Nasi w Lubece

W dniach 21- 26 września uczniowie naszej szkoły pod opieką p. K. Grzywy i J. Janiczek przebywali na wymianie w przepięknym, niemieckim mieście Lubeka w szkole. Zamieszkali tam u swoich niemieckich koleżanek i kolegów ze szkoły Geschwister-Prenski-Schule. Gospodarze przygotowali szereg atrakcji: zwiedzanie zabytków Lubeki, wycieczka do Hamburga i zwiedzanie jednego z największych portów świata na pokładzie statku , spływ łódkami wokół zabytkowej części Lubeki, kręgle, spacer nad morzem.
Niezwykle pouczająca była wizyta w Hamburgu, gdzie pod nazwą „Dialog w ciemności” młodzież mogła doświadczyć, jak naprawdę wygląda świat ludzi niewidomych. Pod opieką osoby niewidomej, w absolutnych ciemnościach, uzbrojeni w laskę poruszali się po lesie, przechodzili przez ruchliwą ulicę, aby na koniec zamówić colę w kawiarni i szukać miejsca, gdzie można usiąść. Węch, słuch i dotyk okazują się jednak niewystarczające dla osób widzących, które z ulgą witały światło na zakończenie zwiedzania.
Nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach szkolnych. Bardzo podobało im się to, że w tej właśnie szkole nie ma ocen (nawet na świadectwie) i sprawdzania obecności, choć z drugiej strony wyrażali pewne wątpliwości, czy w dłuższym okresie czasu rzeczywiście chcieliby szkoły bez ocen.
Ciekawymi lekcjami historii były wizyty w muzeum Domu Willy Brandta, kanclerza Niemiec i wybitnego męża stanu, a także w Kościele Mariackim, gdzie charyzmatyczny przewodnik przedstawiał, w jaki sposób powstawały średniowieczne katedry.
Przede wszystkim uczestnicy zapamiętają jednak pewnie swoich niemieckich kolegów, a może również smak słynnego lubeckiego marcepanu, czy, jak twierdzili, najlepszej kawy na świecie…
Uczniowie Geschwister-Prenski-Schule przyjadą z rewizytą w czerwcu 2008 roku i zamieszkają w polskich domach. Bardzo chcą poznać Polskę i chętnych do wymiany jest więcej niż miejsc.
Uczniowie naszej szkoły, którzy chcieliby wziąć udział w następnej wymianie mogą skontaktować się z paniami K. Grzywą i J. Janiczek.
Informatycy naszej szkoły i szkoły niemieckiej przygotowali ofertę wspólnego polsko- niemieckiego konkursu pod nazwą Konrad. To kolejna, obok wymiany, płaszczyzna, na której mogą się spotykać uczniowie naszych szkół. Wkrótce przedstawimy szczegóły tego przedsięwzięcia.