W dniach 9 i 16 marca uczniowie klas ósmych ze szkół podstawowych nr 1 i 3 w Oświęcimiu odwiedzili laboratorium chemiczne w Naszej Szkole. Podczas wizyty mieli okazję poznać wyposażenie pracowni oraz samodzielnie wykonywać ciekawe doświadczenia pod nadzorem uczniów z IV klasy o profilu technik technologii chemicznej. Była to dla nich dobra okazja do rozwijania zainteresowań chemicznych i do poznania szkoły.
Kategoria: Informacje bieżące
Projekt NESHAMA – międzynarodowe działania w Oświęcimiu
W dniach 15-17 marca 2026r. młodzież z Polski, Francji, Niemiec, Grecji i Chorwacji w ramach projektu Network of European Youth for Holocaust Remembrance – NESHAMA aktywnie uczestniczyła w zajęciach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
W tym gronie znaleźli się również uczniowie Naszej Szkoły, którzy aktywnie zaangażowali się w ten projekt od stycznia 2025 roku.
W niedzielę 15 marca mieli możliwość spotkania się z młodzieżą z zagranicznych placówek, podczas którego powspominali wizytę w Paryżu. Nie zabrakło zajęć integracyjnych, które pozwoliły młodym ludziom „przełamać lody”.
W poniedziałek i wtorek odbyło się zwiedzanie studyjne KL Auschwitz I oraz KL Auschwitz-Birkenau. W międzynarodowym towarzystwie uczniowie mieli możliwość po raz kolejny poszerzenia swojej wiedzy o działalności tego „kombinatu śmierci”. W trakcie zwiedzania, które tak, jak większość dotychczasowych spotkań i aktywności, odbywało się w języku angielskim, nasi uczniowie przybliżali swoim koleżankom i kolegom biografie wybranych postaci, którym okrutny los postawił na drodze piekło Auschwitz. Po przedstawianiu życiorysu Branko Lustiga, okazało się, że wśród obecnych znajduje się jego córka – Sara Lustig. Tym samym uczestnicy mieli wielki zaszczyt wysłuchania od niej historii rodziny słynnego producenta filmowego.
W MCEAH młodzi ludzie wzięli udział w spotkaniu online ze świadkiem historii Leonem Weintraubem. Było wzruszająco, refleksyjnie, ale i z optymistycznym spojrzeniem na życie. Trudno uwierzyć, że nasz rozmówca 1 stycznia br. skończył … 100 lat!, których zresztą każdemu życzył 🙂
Nasze międzynarodowe spotkanie w Oświęcimiu uczestnicy podsumowali refleksjami, co w nas zostanie po zakończeniu projektu NESHAMA. Piękne, głębokie przemyślenia młodzieży zostały zapisane i umieszczone na Drzewie Pamięci.
Na zakończenie wszyscy wysłuchali wystąpień Oliviera Lalieu z Memorial de la Shoah, Sary Lustig, która jest doradcą ds. Holokaustu i zwalczania antysemityzmu w rządzie Republiki Chorwacji, Piotra Cywińskiego, dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Każdy z uczestników otrzymał symboliczny dyplom uczestnictwa w projekcie.
Ale to jeszcze nie koniec, przed nami kolejne spotkania ze świadkami historii w ramach NESHAMA.
Galeria [TUTAJ]
16 medali dla reprezentantów Naszej Szkoły w zawodach powiatowych
Dnia 13.03.2026 roku na pływalni MOSiR w Oświęcimiu odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w pływaniu indywidualnym i drużynowym. Nasza Szkołę reprezentowali uczniowie z klas liceum ogólnokształcącego i technikum. Wywalczyli oni łącznie 16 medali i awansowali do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 25 marca w Myślenicach.
- W konkurencjach indywidualnych:
I miejsce – złoty medal wywalczyli;
* Maja Niewiadomska / klasa 3b – 50 stylem dowolnym
* Gabriela Karkocha / klasa 3b – 50 stylem grzbietowym
* Michalina Wieczorek / klasa 3b – 50 stylem motylkowym
* Artem Razinkov / klasa 4c – 50 stylem klasycznym
* Szymon Tokarski / klasa 2b – 50 stylem grzbietowym
* Kacper Świdrak / klasa 2b – 50 stylem motylkowym
II miejsce – medal srebrny wywalczyli:
- Oliwia Nawara / klasa 4chem – 50 stylem klasycznym
- Kamila Wawrzuta / klasa 1d – 50 stylem grzbietowym
- Olga Kiszczak / klasa 3b – 50 stylem motylkowym
- Krystian Strąk / klasa 4b – 50 stylem dowolnym
- Krzysztof Brych / klasa 4b – 50 stylem grzbietowym
III miejsce – medal brązowy wywalczyli;
- Mykyta Bondar / klasa 4c – 50 stylem dowolnym
- Jakub Tobiasz / klasa 4b – 50 stylem grzbietowym
- Piotr Sala / klasa 3fB – 50 stylem motylkowym
- W konkurencjach drużynowych:
I miejsce – złote medale wywalczyli:
- Sztafeta kobiet 6 x 50 stylem dowolnym, w składzie: Kamila Wawrzuta 1d, Maja Niewiadomska 3b, Olga Kiszczak 3b, Gabriela Karkocha 3b, Michalina wieczorek 3b i Oliwia Nawara 4chem.
