła się przez 10 miesięcy życia chłopskiego: rozpoczynała się wczesną jesienią podczas wykopów, a kończyła się następnego roku po żniwach. Głównym bohaterem uczynił autor bogatego chłopa Macieja Borynę, uwikłanego w poplątane perypetie rodzinne i stosunki z młodą i pełną erotycznego temperamentu dziewczyną wiejską Jagną. Bogata była panorama pozostałych typów ludzkich wprowadzonych do fabuły: zbiorowość wiejska, dwór, ksiądz, organista, wójt, młynarz, Żyd-arendarz, żebracy, nawiedzony nauczyciel ludowy i eks-powstaniec z 1863r. Typowa ówczesna wieś polska ze wszystkimi jej realiami, konfliktami i problemami codziennego życia.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂   

16 grudzień, niedziela

Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą

Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą to dzień, w którym możemy jeść każde danie z czekoladą. Masz ochotę na poranną kawę z czekoladą? Proszę bardzo, to świetny pomysł. Dzień ten możemy obchodzić na różne sposoby i najlepiej w tym dniu zaopatrzyć się w fontannę czekoladową. Wówczas bez problemu damy radę pokryć czekoladą wszystko ca na w ręce wpadnie i w takiej postaci to zjeść. Owoce w czekoladzie? Pychota. Najlepiej jak by to były truskawki, choć o tej porze roku może być trudno je zdobyć. Bądź kreatywną osobą i spróbuj trochę poeksperymentować łącząc czekoladę z daniami lub artykułami spożywczymi, których normalnie nawet nigdy nie przyszło ci do głowy łączyć razem. Słodkiego świętowania!

A.D.

15 grudzień, sobota

Dzień Herbaty

Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi (Indie) 15 grudnia 2005 roku. Dziś pijąc swoją ulubioną herbatę warto zastanowić się nad drogą, jaką przeszła zanim trafiła na nasz stół. A z pewnością była długa i ciekawa. W ten sposób organizatorzy tego święta chcą zwrócić uwagę na branżę „herbacianą”.

 

Dzień Zamenhofa (Dzień Esperanto)

15 grudnia cały świat oddaje hołd twórcy języka esperanto Ludwikowi Zamenhofowi. Historia obchodów sięga lat 20. XX wieku, kiedy z inicjatywy grupy intelektualistów i aktywistów esperanckich powołano Dzień Zamenhofa

15 grudnia w 1869 roku w rosyjskim (jeszcze) Białymstoku urodził się mały Ludwik.
Wzrastał w wielokulturowym otoczeniu, gdzie Niemcy, Rosjanie, Żydzi i Polacy nie potrafili się z sobą porozumieć. Taką blokadę językową Ludwik obserwował od najmłodszych lat, sąsiad z sąsiadem patrzył na siebie wilkiem, gdyż brak było między nimi komunikacji, wynikającej z braku znajomości obcych języków. Dzięki ojcu który był nauczycielem, Zamenhof rozbudził w sobie pasję.

Mimo studiów medycznych, ukończonej Okulistyce na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu nieustannie myślał o stworzeniu międzynarodowego języka, którym każdy z każdym się porozumie.
Pod pseudonimem “Doktor Esperanto” zaczął wgłębiać się w tą tematykę.
Jako młodzieniec biegle władał językiem angielskim, polskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim, greką i łaciną, zaobserwował zależności między słowami. I tak stworzył nowy język na bazie słownictwa romańskiego i germańskiego, gdzie tworzyło się nowe wyrazy na bazie innych przez zamianę budowy morfologicznej. Zamenhof przez blisko 6 lat opracowywał nowy język po to by w 1895 roku zacząć wydawać gazety w języku esperanto. Z biegiem lat zyskał swoich zwolenników, przekładano nie tylko gazety ale i książki.
Ludwik Zamenhof zmarł w 1917roku, a jego język przetrwał lata okupacji, powojenną zawieruchę i służy nam po dziś dzień. Na całym świecie są zwolennicy esperanto.

Święto Służby Metrologii Wojskowej

Od precyzji pomiarów wojskowych metrologów zależy prawidłowa praca sprzętu i uzbrojenia. Pierwsze w naszym kraju wojskowe laboratorium zajmujące się metrologią powstało w 1961 roku w Zielonce koło Warszawy. Święto ustanowił Minister Obrony Narodowej w 2013 roku.

A.D.

 

 

14 grudzień, piątek

Dzień Małpy

Dzień Małpy jest nieoficjalnym świętem międzynarodowym stworzonym i spopularyzowanym przez amerykańskich artystów w celu zwiększenia świadomości w odniesieniu do zwierząt, głównie ssaków człekokształtnych. Dzień Małpy jest dniem, kiedy możemy się czegoś nauczyć od tych uroczych i bardzo inteligentnych naczelnych lub można użyć tego dnia, aby zachowywać się jak małpy. Po raz pierwszy obchodzono to święto w 2000 roku i był to niewinny studencki żart. W kolejnych latach Dzień Małpy zyskał na popularności. Podczas obchodów dość często oglądane są klasyki filmu z udziałem człekokształtnych takie jak “King Kong” czy “Planeta Małp”. Często imprezom towarzyszą pokazy sztuki, w tym obrazy malowane przez szympansy, aukcje charytatywne i zbiórki funduszy na rzecz ochrony tych wspaniałych ssaków.

Dzień Pamięci 47 Roninów

W święto bohaterskich roninów warto poznać ich historię – nie tylko jest wciągająca, ale niesie za sobą cenne wartości.

To wendeta, której w 1702 (1703) roku dokonało czterdziestu siedmiu bezpańskich samurajów (rōninów) na wysoko postawionym japońskimurzędniku – Yoshinace Kirze , sprawcy śmierci młodego pana na Akō – Naganoriego Asano. Za swój czyn rōninowie zostali skazani na seppuku w 1703 roku. W Japonii sprawa ta znana jest jako Incydent w Akō ery Genroku . Wydarzenie zostało spopularyzowane m.in. dzięki przedstawieniom teatru kabuki.

A.D.

13 grudzień, czwartek

Dzień Księgarza

Kochamy książki za to, że mają duszę. Biorąc je do ręki, przenosimy się w nieznane kraje, przeżywamy niezapomniane chwile, wkraczamy w świat magii i fantastyki, który pozwala oderwać się od rzeczywistości. Szkoda, że tak mało pozostało prawdziwych księgarni, w których księgarz zawsze coś doradzi, gdyż dobrze znał gusta swych czytelników. Księgarz to osoba ciepła i otwarta, która otworzy przed Tobą nowy świat, świat wpisany w książkę…

Dziś wszystkim pracownikom księgarni życzymy zadowolenia z wykonywanej pracy i lepszych zarobków.

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

13 grudnia 1981 roku w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzono stan wojenny. W trakcie jego trwania życie straciło około 40 osób, internowano ponad 10 tysięcy działaczy związanych z „Solidarnością”. W rocznicę tego wydarzenia upamiętniamy wszystkich, którzy ponieśli ofiary na rzecz niepodległości naszego kraju oraz swobód narodowych i obywatelskich.

 

Dzień Telewizji dla Dzieci

Słysząc 13 grudnia większość Polaków przypomina sobie trudne chwile Naszego Państwa.
Wielu z Nas było wtedy dziećmi, które czekały przed ekranami swoich biało czarnych telewizorów na niedzielny Teleranek. Siadamy rodzinnie przed odbiornikiem oczekując w napięciu na jeden z nielicznych programów dla dzieci a tu cisza, którą po chwili zakłóca generał Wojciech Jaruzelski ogłaszając Stan Wojenny.

13 grudnia nie bez przyczyny został ogłoszony Dniem Telewizji dla Dzieci.
W latach 80 – tych dzieci i młodzież nie miały plazmy na ścianie, tabletów, smartfonów, gier komputerowych. Dzieci zasiadały przed telewizją aby dowiedzieć się czegoś ciekawego, nauczyć, miło spędzić czas i oderwać od wszędzie panującej szarej rzeczywistości.
W niedzielny poranek 13 grudnia 1981 roku zostało im to odebrane.

A.D.

12 grudzień, środa

Dzień Guzika

Nie jest to przypadkowa data… bo jak się okazuje przypada na 12 dzień 12 miesiąca, a guziki liczy się przecież tuzinami lub grosami, na które składa się ich 12. Warto też dodać, że patronem guzikarzy jest wszystkim znany św. Mikołaj z Mirry, którego dzień obchodzimy 6 grudnia.

Zmienia się świat, przemijają mody, ludzi fascynują coraz to nowe wynalazki, a guzik wciąż jest guzikiem. Całe pokolenia dzieciaków grywały w guziki, przesądni obywatele łapali się za nie na widok kominiarza, a okrzyk: „guzik dostaniesz!” od wieków można było usłyszeć na ulicach. Guziki fascynują, bo choć to przedmioty najzwyklejsze ze zwykłych, kryją w sobie tajemnice osób, które je nosiły. Ludzie tworzyli guziki, guziki tworzyły historię.

Trudno powiedzieć, kiedy guzikowa historia zaczęła się na dobre. W angielskim poemacie „Piers Plowman” z XIV wieku pojawia się sformułowanie „botones ouer gylte”, czyli guziki pozłacane. Można zatem przyjąć, że w owym czasie guziki już znano i używano. Zdobne i drogie przeznaczone były dla najzamożniejszych. Wyznaczały status społeczny i bardziej stanowiły ozdobę niż praktyczny przedmiot. Prosty lud oczywiście inspirował się tym, co zobaczył u możnowładców, więc guziki robili i zwykli krawcy. Nie było jednak mowy o srebrze czy złocie, przeważało drewno, kość czy sprytnie namotana kolorowa nitka. Przedmioty przybierały kształt zgoła nieguzikowy, bo czasem wyglądały jak kawałek patyka zatknięty za pętelkę. Taki patyk z dziurką – znany dziś z niektórych okryć zimowych, na przykład z popularnych budrysówek – jest być może pierwowzorem wszelkich guzików.

W połowie XVIII wieku rozwinęła się produkcja „zwykłych” guzów, bo pojawiły się specjalistyczne manufaktury. Produkowały one dwa rodzaje guzików (do dziś spotykane): z uszkami i z otworami. Te z uszami robiono z cyny czy ołowiu, choć najbardziej popularny był pewter, czyli stop cyny, antymonu i miedzi. Oprócz guzików z metalu, kości słoniowej czy rogu były też takie z materiału.

A.D.

11 grudzień, wtorek

Dzień Chruścików

Wbrew pozorom to nie święto smacznych wypieków, ale… owadów wodnych. To małe, wodne owady, które mierzą od 2 mm do 5 cm długości. Polska może się pochwalić aż 300 gatunkami tych owadów tak blisko spokrewnionych z motylami. Chruściki są prawnie chronione i spełniają ważną funkcję w procesie biomonitoringu. Pomysłodawcą święta jest Lech Pietrzak, który zaproponował Dzień Chruścików na antenie radiowej Trójki w 2002 roku. Inicjatywa zyskała uznanie i szybko przerodziła się w coroczne wydarzenie.

Dla zwrócenia uwagi na przyrodę, która jest tak ulotna…

Międzynarodowy Dzień Terenów Górskich

Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2003 roku. Jego celem jest nie tylko zwrócenie uwagi na znaczenie terenów górskich, ale i problemy ich mieszkańców, takich choćby jak większe niż przeciętnie koszty zaopatrzenia i usług, infrastruktury, transportu i energii.

W Polsce zagrożenia przyrody i krajobrazu obszarów górskich wiążą się zarówno z turystyką jak i z procesami naturalnymi, zaś często bezpośrednie oddziaływanie turystyki na środowisko wzmacnia (czy też inicjuje) procesy zachodzące z przyczyn naturalnych (np. osuwiska). Oddziaływanie turystów polega m.in. na dosłownym rozdeptywaniu terenu.

Góry to miejsca, dokąd chętnie uciekamy od codzienności. Zadbajmy o to, żeby mieć dokąd wracać!

Międzynarodowy Dzień Tanga

Ten zmysłowy taniec to jeden z głównych symboli Argentyny. Święto obchodzone jest w rocznicę urodzin Carlosa Gardela i Julio de Caro, dwóch artystów, którzy przyczynili się do popularności tanga w Argentynie i na świecie.

A.D.

 

 

 

10 grudzień, poniedziałek

Dzień Odlewnika

Dzień Odlewnika ma długie tradycje, jeszcze w czasach PRL z tej okazji odbywały się uroczyste obchody. Obecnie w ramach święta organizowane są konferencje, wystawy oraz spotkania pracowników z branży.

Pierwszy piec odlewniczy w Polsce został uruchomiony w 1796 roku w Gliwicach – jego projektantem był pochodzący ze Szkocji J. Baildon.

 

Dzień Bota

Bot to inaczej program wykonujący określone czynności w zastępstwie człowieka. Czasem ułatwia więc nam życie, ale to delikatny temat. W dzisiejszych czasach rozwój sztucznej inteligencji i robotyki znacznie przyspieszył. Możemy już kupić inteligentne urządzenia ułatwiające Nam życie – odkurzacze, pralki…. samochody zaczynają jeździć bez kierowcy.
Pozostaje Nam mieć nadzieje, że boty nie przejmą kiedyś władzy nad światem a my nie staniemy się zbędnym ogniwem.

 

10 grudnia Dzień Praw Człowieka

Dzień Praw Człowieka

To święto, które upamiętnia podpisanie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka 10 grudnia 1948 roku.

