Lekcje otwarte w „Chemiku”

Osoba w szkolnym laboratorium chemicznym wykonuje doświadczenie, mieszając substancje w szklanym naczyniu, obok stoją przyrządy laboratoryjne i druga osoba w fartuchu.W dniach 9 i 16 marca uczniowie klas ósmych  ze szkół podstawowych nr 1 i 3 w Oświęcimiu odwiedzili laboratorium chemiczne w Naszej Szkole. Podczas wizyty mieli okazję poznać wyposażenie  pracowni oraz  samodzielnie wykonywać ciekawe  doświadczenia  pod nadzorem uczniów z IV klasy o profilu technik technologii chemicznej. Była to dla nich dobra okazja do rozwijania zainteresowań chemicznych i do poznania szkoły.

Projekt NESHAMA – międzynarodowe działania w Oświęcimiu

Grupa młodych osób na scenie podczas wydarzenia NESHAMA – Network of European Youth for Holocaust Remembrance; obok nich symboliczne drzewo z przyczepionymi karteczkami z refleksjami o pamięci o Holokauście, w tle duży ekran z logo NESHAMAW dniach 15-17 marca 2026r. młodzież z Polski, Francji, Niemiec, Grecji i Chorwacji w ramach projektu Network of European Youth for Holocaust Remembrance – NESHAMA aktywnie uczestniczyła w zajęciach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

W tym gronie znaleźli się również uczniowie Naszej Szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w ten projekt  od stycznia 2025 roku.

W niedzielę 15 marca mieli możliwość spotkania się z młodzieżą z zagranicznych placówek, podczas którego powspominali wizytę w Paryżu. Nie zabrakło zajęć integracyjnych, które pozwoliły młodym ludziom „przełamać lody”.

 W poniedziałek i wtorek odbyło się zwiedzanie studyjne KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz-Birkenau. W międzynarodowym towarzystwie uczniowie mieli możliwość po raz kolejny poszerzenia swojej wiedzy o działalności tego „kombinatu śmierci”. W trakcie zwiedzania, które tak, jak większość dotychczasowych spotkań i aktywności, odbywało się w języku angielskim, nasi uczniowie przybliżali swoim koleżankom i kolegom biografie wybranych postaci, którym okrutny los postawił na drodze piekło Auschwitz. Po przedstawianiu życiorysu Branko Lustiga, okazało się, że wśród  obecnych znajduje się jego córka – Sara Lustig. Tym samym uczestnicy mieli wielki zaszczyt wysłuchania od niej historii rodziny słynnego producenta filmowego.

W MCEAH młodzi ludzie wzięli udział w spotkaniu online ze świadkiem historii Leonem Weintraubem. Było wzruszająco, refleksyjnie, ale i z optymistycznym spojrzeniem na życie. Trudno uwierzyć, że nasz rozmówca 1 stycznia br. skończył … 100 lat!, których zresztą każdemu życzył 🙂

Nasze międzynarodowe spotkanie w Oświęcimiu uczestnicy podsumowali refleksjami, co w nas zostanie po zakończeniu projektu NESHAMA. Piękne, głębokie przemyślenia młodzieży zostały zapisane i umieszczone na Drzewie Pamięci.

Na zakończenie wszyscy wysłuchali wystąpień Oliviera Lalieu z Memorial de la Shoah, Sary Lustig, która jest doradcą  ds. Holokaustu i zwalczania antysemityzmu w rządzie Republiki Chorwacji,  Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Każdy z uczestników otrzymał symboliczny dyplom uczestnictwa w projekcie.

Ale to jeszcze nie koniec, przed nami kolejne spotkania ze świadkami historii w ramach NESHAMA.

Galeria [TUTAJ]

Trzy osoby stoją na zewnątrz przy drzewie i ceglanej ścianie, trzymając materiały z historycznymi fotografiami podczas zwiedzania z audioprzewodnikiem. Grupa osób siedzi na schodach przed ceglaną budowlą oznaczoną jako „Block 10”, słuchając audioprzewodnika podczas zwiedzania miejsca pamięci. Uczestnicy ceremonii pamięci niosą dużą biało‑zieloną wiązankę z niebieską wstęgą z napisem „NESHAMA 2026 – We remember and promise to stand against antisemitism and hate”, stojąc na zewnątrz na terenie miejsca pamięci. Uczestnicy siedzą w dużej auli wykładowej, na dużym ekranie postać starszego mężczyzny.