- Sztafeta mężczyzn 6 x 50 stylem dowolnym, w składzie: Szymon Tokarski 2b, Kacper Świdrak 2b, Mykyta Bondar 4c, Krystian Strąk 4b, Jakub Tobiasz 4b i Artem Razinkov 4c.
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy sukcesów na zawodach wojewódzkich .
Opiekunami zawodników byli: Lidia Modzelewska i Krzysztof Szpara
Zebrania z rodzicami klas maturalnych

Serdecznie zapraszamy rodziców na zebranie, które odbędzie się 26.03.2026r (czwartek) o godzinie 16.30.
Przydział sal poniżej oraz w pliku pdf [TUTAJ]
| Klasa | Nazwisko imię | Sale |
| 4 a biol-chem A | Mąsior Agnieszka | 4 |
| 4 a biol-chem B | Wachla Lidia | 261 |
| 4 b mistrz. – pływanie | Piwowarski Tomasz | 140 |
| 4 c mistrz. – hokej/siatka | Karpicka Marzena | 237 |
| 4 d hum. – prawna | Czech Dorota | 147 |
| 4 e językowa A | Knurowska Katarzyna | 252 |
| 4 e językowa B | Mikos Ewelina | 143 |
| 4 f menadżerska A | Kurczab Mieczysław | 254 |
| 4 f menadżerska B | Lewandowska Katarzyna | 149 |
| 4 g służby mundurowe A | Bartecki Robert | 155 |
| 4 g służby mundurowe B | Kobyłczyk Daria | 5 |
| 4 h piłka nożna | Teper Justyna | 148 |
| 5 technik informatyk | Materkowska- Bonar Jolanta | 004 |
| 5 technik grafiki i poligrafii cyfrowej | Gruszkiewicz Sylwia | 247 |
| 5 technik elektronik/informatyk | Bełch Joanna |
111 |
Etap szkolny II Festiwalu Sztuki (Nie)codziennej- rozstrzygnięty
Dnia 12 marca w naszej czytelni odbył się etap szkolny II Festiwalu Sztuki (Nie)codziennej. Organizatorem jest Młodzieżowy Dom Kultury z inicjatywy Starostwa Powiatowego. W konkursie 17 uczestników zaprezentowało prace plastyczne a 6 uzdolnienia sceniczne. Koordynatorem przedsięwzięcia była p. Alicja Gryska
Komisja z Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu w składzie: Alina Kwarciak, Janusz Majcherek, Kamila Sibik oraz Elżbieta Wardzała – Sereś wyłoniła LAUREATOW Festiwalu Sztuki (Nie)Codziennej:
- Kwartet smyczkowy
- Antoni Mucha (4eB)- perkusja
- Milena Seratowicz (3gr)-malarstwo
- Rachela Łabza (4gr)-rysunek, malarstwo
- Patrycja Wilczak (4gr) – grafika
- Weronika Szojda (4gr) – grafika, rysunek
- Zuzanna Wąsik (3aA) – linoryt, rysunek
Przyznano też wyróżnienia Martynie Harężlak (4gr) i Marcie Martyniuk (4gr)
Laureaci wezmą udział w finale konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia 2026 r. w Oświęcimskim Centrum Kultury.
O naszym konkursie na stronach MDK [TUTAJ]
Poniżej zdjęcia laureatów i ich dzieł. Więcej zdjęć w galerii [TUTAJ]
Sukces naszego ucznia w XXXII Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym Politechniki Śląskiej
W dniu 7 marca 2026 odbył się 1 etap XXXII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego dla młodzieży szkół średnich. Wzięli w nim udział Oliwia Nawara i Krzysztof Gałuszka z klasy 4ch. Pierwszy etap konkursu został zakończony sukcesem, bo wśród 28 finalistów znalazł się Krzysztof Gałuszka, który 19 marca na Wydziale Chemicznym w Gliwicach zmierzy się z zadaniami laboratoryjnymi stanowiącymi finał Konkursu. Patronat nad Konkursem sprawują Dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej oraz Przewodniczący Oddziału Gliwickiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Nagrody otrzymają laureaci i finaliści Konkursu. Niezależnie od nagród rzeczowych lub pieniężnych przewidzianych dla finalistów Konkursu, dziesięciu najlepszym uczestnikom przysługują dodatkowe uprawnienia zgodnie z zarządzeniami Rektora.