Na straży Europejskiej Konwencji Praw Człowieka stoi międzynarodowy trybunał z siedzibą w Strasbourgu, do którego może odwołać się każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Europy (poza mieszkańcami Białorusi i Kosowa), jeżeli możliwości dochodzenia swoich praw we własnym kraju okażą się nieskuteczne. System ten pomógł dziesiątkom tysięcy osób.

Podejmij wyzwanie

W okolicy 10 grudnia Amnesty International organizuje coroczny Maraton Pisania Listów. W wielu miejscowościach ludzie zbierają się, aby napisać listy w obronie tych, których prawa zostały pogwałcone. Ta metoda pokazywania władzom różnych państw, że ich działania są śledzone przez cały świat, a przypadku łamania praw spotkają się z napiętnowaniem, już wielokrotnie pokazały swoją skuteczność.

Odwiedź któreś z miejsc pisania albo wesprzyj Maraton, popierając którąś z petycji online lub przesyłając datek.

Również co roku w grudniu Helsińska Fundacja Praw Człowieka organizuje festiwal filmów o prawach człowieka.Trwa on w Warszawie przez 10 dni, ale zawsze kilka filmów można obejrzeć też za darmo online. Po festiwalu w Warszawie niektóre z nich są prezentowane na bezpłatnych pokazach w innych polskich miastach. Część z nich trafia do wybranych bibliotek uniwersyteckich na DVD.

Światowy Dzień Futbolu

Ze wszystkich nieważnych rzeczy futbol jest zdecydowanie najważniejszą. W święto futbolu nie ma nawet co polemizować, tylko trzeba wyjść na orlika i pograć z chłopakami.

A.D.

 

 

KARTKA Z KALENDARZA…
GRUDZIEŃ cz. 1
1900

 • „Lord Jim” Conrada-Korzeniowskiego

Osnuty na wydarzeniach rozgrywających się w krajobrazie Malajów „Lord Jim” to nowa powieść znakomitego pisarza angielskiego, polaka, Józefa Conrada Korzeniowskiego, znanego w Anglii, i już na świecie, pod pseudonimem Joseph Conrad. Osiadłszy w 1894r. w Wielkiej Brytanii, po burzliwym życiu, stał się najbardziej znanym współczesnym pisarzem marynistą. Pisał po angielsku, przetwarzając literacko osobiste doświadczenia związane z latami jego pływania po morzach. Wydany w Wielkiej Brytanii „Lord Jim” stanowi wnikliwe studium psychologiczne bohatera, dążącego do rehabilitacji moralnej, po zdradzie zasad obowiązku zawodowego i honoru. Niektórzy krytycy dopatrywali się w tym również autobiograficznego motywu – poczucia winy autora za porzucenie zniewolonej przez zaborców ojczyzny.

 • Jubileusz Sienkiewicza

W Warszawie 22 grudnia w kościele św. Krzyża uroczysta masz św., celebrowana przez bpa Ruszkiewicza, uświetniła zakończenie obchodów roku jubileuszowego 25-lecia pracy literackiej tego najpopularniejszego spośród powieściopisarzy polskich, autora m.in. świeżo w tym roku wydanych „Krzyżaków”. Właściwa uroczystość odbyła się zaraz potem w Ratuszu. Wzruszonemu jubilatowi wręczono akt własności Oblęgorka, cztery księgi z nazwiskami i podpisami ofiarodawców oraz dary od stowarzyszeń, między innymi zlote pióro wysadzane brylantami.

 

 • Trzydzieści lat pracy pisarskiej Prusa

Od trzech dziesiątków lat jest już Bolesław Prus poczytnym powieściopisarzem i publicystą pracowym. Zdebiutował korespondencją w „Kurierze Niedzielnym” w 1864r. i humoreskami w „Kurierze Świątecznym” w 1866r. Podpisywał się wówczas swym nazwiskiem Aleksander Głowacki. Pseudonimu Bolesław Prus użył po raz pierwszy w „Listach ze starego obozu”, ogłoszonych w 1872r. w „Opiekunie Do mowym”. Następnie pojawiły się liczne powieści, nowele, felietony i cała obszerna publicystyka. Czytelnicy najbardziej przywiązali się do jego „Placówki”, „Anielki”, „Grzechów dzieciństwa”, „Lalki”, „Emancypantek” i „Faraona”. Dorobek sędziwego już pisarza oceniany był wysoko, zaliczano go do najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla, co wydawało się szczególnie aktualne po niedawnym przekładzie „Faraona” na język francuski. Podkreślano niezwykłą skromność pisarza, który stanowczo odmówił, by urządzano mu jakiekolwiek obchody jubileuszowe. Z żalem przyjęto też jego oświadczenie, iż zajęty przygotowaniem wznowienia „Emancypantek” i pracą nad nową powieścią, przerywa swe „Kroniki tygodniowe” w „Kurierze Codziennym”.

 • Jubileusz Marii Konopnickiej

Ostatecznie dopiero w październiku kolejno w Krakowie i we Lwowie odbyły się właściwe uroczystości jubileuszowe 25-lecia pracy literackiej tej popularnej poetki i pisarki dla dzieci Marii Konopnickiej. Podobnie jak wczesniej Sienkiewicz, otrzymała ona w darze od narodu, zakupiony ze składek społecznych dla godnego jej uczczenia, dworek w Żarnowcu pod Krosnem. W artykułach okolicznościowych, oprócz wysokiej oceny jej utworów i życzeń wszelakich, wyrażano uznanie dla jej zasług w inicjowaniu wielu akcji patriotycznych, w tym zwłaszcza w organizowaniu protestu opinii światowej przeciwko pruskim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni.

 

 

 • „Popioły” Stefan Żeromskiego

Nowa powieść Stefana Żeromskiego, znana dotychczas tylko czytelnikom „Tygodnika Ilustrowanego”, gdzie była drukowana przez wiele miesięcy w odcinkach, ukazała się na początku roku w wydaniu książkowym nakładem znanej oficyny wydawniczej Gebethnera i Wolffa. Jest to powieść historyczna, przenosząca nas w czasy napoleońskie. W roli głównego bohatera występują tu na przemian aż trzy postacie, których losy się zazębiają: książę Gintułt, Krzysztof Cedro i Rafał Wolbromski. Wokół nich osnuł pisarz wątki Legionów Jana H. Dąbrowskiego, kampanii hiszpańskiej 1808r. i wojny z Prusami 1809r. Obok nich występują autentyczni uczestnicy wydarzeń historycznych – Napoleon Bonaparte, ks. Józef Poniatowski i inni, ukazując życie i poglądy różnych środowisk ówczesnego społeczeństwa polskiego – pałace magnatów, dwory szlacheckie, ale i wieś pańszczyźnianą. Żeromski nadal powieści cechy epopei narodowej. Jest to jednak zarazem i współczesna powieść psychologiczna, wydobywająca nieodłączne dla wojny konflikty moralne jednostki ludzkiej, heroizm ale i okrucieństwo żołnierza użytego w roli najeźdźcy na San Domingo i w Hiszpanii. Sens ludzkiego losu, sprzeczności między działaniem a moralnością, ukazane w całej wyrazistości, odzierały jakby przeszłość narodową z wyidealizowanej przez romantyków aureoli.

W księgarniach rozchwytywane było to trzytomowe wydanie, a w prasie ukazały się entuzjastyczne recenzje Piotra Chmielowskiego, Tadeusza Gałeckiego pisującego pod pseudonimem Andrzej Strug, Stanislawa Brzozowskiego i innych.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂   

9 grudzień, niedziela

Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji

Z ręką na sercu – kto nie zna przynajmniej jednego przypadku korupcji w swoim otoczeniu? Nie mówiąc już o wiadomościach w telewizji, co chwila informujących o tym, że ktoś został złapany na tym nielegalnym procederze. Obchody święta mają przyczynić się do zwalczania i zapobiegania korupcji.

A.D.

 

 

8 grudzień, sobota

Dzień Kupca

To święto ustanowiono dawno temu, jeszcze przed II wojną światową – podczas pielgrzymki kupców na Jasną Górę w 1937 roku. Jednak z powodu niechęci władz PRL na stałe obchodzimy je dopiero od 1989 roku. W święto kupców wypada im życzyć dobrego zarobku!

 

 

Dzień Dogmatu

To dzień ważnych zasad, prawideł.
Każdy z Nas wierzy w jakieś dogmaty, które zawężają jego poglądy religijne, polityczne, społeczne.

 

 

 

Dzień oświecenia Buddy

Buddyści wspominają osiągnięcie przez Buddę duchowej jedności, samourzeczywistnienia. Jest to przejście przez osiem stopni świadomości, dzięki czemu Budda był świadomy tego co się dzieje w każdym aspekcie jego świadomości, w każdym jego wymiarze.
Święto Oświecenia Buddy jest dla jego wyznawców o tyle ważne, że pozwala wierzyć w osiągnięcie stanu, w którym nic nie ma początku ani końca, jest niezmienne w swojej zmianowości.

Według wyznawców, Budda odszedł z Naszego świata w dniu swoich osiemdziesiątych urodzin w 543 r.p.n.e.

A.D.

7 grudzień, piątek

Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego

To święto upamiętnia podpisanie Konwencji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w Chicago 7 grudnia 1944 roku. Pierwsze obchody miały miejsce 50 lat po tym wydarzeniu. Celem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego, która zainicjowała to święto , jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na osiągnięcia międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

Statystycznie to transport lotniczy jest jedną z najbezpieczniejszych form przemieszczania się

Początek lotnictwa to zmagania z grawitacją braci Wright – w roku 1903 odbyli pierwsze krótkodystansowe loty. Już kilkanaście lat po tym wydarzeniu, mogliśmy odbywać pierwsze loty komercyjne – cena biletów była wysoka jak na tamte czasy, ale chętnych nie brakowało.

W dzisiejszych czasach lotnictwo światowe transportuje około 300 milionów pasażerów miesięcznie a ceny biletów znacząco spadły. Wszystkim pilotom i pasażerom życzymy takiej samej ilości bezpiecznych startów co lądowań.

A.D.

6 grudzień, czwartek

Dzień Anioła

Spójrz przez swoje prawe ramię a może Go dostrzeżesz. Anioł, posłaniec, łącznik świata żywych ze wszechświatem – z Bogiem.
Kosmiczna siła, która już od czasów starożytnych przedstawiana była jako uskrzydlona materia z ludzką twarzą. Aniołowie strzegą Nas każdego dnia przed złem i beznadzieją. Może i Ty kiedyś usłyszysz cichy szelest Jego skrzydeł…

Wszystkim Aniołom (tym w Niebie i na Ziemi) życzymy Wszystkiego Najlepszego 🙂

A.D.

5 grudzień, środa

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.
Początkowo słowo wolontariusz oznaczało osobę, która poświęca się służbie wojskowej. W XVIII i XI wieku zaczęły zaś pojawiać się pierwsze organizacje charytatywne (wiele z nich z inicjatywy Kościoła) skupione nie tylko na pomocy w miejscach działań wojennych, ale również w wymiarze lokalnym. Oczywiście nie oznacza to, że ludzie wcześniej sobie nie pomagali. Jednak dopiero w XX wieku wolontariat nabrał bardziej złożonego i zjednoczonego wymiaru. Dziś miliony ludzi dobrej woli czynnie uczestniczą w działaniach humanitarnych, pokojowych i charytatywnych, prowadzonych m.in. przez Czerwony Krzyż, Korpus Pokoju czy UNICEF. W Polsce wolontariat jest mniej powszechny niż na Zachodzie, w dużej mierze z powodu braku odpowiednich inicjatyw w czasach PRL-u. Sytuacja ulega jednak wyraźnej poprawie od lat 90., kiedy zaczęły powstawać liczne organizacje pozarządowe. Dziś na terenie kraju istnieje sieć Centrów Wolontariatu, które pośredniczą między osobami szukającymi pomocy i gotowymi ją ofiarować. Nieoceniony wpływ na rozwój świadomości pro-społecznej wywarła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Szacuje się, że obecnie ok. 10% Polaków jest lub bywa wolontariuszami.

Podejmij wyzwanie:

Zostać wolontariuszem może każdy, na długotrwałe okresy czy jednorazowe doraźne działania. Sprawdź, jakie są potrzeby w twojej okolicy, dowiedz się więcej o realizującyh je instytucjach, zaplanuj czas i spróbuj umówić się na zadanie, do którego chciałbyś/-ałabyś dołączyć.

Bierz udział w akcjach, przygotowanych przez większe instytucje.

Światowy Dzień Gleby

Gleba jest kluczowym komponentem środowiska przyrodniczego i niezbędnym czynnikiem do przetrwania i dobrobytu ludzkości. Z tej okazji Międzynarodowa Unia Towarzystw Gleboznawczych w 2002 roku ustanowiła Światowy Dzień Gleby. Data obchodów pokrywa się z urodzinami króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, który ma duże zasługi w temacie ochrony gleb oraz rozwoju rolnictwa.

 

Dzień Ninja

To inicjatywa sieci fastfoodowej Ninja Burger, która swoje zamówienia realizuje z prędkością Ninja. Święto wymyślone w 2003 roku obchodzone jest na cześć filmu „Ostatni Samuraj” z Tomem Cruisem, który miał premierę 5 grudnia 2003 roku (w USA). Jak obchodzić święto? Ubieraj się jak ninja, mów jak ninja, chodź jak ninja! Warto tez wypożyczyć film z japońskimi wojownikami.

