Mundurowi z Naszej Szkoły w drugiej edycji pilotażowego programu MON

Od 1 września 2018 roku do drugiej edycji „Pilotażowego programu wspierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych” organizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, przystąpili uczniowie klasy drugiej mundurowej Naszej Szkoły.

Polecamy również relacje na łamach strony internetowej Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu i regionalnego portalu informacyjnego. Materiał będzie również dostępny na łamach jutrzejszego wydania Głosu Oświęcimskiego 24. Odnośniki do publikacji znajdują się do wglądu pod tekstem.
Warto podkreślić, że zgodnie z początkowymi założeniami w drugiej edycji przedsięwzięcia mogło uczestniczyć jedynie sto placówek z całej Polski, co świadczy o niewątpliwym wyróżnieniu dla oświęcimskiego  „Chemika”. Do najważniejszych założeń projektu należą; kształtowanie postaw pro obronnych i patriotycznych młodzieży, przygotowanie do służby wojskowej, a także promocja Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i zawodu żołnierza.
Ponadto absolwenci szkół biorących udział w projekcie prowadzonym na podstawie: „Programu nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych przedmiotu Edukacja wojskowa” mogą liczyć m.in. na odbycie skróconego, poligonowego szkolenia wojskowego dla ochotników, kończącego się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy, pierwszeństwo w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służb specjalnych, a także przyjęcie na studia wojskowe na preferencyjnych warunkach.
Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej będzie możliwy zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia. Dodatkowym atutem dla uczestników projektu jest wystawione przez resort zaświadczenie, które potwierdza realizację programu nauczania  „Edukacja Wojskowa w Certyfikowanych Pionach Wojskowych Klas Mundurowych”.
„Klasy wojskowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem w środowisku, o czym świadczy coroczny nabór do tych klas podczas rekrutacji. Nauka w tego typu oddziałach pozwala kształtować właściwe postawy patriotyczne młodych ludzi, którzy chętniej niż rówieśnicy angażują się w obchody świąt państwowych, ale także w pomoc społeczeństwu, poprzez udział w licznych akcjach charytatywnych” – mówi Jacek Stoch, dyrektor Powiatowego Zespołu numer 2 SOMSiT w Oświęcimiu.
   „Udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej pozwoli na lepsze przygotowanie naszych uczniów do służby nie tylko w wojsku, ale też innych formacjach mundurowych. Duża ilość ćwiczeń praktycznych i współpraca z jednostką wojskową umożliwią bezpośrednie poznanie specyfiki zawodu żołnierza” – dodaje dyrektor, Jacek Stoch.
/ autor: Jakub Konior /