Zaproszenie na Puchar Polski w pływaniu
Na oświęcimskiej pływalni w dniach 13-15 marca odbędą się zawody Pucharu Polski, na których będą rywalizować zawodnicy z naszego SMS-u.
Program w dokumencie organizatora [TUTAJ]
IV Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Nasze lektury”
W dniu 20.02.2026 r. odbył się III etap IV Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Nasze lektury” dla uczniów szkół średnich. Tematem konkursu była książka „Folwark zwierzęcy” George’a Orwella. Do testu ze znajomości treści utworu przystąpiło 151 uczniów z 8 szkół z powiatu oświęcimskiego, a z naszej szkoły wzięły w nim udział 32 osoby.
Jedną z laureatek III etapu Konkursu została uczennica z PZ Nr 2 SOMSiT – Magdalena Biel z kl. 4 gr.
Zwyciężczyni serdecznie gratulujemy, a wszystkich chętnych zapraszamy do kolejnego etapu konkursu.
Poznawali najnowszą historię Polski
W dniu 20 lutego 2026 roku grupa uczniów z Naszej Szkoły uczestniczyła w lekcji muzealnej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, na której poznali historię wprowadzenia Stanu Wojennego 13 grudnia 2026 roku. Zapoznali się także z historią pacyfikacji Kopalni Wujek (16 grudnia 1981 roku).
Nasi uczniowie z Projektem NESHAMA w stolicy Francji!
Realizacja międzynarodowego projektu NESHAMA – Network of European Youth for
Holocaust Remembrance przeniosła się w styczniu do stolicy Francji – Paryża!
24 stycznia 2026r., Julia, Karol i Beniamin z kl. 3dA, Marta, Kinga, Rozalia, Gabriela i Julka z kl. 4gr, Maja z kl. 3gA oraz Wiktoria z kl. 3eB, pod opieką p. Joanny Smrek oraz p. Darii Kobyłczyk wyruszyli w podróż do Francji, aby wziąć udział w 1. edycji Spotkań Europejskich Młodych Ambasadorów Holokaustu. Było intensywnie, zachwycająco, refleksyjnie i nietuzinkowo.
W pierwszy dzień pobytu w Paryżu uczestnicz wzięli udział w ceremonii otwarcia tego wydarzenia w Audytorium Carreau du Temple, gdzie m.in. wysłuchali oni wspomnień Ocalałej – Arlette Testyler, Prezes Związku Deportowanych do Auschwitz.
Dzień ten zakończyło zwiedzanie Muzeum Pamięci Shoah oraz będący pomnikiem ponad 200tys. deportowanych do obozów koncentracyjnych Mémorial des Martyrs de la Déportation.
Wtorek rozpoczął się od zwiedzania obozu internowania w Drancy oraz stacji kolejowej w Bobigny, skąd deportowano francuskich Żydów do KL Auschwitz. Dzień ten był też dla młodzieży czasem prezentacji projektów, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Efekty swojej pracy Młodzi Ambasadorowie prezentowali w Shoah Memorial of Drancy. Nasza grupa przygotowała prezentację „Hope for Freedom”, w której przybliżyli postać Batszewy Dagan, izraelskiej poetki ocalałej z Holokaustu. Jakże istotne wydają się być jej słowa, iż trzeba umieć docenić życie i cieszyć się wszystkim, bo radość życia to wielki dar…
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w tym dniu w uroczystościach upamiętniających 81 rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz, która miała miejsce w Krypcie Shoah Memorial. Mieli również zaszczyt wzięcia udziału w wieczornej ceremonii zapalenia Znicza pod Łukiem Triumfalnym.
Ostatni dzień pobytu w Paryżu uczestnicy spędzili w paryskim ratuszu, gdzie w przepięknych wnętrzach wysłuchali wykładu dr Lisy Pine na temat oporu kobiet w czasie Holokaustu, po którym nastąpiła dyskusja o Zagładzie.
Podczas wizyty w stolicy Francji nie zabrakło oczywiście czasu na spacery w ogrodach Luwru oraz pod wieżą Eiffela.
Pełni wrażeń, nowej wiedzy i międzynarodowych znajomości uczniowie ruszyli w podróż powrotną.
Przed nami kolejne spotkania w ramach Projektu NESHAMA.
Bardzo dziękujemy za opiekę, wsparcie, dzielenie się wiedzą i wszelką koordynację działań p. Annie Stańczyk oraz p. Natalii Tkaczenko z Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Oświęcimiu.
Co piszą o Projekcie NESHAMA we Francji?
https://www.memorialdelashoah.org/neshama-2026.html
Więcej zdjęć w galerii [TUTAJ]





