 

Dzień Marynarza Śródlądowego

Marynarz to bardzo ważny zawód z perspektywy każdego obywatela. Drogą morską przewozi się przecież żywność, paliwo czy inne towary. Warto więc dziś podziękować wszystkim marynarzom za to że z poświęceniem wykonują swoje obowiązki, bo wiąże się to choćby z długą rozłąką z rodziną.

A.D.

 

4 grudzień, wtorek

Dzień Górnika

Barbórka to jedno z najbardziej znanych i hucznie obchodzonych świąt w naszym kraju. Wypada 4 grudnia, w dzień św. Barbary z Nikomedii patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Dziś wszystkim górnikom warto życzyć przede wszystkim szczęścia, bo przecież każdego dnia ryzykują swoje życie.

Górnicy mają do dnia swojej patronki szczególne podejście. Zwyczajowo, przed zjazdem w głąb kopalni, kierowali do świętej modlitwę z prośbą o zapewnienie ochrony i bezpieczną pracę. Pod jej wizerunkiem cała śląska rodzina prosiła o szczęśliwy powrót ze zmiany ojca, męża czy brata górnika, by mogli „szychta zrobić, a wybyć”.

4 grudnia rozpoczyna się więc od uroczystej mszy świętej i wspólnego pacierza w kopalnianej cechowni czy kościele, po których następuje część poświęcona zabawie. Górnicy – koniecznie w pełnym galowym mundurze i ozdobnej czapce z pióropuszem, bawią się na licznych koncertach, festynach lub balach – często przy muzyce kopalnianych orkiestr dętych, które inicjują zabawę, maszerując z muzyką ulicami osiedli zamieszkanych przez górnicze rodziny.

Do udanych barbórek należy kilka związanych z obchodami elementów: po pierwsze – „wyzwoliny”, czyli tradycyjne pasowanie na górnika przez uderzenie szpadą po ramieniu. Każdy adept ma na tę okazję przygotować kolegom „nieckę krupnioku” czy „napitek”. Częścią inicjacji są też „skoki przez skórę”, czyli specjalny gruby fartuch, zakładany pod ziemią przez rębaczy i pakowaczy, który trzyma dwóch starszych górników. Zasłużeni górnicy w Barbórki otrzymują paradne szpady.

Kilka dni przed obchodami, są organizowane karczmy piwne. Górnicy zasiadają przy dwóch długich stołach, dzieląc się na starszych i bardziej doświadczonych – stare strzechy i młodszych, czyli strzechy młode. Rywalizują ze sobą w sprawach piwnych i biesiadnych. Opowiada się wówczas dowcipy, śpiewa pieśni górnicze i przekazuje prezenty, powiązane z zabawnymi wydarzeniami, które w danej szychcie nastąpiły od ostatnich przedbarbórkowej karczmy. Za niepoprawnie skompletowany na tę uroczystość strój górniczy, w ramach zabawy można dostać również symboliczną karę. Kobiety w tym czasie, które tradycyjnie nie biorą udziału w takim wydarzeniu, spotykają się w ramach jego odpowiednika – są to tzw. combry babskie. Barbórkom towarzyszy zazwyczaj także dodatkowa wypłata dla górników, która stanowi średnią za ostatnie 3 miesiące.

Podejmij wyzwanie:
Zapraszamy do uczczenia barbórek w nietypowy sposób. Ponieważ każdy z nas jako oddzielny użytkownik ma swój udział w spalaniu paliw kopalnych oraz emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, warto policzyć własny ślad węglowy. Kalkulator, dostępny na https://ziemianarozdrozu.pl/ , pozwoli ci ocenić, jak korzystamy z energii spalanych paliw kopalnych ogrzewając mieszkanie, biorąc kąpiel, podróżując samolotem, pociągiem lub samochodem, robiąc zakupy czy wyrzucając niepotrzebne lub zmarnowane produkty. Dodatkowo, możemy prześledzić zmianę wartości emisji, jeśli zmienimy źródła energii, poprawimy efektywność przemysłu i transportu.

Przejdź do kalkulatora emisji dwutlenku węgla – https://ziemianarozdrozu.pl/kalkulator

Święto Wojsk Rakietowych i Artylerii

W interesie wszystkich obywateli jest, by żołnierze tych formacji byli dobrze wyszkoleni i zaopatrzeni. Jeśli do boju posyła się wojska rakietowe i artylerię, to znak że sytuacja jest naprawdę poważna. 4 grudnia warto życzyć im samych sukcesów.

Wszystkim żołnierzom tego rodzaju sił lądowych życzymy, aby swoje wysokie umiejętności i bohaterskość musieli potwierdzać tylko na poligonach.

A.D.

3 grudzień, poniedziałek

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Celem święta ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych. Chodzi tu zarówno o pomoc we włączeniu tej grupy w społeczne życie jak i choćby kwestie dotyczące barier architektonicznych.

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku, liczba niepełnosprawnych mieszkańców Polski stanowi około 4,7 mln osób, czyli 12,2 % ludności kraju. Wśród mieszkańców Polski jako najczęstsze przyczyny niepełnosprawności są wymieniane choroby układu krążenia, narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Dalej pod względem częstotliwości występowania problemu plasują się uszkodzenia narządów słuchu lub wzroku, upośledzenia i choroby psychiczne.

Dzień Naftowca i Gazownika

Można powiedzieć, że to Święto jest wstępem do obchodów Barbórki.
To dzięki Naftowcom i Gazownikom mamy ciepło w domach i paliwo do Naszych wypasionych samochodów.

Jest to praca trudna i często bardzo niebezpieczna, więc życzymy im w tym dniu aby ich zawory bezpieczeństwa wytrzymały nawet bardzo wysokie ciśnienie.

A.D.

 

 

2 grudzień, niedziela

Światowy Dzień Walki z Uciskiem

Jest to święto mało znane i wiele osób zastanawia się o jaki ucisk chodzi. Z pewnością nie jest to ten rodzaj ucisku kojarzony z bólem fizycznym. Chodzi o ucisk związany z ograniczaniem czyjejś wolności, czyli zastraszanie, zniewalanie ludzi itp. W wielu krajach na społeczeństwo nakłada się zbyt dużo obowiązków, zwłaszcza w sferze pracy. Niewolnictwo, wyzysk, mobbing – te zachowania są nieakceptowane społecznie i zawsze należy odpowiednio reagować, kiedy zauważy się takie zachowanie w swoim otoczeniu.

Każdy człowiek posiada prawo do wolności. Wszyscy chcemy sami dokonywać wyborów, podejmować decyzje, bez strachu i lęku wyrażać swoje opinie.
Mimo ciągłego rozwoju i postępu człowieka, na świecie nadal znajdują się miejsca w których ludzie doznają różnych form ucisku. Bardzo często ucisk przybiera formę handlu człowiekiem – tutaj niechlubny prym wiedzie Afryka.

Jeśli więc jesteśmy świadkami ucisku wobec innych ludzi, naszym obowiązkiem jest zareagować, chociażby uświadamiając osobę, która szantażuje i straszy innych, że grozi jej za to odpowiedzialność karna.

Powiedzmy STOP wszelkim formom ucisku, gdyż niewiele jest rzeczy cenniejszych od WOLNOŚCI.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Zniesienie Niewolnictwa

To wydarzenie upamiętnia rocznicę uchwalenie Konwencji ONZ w sprawie zwalczania handlu ludźmi i eksploatacji prostytucji 2 grudnia 1949 roku. Konwencję podpisano 21 marca 1950 roku w Lake Success w stanie Nowy Jork. Polska przystąpiła do niej dwa lata później.

Celem ustanowienia dnia jest wyeliminowanie współczesnych form niewolnictwa, takich jak handel ludźmi, wykorzystywanie seksualne, niewolniczej pracy dzieci i zmuszaniu dzieci do udziału w konfliktach zbrojnych oraz przymusowych małżeństw.

A.D.

1 grudzień, sobota

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS zostało zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Ma na celu zarówno zapobiegać AIDS jak i wyrazić solidarność z chorymi. Uczestnicy mogą to zrobić przywdziewając czerwoną wstążkę. Politycy, osoby publiczne i każdy, kto solidaryzuje się z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS, noszą ją tego dnia na ubraniu.

Polscy eksperci coraz częściej mówią, że naszym największym problemem jest niska wykrywalność, a więc zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa HIV. Leki, które ułatwiają chorym na AIDS codzienne funkcjonowanie, już istnieją. Choroba ta nie jest już wyrokiem. Pod warunkiem, że chory odpowiednio wcześnie dowie się o zakażeniu. Dlatego wykonywanie testów jest kluczowe nie tylko w grupach podwyższonego ryzyka, ale w całej populacji.

Szacuje się, że w naszym kraju aż 50-70% osób zakażonych nie jest tego świadome. Dlatego co roku, przed Światowym Dniem AIDS organizuje się kampanie promujące testowanie się.

Podejmij wyzwanie:

Dowiedz się, gdzie w Twojej okolicy można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na obecność wirusa HIV. Sprawdź, co trzeba zrobić, by ten test wykonać.

Dzień Numizmatyków

Miłośnicy kolekcjonowania monet nie przypadkowo świętują 1 grudnia. Właśnie tego dnia w 660 roku zmarł w Noyonie św. Eligiusz – złotnik na dworze króla Franków Chlotara II. Święty ten obwołany został patronem złotników i pracowników metalu (kowali). Obecnie ideę tą rozszerzono również do patronatu nad numizmatykami.

A.D.

30 listopad, piątek

Dzień Białych Skarpetek

Białe skarpetki w niektórych kręgach są wręcz kultowe, a w parze z sandałami prezentują się jak milion dolarów. Dziś warto uczcić święto w jedyny słuszny sposób! Nie trzeba jednak zakładać sandałów, w końcu 30 listopada raczej nie ma co liczyć na letnią temperaturę 🙂

A.D.

29 listopad, czwartek

Andrzejki

W wieczór 29 listopada, w wigilię imienin Andrzeja na terenach Słowiańszczyzny obchodzimy Andrzejki. Kiedyś było to święto zarezerwowane wyłącznie dla panien na wydaniu. Od kilkudziesięciu lat święto się zegalitaryzowało i w Andrzejki wróżą dziś sobie zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, i to w dodatku nie tylko Ci, którzy szukają partnera życiowego ale również „zajęci”. Dziś wróżymy nie tylko o mężu czy żonie, ale szerzej – o całej naszej przyszłości, zawodzie, bogactwie, przyjaciołach czy zdrowiu.

 • Do dziś najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku. Wróżba ta polega na przelewaniu gorącego wosku przez klucz i interpretowaniu powstałego kształtu, który może być podpowiedzią dot. wyglądu lub zawodu przyszłego męża.
 • Drugą wróżbą, która cieszy się dużą popularnością, jest ustawianie butów od ściany do progu domu. Wierzy się, że osoba, której but jako pierwszy dotknie progu, jako pierwsza wyjdzie za mąż, albo się ożeni.
 • Aby dowiedzieć się, jak na imię będzie miał nasz mąż (lub żona), należy wyciąć serce z arkusza papieru i na jednej ze stron napisać imiona męskie lub damskie. Następnie należy przekłuć kartkę igłą, patrząc na niezapisaną stronę serca. Imię, które zostanie przekłute, będzie takie samo, jak imię przyszłego partnera.
 • Wróżyć możemy także za pomocą jabłek. Aby to zrobić, należy obrać jabłko w taki sposób, aby obierka tworzyła jak najdłuższy pasek. Kiedy to zrobimy, rzucamy skórkę jabłka przez ramię. Kiedy upadnie, powinna utworzyć kształt litery, która będzie także pierwszą literą imienia naszego przyszłego partnera lub partnerki.

Dzień Podchorążego

Święto upamiętnia wybuch powstania listopadowego 29 listopada 1830 roku. W ten dzień podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa.

Obecnie Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych. Z tej okazji co roku organizowane są m.in. bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej oraz pełnienie honorowej służby wewnętrznej i wart, które współcześni podchorążowie pełnią w historycznych mundurach z 1830 roku.

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim

To święto uchwalone przez Zgromadzenie Ogólne ONA w 1977 roku, a jego celem jest solidarność i wspieranie Palestyny. W ramach obchodów odbywają się wystawy na temat praw Palestyńczyków oraz inne wydarzenia kulturalne.

A.D.

28 listopad, środa

Dzień Pocałunku

To święto obchodzimy także w inne dni w roku. Ten jednak kto lubi się całować, z pewnością każdego dnia znajdzie do tego dobrą okazję.

Pocałunki niwelują stres, dobrze wpływają na krążenie,  mogą przyczynić się nawet do obniżenia cholesterolu.

Dzień Pocałunku jest znany i celebrowany na całym świecie. Święto to stworzyła pewna brytyjska firma, zajmująca się sprzedażą abonamentu stomatologicznego. Pomysł spodobał się Organizacji Narodów Zjednoczonych, która na początku lat 90. XX wieku  ustanowiła Dzień Pocałunku międzynarodowym świętem.

A.D.

KARTKA Z KALENDARZA…
LISTOPAD cz. 3
1916, Szwajcaria

 • Henryk Sienkiewicz – pisarz i patriota

W wieku 70 lat zmarł w Vevey, w kantonie Waadt w Szwajcarii, gdzie mieszkał od momentu wybuchu wojny, Henryk Sienkiewicz – wielki pisarz polski, społecznik i działacz na niwie niepodległościowej. Autor niezrównanej „Trylogii” pisanej „ku pokrzepieniu serc” Polaków, bez powodzenia bijących się przez całe XIX-wieczne stulecie o niepodległość. Należał do najpopularniejszych pisarzy świata, znana była zwłaszcz jego ksiązka „Quo vadis”, za którą to przede wszystkim został w 1905 roku uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. W Szwajcarii, podczas wojny, założył wraz z Ignacym Janem Paderewskim Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy ofiarom wojny w Polsce.