16 medali dla reprezentantów Naszej Szkoły w zawodach powiatowych

Grupa młodych pływaków stoi na podium w hali basenowej, trzymając puchar i dyplomy oraz prezentując zdobyte medale, w towarzystwie nauczycieli-opiekunów.Dnia 13.03.2026 roku na pływalni MOSiR w Oświęcimiu odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w pływaniu indywidualnym i drużynowym. Nasza Szkołę reprezentowali uczniowie z klas liceum ogólnokształcącego i technikum. Wywalczyli oni łącznie 16 medali i awansowali do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 25 marca w Myślenicach.

  1. W konkurencjach indywidualnych:

I miejsce – złoty medal wywalczyli;

* Maja Niewiadomska / klasa 3b – 50 stylem dowolnym

* Gabriela Karkocha / klasa 3b – 50 stylem grzbietowym

* Michalina Wieczorek / klasa 3b – 50 stylem motylkowym

* Artem Razinkov / klasa 4c – 50 stylem klasycznym

* Szymon Tokarski / klasa 2b – 50 stylem grzbietowym

* Kacper Świdrak / klasa 2b – 50 stylem motylkowym

II miejsce – medal srebrny wywalczyli:

  • Oliwia Nawara / klasa 4chem – 50 stylem klasycznym
  • Kamila Wawrzuta / klasa 1d – 50 stylem grzbietowym
  • Olga Kiszczak / klasa 3b – 50 stylem motylkowym
  • Krystian Strąk / klasa 4b – 50 stylem dowolnym
  • Krzysztof Brych / klasa 4b – 50 stylem grzbietowym

III miejsce – medal brązowy wywalczyli;

  • Mykyta Bondar / klasa 4c – 50 stylem dowolnym
  • Jakub Tobiasz / klasa 4b – 50 stylem grzbietowym
  • Piotr Sala / klasa 3fB – 50 stylem motylkowym
  1. W konkurencjach drużynowych:

I miejsce – złote medale wywalczyli:

  • Sztafeta kobiet 6 x 50 stylem dowolnym, w składzie: Kamila Wawrzuta 1d, Maja Niewiadomska 3b, Olga Kiszczak 3b, Gabriela Karkocha 3b, Michalina wieczorek 3b i Oliwia Nawara 4chem.
  • Sztafeta mężczyzn 6 x 50 stylem dowolnym, w składzie: Szymon Tokarski 2b, Kacper Świdrak 2b, Mykyta Bondar 4c, Krystian Strąk 4b, Jakub Tobiasz 4b i Artem Razinkov 4c.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach wojewódzkich .

Opiekunami zawodników byli: Lidia Modzelewska i Krzysztof Szpara

Grupa młodych pływaków stoi na podium w hali basenowej, trzymają puchar i dyplom, pozując po zawodach. Cztery młode pływaczki stoją na podium w hali basenowej; jedna trzyma puchar, a obok niej koleżanka prezentuje dyplom za osiągnięcie sportowe. Trzy młode pływaczki stoją na podium po zawodach. Trzy młode pływaczki stoją na podium po zawodach. Trzech młodych pływaków stoi na podium po zawodach. Wszyscy mają mokre włosy i stroje pływackie.Trzech młodych pływaków stoi na podium po zawodach. Wszyscy mają mokre włosy i stroje pływackie.Trzech młodych pływaków stoi na podium po zawodach. Wszyscy mają mokre włosy i stroje pływackie.

 

Zebrania z rodzicami klas maturalnych

Serdecznie  zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się 26.03.2026r (czwartek) o godzinie 16.30.

