Apel mieszkańców Ziemi Oswięcimskiej

do władz Sejmiku Województwa Małopolskiego,
władz Powiatu Oświęcimskiego
i władz miasta Oświęcimia

Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej, która jest dla nas Małą Ojczyzną, zatroskani o przyszłość naszą i kolejnych pokoleń, apelujemy do władz Województwa Małopolskiego o wsparcie inicjatywy budowy Centrum Edukacyjno-Sportowego w Oświęcimiu, które Zarząd Powiatu w naszym imieniu przedstawił Sejmikowi Wojewódzkiemu do Programu Strategicznego Rozwoju Województwa Małopolskiego.
Utworzenie tego centrum jest bezpośrednio związane z planami powołania Wyższej Szkoły w Oświęcimiu, której to kampus akademicki ma być zlokalizowany na terenie dawnego internatu przy ul. Bema. W miejscu tym planowane jest schronisko młodzieżowe, którego brak jest dotkliwie odczuwany przez tysiące młodych ludzi odwiedzających Muzeum w Oświęcimiu.
Obiekt ten przyczyni się do zmiany wizerunku Oświęcimia, rozwoju miasta, jego promocji, jak również do zmniejszenia zjawisk patologicznych poprzez stworzenie alternatywy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Planowane do budowy na tym terenie boiska, korty, skatepark, ścieżki zdrowia, ścieżki rowerowe i inne urządzenia sportowo-rekreacyjne, utworzą wraz z istniejącymi już obiektami pływalni, lodowiska oraz parku miejskiego, unikalny w skali województwa jak i kraju kompleks rekreacyjno-sportowy, który stać się może dumą nie tylko nas mieszkańców, ale i całego województwa.
Przez pozytywną decyzję władze województwa zwiększą atrakcyjność Oświęcimia, nie tylko jako miasta historycznego, ale także jako ośrodka sportowo-kulturalnego i naukowego. Lokalizacja tego typu obiektów umożliwi organizację regionalnych oraz ogólnopolskich imprez sportowych, utworzy nowe miejsca pracy oraz zwiększy dostępność do edukacji i kultury fizycznej.
Apelujemy o uznanie Centrum Edukacyjno-Sportowego przy ul. Bema w Oświęcimiu, jako zadania, które obok Wyższej Szkoły ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszej ziemi.
Liczymy na zrozumienie naszych dążeń i umożliwienie prawidłowego rozwoju Powiatu Oświęcimskiego ja również całej Ziemi Oświęcimskiej.
Z całą mocą pragniemy wspierać inicjatywę Zarządu powiatu w Oświęcimiu, która jest zbieżna z oczekiwaniami społeczności lokalnej Naszej Ziemi Oświęcimskiej.