Bogatą twórczość Henryka Sienkiewicza możesz poznać w bibliotece szkolnej.

1916, Stany Zjednoczone

 • Samobójstwo Jacka Londona

Na farmie Glen Ellen w Kalifornii w wieku 40 lat popełnił samobójstwo amerykański pisarz Jack London (John Griffith, ur. 1876 w San Franciso).

Pochodził z biednej rodziny i od 14 roku życia utrzymywał się sam, m.in. jako włóczęga, poszukiwacz zlota, marynarz. Jednocześnie zdobywał wiedzę jako samouk. Pozostawał pod wpływem powieści Ruyarda Kiplinga i Roberta Louisa Stevensona oraz teorii Karola Marksa. Około 1900 zaczął zdobywać sławę jako pisarz. W swoich częściowo autobiograficznych powieściach, które często rozgrywają się na Pacyfiku i na Alasce, pokazywał z jednej strony bohaterską walkę jednostki o byt, z drugiej zaś przedstawiał nader realistycznie warunki bytowe biednych. London uchodzi za najczęściej tłumaczonego pisarza amerykańskiego. Po burzliwym życiu, które zaprowadziło go m.in. w roli korespondenta wojennego aż do Japonii, popadł w nalogowy alkoholizm i wycofał się na swoją farmę w Kalifornii.

Powieści: „Wilk morski” „Zew krwi” „Martin Eden” i in. Te i inne powieści może wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

1918, Paryż

 • Poeta Apollinaire

W Paryżu zmarł Guillaume Apollinaire (Wilhelm Apolinary de Ostrowicki, ur. 1880 w Rzymie), francuski poeta I krytyk, prekursor surrealizmu. Dzieła: „Alkanole”, „Kaligramy”.

 

 

 

 

 

 

 

1922, Paryż

 • Pisarz Proust

W Paryżu, w wieku 51 lat zmarł francuski pisarz Marcel Proust (ur. 1871 w Paryżu). Uchodzi za jednego z twórców nowoczesnej powieści. W cyklu powieściowym „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcel Proust opisał dekadencję i upadek społeczeństwa przed pierwszą wojną światową oraz poddał analizie ludzkie uczucia i reakcje psychiczne.

Poprzez wspomnienia wywołane przypadkowymi wrażeniami zmysłowymi wydobywał z przeszłości „stracony czas”. Istotny był jednak nie czas, który można zmierzyć, ale czas wewnętrzny – rzeczywistość psychiczna. Życie wydawało mu się zapisane tylko we wspomnieniach i w sztuce.

Biblioteka szkolna posiada : „Jan Santeuil”, „W poszukiwaniu straconego czasu”.

1924, Polska

 • Nobel dla Reymonta

Akademia Szwedzka przyznała literacką Nagrodę Nobla polskiemu pisarzowi Władysławowi Reymontowi. Pisarza uhonorowano jako autora „Chłopów” publikowanych po raz pierwszy w latach 1904-1909.

W bibliotece szkolnej znajduje się bogaty zbiór twórczości Reymonta.

 

 

1925, Polska

 • Stefan Żeromski

W swoim mieszkaniu na Zamku Królewskim zmarł na serce Stefamn Żeromski (ur. 1864, Strawczyn k. Kielc). Patriota, społecznik i moralista, wielki autorytet społeczny. Twórczość pisarza rozwijała się w kręgu tradycji realizmu XIX-wiecznego oraz tendencji modernistycznych.

W 1924 kandydował do Literackiej Nagrody Nobla.

Debiut literacki pisarza nastąpił w październiku 1889 na łamach „Tygodnika Powszechnego”. Duże wrażenie wywarła powieść „Ludzie bezdomni”, rozgłos zdobywały następne: „Popioły” „Dzieje grzechu” „Wierna rzeka” „Syzyfowe prace” „Przedwiośnie”.

W bibliotece szkolnej może wypożyczyć wiele utworów z bogatej twórczości Żeromskiego.

1935, Portugalia

 • Liryk Pessoa

W Lizbonie zmarł Fernando Antonio Nogueira de Scabra Pessoa (ur. 1888 w Lizbonie), liryk portugalski, najbardziej dyskutowana postać nowoczesnej literatury portugalskiej.

 

 

 

 

 

 

1950, Wielka Brytania

 • Shaw – satyra i krytyka

W wieku 94 lat zmarł w Azot Saint Lawrence (Hereford), pisarz irlandzki George Bernard Shaw. Pochodził z Dublina, w 1884 przyłączył się do socjalistycznego „Fabian Society”, stał się sławny, dzieki ponad 70-ciu sztukom teatralnym oraz licznym utworom z dziedziny krytyki sztuki i krytyki stosunków społecznych. W utworach teatralnych Shaw wykorzystywał obok tematyki społecznej również materiały historyczne, które ożywały na scenie dzięki dowcipowi i jego sugestywnym dialogom.

W bibliotece szkolnej możesz wypożyczyć „Pigmalion” George’a Bernarda Shaw.

 

 

 

1963, USA

 • Pisarz Huxley

Aldous Huxley (ur. 1894, Dolaming w Surrey), brytyjski pisarz, krytyk i eseista, zmarł w Los Angeles-Hollywood. Powieści i esej: „Nowy wspaniały świat” „Ostrze na ostrze” „Grey eminencje”.

Biblioteka szkolna posiada: „Nowy wspaniały świat” oraz „Usmiech Giocondy : opowiadania”

 

1976, Francja

 • Andre Malraux

Andre Malraux (ur. 1901 w Paryżu), francuski powieściopisarz, polityk, zmarł w Creteil koło Paryża. Utwory: „Zdobywcy”, „Dola człowiecza”, „Nadzieja”, „Droga królewska”. „Antypamiętniki”, „Psychologie de l’art.”.

Biblioteka szkolna posiada: „Nadprzyrodzone” „Nierzeczywiste” Andre Malraux.

A.D.

 

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

25 listopad, niedziela

Dzień Pluszowego Misia

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

Pierwsze misie pluszowe powstały w Europie, następnie były też eksportowane do USA. Nazwa Teddy Bear, wzięła się od zdrobnienia imienia Teodora Roosevelta. Wiąże się z tym historia o niedźwiadku, którego postrzelił podczas polowania jeden z jego towarzyszy. Gdy prezydent zobaczył przestraszone zwierzątko, kazał je wypuścić. Cała historyjka została zobrazowana w komiksie i opublikowana w gazecie. Producenci zabawek podchwycili historyjkę i nazwali pluszowego misia “Teddy Bear”.

Dzisiaj w każdym sklepie z zabawkami możemy natknąć się na pluszowe misiaki. Często są one bohaterami powieści, bajek, filmów i piosenek tak jak m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. Nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego misia. Jest on patronem wielu przedszkoli i żłobków w Polsce i na świecie. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia” organizowanej co roku przez TVN, akcji “Miś” (polegającej na wręczaniu misiów i prezentów gwiazdkowych dla dzieci z biednych rodzin) czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dzień Tramwajarza

W Dzień Tramwajarza warto docenić ich wkład w nasze codzienne życie, w końcu to oni wiozą nas do szkoły, pracy albo na mecz. Święto tramwajarzy znane jest jako „Katarzynka”, bowiem wypada w dzień św. Katarzyny, patronki kolejarzy i przewoźników.

A jak wyglądały pierwsze tramwaje i kiedy powstały? Nie było to tak dawno, bo na początku 19-go wieku. Jako siłę napędową wykorzystywały… konie, które ciągnęły wagoniki po wbudowanych w jezdnię szynach. Pierwszy taki tramwaj pojawił się w 1804 r. w Wielkiej Brytanii i służył do transportu węgla oraz rudy żelaza. Zaś pierwszy tramwaj miejski pojawił się w 1832 roku w Nowym Jorku. W latach 60 19-go wieku tramwaje zaczęły opanowywać Europę, jednocześnie też szukano alternatywy dla koni. Aby zachować płynność ruchu, na 1 wagon tramwajowy należało utrzymywać około 10 koni, co przy dużej liczbie wagonów stawało się problemem w mieście. Szukając najlepszych rozwiązań budowano tramwaje na napęd parowy, spalinowy i gazowy, ostatecznie zwyciężył napęd elektryczny. Nie wszędzie jednak łatwo było zerwać z tradycją – ostatnie tramwaje konne zlikwidowano dopiero w 1933 roku (w Niemczech i Francji).

W Polsce pierwszy tramwaj konny pojawił się w 1866 roku w Warszawie, zaś w kolejnych latach takie pojazdy fundowały sobie Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Lwów, Poznań i Kraków. Po raz pierwszy tramwaj elektryczny przejechał ulicami Niemiec w 1881 roku, zaś w Polsce kilkanaście lat później (w 1893 roku) zaczął jeździć po Wrocławiu.

Dzień Kolejarza

Obchody Dnia Kolejarza to tradycja sięgająca XIX wieku. W dniu tym prezentowana jest historia kolei, praca na zapleczu, organizowane są konkursy z nagrodami oraz prezentacje nowoczesnego i historycznego taboru. To również okazja do awansowania i odznaczenia pracowników za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Krzyżem Zasługi czy odznaką honorową Zasłużony dla Kolejnictwa.

Elementem obchodów są pielgrzymki na Jasną Górę i do różnych sanktuariów. Udział w nich biorą pracownicy z rodzinami, emeryci, renciści oraz sympatycy kolei

Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet

To święto ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet podczas konfliktów wojennych i prześladowanych z przyczyn politycznych. Data 25 listopada upamiętnia trzy siostry Mirabal, które tego dnia w 1960 roku zostały zamordowane na Dominikanie przez dyktatora Rafaela Trujillo.

Dzień Bez Futra

Ci, dla których futro to synonim luksusu są bezdusznymi ludźmi. W imię ich zachcianek cierpią bowiem zwierzęta. W Dzień Bez Futra warto protestować przeciwko jego noszeniu. W Polsce wydarzenie obchodzone jest od 1994 roku.

Polska jest jednym z czołowych producentów futer w Europie i na świecie. Wśród krajów europejskich zajmuje drugie miejsce. W Polsce istnieje około 700 ferm zwierząt mięsożernych hodowanych na futra, czyli lisów, norek jenotów i to najczęściej o nich myślimy, mówiąc o produkcji futer w Polsce. Hoduje się także zwierzęta roślinożerne, takie jak króliki, szynszyle i nutrie.

Warto jednak mieć świadomość tego, z jak wielką skalą mamy do czynienia i ile zwierząt co roku ginie, aby ich skóry mogły trafić na aukcje, a później do fabryk szyjących ubrania – obecnie jest to ok. 6-10 mln zwierząt rocznie w samej tylko Polsce.

Od kilku lat pojawiają się jednak informacje o etycznym aspekcie hodowli zwierząt na futro.  Dzieje się tak m.in. za sprawą materiałów ze śledztw przeprowadzanych na fermach. W Polsce zajmuje się tym przede wszystkim stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Fermy nie pozostają także bez wpływu na środowisko naturalne.

Co więc można zrobić?

Na ogół najłatwiejsze, co przychodzi na myśl, gdy nie chcemy wspierać jakiejś firmy czy przemysłu, to bojkot, czyli niekupowanie danych produktów. Lecz futra to nie tylko całe płaszcze czy kurtki stanowiące towar luksusowy, ale także dodatki, np. obszycia rękawów.  A jeśli już posiadasz futro być może  najlepszym sposobem na wykorzystanie go bez wyrzucania jest pomysł amerykańskich organizacji, które przeprowadziły akcję wysyłania futer do schronisk albo sanktuariów dla zwierząt. Skontaktuj się z najbliższym schroniskiem i zapytaj, czy  są zainteresowani; może się okazać, że ogrzeje jakiegoś zwierzaka.

Możesz także wspierać organizacje aktywnie działające na rzecz wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra. W Polsce skupione są one w Koalicji na rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt na Futra w Polsce. Od paru lat Koalicja zbiera podpisy pod petycją mającą na celu wprowadzenie takiego zakazu; możesz ją podpisać tutaj: www.antyfutro.pl/petycje.

Jeśli chcesz zabrać głos w bardziej konkretnej akcji, poprzyj stowarzyszenie Otwarte Klatki.

Miejmy nadzieję, że dzięki wspólnym wysiłkom organizacji prozwierzęcych i osób zainteresowanych losem zwierząt prędzej czy później zakaz uda się wprowadzić również w Polsce.

Ogólnopolski Dzień Erasmusa

Erasmus to program, który umożliwia studiowanie na europejskich uczelniach, odbywanie zagranicznych staży i praktyk. Ogólnopolski Dzień Erasmusa jest doskonałą okazją, by dowiedzieć się jak funkcjonuje ten projekt.

A.D.

 

 

24 listopad, sobota

Katarzynki

Ten polski zwyczaj świąteczny jest męskim odpowiednikiem andrzejek. W wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej kawalerowie mają więc okazję powróżyć sobie, co do przyszłego ożenku

Katarzynki i Andrzejki są wyrazem ludzkiej ciekawości, nie pozwalającej nam czekać cierpliwie, co przyniesie los. W sprawie tak ważnej jak ślub – wolimy zawczasu wiedzieć, kto jest nam przeznaczony. I choć dotyczy to i mężczyzn i kobiet – do dzisiaj w tradycji przetrwało jedynie święto obchodzone przez dziewczęta. Katarzynki mężczyźni przestali  świętować pod koniec 19 wieku.