Przydział sal poniżej oraz w pliku pdf [TUTAJ]

Klasa Nazwisko  imię Sale
4 a biol-chem A      Mąsior Agnieszka      4     
4 a biol-chem B      Wachla Lidia      261     
4 b mistrz. – pływanie      Piwowarski Tomasz      140     
4 c mistrz. – hokej/siatka      Karpicka Marzena      237 
4 d hum. – prawna      Czech Dorota      147     
4 e językowa A      Knurowska Katarzyna      252     
4 e językowa B      Mikos Ewelina      143     
4 f menadżerska A      Kurczab Mieczysław      254     
4 f menadżerska B      Lewandowska Katarzyna      149     
4 g służby mundurowe A      Bartecki Robert      155     
4 g służby mundurowe B Kobyłczyk Daria 5
4 h piłka nożna Teper Justyna 148
5 technik informatyk      Materkowska-  Bonar Jolanta      004     
5 technik grafiki i poligrafii cyfrowej      Gruszkiewicz Sylwia      247     
5 technik elektronik/informatyk      Bełch Joanna     

111     

Etap szkolny II Festiwalu Sztuki (Nie)codziennej- rozstrzygnięty

Grupa szesnastu osób – młodzież i dorośli – pozuje do wspólnego zdjęcia w sali szkolnej. W tle widać baner z nazwą polskiej placówki edukacyjnej oraz elementy sceniczne, takie jak perkusja i mikrofon. Uczestnicy stoją w dwóch rzędach i uśmiechają się do aparatu.Dnia 12 marca w  naszej czytelni odbył się etap szkolny II Festiwalu Sztuki (Nie)codziennej. Organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury z inicjatywy  Starostwa Powiatowego. W konkursie 17 uczestników zaprezentowało prace plastyczne a 6 uzdolnienia sceniczne. Koordynatorem przedsięwzięcia  była p. Alicja Gryska

 Komisja z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu w składzie: Alina Kwarciak, Janusz Majcherek, Kamila Sibik oraz Elżbieta Wardzała – Sereś wyłoniła LAUREATOW Festiwalu Sztuki (Nie)Codziennej:

  • Kwartet smyczkowy
  • Antoni Mucha (4eB)- perkusja
  • Milena Seratowicz (3gr)-malarstwo
  • Rachela Łabza (4gr)-rysunek, malarstwo
  • Patrycja Wilczak (4gr) – grafika
  • Weronika Szojda (4gr) – grafika, rysunek
  • Zuzanna Wąsik (3aA) – linoryt, rysunek

Przyznano też wyróżnienia Martynie Harężlak (4gr) i Marcie Martyniuk (4gr)

Laureaci wezmą  udział w finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia 2026 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury.

O naszym konkursie na stronach MDK [TUTAJ]

Poniżej zdjęcia laureatów i ich dzieł. Więcej zdjęć w galerii [TUTAJ]

Czarno‑biały rysunek przedstawiający leśną ścieżkę otoczoną wysokimi, pozbawionymi liści drzewami o splątanych gałęziach. Światło pada z głębi kompozycji, rozjaśniając centralną część drogi.

Zuzanna Wąsik

Osoba stojąca obok obrazu ustawionego na sztaludze. Obraz przedstawia martwą naturę z granatami i szklankami na turkusowym tle. W tle widoczne są inne prace plastyczne zawieszone na ścianie.

Rachela Łabza

Młoda osoba stoi obok trzech obrazów ustawionych na drewnianych sztalugach. Obrazy przedstawiają kolejno: kobietę siedzącą przy stole, martwą naturę z owocami i ptakiem oraz portret osoby o długich blond włosach. W tle widać jasne, przestronne pomieszczenie z innymi uczestnikami.

Milena Seratowicz

„Cyfrowa ilustracja przedstawiająca dwie antropomorficzne postacie: jedną z lisimi uszami i ogonem oraz drugą o owczych cechach. Obie stoją blisko siebie w radosnej pozie, na tle dekoracyjnych elementów i delikatnych motywów roślinnych.

