Wycieczka klas chemicznych do Huty Szkła w Zawierciu

dsc_0014W dniu 19 grudnia 2016 roku uczniowie klas I, II, III technik technologii chemicznej wraz z opiekunami: Iwoną Kremiec, Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem udała się na wycieczkę naukową do Zawiercia, gdzie zwiedzili dziewiętnastowieczną hutę szkła.

Huta Szkła mieści sie w Zawierciu, niedaleko trasy nr 78, przy ulicy Towarowej 18. Przed zakładem mieści się parking dla samochodów osobowych, często mocno zastawiony autami. Autokarem zatrzymaliśmy się na wyżej wymienionej, na szczęście mało ruchliwej ulicy. Po prawej stronie, przed bramą znajduję się budynek biurowy – tam kupiliśmy bilety. Zaraz obok, sklepik z kryształami – polecamy, ceny hurtowe!

Przekraczając bramę zakładową odnosimy wrażenie jakby czas w tym miejscu się zatrzymał. Obiekt powstał w 1884 roku, od tego czasu bardzo niewiele się w nim zmieniło. Mowa zarówno o technice produkcji jak i o personelu:), – ale o tym później. Rolę przewodnika pełnią byli lub aktualni pracownicy zakładu. Znają go jak własną kieszeń. Co ciekawe przeważnie ubrani są w ‘stroje z epoki’ – mowa o białych kitlach.  Zwiedzanie trwa około dwóch godzin. Podczas spaceru możemy obejrzeć piece hutnicze, wanny, wzorcownie oraz zakładowe muzeum. W hucie cały czas pracują ludzie, co niewątpliwie podnosi walory turystyczne obiektu. Jeśli odpowiednio porozmawiamy z przewodnikiem, to może uzyskamy zgodę na własnoręczne, a w zasadzie własnoustne wydmuchiwanie szkła!. Gorąco polecamy!. Dość szokującym przeżyciem może być odwiedzenie hali, w której szkło jest precyzyjnie ozdabiane. Naszym oczom ukazują się rzędy siedzących na krzesłach Pań. Owe pracownice ręcznie zdobią kryształy, co chwila mocząc swe dłonie w miskach z wodą, przed nimi hałasują maszyny, a z radia marki UNITRA słychać spokojne dźwięki popularnej ‘jedynki’. Naprawdę, robi wrażenie. Jak już wspomnieliśmy zakład jest cały czas otwarty, co chwila mijają nas wózki widłowe i inne ciekawe pojazdy. Rzadko,  kiedy możemy osobiście porozmawiać praktycznie z każdym pracownikiem hali produkcyjnej. Ów obiekt daje nam taką możliwość i polecamy z niej skorzystać.

Dla miłośników przemysłu, fanów klimatu minionych lat jak i dla zwykłych turystów rządnych zobaczenia czegoś alternatywnego, Huta Szkła w Zawierciu będzie obiektem idealnym. Polecamy.

 Ostatnim etapem zwiedzania jest zapoznanie się z ekspozycją muzealną przedstawiającą wzornictwo z minionych lat oraz wizyta w sklepie firmowym, gdzie można zaopatrzyć się w gotowe produkty huty.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.