Dlaczego patronką tego święta i tych zwyczajów jest Św. Katarzyna Aleksandryjska i kim ona tak naprawdę była – do końca nie wiadomo. Najprawdopodobniej była chrześcijanką pochodzącą z bogatej rodziny żyjącej w Aleksandrii. Była niezmiernie piękna i mądra, przyjęła śluby czystości – a wieku 18 lat zmarła męczeńską śmiercią. Pojawiają się jednak przypuszczenia, że święta ta nigdy nie istniała, a jej pierwowzorem jest Hypatia z Aleksandrii, córka filozofa, matematyka i astronoma Teona, której życie również zakończyło się tragicznie (została zamordowana).

Dzień Buraka

Burak często kojarzy nam się z nielubianymi osobami, dlatego warto docenić to warzywo przynajmniej w Dzień Buraka. Mają one bowiem bardzo pozytywny wpływ na cały organizm, m. in. na układ krwionośny nerwowy, pokarmowy, odpornościowy czy hormonalny. Buraki świetnie oczyszczają wątrobę, zarówno z toksyn wewnętrznych jakl i zewnętrznych jak stres. Do tego, są bardzo ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Dzień bez Zakupów

W Europie przypada w ostatnią sobotę listopada, w USA zaś, znany jako „Buy Nothing Day”, obchodzony jest w piątek po Święcie Dziękczynienia. To odpowiedź na wydarzenie zwane „Black Friday”, który otwiera nieoficjalnie okres zakupów świątecznych.

Inicjatywa na ma celu zwrócenie uwagi świata na postępujący konsumpcjonizm, czyli nadmierne przywiązywanie wagi do dóbr materialnych. Dzień bez Zakupów przypomina również o drastycznych różnicach w jakości życia w poszczególnych częściach świata. Około 20% ludzkości konsumuje ponad 80% produkowanych na świecie dóbr. Sama produkcja tych dóbr wiąże się nierozłącznie z wyzyskiem milionów pracowników – głównie w krajach azjatyckich. Obchody tego dnia mają więc dość wyraźny wydźwięk antyglobalistyczny. Zamiast kolejnych wypraw do hipermarketów ludzi zachęcani są do uczestniczenia w wydarzenia kulturalnych lub do aktywnego wyrażenie sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu w formie różnych happeningów. Zrealizowane dotychczas pomysły to na przykład: przecinanie kart kredytowych w centrach handlowych, „spacer zombie” wokół hipermarketów czy też ustawianie się w długie kolejki do kasy z pustymi koszykami. W Polsce pierwszy Dzień bez Zakupów obchodzony był w 2003 roku i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród młodych osób. Ważne jednak, by święto bez kupowania nie było jednorazowym wydarzeniem, ale przyczynkiem do zmiany postaw życiowych i szerszego spojrzenia na współczesny system wartości.

Podejmij wyzwanie:
Zamiast kupować, wykonaj prezenty własnoręcznie. Spróbuj zachęcić do tego postanowienia również rodzinę i przyjaciół. W ramach prezentu nierzeczowego można zaproponować, żeby każdy nauczył czegoś pozostałych gości: sztuczki karcianej, wykonania pięknego stempla z ziemniaka czy zasad jakiejś zabawy i zagrania w nią.

A.D.

23 listopad, piątek

Święto Wojskowej Służby Prawnej

Do podstawowych zadań Wojskowej Służby Prawnej należy prawna ochrona interesów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wspieranie dowódców w pełnieniu zadań służbowych zgodnie z obowiązującym stanem prawnym. Święto ustanowił Minister Obrony Narodowej dnia 8 stycznia 2007 roku.

A.D.

 

 

KARTKA Z KALENDARZA…LISTOPAD cz. 21857, Śląsk

 • Romantyk Eichendorf

Joseph von Eichendorff (ur. 1788, zamek Lubowidz koło Raciborza), niemiecki poeta romantyczny i nowelista, zmarł w Nysie. Utwory: „Z życia nicponia” „Przeczucie i obecność”

 

 

 

 

 1859, USA

 • Pisarz Irving

Washington Irving (ur. 1783 w Nowym Jorku) zmarł w Tarrytown w Nowym Jorku. Autor opowiadań, szkicow, studiów historycznych, biograficznych, m.in. „Rip van Winkle” „The Legend of the Sleepy Hollow”.

 

1862, Niemcy

 • Poeta Uhland

Ludwig Uhland (ur. 1787, Tybinga), niemiecki poeta, twórca ballad i romansów wzorowanych na poezji ludowej, badacz literatury, działacz liberalny, zmarł w Tybindze.

 

 

 

 

 

 

1891, Marsylia

 • Poeta Rimbaud

W Marsylii zmarł Arthur Rimbaud (ur. 1854, Charleville), francuski poeta, przedstawiciel symbolizmu. Główne dzieła: „Statek pijany” „Iluminacje” „Sezon w piekle” „Listy oglądającego”.

Rimbaud starał się w swych wierszach dotrzec do ukrytej istoty rzeczywistości, swobodnie zestawiając poetyckie obrazy.

Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach wiersze Rimbaud.

 

 

1895, Francja

 • Pisarz Dumas syn

W Marly-le-Roi koło Paryża zmarł Aleksander Dumas Syn (ur. 1824, Paryż), pisarz francuski. W swych dramatach i powieściach ukazywał moralne problemy społeczeństwa mieszczańskiego. Pisał utwory z „tezą”, nadając im sens moralistyczny, z licznymi elementami sentymentalnymi.

Często podejmował kwestię stosunków między kobietami i mężczyznami, opowiadając się za równouprawnieniem. Największy sukces przyniosła mu sceniczna adaptacja powieści „Dama kameliowa”.

„Damę kameliową” można wypożyczyć w bibliotece szkolnej.

1900, Paryż

 • Oscar Wilde – esteta i prowokator

W Paryżu w wieku 46 lat zmarł brytyjski pisarz irlandzkiego pochodzenia Oscar Finwal O’Flahertie Wills Wilde (ur. 1854 w Dublinie), przedstawiciel prowokującego estetyzmu.

Pisał komedie („Upiór z Canterville”), poezję liryczną („Ballada o więzieniu w Reading”) i dał światu powieść „Portret Doriana Graya”. Wilde kochał luksus, reprezentował idee l’art. Pour l’art. (sztuka dla sztuki) i przedstawiał się jako frywolny szyderca odrzucający mieszczańskie wyobrażenia moralne. Zyskal miano „lorda Paradoksa”. Ponieważ był homoseksualistą, skazany został na dwa lata więzienia.

Biblioteka szkolna posiada utwór „Sfinks bez tajemnicy” Oscara Wilde’a.

1907, Kraków

 • Stanisław Wyspiański

W Krakowie zmarł Stanisław Wyspiański (ur. 1869 w Krakowie), dramatopisarz polski, malarz, wybitny twórca Młodej Polski, zwany „duchowym wodzem” swojego pokolenia.

Biblioteka szkolna posiada bogaty zbiór twórczości Wyspiańskiego.

 

 

1910, Rosja

 • Pisarz Tołstoj

Podczas podróży, na stacji Ostępowo – w kilka dni po opuszczeniu rodziny – zmarł w samotności Lew Nikołajewicz hrabia Tołstoj (ur. 1828, Jasna Polana). Najbardziej znanymi dziełami były: powieść historiozoficzna „Wojna i pokój” i powieść psychologiczna „Anna Karenina”. Tołstoj pozostawał pod wpływem Jeana Jacquesa Rousseau. Poszukiwał sensu życia i prawdy absolutnej, krytykował społeczeństwo i cywilizację, odrzucał estetyzm i jakikolwiek autorytet państwa i kościoła. Jego powieści pełne były wnikliwych obserwacji psychologicznych i społecznych.

Biblioteka szkolna posiada bogaty zbiór twórczości Tolstoja.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

19 listopad, poniedziałek

Dzień Toalet

W wielu miejscach na świecie toalety publiczne pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o czystość. Światowy Dzień Toalet to inicjatywa podjęta przez Światową Organizację Toaletową, a jej celem jest podwyższenie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych.

Światowy Dzień Toalet to okazja, by porozmawiać o zdrowiu, o prawach człowieka, o historii naszych miast, o rosnącej populacji, o ekologii w życiu codziennym i o wielu innych poważnych sprawach.

Podejmij wyzwanie!

Przygotuj ekologiczny środek do czyszczenia toalety. Przepisy dostępne są w Internecie.

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

Ta choroba należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Celem obchodów jest poprawa opieki nad pacjentami ora zwiększenie świadomości na temat POChP, np. jej głównych przyczyn, którymi jest palenie tytoniu, zanieczyszczenie powietrza, w pomieszczeniach jak i na ulicy, jak również działanie pyłu i substancji chemicznych w miejscu pracy.

W tym dniu światowe służby zdrowia i grupy pacjentów podejmują różne działania, w tym edukacyjne, jak i badania spirometryczne.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci

Każdy kto podnosi rękę na dziecko powinien zostać potępiony . W ten dzień warto to uświadamiać ludziom oraz zachęcać do bezzwłocznego reagowania, gdy najmłodszym dzieje się krzywda.

A.D.

 

18 listopad, niedziela

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

Tego dnia z inicjatywy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób w wielu państwach przeprowadzane są kampanie społeczne mające na celu zwiększenie świadomości dotyczącej odpowiedzialnego stosowania antybiotyków, a także ryzyka, jakie niosą ze sobą te substancje. Od czasu wprowadzenia penicyliny w 1940 roku naukowcy opracowali do dziś ponad 150 antybiotyków, które uratowały życie setek milionów ludzi i drastycznie ograniczyły liczbę zgonów na skutek zapalenia płuc, zapalenia jelit, biegunki, błonicy i wielu innych infekcji. Powszechna dostępność leków antybakteryjnych wiąże się jednak z pewnymi problemami – jednym z najpoważniejszych jest zbyt częste stosowanie antybiotyków, przez co niebezpieczne bakterie stają się coraz bardziej odporne na ich działanie. Wtedy też konieczne staje się stosowanie innych antybiotyków, co z kolei zwiększa ryzyko groźnych powikłań. Innym częstym błędem jest nieuzasadnione przyjmowanie antybiotyków, na przykład w przypadku zwykłego przeziębienia czy grypy, wywoływanej jest przez wirusy, przeciwko którym antybiotyki po prostu nie działają. Edukacyjny wymiar obchodów Dnia Wiedzy o Antybiotykach dotyczy zatem nie tylko pacjentów, ale również lekarzy. Jak wskazują badania przeprowadzone w Kanadzie, lekarze z dłuższym stażem są bardziej skłonni do niewłaściwego lub nieuzasadnionego przepisania antybiotyków – przyczyną nie zdaje się być jednak niedouczenie, tylko rutyna.

Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

Podczas tego dnia warto zmówić modlitwę w intencji ludzi, którzy ponieśli śmierć w wypadku drogowym. Niestety, każdego dnia w wypadkach na całym świecie ginie kilka tysięcy osób. Święto w 1993 roku zainicjowała organizacja Road Peace. W Polsce inicjatorem obchodów jest MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców.

A.D.

17 listopad, sobota

Dzień Studenta

Dzień Studenta obchodzony jest od 1941 roku – ustanowiony został na pamiątkę krwawo stłumionego protestu czechosłowackich studentów przeciwko inwazji nazistów 1939 roku. Święto to jednak nie ma dziś wyłącznie charakteru nostalgicznego, jest raczej okazją do afirmacji tego, co większość nazywa najpiękniejszym okresem w życiu. Okres ten kusi coraz więcej młodych osób – liczba studentów w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła 5-krotnie, a liczba szkół wyższych 4-krotnie. Dyplom magistra był do niedawna uważany za przepustkę do wymarzonej kariery zawodowej, jednak polski rynek pracy szybko zweryfikował stale powiększającą się liczbę absolwentów. W listopadzie 2012 roku bez pracy było ponad 230 tysięcy osób po studiach. Dlatego też coraz bardziej popularne stają się studia zaoczne – w ten sposób studenci mogą zdobywać doświadczenie znacznie wcześniej, by być lepiej przygotowanym na poszukiwanie zatrudnienia zaraz po uzyskaniu dyplomu. To jednak wiąże się ze zrezygnowaniem z archetypowego studenckiego życia, jakie dają studia dzienne, zwłaszcza te poza miejscem zamieszkania. Do beztroski i swojego rodzaju luksusu studiowania w Polsce przyczynia się walnie fakt, że publiczne szkolnictwo wyższe jest bezpłatne – to nie do pomyślenia w większości krajów europejskich. Mimo to polscy studenci, nieco stereotypowo i z przymrużeniem oka, postrzegani są jako osoby niezmiennie głodne.

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, by podnosić świadomość społeczną na temat dzieci urodzonych przed planowanym terminem. W ramach święta na całym świecie podświetla się najważniejsze budynki w kolorze fioletowym, czyli kolorze wcześniaków. W Polsce wydarzenie organizuje Fundacja Wcześniak.

Ogólnopolski Dzień Bez Długów

Dobry zwyczaj nie pożyczaj! Dziś życzymy wszystkim, by słowo „dług” wkrótce było czymś z gatunku sciene –fiction.