Patrycja Wilczak

„Dwa abstrakcyjne obrazy ustawione na drewnianych sztalugach przed regałem z książkami. Lewy przedstawia stylizowaną dłoń na tle dynamicznych, kontrastowych plam, a prawy składa się z geometrycznych form przypominających miejską zabudowę z kolorowymi akcentami farby

Weronika Szojda

„Czteroosobowy kwartet smyczkowy w czarnych strojach gra przed publicznością w sali z regałami książek. Za muzykami stoją sztalugi z pracami plastycznymi, a obok znajduje się perkusja, co podkreśla artystyczny charakter wydarzenia.

Kwartet smyczkowy

Młoda osoba gra na zestawie perkusyjnym Yamaha podczas szkolnego festiwalu sztuki. W tle stoją sztalugi z pracami plastycznymi, baner wydarzenia oraz wyposażenie sali, co tworzy atmosferę artystycznego występu

Antoni Mucha

 

 

 

 

 

 

Sukces naszego ucznia w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Politechniki Śląskiej

Plakat 32. Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej dla uczniów szkół średnich, z kolorowymi ilustracjami laboratoryjnymi. Zawiera daty: I etap 7 marca 2026, finał 19 marca 2026 oraz informację o nagrodzie głównej 2500 zł i logotypy sponsorówW dniu 7 marca 2026 odbył się 1 etap XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego dla młodzieży szkół średnich. Wzięli w nim udział Oliwia Nawara i Krzysztof Gałuszka z klasy 4ch. Pierwszy etap konkursu został zakończony sukcesem, bo wśród 28 finalistów znalazł się Krzysztof Gałuszka, który 19 marca na Wydziale Chemicznym w Gliwicach zmierzy się z zadaniami laboratoryjnymi stanowiącymi finał Konkursu. Patronat nad Konkursem sprawują Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej oraz Przewodniczący Oddziału Gliwickiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Nagrody otrzymają laureaci i finaliści Konkursu. Niezależnie od nagród rzeczowych lub pieniężnych przewidzianych dla finalistów Konkursu, dziesięciu najlepszym uczestnikom przysługują dodatkowe uprawnienia zgodnie z zarządzeniami Rektora.

IV Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Nasze lektury”

Uczniowie piszący test na czytelni- każdy w innej ławce.W dniu 20.02.2026 r. odbył się III etap IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Nasze lektury” dla uczniów szkół średnich. Tematem konkursu była książka „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Do testu ze znajomości treści utworu przystąpiło 151 uczniów z 8 szkół z powiatu oświęcimskiego, a z naszej szkoły wzięły w nim udział 32 osoby.

Jedną z laureatek III etapu Konkursu została uczennica z PZ Nr 2 SOMSiT – Magdalena Biel z kl. 4 gr.

Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy, a wszystkich chętnych zapraszamy do kolejnego etapu konkursu.

Poznawali najnowszą historię Polski

Zwiedzający oglądają muzealną ekspozycję poświęconą ruchowi Solidarność, z dużym czerwonym logo na ścianie i planszami z historycznymi zdjęciamiW dniu 20 lutego 2026 roku grupa uczniów z Naszej Szkoły uczestniczyła w lekcji muzealnej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, na której poznali historię wprowadzenia Stanu Wojennego 13 grudnia 2026 roku. Zapoznali się także z historią pacyfikacji Kopalni Wujek (16 grudnia 1981 roku).

 

Grupa młodzieży wraz z przewodnikiem ogląda w muzeum szczegółową makietę miasta przedstawiającą historyczne wydarzenia Grupa młodzieży ogląda w muzeum czołg przebijający ścianę w ekspozycji poświęconej wydarzeniom historycznym „Grupa młodych osób stoi wokół podświetlanego na czerwono napisu „PZPR” na podłodze w muzealnej ekspozycji dotyczącej okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej; w tle grafiki z tarczami milicyjnymi i sylwetkami przywódców politycznych

Nasi uczniowie z Projektem NESHAMA w stolicy Francji!

Grupa młodzieży z identyfikatorami stoi wokół dużej makiety architektonicznej w przestrzeni wystawowej. Uczestnicy uważnie słuchają. W tle widoczne są plansze informacyjne i eksponaty muzealne.Realizacja międzynarodowego projektu NESHAMA – Network of European Youth for

Holocaust Remembrance przeniosła się w styczniu do stolicy Francji – Paryża!

