Młodzież z Guerniki z wizytą w naszej szkole

1his02119 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły baskijską młodzież z Guerniki. Celem wizyty Basków w Oświęcimiu było zasadzenie w parku na Zasolu Dębu Wolności, z pierwszej historycznej stolicy Kraju Basków – Guerniki. W uroczystościach uczestniczyli także: Inigo Urkullu Renteria, prezydent Kraju Basków, Ana Otaduy Biteri, przewodnicząca Parlamentu Prowincji Biskaia, Enrique de Villamor, prezes Stowarzyszenia dla Tradycji i Kultury Europejskiej oraz  politycy różnych partii.

Dwa tygodnie wcześniej –  2 kwietnia – grupa uczniów wzięła udział w spotkaniu z delegacją hiszpańskiej młodzieży na oświęcimskim zamku.

Guernika – podobnie jak Oświęcim, jest miastem tragicznie doświadczonym przez historię. W 1937 roku zbombardował je Legion Condor z niemieckiego korpusu ekspedycyjnego Luftwaffe, wspierającego generała Francisco Franco. 26 kwietnia, minęło 80 lat od tej tragedii.

Nasi uczniowie mieli także możliwość uczestniczenia w niezwykle emocjonującym spotkaniu ze świadkiem historii, p. Bogdanem Bartnikowskim, który jako dziecko przebywał w obozie Auschwitz.

Wizytę w Oświęcimiu zakończyła konferencja w Miejskiej Bibliotece Publicznej „Europa po doświadczeniach Guerniki i Auschwitz”