Chemia historii i nadmorskiego klimatu – klasa I chemiczna w Gdańsku!

W dniach 8–10 czerwca 2026 roku klasa I o profilu chemicznym wzięła udział w trzydniowej wycieczce do Trójmiasta. Po intensywnym roku nauki w laboratorium przyszedł czas na integrację i odkrywanie tajemnic stolicy Pomorza. Wyjazd idealnie połączył elementy historii, architektury oraz solidną dawkę aktywności fizycznej.

Naszą przygodę z Gdańskiem rozpoczęliśmy od przejścia przez renesansową Bramę Wyżynną, która otworzyła przed nami Trakt Królewski. Spacerując ulicą Długą, podziwialiśmy architekturę miasta, aż dotarliśmy na Długi Targ. Zobaczyliśmy tam słynny Dwór Artusa oraz kultową Fontannę Neptuna, przy której zrobiliśmy pierwsze wspólne zdjęcia. Jako klasa chemiczna nie mogliśmy przejść obojętnie obok Termometru Fahrenheita – gabloty upamiętniającej wybitnego twórcę rtęciowej skali temperatur.

Dzień zdominowały też zachwyty nad dawną architekturą handlową i sakralną. Odwiedziliśmy monumentalną Bazylikę Mariacką – największą na świecie świątynię zbudowaną z cegły. Następnie, przechodząc pod zabytkową Bramą Zieloną, wyszliśmy na tętniące życiem nabrzeże. Spacer nad Motławą pozwolił nam poczuć prawdziwy morski klimat. Przeszliśmy także na drugą stronę rzeki, by podziwiać historyczne Spichlerze na Wyspie Spichrzów, które przez wieki służyły do magazynowania m.in. zboża i soli. Zwieńczeniem dnia było przyglądanie się gdańskiemu bursztynowi – naturalnemu polimerowi, z którego słynie ten region.

Drugi dzień wycieczki to przede wszystkim aktywność i piękne widoki. Podjęliśmy wyzwanie i wyruszyliśmy na długi spacer nadmorską promenadą, idąc z Gdańska aż do samego Sopotu. Trasa wzdłuż brzegu morza była idealną okazją do wdychania jodu (kolejny chemiczny akcent!), rozmów i podziwiania nadmorskiej przyrody w pełnym słońcu. Po dotarciu do Sopotu i krótkim odpoczynku, zmęczeni, ale zintegrowani i z rekordową liczbą kroków na licznikach, ruszyliśmy do miejsca noclegowego, z którego rano udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Wyjazd udowodnił, że chemia łączy ludzi wszędzie – nawet na wspólnych szlakach! Opiekunkami wycieczki były niezastąpione, pełne humoru i cierpliwości Panie Dorota Karteczka oraz Agnieszka Kapcia. Wszyscy uczestnicy stworzyli wspaniałą atmosferę!

 

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.