Wspomnienia uczniów z pobytu w Lubece

W dniach 23.09 – 30.09.2006r. dwunastoosobowa grupa uczniów klas drugich Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu wraz z dwiema opiekunkami nauczycielkami języka niemieckiego przebywała w Lubece w ramach polsko-niemieckiej wymiany międzyszkolnej. Wyjazd nastąpił 23.09. o godz. 13.30 i po ok. 17 godzinach podróży, w niedzielę 24.09. grupa dotarła na miejsce. Po przybyciu uczniowie zostali rozlokowani u rodzin niemieckich i spędzili z nimi całe przedpołudnie. W godzinach popołudniowych odbyła się pierwsza wspólna wycieczka – wszyscy uczestnicy spotkali się na plaży w Travemünde – nadbrzeżnej dzielnicy Lubeki. Ponieważ pogoda sprzyjała, młodzież spędziła tam miło czas spacerując i odpoczywając, a następnie odbyła przejażdżkę statkiem wokół zatoki, podziwiając przy tym nadbałtyckie atrakcje. Następny dzień (poniedziałek, 25.09.) rozpoczął się od wizyty w szkole naszych gospodarzy Najpierw nastąpiło uroczyste powitanie naszej grupy przez dyrektora szkoły, a następnie młodzież polska mieła okazję uczestniczyć w kilku lekcjach. Było to zarówno dla nas, nauczycielek, jak i dla naszych uczniów bardzo ciekawe doświadczenie. Po południu czekała nas kolejna wizyta – uroczyste powitanie w Ratuszu przez prezydenta miasta Petera Sünnenwolda. Na miejscu byli również dziennikarze miejscowej gazety, którzy przeprowadzili z nami krótki wywiad, czego efektem była notatka prasowa oraz zdjęcie całej naszej grupy umieszczone nazajutrz w „Lübecker Nachrichten”. Wieczorem tego samego dnia uczniowie spotkali się jeszcze raz w siedzibie tamtejszego związku „Der Falken”. Podczas spotkania młodzież miała szansę bliżej się poznać rozmawiając, słuchając wspólnie muzyki czy grając w bilard. Kolejny dzień (wtorek, 26.09.) ponownie rozpoczął się w szkole. Tym razem zorganizowano nam wspólne zajęcia, w których brali udział wszyscy uczestnicy wymiany, a dotyczyły one planów rozwoju Travemünde (budowy obiektów rozrywkowo-turystycznych). Zajęcia te miały przygotować uczniów do udziału w posiedzeniu Rady Miejskiej zaplanowanego na czwartek, na którym temat ten miał być poruszany. Wzięliśmy również udział w lekcji prowadzonej przez uczniów niemieckich, której tematem była historia Lubeki jako państwa hanzeatyckiego. Następnym punktem programu było zwiedzanie miasta. Odbyło się ono w bardzo ciekawy, niebanalny sposób. Zostaliśmy podzieleni na grupy sześcioosobowe (mieszane, tzn. 3 Polaków i 3 Niemców) i każda z grup otrzymała zestaw 30 pytań, na które odpowiedzi należało zebrać w trakcie zwiedzania, np. jedno z pytań brzmiało: „Ilu świętych znajduje się na fasadzie Kościoła św. Jakuba?”. Była to forma konkursu – w ostatni dzień naszego pobytu odczytano ranking i wręczono dyplomy zwycięzcom. Wtorkowy wieczór część młodzieży spędziła również w kinie na filmie pt. „Das Parfüm”. W środę (27.09.) udaliśmy się pociągiem na wycieczkę do Hamburga. Przeszliśmy głównymi ulicami miasta, zwiedzając po drodze ratusz i doki portowe. Następnie odbyliśmy godzinną przejażdżkę promem po porcie. Kolejną atrakcją było zwiedzanie jednego z najsłynniejszych kościołów w Hamburgu – Kościoła św. Michała. Z liczącej ponad 100 m wieży kościoła podziwialiśmy panoramę miasta. W czwartek (28.09.) odwiedziliśmy dom-muzeum Güntera Grassa, gdzie młodzież polska mogła zapoznać się z sylwetką i twórczością pisarza – noblisty. Po południu kolejny raz gościliśmy w Ratuszu, tym razem zapoznając się z organizacją i zadaniami Rady Miasta Lubeki oraz biorąc udział w części sesji rady miejskiej. Piątek (29.09.) był ostatnim dniem pobytu uczniów „Powiatowej Dwójki” w Lubece. Udało się nam jednak i tego dnia (po krótkim pobycie w szkole) zwiedzić jeszcze jeden z zabytków – Kościół Mariacki. Przez ponad godzinę przewodnik oprowadzał nas po zakamarkach kościoła (sklepienie, dzwonnica), aż wreszcie po niezliczonej ilości schodów dotarliśmy na wieżę, skąd rozpościerał się piękny widok na Lubekę i okolice. Był to już ostatni punkt naszej wizyty. Pozostałą część dnia uczniowie spędzili u swoich rodzin i ok. godz. 17.00 opuściliśmy Lubekę. W trakcie całego programu uczniowie mogli też, pomiędzy wyznaczonymi wcześniej spotkaniami, spacerować i zwiedzać miasto na własną rękę, natomiast wieczorami spotykali się wspólnie w domach lub na mieście. Z naszych obserwacji oraz relacji samych uczniów wynika, że młodzież bardzo szybko nawiązała ze sobą kontakt i dobrze się zintegrowała. Została również bardzo dobrze przyjęta przez rodziny niemieckie, które wykazały się wielką gościnnością. Uważamy, że cała wizyta była niezwykle udana, tym bardziej, że był to pierwszy tego rodzaju projekt przez nas zorganizowany. Mamy nadzieję, że również strona niemiecka będzie usatysfakcjonowana swoim pobytem w Polsce w przyszłym roku i że nasza współpraca będzie kontynuowana. Wpominały opiekunki grupy: Kinga Grzywa i Joanna Janiczek.