Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org.
Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Cyfryzacji, Ministra Edukacji, Rzecznika Praw Dziecka, polskiej Prezydencji w Radzie UE oraz Centrum Nauki Kopernika.
W tym roku Dzień bezpiecznego Internetu obchodzimy 11 lutego, ale działania i aktywność w ramach tej inicjatywy będą miały miejsce aż do końca marca.
Z okazji DBI przestawiamy poniżej witryny, na których uczniowie, nauczyciele i rodzice mogą znaleźć materiały, które mogą służyć podnoszeniu kompetencji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Projekt Cyberlekcje 3.0
https://cyberprofilaktyka.pl/o-projekcie-cyber-lekcje-30.html
Cyberlekcje 3.0 to projekt będący inicjatywą Ministerstwa Cyfryzacji i NASK-PIB, skierowaną głównie do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest wspieranie nauczania o bezpiecznym korzystaniu z Internetu poprzez dostarczenie gotowych narzędzi dydaktycznych do prowadzenia zajęć. Obejmują różne tematy, takie jak przeszukiwanie internetu, bezpieczeństwo online, prywatność, relacje w sieci, zagrożenia online, zarządzanie danymi, poszanowanie praw autorskich, a także nadużywanie nowych technologii i dobrostan psychiczny. Każdy z tych obszarów tematycznych jest dostosowany do wymagań programów nauczania na różnych poziomach edukacji.
Projekt „Make it clear”
Celem projektu „Make it clear – educating young people against disinformation online” jest rozwijanie u młodzieży kompetencji informacyjnych, a także świadomego i krytycznego podejścia do treści udostępnianych w mediach, w szczególności w mediach społecznościowych. Skierowany jest do nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, rodziców oraz młodzieży w wieku 11-17 lat.
Materiały Fundacji Instytut Cyberbezpieczeństwa
https://instytutcyber.pl/category/projekty/
Można tu znaleźć szereg podkastów i filmów, z których mogą skorzystać zarówno użytkownicy, którzy szukają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące cyberbezpieczeństwa, jak również internauci zaawansowani w technikach IT. Wśród materiałów znajdziemy m.in. filmy: „Twój adres e-mail jest bezpieczny?”, „Ustawienia prywatności w mediach społecznościowych”, „Bezpieczeństwo chmury”. Materiały mogą być przydatne także dla nauczycieli i rodziców.