Uczniowie z Chemika zwiedzili Żywiec

DSC_00273 marca 2016 roku uczniowie klas I, II technologii chemicznej oraz III wojskowej i III elektronicznej wraz z opiekunami Iwoną Kremiec, Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem, wyruszyli na wycieczkę do Żywca.

Słońce schowało się za chmury i czasami padał lekki deszczyk, ale gdy uczniowie wychodzili z autobusu, aby zobaczyć atrakcyjne miejsca, deszcz przestawał padać i nie zakłócał przebiegu wycieczki. W żywieckim parku młodzież mogły obejrzeć 22 miniaturowe budowle przedstawiające najciekawsze obiekty historyczne z czasów Komorowskich, Wielkopolskich i Habsburgów.

Następnie zwiedziliśmy muzeum miejskie w Żywcu.

Prezentowana jest tam kultura ludowa Żywiecczyzny. Tradycyjne wyposażenie i zdobnictwo izby góralskiej ukazuje zrekonstruowany fragment wnętrza z 2 połowy XIX wieku. Tradycyjną i współczesną sztukę ludową prezentuje malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie i kamieniu oraz ozdoby bibułkowe. Plastykę obrzędową związaną z dorocznymi zwyczajami zimowymi ukazują kostiumy, maski noworocznych przebierańców tzw. jukaców i dziadów oraz rekwizyty kolędnicze – kozy, turonie oraz zdobione gwiazdy. Ponadto na wystawie obejrzeć można tradycyjny, świąteczny strój górali żywieckich oraz instrumenty.

 Dział przyrodniczy, mieszczący się w zabytkowej stajni zamkowej prezentuje faunę Żywiecczyzny. Spośród 250 okazów, należących do tego działu ok. 200 znalazło się na wystawie. Jej kompozycja wyodrębnia ptaki drapieżne: orła przedniego, myszołowa zwyczajnego i włochatego, krogulca, sokoła pustułkę, trzmielojada, jastrzębia oraz sępa płowego, którego pojawienie się na tych terenach odnotowano w okresie międzywojennym. Są też sowy: puchacz, puszczyk, sowa uszata, sowa płomykówka, sóweczka i sowa błotna. Ponadto warto zwrócić uwagę na ptaki grzebiące i brodzące: czaplę, żurawia, bociana białego i czarnego, cietrzewia, głuszce oraz wiele innych.  W jesiennej scenografii lasu można podziwiać rysie, żbika, wilka, lisy, dzika, sarnę i niedźwiedzia brunatnego, upolowanego w Okrajniku w 1908 r. Wśród trofeów myśliwskich okazale prezentują się: głowa żubra, łosia, sarny, kozła, „perukarza” oraz poroża jelenia i kozła. W części parkowej pokazane jest ptactwo pospolite: wróble, sikorki, dzięcioły, sroka, wrona, kawka, gawrony i wiele innych. Znajduje się tam też powóz z końca XIX w. Wystawę uzupełniają okazy paleontologiczne, czyli kości i ciosy mamuta, znalezione na terenie Starej Cegielni w Żywcu. Całości wystawy towarzyszą zdjęcia flory i fauny Beskidów.

Kolejnym punktem w naszym programie zwiedzania Żywca było muzeum browaru żywieckiego.

Muzeum mieści się w dawnych, wykutych w litej skale, piwnicach leżakowych, czyli najniższym poziomie Browaru w Żywcu. W 18 salach o łącznej powierzchni 1, 6 tys. m2 zgromadzono unikalne eksponaty obrazujące wieloletnią historię, zarówno browarnictwa, jak też samego Browaru w Żywcu.

Zwiedzanie Muzeum rozpoczęło się od sali Trzech Żywiołów, gdzie prezentowane są surowce potrzebne do produkcji piwa. Kolejne pomieszczenia zawierają eksponaty obrazujące sposób wytwarzania piwa na przestrzeni dziesiątków lat. Aby oddać klimat epoki, w muzeum zrekonstruowano XIX – wieczną uliczkę i galicyjską karczmę.

Części ekspozycji przedstawia historię Browaru w latach międzywojennych, w okresie II wojny światowej i w siermiężnych czasach socjalizmu, aż po dzień dzisiejszy…
Ekspozycja jest multimedialna- całość zwiedzania wzbogacona idealnie wkomponowanymi płaskimi monitorami, narracją oraz efektami dźwiękowymi  sprawia, że zaczynamy czuć jakby historia nas otaczała.

Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z procesem produkcji a także funkcjonowaniem maszyn i urządzeń wykorzystywanych w przetwórstwie spożywczym.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.