Badanie PISA

W dniu 5 kwietnia 40 uczniów Naszej Szkoły wzięło udział w międzynarodowych badaniach PISA.

PISA to międzynarodowy projekt naukowy, którego głównym celem jest badanie umiejętności piętnastolatków. Konstrukcja badania pozwala na porównywanie wyników

uczestniczących w nim krajów. Wyniki te nie służą ocenie poszczególnych uczniów, szkół

czy województw. Możliwe jest natomiast porównywanie różnych systemów edukacyjnych

oraz badanie zależności pomiędzy umiejętnościami a innymi obszarami, np. doświadczeniami szkolnymi lub strategiami uczenia się.

Badanie jest  przeprowadzane co 3 lata i Polska uczestniczy w nim od samego początku, czyli od 2000 roku. Celem badania PISA jest sprawdzenie umiejętności praktycznego zastosowania nabytej wiedzy, a więc określenie, na ile młodzież jest przygotowana do dalszej drogi edukacyjnej oraz dorosłego życia, w tym wymagań rynku pracy. Program pozwala ocenić skuteczność systemu edukacji w każdym z krajów uczestniczących w badaniu, a Komisja Europejska wykorzystuje jego wyniki do stworzenia wskaźników efektywności edukacji w krajach członkowskich.

Realizacja badania PISA 2022 w każdej wylosowanej szkole polegało na sprawdzeniu wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą zadań rozwiązywanych na komputerach. W  każdej szkole udział w badaniu brali wylosowani uczniowie, urodzeni w 2006 roku. Wylosowani uczniowie rozwiązywali zadania mierzące umiejętności z zakresu matematyki, rozumowania w naukach przyrodniczych, rozumienia czytanego tekstu, umiejętności ekonomicznych oraz kreatywnego myślenia.Uczniowie wypełniali również  kwestionariusz zawierający pytania dotyczące ich sytuacji szkolnej i domowej. Informacje te posłużą do zbadania, na ile wiedza i umiejętności uczniów zależą od warunków nauki w szkole, sposobów prowadzenia lekcji, zainteresowań uczniów itp.

Realizację badania PISA wspiera Ministerstwo Edukacji i Nauki, a także  Wojewódzkich Kuratorów Oświaty.

Dodatkowe informacje na temat badań PISA można znaleźć na stronach:

• link do prezentacji

• link do filmu przygotowanego przez międzynarodowe konsorcjum

• linki do najważniejszych stron projektu

www.pisa.ibe.edu.pl

www.oecd.org/pisa