 

 

 

 

Dzień Czarnego Kota

Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, gdy ich drogę przebiegnie ta ogromna, złowroga bestia. Ale czy kiedyś udowodniono jej jakieś nieszczęście? Święto wywodzi się z Włoch, gdzie czarne koty są wyjątkowo prześladowane. 17. dzień miesiąca uważany jest w Italii za najbardziej pechowy.

A.D.

 

16 listopad, piątek

Dzień Tolerancji

Święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku ma na celu promowanie szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Jest to odpowiedź na rosnącą falę wszelakiej nietolerancji, takiej jak rasizm czy antysemityzm.

Podejmij wyzwanie!

Zorganizuj w swoim miejscu zamieszkania „Żywą Bibliotekę”!„Żywa Biblioteka” to akcja, w czasie której udostępnia się lokalnej społeczności „żywy księgozbiór”, czyli osoby ze środowisk i grup, które są obarczane stereotypami i na co dzień mogą się spotykać z dyskryminacją. Idea narodziła się w Danii w 2000 roku podczas festiwalu w Roskilde. Grupa młodych ludzi związanych z inicjatywą Stop Przemocy postanowiła zająć się tematem respektowania praw człowieka. Spontanicznie zorganizowały bibliotekę, w której można było „wypożyczyć” osobę postrzeganą w sposób stereotypowy i z nią porozmawiać.

Jak zorganizować „Żywą Bibliotekę”? Wybierz odpowiedni dzień.  Ustal regulamin oraz zakres tematyczny Żywej Biblioteki. Jak radzą twórcy i twórczynie tego projektu, ważne jest, aby jej zagadnienia dotykały realnego życia, nie unikały kontrowersji. Jeśli na przykład w Twojej społeczności lokalnej problemem jest homofobia, zaproś do „Żywej Biblioteki” ujawnionego geja lub lesbijkę lub osobę pracującą w organizacji działającej na rzecz mniejszości seksualnych.

Jak zapraszać książki do „Żywej Biblioteki”? Na początek rozejrzyj się wśród osób z najbliższego otoczenia, przyjaciół, krewnych, sąsiadów. Na pewno znajdziesz wśród nich osoby, które należą do grup mniejszościowych, spotykają się z nierównym traktowaniem, dyskryminacją. Ważne jest, aby osoby, które będą „książkami”, łatwo nawiązywały kontakt z innymi, nie miały problemu z mówieniem o sobie, miały do opowiedzenia interesujące historie. W „Żywej Bibliotece” ważny jest komfort pracy „książek”, dlatego przed zorganizowaniem akcji warto spisać regulamin „Biblioteki”, w którym będzie ustalone, co wolno, a czego nie wolno robić. „Książki” powinny móc nie odpowiadać na pytania, które dotyczą prywatnych spraw albo dotykają bolesnych doświadczeń.

Dzień Służby Zagranicznej RP

Święto obchodzimy 16 listopada na pamiątkę wysłania przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej do przywódców państw świata, która informowała o powstaniu niepodległej Polski.

W Dzień Służby Zagranicznej wręczane są także nagrody im. Andrzeja Kremera – „Konsul Roku”

A.D.

14 listopad, środa

Dzień Seniora

Celem Dnia Seniora jest propagowanie postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych, choćby zapewnienie im odpowiedniej opieki zdrowotnej. Z okazji święta w Polsce organizowane są nie tylko darmowe badania, ale i występy artystyczne. Dziś warto zadzwonić do swojej babci albo dziadka – na pewno się ucieszą…

 

Światowy Dzień Cukrzycy

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Święto ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne. Szacuje się, że około 285 milionów ludzi na świecie choruje na cukrzycę, z czego 90% cierpi na cukrzycę typu 2 (tzw. cukrzyca dorosłych), do której w dużej mierze przyczynia się otyłość i niezdrowy styl życia. Prognozy na przyszłość są również bardzo niepokojące – do roku 2030 liczba chorych może się nawet podwoić, a Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom w USA opisuje obecny stan zachorowalności jako epidemię. Co więcej, miliony nie wiedzą o tym, ze chorują. Nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm, od problemów ze wzrokiem, poprzez nerki, serce, aż po zaburzenia neurologiczne czy tak zwaną „stopę cukrzycową”. Jest co prawda chorobą nieuleczalną, jednak przyjmując leki i prowadząc właściwy tryb życia, można nad nią zapanować i dożyć późnej starości. Cukrzyca w naszej cywilizacji istnieje od wielu tysięcy lat (jeszcze zanim została sklasyfikowana), a jej łacińska nazwa diabetes mellitus oznacza „miodowy słodki przepływ” – charakterystyczny dla tej choroby cukier w moczu badany był kiedyś w jedyny możliwy sposób, czyli organoleptycznie.

A.D.

13 listopad, wtorek

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Święto obchodzone jest m.in w Rosji i w Polsce, w dzień urodzin francuskiego pedagoga Valentina Haüya (1745-1822), założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu.

Celem obchodów jest przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu, rządom i władzom lokalnym problematyki osób niewidomych i niedowidzących. Dla osób niewidomych jest to uroczyste święto podczas którego przypominają zdrowej części społeczeństwa, że istnieją, że chcą żyć tak jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości

Dzień Placków Ziemniaczanych

Śmietana, jogurt, cukier, dżem, majonez? Co dziś położysz na placki ziemniaczane? Bo to oczywiste, że 13 listopada należy przyrządzić albo chociaż zjeść potrawę, która znana była już w XVII wieku.

 

 

 

Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki

Minister Obrony Narodowej Święto Służby Uzbrojenia i Elektroniki ustanowił na dzień 13 listopada. Jest to nawiązanie do powołania Departamentu Techniczno-Artyleryjskiego w 1918 roku, którego spadkobiercą jest dzisiejsze Szefostwo Służby Uzbrojenia i Elektroniki.

A.D.

 

 

 

12 listopad, poniedziałek

Światowy Dzień Bicia Rekordów

W ten dzień niekoniecznie musimy pobijać rekordy na miarę Księgi Rekordów Guinnessa. Można jednak wyśrubować własne osiągnięcia – np. w biegu na 100 metrów czy w układaniu Kostki Rubika.

 

 

 

Światowy Dzień Ergonomii

Głównym zadaniem ergonomii jest ułatwienie człowiekowi życia – tak by wszystko co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień było wygodne i łatwe w obsłudze. Święto pojawiło się w kalendarzu w 2005 roku.

 

 

Światowy Dzień Zapalenia Płuc

To wydarzenie zapoczątkowane zostało przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych, dlatego Światowy Dzień Zapalenia Płuc ukierunkowany jest na podnoszenie świadomości na temat skutecznej profilaktyki i leczenia.

 

 

Światowy Dzień Drwala

Stereotypowy drwal to silny, krzepki, odważny i tajemniczy mężczyzna… Dziś warto życzyć im wszystkiego najlepszego – choćby sukcesów naszym rodakom w Mistrzostwach Świata Drwali.

A.D.

 

 

 

11 listopad, niedziela

Japoński Dzień Singli

W Japonii oraz Chinach 11 listopada jest Dniem Singla, ponieważ data składa się z samych jedynek. Zwyczaj ten zapoczątkowali studenci Nankińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w 1990 roku. Wbrew pozorom w Dzień Singli Azjaci chętnie umawiają się na randki…

 

 

 

 

 

Dzień Służby Cywilnej

Święto Służby Cywilnej ma za zadanie podkreślić znaczenie roli służby cywilnej i administracji państwowej. Obchodzimy je 11 listopada, ponieważ kiedy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym znakiem że „nasz kraj to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa”.

 

 

 

Święto Orderu Virtuti Militari

Virtuti Militari to najstarszy order wojskowy przyznawany na świecie. Ustanowił go król Stanisław August Poniatowski 22 czerwca 1792 dla uczczenia zwycięstwa Polaków z wojskami rosyjskimi w bitwie pod Zieleńcami

A.D.

 

 

 

 

 

10 listopad, sobota

Dzień Młodzieży

Święto zostało ustanowione 17 grudnia 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na wniosek Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży . Obchody święta są inicjatywą należącą do Światowego Programu Działań na Rzecz Młodzieży .

W ramach corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Młodzieży odbywają się konferencje, dyskusje, spotkania z przedstawicielami władz, warsztaty, przedsięwzięcia artystyczne i charytatywne. Celem święta jest uaktywnienie młodzieży, zachęcenie jej do działań na rzecz rówieśników i społeczności lokalnej, wymiana poglądów, przedstawianie władzom pomysłów i sugestii dotyczących rozwiązywania kwestii dotyczących młodzieży w danym kraju.

Obchody odbywają się co roku pod innym hasłem przewodnim określającym centralne zagadnienie danej edycji święta.

Dzień Jeża

Te małe kolczaste zwierzęta wyginą, jeśli człowiek odpowiednio się nimi nie zaopiekuje. Dziś można dowiedzieć się, jak pomagać jeżom, by te przetrwały.

Jeże nawet nie wiedzą, że mają swoje święto. Nie wiedzą, że 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża, bo wtedy śpią już zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi.

Jeżeli zimą spotkamy jeża na swojej drodze – to oznacza, że ma on kłopoty. Nakarmy go koniecznie! Wystawmy miseczkę z mięsem (nie mlekiem – tylko mu zaszkodzimy)!

Jeśli zostawimy w swoich ogródkach, w parkach, na cmentarzach i innych terenach zielonych fragmenty gąszczu krzewów, jeśli nie zgrabimy wszystkich liści i nie usuniemy całej skoszonej trawy – jeże nie będą musiały przemierzać kilometrów, tracąc cenną energię, w poszukiwaniu miejsca na zimowe (lub dzienne, letnie) schronienie, a my będziemy mogli cieszyć się ich sąsiedztwem.

Dzień Jeża mogą cały rok obchodzić opiekunowie psów nie pozwalając im na wyszarpywanie i gryzienie jeży, właściciele i zarządcy terenów zielonych– nie uprzątając dokładnie terenu z liści i gałęzi a także uważając podczas koszenia i palenia gałęzi i liści, kierowcy– zwalniając o zmierzchu i nocą, kiedy przejeżdżają przez las (jeże właśnie wtedy szukają pożywienia). Gdybyśmy jednak, mimo uwagi, skaleczyli czy potrącili jeża – nie można go zostawić bez pomocy. Takiego malucha trzeba jak najprędzej zabrać do najbliższej lecznicy.

Obchodźmy Dzień Jeża nie śmiecąc, nie wystawiając trutek i dbając o odpowiednio wyprofilowany brzeg oczek wodnych. Zostawmy też dla jeży (i dla innych zwierząt) przejścia pod ogrodzeniem.

Światowy Dzień Nauki dla Pokoju i Rozwoju

To święto ma za zadanie podkreślać zaangażowanie UNESCO w rozwój i propagowanie nauki. Ustanowiono je na Konferencji Generalnej ONZ do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury w 2001 roku.

A.D.

 

 

9 listopad, piątek

 Europejski Dzień Wynalazcy

Gdyby nie wynalazcy, można tylko zastanawiać się jak dziś wyglądałoby nasze życie bez radia, samochodu czy komputera. Data 9 listopada została wybrana dla uczczenia urodzin Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.

Z okazji swego święta wynalazcy przypominają stare powiedzenie Alberta Einsteina, który mawiał, że wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy.

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

To święto upamiętnia pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas tzw. „nocy kryształowej”. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całym kraju palono synagogi, dewastowano cmentarze. Śmierć poniosło wówczas około 90 Żydów, a 35 tysięcy wysłano do obozów koncentracyjnych.

Obchody mają na celu złożenie hołdu ofiarom faszyzmu i antysemityzmu. Są okazją do protestu wobec braku akceptacji ludzi i akceptacji bezprawia, sprzeciwu wobec zła, nietolerancji i neofaszyzmu oraz do promowania wartości tolerancji i szacunku dla mniejszości etnicznych, rasowych, religijnych itp.

A.D.

8 listopad, czwartek

Światowy Dzień Radiologii

Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Dziś to jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

 

 

 

 

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania  został zainicjowany w 2007 roku przez Komisarza Unii Europejskiej i Euro- Toques- organizację zrzeszającą szefów kuchni. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.

Dzień Zdrowego Jedzenia jest obchodzony na wiele sposobów. W niektórych krajach kucharze zapraszają młodzież do restauracji aby pokazać młodym ludziom czym jest zdrowe żywienie, prowadzą też warsztaty i zajęcia w lekcjach na temat zdrowej diety. W Polsce powstały kampanie dotyczące dobrych nawyków żywieniowych. Jedną z nich jest kampania “Śniadanie Daje Moc”. Badania z 2010 roku pokazują, że około 40% uczniów i studentów rezygnuje ze spożycia śniadania. Rozpoczynanie dnia bez posiłku, bądź niejedzenie między lekcjami, źle wpływa na samopoczucie i koncentracje uczniów. Nauczyciele zaangażowani w akcję, organizują w klasach wspólne spożywanie śniadania, przygotowują kanapki lub przekąski z klasą w ramach zajęć lekcyjnych oraz uświadamiają wychowanków o roli śniadania w codziennej diecie.

