Wycieczka klas chemicznych do Fabryki kosmetyków „Farmona” w Jordanowie

Dnia 24 listopada 2017 roku, uczniowie  II, III, IV technikum o profilu technik technologii chemicznej wraz z opiekunami: Iwoną Kremiec, Lidią Wachla, Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem mieli okazję zwiedzić fabrykę kosmetyków „Farmona” i przyjrzeć się pracy w laboratorium. Po wejściu na jego teren wszystkich owiał zapach silnych ekstraktów roślinnych. Zgodnie z przepisami BHP każda osoba była ubrana w jednorazowe fartuchy, czepki i ochraniacze na buty. Młodzież rozpoczęła zwiedzanie od obejrzenia magazynu półfabrykatów, przyglądała się pracy maszyn: saszetkarki, celofoniarki i dozowarki, poznawała zasady pracy w dziale konfekcji.

Historia Laboratorium sięga 1997 roku a jego produkty szybko zdobyły uznanie konsumentów ceniących innowacyjność, wysoką jakość i skuteczność kosmetyków naturalnych. Obecna oferta Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona obejmuje ponad 450 kosmetyków do pielęgnacji ciała, twarzy i włosów; w ostatnich latach firma poszerzyła rynki zbytu o kosmetyki profesjonalne przeznaczone do gabinetów kosmetycznych.

Zwiedzanie Laboratorium było okazją do bliższego poznania całego procesu produkcji kosmetyków, za co serdecznie dziękujemy organizatorom tego wyjazdu- w szczególności firmie Synthos, która pokryła koszty autokaru i dyrektorowi technikum Jarosławowi Wróblowi za pomoc w organizacji wycieczki.

Wrażenia uczennic:

„Dzisiaj miałam okazję zobaczyć jak wygląda produkcja kosmetyków firmy Farmona. Było to ciekawe doświadczenie, które przyda mi się w życiu, gdyż w przyszłości moja praca może być z tym związana. Pracownicy z wielkim zapałem i zaangażowaniem opowiadali nam wiele o ich obowiązkach”.

Patrycja

„Według mnie poznanie produkcji kosmetyków firmy Farmona było ciekawym doświadczeniem ze względu na to, że kosmetyki tej firmy są u nas bardzo znane. Pracownicy bardzo miło oprowadzili nas po swoich stanowiskach i pokazali, na czym polega ta praca”            

Kamila

„Dzisiejsze odwiedziny firmy Farmona były niesamowicie interesujące. Najbardziej zaciekawił mnie dział mikrobiologii oraz kontroli jakości

Ola

Bookmark the permalink.

Comments are closed.