Projekt „Symfonia”

W kwietniu bieżącego roku szkolnego Nasza Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Projekcie Edukacyjnym Symfonia. Jest on cyklicznie realizowany w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Biorą  w nim udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych i średnich, dzięki czemu mają sposobność bezpośredniego obcowania z wyższą kulturą muzyczną. Jest to również okazja do zwiedzenia wyjątkowego pod względem architektonicznym nowego budynku siedziby NOSPR. Nasz Zespół Szkół jako jedyny z województwa małopolskiego został zakwalifikowany do udziału w tej inicjatywie edukacyjnej.

W dwóch koncertach 19 i 26 kwietnia wzięły udział klasy 1a, 2f i 3f wraz z opiekunami: panią Anną Szal-Hnatyszyn i panem Tomaszem Ziębą. Uczennice i uczniowie podziwiali wspaniałą salę koncertową słynącą z niezwykłych walorów akustycznych. Organizatorzy zapoznali młodzież z najważniejszymi informacjami dotyczącymi składu orkiestry symfonicznej,  jak i samej symfonii jako podstawowej formy muzyki klasycznej.

Momentem kulminacyjnym projektu była jednak chwila kiedy przemówiła sama muzyka. Pod batutą Pań dyrygentek Karen Ni Bhroin i Agaty Zając zabrzmiała I symfonia c-moll Johannesa Brahmsa oraz IX symfonia e-moll Antonina Dvoraka. Szczególnie ten drugi, bardziej znany utwór przypadł do gustu naszej młodzieży. Oba koncerty spotkały się z dużym uznaniem uczniów, chociaż dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z muzyką poważną graną na żywo przez pełną orkiestrę symfoniczną.

Korzystając z okazji krótkiego pobytu w Katowicach nasza młodzież zwiedziła także plenerową wystawę poświęconą Wojciechowi Korfantemu oraz obejrzała z bliska dwa istotne dla dziejów Śląska monumenty – Powstańców Śląskich oraz wojewody Jerzego Ziętka.

Mamy nadzieję, że również i w przyszłym roku uda się naszej szkole wziąć udział w tym unikalnym, ważnym projekcie.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.