Coraz więcej serwisów poświęconych gotowaniu włącza się w akcję Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Obecnie mamy “modę” na zdrowe żywienie. Bary typu slow food, cieszą się ogromną popularnością. Wzrasta świadomość ludzi na temat zdrowego odżywiania. Nie mniej jednak jest to nadal ogromne pole do działania. Tego dnia chcemy Cię zachęcić, abyś przyjrzał się uważnie, co spożywasz. Jak wyglądały Twoje posiłki w ciągu ostatniego tygodnia? Czy jadłeś codziennie śniadanie? Czy w Twojej diecie nie zabrakło ważnych składników (np. ryb, owoców, warzyw? Ile jesz słodyczy? Czy nie masz problemów z odpowiednią wagą ciała? Zdrowa dieta jest podstawą do dobrej kondycji i zdrowia.

Światowy Dzień Jakości

To święto zainicjowane w 1989 roku przez trzy główne międzynarodowe organizacje do spraw jakości: Amerykańskie Stowarzyszenie do spraw Jakości, Europejską Organizację Jakości oraz Unię Japońskich Naukowców i Inżynierów.

Celem obchodów Dnia jest:

 • promowanie wiedzy na temat jakości na całym świecie i zachęcenie do „rozwoju i organizowania dobrobytu”,
 • podkreślenie znaczenia jakości i jej nieustającej kontroli,
 • uczczenie osiągnięć w dziedzinie podnoszenia jakości,
 • podniesienie świadomości społeczeństw, jak podejście do jakości systemów i procesów produkcyjnych może mieć spektakularny wpływ na życie człowieka.

A.D.

7 listopad, środa

Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną. Ustanowiono je na dzień 7 listopada, na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Światowy Dzień Feministek

Feminizm to w największym skrócie walka o równouprawnienie kobiet i mężczyzn, mająca swoje korzenie w latach rewolucji francuskiej.

Podstawą programu feminizmu jest dążenie do emancypacji kobiet i równouprawnienia płci, zarówno pod względem formalnym, jak i faktycznym. Feminizm zajmuje się też problemem kobiecości, konstrukcją płci kulturowej oraz zwiększeniem udziału kobiet w różnych obszarach życia. Od lat 60. XX wieku wysunięto postulaty dotyczące uwzględnienia roli kobiet w historii, w której pomijano ich dorobek i osiągnięcia.

Dzień Kotleta Schabowego

Schabowy odwiedza nas niemal w każda niedzielę i należy do bardzo lubianych gości. Dziś także powitajmy go z honorami! Warto też przyrządzić go w inny niż zazwyczaj sposób.

Pierwsze przepisy na niego można znaleźć w książce Lucyny Ćwierczakiewiczowej pt. „365 obiadów za pięć złotych” wydanej w 1858 roku.

Kotlety schabowe zaczęły upowszechniać się w naszym kraju dopiero w XIX wieku. Wcześniej w polskiej kuchni niespecjalnie szanowało się wieprzowinę. Była uznawana za mięso pospolite, przeznaczone przede wszystkim ciężko pracującym przedstawicielom niższych klas społecznych.

Kotlet schabowy nie wywodzi się z naszego kraju. Zwyczaj spożywania rozbitych i usmażonych plastrów wieprzowiny dotarł do nas z Saksonii. Nasz schabowy to polszczona wersja popularnego w XIX-wiecznej austro-węgierskiej monarchii sznycla wiedeńskiego – cienko zbitego plastra cielęciny, obtoczonego w bułce, a następnie usmażonego w rozpuszczonym smalcu. Jako że w Polsce cielęcina była droga, zamieniono ją na wieprzowinę. Ta, wraz z upływem lat, stała się najpopularniejszym mięsem w naszym kraju.

A.D.

6 listopad, wtorek

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Wyzyskowi Środowiska Naturalnego podczas Wojen i Konfliktów Zbrojnych

Podczas wojny cierpią nie tylko ludzie, ale i środowisko przyrodnicze. Celem święta jest uświadomienie społeczeństwu, że w wyniku konfliktów zbrojnych zasoby naturalne zaburzone zostają na długi czas po ich ustaniu. Niekiedy to właśnie surowce stają się wręcz przyczyną konfliktów.

W czasie I wojny światowej wystrzeliwano ogromne ilości pocisków artyleryjskich, niosących ze sobą wiele ton metali, materiałów wybuchowych i substancji chemicznych. Wszystko to trafiło do gleby i zanieczyściło ją na wiele lat.

Bardzo groźna jest również broń nuklearna. Bomby zrzucone na Nagasaki i Hiroszimę w 1945 roku na wiele dziesięcioleci skaziły ziemię radioaktywnymi izotopami. Odpady po próbach atomowych były zaś zatapiane w morzach aż do 1983 roku. Proces korozji w każdym momencie może zniszczyć kontenery i doprowadzić do uwolnienia radioaktywności i skażenia wód oceanicznych.

Innym przykładem jest wojna w Zatoce Perskiej, wysadzano szyby naftowe oraz spuszczono znaczne ilości ropy naftowej do morza. Zanieczyszczenia doprowadziły do zmian roślinności, która skarłowaciała lub wybujała, albo została zupełnie zniszczona.

Poza skażeniem środowiska, działania wojenne mają też pośredni wpływ na przyrodę. Obozy dla uchodźców zlokalizowano na terenach mocno zalesionych. Zaczęto karczować lasy pod uprawy, a także wykorzystywano drewno w celach energetycznych. To zaś ułatwiło kłusownikom dostęp do chronionych gatunków zwierząt. W trakcie wojny domowej w Rwandzie uchodźcy zniszczyli obszar zamieszkany przez zagrożone wyginięciem goryle górskie. Z kolei w ogarniętej wojną domową Somalii utrzymuje się nadmierny połów ryb morskich na potrzeby cywilów. Doprowadziło to do zachwiania równowagi ekologicznej w regionie i zubożenia bioróżnorodności gatunkowej.

A.D.

KARTKA Z KALENDARZA…

LISTOPAD cz. 18 pne, Italia (?)

 • Poeta Horacy

Zmarł wielki poeta rzymski Horacy (Quintus Horatius Flaccus, ur. 65 pne). Jego najważniejsze dzieła to: „Pieśń jubileuszowa” „O sztuce poetyckiej” „Satyry” „Pieśni” „Listy”.

W bibliotece szkolnej znajdziesz „Dzieła wszystkie” oraz „Wybór poezji” Horacego.

 

1674, Londyn

 • Poeta John Milton

W Londynie zmarł w osamotnieniu najwybitniejszy po Williamie Shakespearze angielski poeta John Milton (ur. 1608 w Londynie). Stal się sławny w 1667 dzięki napisanej białym wierszem epopei „Raj utracony”, przedstawiającej w dwunastu pieśniach dzieje stworzenia i upadku ludzkości.

Jego antymonarchiczna postawa w okresie rewolucji angielskiej sprawiła, że już wtedy stał się znaną postacią. W swych pismach uzasadniał egzekucję króla Karola I, dając wyraz radykalnym, purytańskim poglądom. Po przywróceniu monarchii w 1660 ksiażki Miltona zostały spalone.

1811, Berlin

 • Kleist popełnił samobójstwo

Heinrich von Kleist (ur. 1777, Frankfurt nad Odrą), niemiecki dramatopisarz I nowelista, wkrótce po napisaniu swego dramatu “Książę Friedrich von Homburg”, w Berlinie odebrał życie sobie I swej towarzyszce życia Henrietcie Vogel.

Kleist pochodzący ze starej rodziny oficerskiej, prowadził przez część życia byt człowieka na marginesie, pełnego nieudanych prób poszukiwania własnej tożsamości.

Po zwolnieniu się w 1799 w stopniu porucznika z nielubianej służby wojskowej z pułku gwardii w Poczdamie, poeta, będący pod wpływem mieszczańsko-oświeceniowych dążeń poznawczych, studiował prawo, kameralistykę (nauki polityczne), fizykę, matematykę i filozofię. Jednakże pod wpływem twierdzenia Immanuela Kanta, że nie ma żadnej obiektywnej prawdy, znalazł się w głębokim kryzysie duchowym. Kleist niechętnie pracował (w latach 1801 i 1804-1806 w służbie pruskiej państwowości) – co miało zapewnić mu utrzymanie – skarżąc się na jej silne zbiurokratyzowanie. Właściwe dla siebie pole działania widział w poezji. I tak ukazały się m.in. „Amfitrion” i „Rozbity dzban”, jednakże poeta, który nie mieścił się w żadnym kierunku literackim swego czasu, nie uzyskał oczekiwanego uznania artystycznego.

Ciągnące się przez całe życie trudności egzystencji, odzwierciedlają się w jego utworach, np. w „Michal Kohlhaas”.

Biblioteka szkolna posiada w swoich zbiorach „Listy” H. von Kleista.

1813, Parma

 • Drukarz Bodoni

W północnowłoskiej Parmie zmarł w wieku 73 lat włoski rysownik czcionek, zecer i drukarz, który zasłynął przede wszystkim ze stworzenia czcionki typu klasycystycznej antykwy.

Urodzony w Saluzzo Bodoni, którego przodkowie już zajmowali się drukarstwem, kierował od 1768 drukarnią księcia Parmy. Własną drukarnię Bodoni założył w 1791. Jego zleceniodawcami były okoliczne dwory książęce, a od 1806 przede wszystkim napoleońscy władcy, rezydujący w Parmie.

Odchodząc od przeładowanych ozdobami form baroku i rokoko Bodoni sięgnął do pisma antyku.

Tworząc antykwę wyszedł on z karolińskiej minuskuły, opartej na piśmie łacińskim i będącej przeciwieństwem pisma gotyckiego.

Czcionka Bodoniego, klasycystyczna antykwa, różnila się od antykwy renesansu i średniowiecznej, połączeniem mocnej kreski podstawowej z cienką linią. Książki łacińskich i włoskich pisarzy wydane przez Bodoniego wyróżniały się nie tylko wysoką jakością czcionki, lecz także składu druku i papieru. Swoim dziełem „Manuale tipografico”, wydanym w 1818 przez wdowę po nim i zawierającym 373 rodzaje czcionek, wloski twórca wywarł znaczny wpływ na ich rozwój. Czcionki Bodoniego odznaczają się bardzo czytelną formą i wartością artystyczną.

1814, Wielka Brytania

 • Wielkonakładowy dziennik

Dziennik „The Times” ukazał się po raz pierwszy drukowany na maszynie płaskiej cylindrycznej (szybki druk). Niemiecki drukarz Friedrich Koenig, który w 1811 zalożył w Londynie warsztat do budowy maszyn drukarskich, opatentował tę maszynę, skonstruowaną wspólnie z mechanikiem Andreasem Bauerem w 1812.

1855, Kopenhaga

 • Filozof Kierkegaard

Soren Kierkegaard (ur. 1813, Kopenhaga), duński filozof, teolog i pisarz, zmarł w Kopenhadze. Utwory: „Albo-albo” „Powtórzenie” „Bojaźń i drżenie” „Filozoficzne okruchy albo trochę filozofii” „Pojecie lęku” „Chorowanie na śmierć” „Wprawianie się w chrystianizmie”

 

1855, Konstantynopol

 • Poeta Mickiewicz

W Konstantynopolu zmarł na cholerę podczas wojny krymskiej, gdy wspierał w Turcji akcję organizowania legionu polskiego przeciwko Rosji – Adam Mickiewicz, największy polski poeta.

Pochodził z drobnej szlachty; kształcił się na Uniwersytecie Wileńskim, gdzie należał do założycieli Towarzystwa Filomatów. W 1822 wydał w Wilnie tomik „Poezji”, zawierający m.in. „Ballady i romanse”. Publikacja ta otwierała przełom romantyczny w literaturze polskiej. Po procesie filomatów znalazł się w Rosji, w 1829 wyjechał na Zachód. W 1832 osiadł w Paryżu. Ogłosił tam m.in. III cz. „Dziadów” „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” wreszcie „Pana Tadeusza” – poemat, któremu przyznano rangę epopei narodowej. W latach 1840-1844 wykładał literaturę slowiańską w paryskim College de France; w tym okresie wszedł do mistycznego koła Andrzeja Tobiańskiego. Podczas Wiosny Ludów próbował działalności politycznej, tworząc we Włoszech związek polskiego legionu. W 1849 założył w Paryżu i redagował dziennik „Trybuna Ludów” propagując w nim ideę wspólnej ogólnoeuropejskiej walki o wolność.

Za życia bywał przedmiotem ataków ze strony różnych ugrupowań ideowych. Z upływem czasu narastało przekonanie o wielkim znaczeniu twórczości Mickiewicza dla kształtu polskiej kultury.

Biblioteka szkolna posiada bardzo bogaty zbiór twórczości Adama Mickiewicza.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

5 listopad, poniedziałek

Dzień Postaci z Bajek

Kaczor Donald, Myszka Miki, Smerfy, Kubuś Puchatek, Bolek i Lolek – dziś jest ich święto. W dzieciństwie dzięki nim poznawaliśmy świat, śmialiśmy się i wzruszaliśmy. 5 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek warto sobie o nich przypomnieć, choćby poprzez wspólny bajkowy seans z własnymi dziećmi.

Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego

Język romski jako jeden z nielicznych na świecie nie posiada pisanej formy, a jego historia i tradycja przekazywane są ustnie. Święto ustanowione zostało z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji „Kali Sara” na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu 5 listopada 2009 roku

W Polsce święto te nie jest zbyt popularne, a obchody na całym świecie są z reguły okazją do wspólnych spotkań i rozmów pomiędzy Romami.

A.D.

