Z Oświęcimia na Islandię. Jak to się stało?

Z przyjemnością  przekazujemy  informację, którą otrzymaliśmy w dniu 15.03.2021 z  Ministerstwa Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej – „Chemik”  zajął  IV miejsce w ogólnopolskim  Konkursie  zesPOLeni!  Nagrodami za tę wysoką lokatę są pieniądze na sprzęt sportowy dla szkoły oraz vouchery dla uczestników zespołu konkursowego.

Zadaniem uczestników konkursu  było pokazanie wpływu Polaków na życie mieszkańców Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Nasza ekipa wybrała Islandię. Czy to możliwe, aby Oświęcim wywierał jakiś wpływ na życie mieszkańców Islandii? Zobaczcie sami!

Oto link do filmu

W skład drużyny konkursowej wchodzili:

Martyn Boba 2 dG
Julia Hałat 2 dG
Wiktoria Urbańczyk 2 dG
Marta Tobiasz 2dG
Mateusz Kania 2 infG
Jakub Joniec 2 infG
Opiekun: Katarzyna Strycharska

Więcej o konkursie www.facebook.com/search/top?q=Konkurs%20zespoleni

Olimpiada Wiedzy Chemicznej z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego

12 grudnia 2020 roku uczniowie klasy 2a: Jan Babiuch, Piotr Kotlarczyk, Wiktoria Lewandowska oraz Magdalena Pilch wzięli udział w eliminacjach okręgowych Olimpiady Wiedzy Chemicznej. Zmagania są  trzyetapowe, a eliminacje okręgowe były przeprowadzane na terenie całego kraju. Czekamy na wyniki naszych uczniów, a finałowy etap odbędzie się 13 marca 2021 na Wydziale Chemii UJ.

Udział w Olimpiadzie umożliwił uczniom zainteresowanym chemią sprawdzenie swoich wiadomości i umiejętności. Warto docenić inicjatywę uczniów, którzy w tak trudnym czasie zechcieli poświęcić sobotnie przedpołudnie na rozwiązywanie trudnych chemografów.

Jasełka w niezwykłych czasach pandemii

Nie jest łatwo wykrzesać nadzieję w czasach pandemii… Jednak w przedświątecznej akcji wolontaryjnej  uczniowie PZ 2 SOMSiT  udowodnili, że jest to możliwe. W krótkim filmiku przygotowanym wg własnego scenariusza i  zrealizowanym dla pacjentów oświęcimskiego hospicjum młodzież  naszej szkoły przypomniała  cud narodzin, które świętujemy od dwóch tysiącleci.  W gorączce przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia  przypominajmy sobie słowa ks. Jana Twardowskiego, które dają  nadzieję, tak bardzo obecnie potrzebną:

Aby obejrzeć film – kliknij w obrazek

Oby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.

Niech anioł podrze każdy dramat
aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek,
tak jak goryla niemądrego.

 

 

 

Podziękowanie

“…Mądrym być, to wielka sztuka, Ale dobrym – jeszcze większa!…”
/Kornel Makuszyński/

Nauczyciele z Naszej Szkoły wzięli udział w akcji mikołajkowej na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Oświęcimiu, za co otrzymali podziękowanie od wdzięcznych podopiecznych oraz pracowników tej placówki. Korzystając z okazji pragniemy również podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że Święta będą dla dzieci z ulicy Krasickiego, bogatsze, cieplejsze i piękniejsze, słowem –  lepsze. Organizatorem zbiórki byli jak co roku nauczyciele matematyki z panią Iwoną Kutek na czele, należy się wielki ukłon szacunku.

Wywiad z Adamem Żogałą – trenerem hokeja na lodzie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu

Jakie były Twoje losy jako zawodnika? 

Moja przygoda z hokejem, jak patrzę z perspektywy czasu, była czymś najlepszym, co mogło mi się przydarzyć. Samodyscyplina, którą zdobyłem dzięki grze, dała o wiele łatwiejszy start w dorosłość. Umiejętność współpracy w zespole to kolejny bardzo istotny element, który do tej pory w trudnych momentach przychodzi z pomocą. Jeżeli chodzi o samą grę, to chwil, które pamiętam jakby wydarzyły się wczoraj, jest naprawdę bardzo dużo. Te najcenniejsze, to przede wszystkim czas spędzony z rówieśnikami i zapoczątkowane wówczas przyjaźnie, które trwają do dzisiaj. Niezwykle cenny bagaż doświadczeń, a także wspomnień. Doskonale pamiętam srebrny medal na XIV Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Zimowych, bowiem pojechaliśmy bez większych szans na wyjście z grupy, a niespodziewanie udało się zdobyć medal. Na tym polega magia sportu i współpracy w zespole. Świetnym okresem był także sezon w GKS Katowice w I lidze, kiedy to udało się wywalczyć awans do Ekstraklasy.

Jakie cele stawiasz sobie jako trener?

Zależy mi na tym, aby KAŻDY zawodnik czerpał wiele radości z uprawiania tej ciężkiej dyscypliny sportu i by potem miał piękne wspomnienia. Nie jest sztuką wygrywać każdy mecz, myśleć Czytaj dalej…

Kolejny sukces naszej uczennicy

105 zawodników z 24 klubów z całej Polski wystartowało w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w pływaniu Osób Niepełnosprawnych w Lublinie.

Naszą Szkołę reprezentowała Antonina Nagi zawodniczka klubu Start Katowice oddział Oświęcim. Jej występ okazał się wielkim sukcesem- zdobyła 6 złotych medali i  była najlepszą zawodniczką Mistrzostw Polski w kategorii 17-18 lat (pomimo łączonych grup niepełnosprawności).

Osiągnięcia Antoniny podczas Mistrzostw Polski

50 m stylem  dowolnym- 1 miejsce
100 m stylem klasycznym – 1 miejsce
100 m stylem dowolnym – 1 miejsce
50 m stylem klasycznym- 1 miejsce
150 m stylem zmiennym – 1 miejsce
200 m stylem dowolnym – 1 miejsce.

GRATULUJEMY!