Uczniowie Chemika w finale akcji edukacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu 2018”

W finale, który odbył się 5 kwietnia 2018 roku w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie uczestniczyli zwycięzcy rozgrywek szkolnych wraz z opiekunami. Tegoroczna akcja swoim zasięgiem objęła 693 uczniów z 29 szkół średnich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Małgorzata Bul z klasy Ic i Tomasz Klimczyk z klasy Ig wraz z opiekunem Mieczysławem Kurczabem.

Celem akcji, która w tym roku miała już swoją ósmą edycję, jest upowszechnienie wiedzy o przedsiębiorczości społecznej wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zajęcia warsztatowe odbywały się z wykorzystaniem ekonomicznej gry symulacyjnej „Chłopska Szkoła Biznesu”, która w prosty sposób, bazując na mechanizmach wolnego rynku, ukazuje różnice pomiędzy klasycznymi przedsiębiorstwami a przedsiębiorstwami społecznymi. Podczas rozgrywki „Chłopskiej Szkoły Biznesu” uczniowie mogli:

– sprawdzić się w roli przedsiębiorcy,

– ćwiczyć szybkie podejmowanie decyzji w warunkach konkurencji i presji czasu,

– rozwijać umiejętności szacowania i podejmowania ryzyka ekonomicznego,

– ćwiczyć umiejętność tworzenia i realizacji strategii działań,

– lepiej zrozumieć współczesne zjawiska ekonomiczne,

– rozwinąć zdolność analitycznego myślenia,

– poznać w działaniu podstawowe zjawiska zachodzące na wolnym rynku,

– odnaleźć swoje miejsce w grupie,

– rozwijać umiejętności negocjacyjne, stosując je w praktyce,

– poznać historię społeczno-gospodarczą ziemi andrychowskiej jako unikalny przykład rozkwitu przedsiębiorczości w XVIII-wiecznej Rzeczpospolitej

O zwycięstwie decydowała suma punktów uzyskanych w ramach dwóch tur rozgrywek „Chłopskiej Szkoły Biznesu” oraz zarobionych pieniędzy.
Ponadto młodzież miała możliwość wysłuchania prelekcji: „Dlaczego warto działać w spółdzielni uczniowskiej”? przygotowanej przez uczniów działających  w Spółdzielni Uczniowskiej Rockefeller, przy Zespole Szkół Ekonomicznych Nr2 w Krakowie oraz prelekcji Pani Olgi Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych: „Jak mogę zaangażować się w sektor ekonomii społecznej”?

Bookmark the permalink.

Comments are closed.