WIZYTA W MIEŚCIE MIKOŁAJA KOPERNIKA I… PIERNIKA

17 maja 2023 roku uczniowie klas: IAa, 1Fa, 2f, 3e, 3eln/chem i 3d wraz z opiekunami – p. Agnieszką Kapcia, p. Dorotą Karteczką oraz p. Mieczysławem Kurczabem – wyruszyli do  przepięknego Torunia. Mimo iż droga była długa, przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze.

Zwiedzanie miasta uczestnicy wyjazdu rozpoczęli  od wizyty na Rynku Nowomiejskim, gdzie mogli podziwiać kamienicę Gutenberga, Łuk Cezara oraz jeden z trzech największych kościołów w Polsce – Kościół Mariacki. Kolejnymi miejscami, które odwiedzili, były: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa oraz Piernikowa Aleja Gwiazd. Powstała ona w celu uhonorowania najsłynniejszych torunian.

Po krótkiej nocy czekał na wszystkich kolejny dzień atrakcji. Pierwszym celem grupy było Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach, będące częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas wizyty w tym miejscu, dzięki przewodnikowi – astronomowi, uczniowie odbyli podróż, która pozwoliła im poznać historię ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia. Obserwatorium to może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową. Z Piwnic cała grupa ponownie przejechała do Torunia, by zwiedzić interaktywną wystawę łączącą elementy tradycyjne z  multimedialnymi w Domu Mikołaja Kopernika (to muzeum poświęcone wybitnemu astronomowi; https://nct.umk.pl/biografia/mikolaj-kopernik-1473-1543 ) oraz ruiny Zamku Krzyżackiego.

Najlepszą zabawą była dla  młodzieży wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Uczestnicy wycieczki przenieśli się do szesnastowiecznej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego nabyli historycznych uprawnień piernikarskich, zdobytych przy wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Po  złożeniu przysięgi, że nie zdradzą przepisu na najlepsze pierniki, uczniowie przystąpili do wypieku ciasteczek.

Po dwóch dniach w przepięknym Toruniu wszyscy, cali i zdrowi, wrócili do Oświęcimia z nadzieją na kolejne udane eskapady po przepięknych polskich (a może nie tylko) miastach.

 

                                                                                                          Agnieszka Kapcia,

Dorota Karteczka,

Mieczysław Kurczab

Poniżej galeria

Bookmark the permalink.

Comments are closed.