Z generałem Polko o Cichociemnych i nie tylko..

22 września 2008 w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych miało miejsce niezwykłe spotkanie. Na zaproszenie Dyrektora Piotra Kućki i działającego w szkole koła dziennikarskiego przyjechali generał Roman Polko i Jarosław Rybak, który już nie raz spotykał się z członkami koła. Na jego zaproszenie klasa wojskowa uczestniczyła w święcie jednostki specjalnej w Lublińcu, podczas którego mogła porozmawiać z żyjącymi Cichociemnymi.A tematem obecnego spotkania były właśnie wspomnienia o Cichociemnych. Generał Polko przybliżył młodzieży nie tylko historię oddziałów specjalnych, ale przede wszystkim przywołał ideały, według których żyli i za które w konsekwencji oddali życie.
Uczniowie z zapartym tchem słuchali nieprzeciętnych biografii Wielkich Polaków, by dojść do wspólnego wniosku, że dla ojczyzny ,,nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać”.
Żywa dyskusja, jaka zawiązała się po wykładzie, dowiodła, że młodzi ludzie bardzo troszczą się o losy kraju. Dlatego wiele pytań dotyczyło misji Polski w Kosowie, Iraku i Afganistanie, kondycji współczesnej armii, znaczenia Polki w strukturach NATO. Generał Polko, który uczestniczył w misjach i wielu militarnych działaniach na wszystkich kontynentach, z dumą mówił o roli Polaków w ustanawianiu pokoju na świecie. Przekonywał także, że współczesny żołnierz to nie tylko szturmowiec, ale również inteligentny logistyk, informatyk, menager.
Spotkanie zaplanowane na godzinę znacznie się przedłużyło. Trudno było je zakończyć, ekspert wojenny Jarosław Rybak z pasją odpowiadał na niezwykle dociekliwe pytania, widząc kompetentnych, rzetelnie przygotowanych adwersarzy. Trzon uczestniczących w spotkaniu stanowili bowiem uczniowie klas o profilu wojskowym. Obecnie byli także uczniowie klas humanistycznych i maturzyści klasy mistrzostwa sportowego.
Goście posumowali spotkanie stwierdzeniem, że nie obawiają się o przyszłość armii, mając przed sobą tak zaangażowanych, z dumą noszących swój mundur młodych ludzi.
Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, skoro wielu absolwentów klas wojskowych z sukcesem zdało egzamin maturalny i podjęło naukę w wojskowej akademii, na politechnice, politologii. Obecni zaś uczniowie nie wstydzą się mówić o patriotyzmie, obywatelskich obowiązkach, chcą być godni swoich mundurów i zaufania, jakim obdarzyła ich Dyrekcja i nauczyciele Powiatowego Zespołu nr 2 .

Otrzymane od p. A. Jarmułowicz

W załączeniu informacje o gen. Polko i Jarosławie Rybaku:

Generał dywizji doktor Roman Polko (ur. w 1962). Dwukrotny dowódcą GROM-u. W latach 2006-2008 wiceszef i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Urodził się i wychował w Tychach. Rodzinnie związany z Bojszowami. W 1981 r. rozpoczął służbę wojskową. Służył w jednostkach specjalnych, dowodził jednostkami „czerwonych beretów”, m.in. 18. batalionem desantowo-szturmowym w Bielsku-Białej. Instruktor spadochronowy klasy mistrzowskiej i narciarski.
Studiował na uczelniach wojskowych w Polsce, Niemczech oraz w USA. Przeszedł ekstremalny kurs rangersów armii amerykańskiej.
Brał udział w misjach wojskowych na Bałkanach. Dowodził kontyngentem wojskowym w Kosowie oraz komandosami GROM-u na wojnie w Iraku.
Jest współautorem książki „Gromowładny” (2005). W październiku ukaże się jego nowa książka napisana wraz z Pauliną Bolibrzuch „Armia – instrukcja obsługi”

Jarosław Rybak, (ur. 1970). Ekspert militarny, były rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej. W 2004 r. jako pierwszy dziennikarz został wyróżniony Honorową Odznaką jednostki specjalnej GROM. Od 1997 r. zajmuje się tematyką wojsk specjalnych.
Autor książek: „Komandosi. Jednostki specjalne Wojska Polskiego” (2003), „GROM.PL” (2005), współautor „Encyklopedii oddziałów specjalnych” (2004) oraz albumu „Wojsko Polskie” (2007). W grudniu ukaże się jego kolejna książka poświęcona Cichociemnym i współczesnym komandosom.
Był na misjach w Kosowie, Macedonii, Bośni, Kuwejcie, Iraku, Afganistanie, Litwie, Libanie, Kongu. Jest jedynym polskim dziennikarzem, który w 2006 r. uczestniczył w ćwiczeniach NATO na Wyspach Zielonego Przylądka.