1g w projekcie „Małopolska pamięta” [foto]

W dniach 12–13 października uczniowie klasy Ig pod opieką wychowawcy – Joanny Smrek, wzięli udział w podróży studyjnej w ramach projektu „Małopolska pamięta”.

Były to dwa dni intensywnego kontaktu z historią.  Młodzież odbyła wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie w sposób szczegółowy poznała dramatyczną historię związaną z tym miejscem. Następnie w Centrum Żydowskim uczniowie wzięli udział w warsztatach „Życie Żydów w przedwojennym Oświęcimiu” oraz zwiedzili Centrum wraz z Synagogą. Zakończeniem pierwszego dnia były warsztaty „Słowa ostre jak maczety – rola propagandy w czasie ludobójstwa w Rwandzie”.

W drugim dniu projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach: „Polacy jako uchodźcy w czasie II wojny i po jej zakończeniu” oraz „Wykorzystanie propagandy w czasach Trzeciej Rzeszy”. Zwiedzili także oświęcimską Bibliotekę. Interesującym zakończeniem zajęć okazała się wizyta w oświęcimskiej rozgłośni radiowej, gdzie młodzież miała okazję uczestniczyć w audycji „na żywo”.

Więcej o projekcie: https://www.facebook.com/oswiecimskieforumprawczlowieka/