WYCIECZKA KLAS CHEMICZNYCH DO NAGŁOWIC I KIELC

12 kwietnia 2018 roku dzięki uprzejmości Targów Kielce i Firmy Chemicznej SYNTHOS, uczniowie klas chemicznych naszej szkoły pod opieką nauczycieli: Kazimierza Foltyna, Bogusława Morka oraz Mieczysława Kurczaba mieli okazję wyjechać do Kielc na największe targi Druku i Skanowania 3D w Europie Środkowo-Wschodniej: „Dni Druku 3D oraz cyfrowych maszyn do obróbki metali i innych materiałów”. Przez wystawców są one uznawane za najważniejsze wydarzenie w branży.

Podróż po Ziemi Świętokrzyskiej rozpoczęliśmy od Nagłowic, które leżą 15 km na północny wschód od Jędrzejowa. Niegdyś mieszkał tu znany polski poeta Mikołaj Rej, który uważał, że w Polsce powinniśmy się posługiwać językiem polskim, sam zresztą czynił to z wielką swadą.

Muzeum Mikołaja Reja obrazuje związki pisarza z Nagłowicami i znaczenie jego twórczości zarówno dla piśmiennictwa, jak i całej kultury polskiej. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu.
W gablotach znajdują się ciekawe kopie rękopisów – m. in. „Zeznanie podatkowe” i „List do sąsiada”.

 Jak się dowiedzieliśmy od dyrektor dworku Lidii Titow, Rej bardzo dobrze na tych terenach gospodarzył – spławiał zboże, skupował ziemię, z zyskiem ją sprzedawał i nieźle zarządzał swoją kiesą, tak, że pod koniec życia był właścicielem kilku wsi. Miał, więc, z czego utrzymać ośmioro dzieci.

Z Nagłowic udaliśmy się do Kielc, gdzie mieliśmy możliwość obejrzeć najnowsze obrabiarki CNC, osprzęt do tych obrabiarek, roboty spawalnicze oraz niezwykłą aparaturę kontrolno-pomiarową. Ogromne wrażenie zrobiły na nas frezarki CNC zdolne do frezowania powierzchni wielkogabarytowych oraz laserowe urządzenia do cięcia blach. Jednak najbardziej interesujące dla nas były Dni Druku 3D. To kilka tysięcy zwiedzających, trzy dni targowe w drugim, co do wielkości ośrodku targowym w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dni Druku 3D w Kielcach to bez dwóch zdań największa impreza o charakterze targowym dla polskiej branży druku 3D. Tegoroczna, dziesiąta edycja tylko to potwierdziła, lokalizacja imprezy na terenie Targów Kieleckich – jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie oraz obecność w tym samym czasie kilku innych imprez targowych o charakterze przemysłowym sprawiają, że nie ma sobie równych w kraju. Ponad 90 wystawców, ponad setka drukarek 3D drukujących w różnych technologiach, kilkanaście skanerów 3D. Cieszymy się, że dzięki współpracy nauczycieli przedmiotów zawodowych, podstaw przedsiębiorczości, mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. W ramach materiałów promocyjnych otrzymaliśmy sporo próbek różnego rodzaju druku 3D oraz nawiązaliśmy szereg interesujących kontaktów z polskimi producentami drukarek 3D oraz producentami materiałów eksploatacyjnych.

Uczniowie i opiekunowie wycieczki serdecznie dziękują Firmie Chemicznej SYNTHOS za pomoc w organizacji wycieczki.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.