Informatycy w fabryce komputerów firmy Dell

dell1Dnia 29 lutego klasa 4 informatyczna oraz uczniowie klasy 3 inf wzięli udział w wycieczce do fabryki komputerów firmy DELL.  Historia  tego amerykańskiego potentata w produkcji systemów komputerowych sięga 1984 roku, kiedy to Michael Dell z kapitałem 1000 dolarów rozpoczął działalność w branży komputerowej. W 2013 roku spółka znalazła się na 51 miejscu w rankingu Fortune 500.  Łodź jest jedyną fabryką tego producenta w Europie. Składa się tu serwery, komputery desktopowe, typu all-in-one, komputery dla graczy.

W recepcji powitała nas tablica informacyjna Centrum danych Dell: 570 zainstalowanych serwerów, biblioteki taśmowe 160 TB, przepustowość sieci szkieletowej:40 Gbit/s, 20 760 gniazdek sieciowych, 20 km światłowodu i 878 przewodów miedzianych. Centrum pobiera 250 KW mocy, ale moc całkowita to 1200KW.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Centrum Wystawienniczego, gdzie można było zobaczyć przekrój produkcji Della- od tabletów i komputerów desktopowych, poprzez różne typy monitorów, aż  po serwery i komputery dla graczy. Każdy z nich można było dotknąć, a nawet wypróbować. Oczywiście największym powodzeniem cieszyły się modele dla graczy, które można było przetestować grając w zainstalowane gry. Szczególną ciekawość wzbudzały modele Alienware z trzema kartami graficznymi i oryginalnym designem.

W sali konferencyjnej przedstawiono m.in. historię firmy, jej filozofię działania oraz plan kariery dla studentów- DELL Academy.

Podczas zwiedzania uczestnicy wycieczki mogli zobaczyć pracę montowni komputerów. Składanie odbywało się na taśmie montażowej lub na stanowiskach, gdzie pracownik montował komputer od początku do końca. Firma szczyci się tym, że montuje jednostki na zamówienie- indywidulanie dla każdego klienta.

W drodze do Łodzi udało się  jeszcze się zobaczyć odkrywkową kopalnię węgla brunatnego w Kleszczowie (koło Bełchatowa).

dell3dell4dell2