Świąteczno- noworoczny turniej szachowy

Jak co roku w Naszej Szkole odbył się świąteczno – noworoczny turniej szachowy, który wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów. W konkursie zorganizowanym  w czytelni wzięło udział 27 graczy oraz wielu kibiców. Gościem specjalnym był Mirosław Wojtyczko – emerytowany nauczyciel Naszej Szkoły, niestrudzony pionier i propagator szachów. Rozgrywki prowadził inny pasjonat tej królewskiej gry – Mirosław Podsiadło. Po wielogodzinnych zmaganiach, obfitujących w zaskakujące zwroty akcji i ciekawe partie, wyłoniono zwycięzców. Zostali nimi Hubert Kucharczyk z 4 eln na miejscu I,  Konrad Noszka z IV inf G na II oraz Remigiusz Lamch z I inf B na III miejscu. Wśród dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Martyna Mąsiorowska z II f. Dużym wsparciem dla turnieju wykazali się dyrektorzy: p.  Beata Karkoszka, która osobiście zagrzewała do walki graczy oraz p. Jacek Stoch, fundator nagród, który tradycyjnie wręczył zwycięzcom dyplomy i upominki.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

Organizatorzy: Mirosław Podsiadło, Paweł Wysogląd, Tomasz Zięba

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z turnieju.

Czytaj dalej…

Konferencja z Synthosem

W dniu 15 grudnia 2022 roku klasy : III oraz obie IV o profilu technik technologii chemicznej uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez firmę Synthos. Konferencja dotyczyła biotworzyw oraz ich recyklingu, a w szczególności polistyrenu.  W trakcie spotkania uczestnicy zostali zapoznani z metodami prowadzenia syntezy polistyrenu oraz  z nowoczesnymi technologiami recyklingu tego tworzywa w kontekście zrównoważonej gospodarki odpadami.

Na koniec warsztatów uczniowie wzięli udział w dyskusji z prowadzącymi zajęcia pracownikami firmy Synthos oraz wykonano pamiątkowe zdjęcia.

 

WYCIECZKI ZAWODOWE INFORMATYKÓW

Po dwuletniej przerwie nadrabiamy zaległości w wycieczkach zawodowych. W październiku i listopadzie cztery klasy informatyczne odwiedziły Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.

Wizyta w Muzeum to nie tylko możliwość zobaczenia komputerów i urządzeń z nimi współpracujących, ale również udział w zajęciach prowadzonych przez przewodników. W tym roku nasze klasy uczestniczyły w dwóch lekcjach pt. „Od szafy do laptopa i komórki” oraz „Bezpieczeństwo w sieci”.

MHKiI to wyjątkowe miejsce na mapie polskich muzeów. Stanowi pierwszą i jedyną na terenie Polski strefę kompleksowo poświęconą tematyce historii komputerów. Można przyjrzeć się zabytkowemu sprzętowi, który jeszcze nie tak dawno stanowił dla człowieka przełomowe osiągnięcie w dziedzinie techniki. Wiele komputerów  zostało umieszczonych w muzeum wprost z przedsiębiorstw, firm oraz od osób prywatnych, gdzie pracowały do ostatniej chwili.

Zbiory muzeum to ponad 5000 eksponatów, z czego ponad 300 stanowią różne  komputery. Prawdziwą  perłą jest legendarny komputer ODRA  oraz dobrze znane starszym pokoleniom ZX Spectrum, Commodore C64 czy Atari XL. To miejsce łączy edukację z zabawą. W trakcie wizyty uczniowie mogli sprawdzać działanie wszystkich podłączonych komputerów, a także przetestować swoje umiejętności na grach z lat 80-tych i 90-tych zaliczanych obecnie do klasyki.

W wycieczkach uczestniczyły klasy I infA, I infB, II inf, III inf ze swoimi wychowawczyniami. Opiekunem i organizatorem był Edmund Żółtowski

Poniżej publikujemy kilka zdjęć z wycieczek

Czytaj dalej…

Podziękowania od Domu Dziecka dla nauczycieli i uczniów PZ2

Jak co roku Pomocnicy Świętego Mikołaja- matematycy z PZ2 zorganizowali zbiórkę paczek mikołajkowych dla dzieci z naszego, oświęcimskiego Domu Dziecka. Dzięki mobilizacji nauczycieli i uczniów  Naszej Szkoły udało się obdarować słodyczami i kosmetykami trzydzieścioro  dzieci.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tej akcji.

Otrzymaliśmy też podziękowania z Domu Dziecka, które tutaj publikujemy.

Nasi uczniowie z sukcesami w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej

Dnia 4 listopada 2022 roku uczniowie klas o profilu chemicznym wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych. Pierwszy etap  został zakończony sukcesem,  ponieważ świetny wynik, kwalifikujący do dalszej części konkursu uzyskali: Emilia Słabosz (4c), Piotr Kotlarczyk (4a) oraz Szymon Wilczak (2a) i już 10 grudnia wezmą udział w kolejnym etapie olimpiady.

Konkurs organizowany jest przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl. Uczniowie, którzy 10 grudnia zakwalifikują się do finału olimpiady, w marcu 2023 roku w Krakowie będą zmagać się z trudnymi zadaniami chemicznymi, by zdobyć tytuł laureata.

Nasi uczniowie najlepsi w powiecie

W dniu 9 listopada 2022 roku w PCKTiB w Oświęcimiu zostały rozegrane zawody indywidualne i drużynowe Powiatowej Licealiady Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający do technikum: Daria Mierzwa –  3gr, Kinga Klimas – 1gr, Tomasz Gasidło – 4eln, Igor Rybak – 4 eln i Jakub Huczek – 4 ch/inf.

W zawodach indywidualnych męska część reprezentacji szkoły zajęła najwyższe miejsca na podium:                     

I miejsce (złoty medal) – Tomasz Gasidło

II  miejsce (srebrny medal) – Jakub Huczek

W zawodach drużynowych nasze drużyny zajęły:

I miejsce drużyna męska

w składzie:  Tomasz Gasidło, Jakub Huczek i Igor Rybak- (awans do zawodów wojewódzkich).

IV miejsce drużyna kobiet

 w składzie: Daria Mierzwa  i Kinga Klimas

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                          Opiekunem uczniów była Lidia Modzelewska

Wycieczka branżowa na Międzynarodowe Targi Książki

  W dniu 28 października 2022 r. klasy 2gr, 3gr, 4gr w ramach wycieczek branżowych odwiedziły Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jest to cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 roku , na której prezentują się polskie i zagraniczne wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce, dystrybutorzy mediów elektronicznych, drukarnie oraz producenci papieru.

Dla uczniów klas graficznych istotne było zapoznanie się z nowymi trendami druku, opraw introligatorskich, wystawienniczych oraz zastosowania papieru.

Wśród wielu stoisk szczególną uwagę zwracały te z reprintami egipskich papirusów, czy Biblii Gutenberga wykonanymi zgodnie z technikami z czasów ich powstania. Kopia najstarszego wydania tego drugiego dzieła kosztuje  64 000 zł.

Poniżej kilka zdjęć z targów

Czytaj dalej…