3 listopad, sobota

Międzynarodowy Dzień Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom

Decyzję o powołaniu Międzynarodowego Dnia Ukrócenia Bezkarności za Zbrodnie Przeciwko Dziennikarzom podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2013 roku. Święto upamiętnia zabójstwo dwóch francuskich dziennikarzy w Mali, którzy zginęli w dniu 2 listopada 2013 roku. Jego celem jest przeciwdziałanie bezkarności sprawców, którzy dopuszczają się aktów przemocy na pracownikach mediów.

A.D.

 

 

1 listopad, czwartek

Światowy Dzień Wegan

Celem święta jest promowanie weganizmu, czyli wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego zarówno ze swojej diety, jak i w ogóle z życia. W posiłkach wegańskich nie znajdziesz mięsa, jajek czy nabiału. Jednak warto też pamiętać o tym, że skóra czy wełna używane w przemyśle

odzieżowym także pochodzą od zwierząt, a wiele środków chemicznych jest testowanych na zwierzętach.

Akcje uświadamiające na temat zwierząt przeznaczonych do ubojni i ochrony środowiska: kwestia zanieczyszczeń płynących z farm zwierzęcych, oraz zabezpieczanie soi i zbóż dla milionów niedożywionych ludzi na świecie.

Motywacją wegan jest „współczucie dla cierpiących oraz szacunek dla życia”.

Na całym świecie obchodzi się je 11 listopada, dla upamiętnienia powstania Towarzystwa Wegańskiego w 1944 roku. W Polsce, ze względu na święto Wszystkich Świętych, datę obchodów wyznaczono na 1 października.

Podejmij wyzwanie:

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z życiem wolnym od krzywdzenia zwierząt:

– pamiętaj, że nikt nie wymaga od Ciebie, żebyś natychmiast zmienił/a swoje życie – zmiany są trwalsze, kiedy następują stopniowo. Większość wegan przez kilka lat była najpierw wegetarianami. Dokonuj tej zmiany w takim tempie, jakie będzie najlepsze dla Ciebie i rób drobne kroki naprzód,

– znajdź ludzi w Twoim otoczeniu albo miejscowości, którzy też interesują się tematem zwierząt i weganizmem. Razem będzie Wam łatwiej się motywować i zawsze dostaniecie wsparcie w trudniejszych chwilach. Na Facebooku znajdziesz grupy wegan i wegetarian z każdego większego miasta,

– przeglądaj strony internetowe, blogi i fora w poszukiwaniu inspiracji i porad. Może się okazać, że na to, co wydawało Ci się do tej pory trudne są proste rozwiązania,

– miej na uwadze zawsze ten najważniejszy cel – żeby jak najmniej zwierząt cierpiało. Jeśli zdarzy Ci się zjeść produkt odzwierzęcy, nie załamuj się i nie traktuj tego jako porażki. Po prostu staraj się dalej jeść w 100% roślinne posiłki i robić to, co będzie najlepsze dla zwierząt.

Pamiętaj, nie chodzi o to, żeby być perfekcyjnym. Chodzi o to, żeby robić, co w naszej mocy i zmieniać świat na lepsze – chronić zwierzęta przed cierpieniem, a naszą planetę przed szkodliwym wpływem hodowli przemysłowej.

Jeśli już jesteś wegetarianinem czy weganinem, to świetnie – tak trzymaj. Kolejnym krokiem może być wspieranie albo zaangażowanie się w działanie organizacji prozwierzęcych. Taka pomoc jest nieoceniona.

A.D.

31 październik, środa

Dzień Rozrzutności

Przy ciągłym zaciskaniu pasa łatwo zapomnieć o tym, że każdemu należy się chwila zapomnienia i przyjemności. Dzień Rozrzutności ma zachęcić do chwytania dnia i otworzenia portfela na odrobinę luksusu. Najciekawsze jest jednak to, że Dzień Rozrzutności zbiega się z Dniem Oszczędzania, obchodzonym od wielu lat z inicjatywy największych światowych banków. Na szczęście Polacy wydają się godzić oba trendy – choć niewielu z nas oszczędza regularnie (tylko 8%), to jednak większość (70%) wydając pieniądze ma konkretny plan zakupów i zwraca uwagę na ceny. Przeprowadzone ostatnio badania dotyczące zakupów Internetowych wskazują, że pomimo iż mężczyźni kupują w sieci dla wygody, a kobiety w poszukiwaniu oszczędności, to jednak panie wciąż wydają więcej. Zasobność portfela zależy w dużej mierze od miejsca zamieszkania. W rankingu miast, których mieszkańcy wydają najwięcej, najwyżej plasuje się oczywiście Warszawa, a najbiedniejszą miejscowością jest Kowal w województwie kujawsko-pomorskim. Dane te należy jednak traktować z odpowiednią dozą względności. Rozrzutność warszawiaka jest bowiem kiepskim żartem wobec rozpusty, na którą może pozwolić sobie przeciętny mieszkaniec Wiednia, najbogatszego miasta świata.

Światowy Dzień Oszczędzania

Święto obchodzone corocznie 31 października powstałe z inicjatywy przedstawicieli banków europejskich podczas 1. Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie w 1924 roku w celu zapewnienia stabilnego i długotrwałego rozwoju społeczeństw poprzez promowanie idei oszczędzania.

Dziś warto założyć lokatę albo kupić świnkę skarbonkę. Jeśli będziemy systematycznie oszczędzać, odmówimy sobie kilku drobnych przyjemności, to za rok o tej porze uzbiera się całkiem fajna sumka.

A.D.

 

30 październik, wtorek

Dzień Spódnicy

„Chcę oglądać Twoje nogi, nogi, nogi, nogi…” – apelują w swoim przeboju Czarno-czarni. Ich prośby zostały wysłuchane, 30 października bowiem obchodzimy Dzień Spódnicy. Badania archeologiczne wykazały, że pierwsze ubrania przypominające spódnice były znane już kilka tysięcy lat przed naszą erą. Były wykonywane głównie z trzciny lub ze słomy i nosili je również mężczyźni. Z czasem zarysował się wyraźny podział: panowie (za wyjątkiem Szkotów) przysposobili sobie spodnie, kobiety spódnice. Kształt i długość spódnic zmieniał się na przestrzeni wieków, sięgając obu ekstremów. Średniowieczne damy z wyższych sfer nosiły na przykład ogromne, szerokie spódnice, których średnica u dołu wynosiła nawet 3 metry. Z kolei rewolucja obyczajowa lat 60. przyniosła ze sobą miniówki, ledwie zakrywające bieliznę. Smutny okres dla wielu miłośników damskich wdzięków rozpoczął się w latach 70., kiedy to spodnie zawitały do kobiecych szaf, a tym samym zasłonięte zostawały kolejne pary nóg. Spodnie szybko przestały być manifestacją emancypacji i stały się integralną częścią damskiej garderoby. W wielu krajach zachodnich są również uważane za bardziej „przyzwoite” i profesjonalne. Dzień Spódnicy ma przekonać zarówno kobiety, jak i zatwardziałych męskich konserwatystów, że wraz ze spodniami należy zrzucić błędne poczucie pruderii.

A.D.

 

KARTKA Z KALENDARZA…
PAŹDZIERNIK  cz. 31963

 • Autor „Gałązki rozmarynu” Zygmunt Nowakowski nie żyje

4 października. Właściwie nazywał się Zygmunt Tempka. Był wychowankiem szkół krakowskich i Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie I wojny światowej służył w Legionach. W niepodległej Polsce był dyrektorem Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, współpracował również z Ilustrowanym Kurierem Codziennym, dużo pisał. Spory rozgłos przyniósł mu zwłaszcza sentymentalno-patriotyczny obraz sceniczny „Gałązka rozmarynu”. Od 1939r. znalazł się na emigracji. Redagował razem z Mieczysławem Grydzewskim „Wiadomości” początkowo w Paryżu, potem zaś w Londynie. Zmarł na emigracji. Prochy Nowakowskiego pochowane zostały w Krakowie. W naszej bibliotece można zapoznać się z książką w/w autora pt. „Przylądek Dobrej Nadziei”.

 

1964

 • Sąd nad pisarzem Melchiorem Wańkowiczem 

26 października. „Obywatel amerykański”, jak o nim zgryźliwie mówili działacze partyjni, podpisał „List 34”. Na początku października został aresztowany. Zarzucano mu, iż niektóre audycje Radia Wolna Europa pokrywały się z treścią jego prywatnej korespondencji z córką (czerwiec 1964t.) mieszkającą w USA. Państwo przyznało się w ten sposób, że czytuje prywatną korespondencję. Biblioteka szkolna posiada duży wybór twórczości Wańkowicza, m.in. „Na tropach Smętka”, „Tworzywo”, „Atlantyk-Pacyfik”,
„Szkice spod Monte Cassino” i in.

 

 

1967

 • Andre Maurois nie żyje

9 października w wieku 82 lat umarł w Neuilly-sur-Seine pisarz francuski Andre Maurois. W swoich powieściach ukazuje on z psychologicznym wyczuciem wielką burżuazję francuską (powieść „klimaty”), jest też twórcą gatunku „biographies romancees” („Olimpic czyli życie Wiktora Hugo”, „Prometeusz czyli życie Balzaka” – i in.) i popularyzatorem historii. W bibliotece szkolnej można wypożyczyć dwa utwory Andre Maurois – „Leila czyli życie George Sand” oraz „Życie Aleksandra Fleminga”.

 

 

1980

 • Nobel dla Czesława Miłosza

10 października ogłoszono, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzyma Czesław Miłosz. Nawet ludzie nie znający poety i nie czytający poezji przyjęli tę wiadomość jako coś, co w sposób oczywisty i pozytywny wiązało się ze zmianami w Polsce. W prasie przypomniano, że brak na rynku czytelniczym choćby wyboru wierszy poety wynikał z zakazu byłego sekretarza KC, Jerzego Łukaszewicza.

 

 

1992

 • Literacki Nobel’92

8 października laureatem Literackiej Nagrody Nobla za 1992r. został Derek Walcott, poeta i dramaturg pochodzący z Karaibów, wykładowca uniwersytetu w Bostonie w Stanach Zjednoczonych. Walcott urodził się w 1030r. w Castries na wyspie Santa Lucia w archipelagu Małych Antyli. Obie jego babki były jeszcze niewolnicami. Ojciec natomiast zdobył pewną renomę jako malarz kolorysta, zmarł jednak, gdy jego syn był jeszcze dzieckiem. W 1953r. przyszły noblista wyjechał do Trynidadu, później zamieszkał w USA.

Debiutował tomem „25 vers”. Pozycję twórcy znanego i cenionego przez czytelników i krytykę zdobył natomiast zbiorem „Ina Greek Night. Poems 1948-1960”, opublikowanym w 1962r. w USA. Na krótko przed przyznaniem mu Nagrody Nobla opublikował 300-stronicowy epos Pt. Omeros”, będący próbą stworzenia mitologii Karaibów.

A.D.

DZISIAJ ŚWIĘTUJEMY...   🙂 

29 październik, poniedziałek

Międzynarodowy Dzień Łuszczycy

W 2004 roku przy wsparciu i wydatnej pomocy Międzynarodowej Federacji Chorych na Łuszczycę ( IFPA ), z inicjatywy chorych na łuszczycę na całym świecie ustalono dzień 29 października Światowym Dniem Łuszczycy ( WPD).

Na całym świecie na łuszczycę choruje około 3% społeczeństwa. Dzień ten ma zwrócić uwagę jak wielkim problemem społecznym jest ta niezakaźna i nieuleczalna, przewlekła choroba. W szczególności celem Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę jest podnoszenie świadomości o chorobie i jej niezakaźności zarówno wśród chorych, jak i całego społeczeństwa tak, aby można było mówić o tej chorobie otwarcie, bez wstydu. Poprzez zwrócenie uwagi na ogrom problemu, zachęcanie rządów, lekarzy i wszystkich odpowiedzialnych za opiekę zdrowotną do umożliwienia dostępu do optymalnego leczenia tej wyniszczającej choroby. Święto to ma także zjednoczyć wszystkich chorych zrzeszonych i nie zrzeszonych w różnych organizacjach łuszczycowych na całym świecie, aby głos chorych był słyszalny i wysłuchany.

W Polsce każdego roku stowarzyszenia z okazji Światowego Dnia Chorych na Łuszczycę przygotowują różne akcje mające na celu realizację założonych w 2004 roku celów.

A.D.

28 październik, niedziela

Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów

Nerwy, stres, przekleństwa, niecierpliwość, kłótnie – dziś zapomnij o tym wszystkim . Wyluzuj, weź głęboki wdech, uśmiechnij się zamiast grymasić. A jutro koniecznie to powtórz!

Najlepszy prezent, który możemy sprawić swoim zszarganym nerwom, to znalezienie i utrwalenie sposobów na rozładowanie chronicznego napięcia.

Przyjrzyj się uważnie przyczynom swojego stresu.

Zabierz swoje nerwy na spacer.

Obserwuj przyrodę. Jest znakomitym wentylem do przekierowania niepokojących myśli, czerpania siły i wiedzy.

Ruszaj się.

Zwracaj uwagę na jedzenie.

Dbaj o regularny, wartościowy sen.

Pracuj z wyobraźnią.

Pielęgnuj więzi.

Światowy Dzień Animacji

Międzynarodowy Dzień Animacji to święto obchodzone na cześć pierwszego publicznego pokazu animacji Theatre Optique Emile Reynaud’a w Grevin Museum w Paryżu. W ramach obchodów odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, koncerty.

A.D.

 

 

 

27 październik, sobota