24 stycznia 2026r., Julia, Karol i Beniamin z kl. 3dA, Marta, Kinga, Rozalia, Gabriela i Julka z kl. 4gr, Maja z kl. 3gA oraz Wiktoria z kl. 3eB, pod opieką p. Joanny Smrek oraz p. Darii Kobyłczyk wyruszyli w podróż do Francji, aby wziąć udział w 1. edycji  Spotkań Europejskich Młodych Ambasadorów Holokaustu. Było intensywnie, zachwycająco, refleksyjnie i nietuzinkowo.

W pierwszy dzień pobytu w Paryżu uczestnicz wzięli udział w ceremonii otwarcia tego wydarzenia  w Audytorium Carreau du Temple, gdzie m.in. wysłuchali oni wspomnień Ocalałej – Arlette Testyler, Prezes Związku Deportowanych do Auschwitz.

Dzień ten zakończyło zwiedzanie Muzeum Pamięci Shoah oraz będący pomnikiem ponad 200tys. deportowanych do obozów koncentracyjnych Mémorial des Martyrs de la Déportation.

Wtorek rozpoczął się od zwiedzania obozu internowania w Drancy oraz stacji kolejowej w Bobigny, skąd deportowano francuskich Żydów do KL Auschwitz. Dzień ten był też dla młodzieży czasem prezentacji projektów, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Efekty swojej pracy Młodzi Ambasadorowie prezentowali w Shoah Memorial of Drancy. Nasza grupa przygotowała prezentację „Hope for Freedom”, w której przybliżyli postać Batszewy Dagan, izraelskiej poetki ocalałej z Holokaustu. Jakże istotne wydają się być jej słowa, iż trzeba umieć docenić życie i cieszyć się wszystkim, bo radość życia to wielki dar…

27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w tym dniu w uroczystościach upamiętniających 81 rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, która miała miejsce w Krypcie Shoah Memorial. Mieli również zaszczyt wzięcia udziału w wieczornej ceremonii zapalenia Znicza pod Łukiem Triumfalnym.

Ostatni dzień pobytu w Paryżu uczestnicy spędzili w paryskim ratuszu, gdzie w przepięknych wnętrzach wysłuchali wykładu dr Lisy Pine na temat oporu kobiet w czasie Holokaustu, po którym nastąpiła dyskusja o Zagładzie.

Podczas wizyty w stolicy Francji nie zabrakło oczywiście czasu na spacery w ogrodach Luwru oraz pod wieżą Eiffela.

Pełni wrażeń, nowej wiedzy i międzynarodowych znajomości uczniowie ruszyli w podróż powrotną.

Przed nami kolejne spotkania w ramach Projektu NESHAMA.

Bardzo dziękujemy za opiekę, wsparcie, dzielenie się wiedzą i wszelką koordynację działań p. Annie Stańczyk oraz p. Natalii Tkaczenko z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.

Co piszą o Projekcie NESHAMA we Francji?

https://www.memorialdelashoah.org/neshama-2026.html

Więcej zdjęć w galerii [TUTAJ]

Duża grupa młodzieży siedzi na czerwonych krzesłach w bogato zdobionej sali z kryształowymi żyrandolami i malowanym sufitem. W tle widoczne są złocone kolumny, wysokie arkady i eleganckie wnętrze historycznego budynku. „Uroczystość upamiętniająca przy pomniku ofiar Holokaustu. W centrum znajduje się sześciokątny, ciemny kamienny monument z płonącym wiecznym ogniem. Wokół ustawiono liczne wieńce i kwiaty z kolorowymi wstęgami. Kilka osób stoi w pobliżu, część rozmawia, inni obserwują miejsce w ciszy. W tle widoczna jest kamienna ściana z hebrajskim napisem.” Grupa młodych osób pozuje do zdjęcia nocą na tle oświetlonej wieży Eiffla w Paryżu. Uczestnicy wycieczki stoją na tarasie widokowym, uśmiechają się i gestykulują, tworząc radosną, swobodną atmosferę. W tle widać rozświetlone miasto oraz charakterystyczną iluminację wieży.