Spotkanie z Astronomią 2018

18 października 2018 r., w oświęcimskim Cinema Planet, uczniowie klasy II e, II g, I e, I d, I f, Ig  pod opieką nauczycieli Jolanty Rakowskiej, Anny Somogyi, Bogusława Morka, Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba uczestniczyli w kolejnej edycji „Spotkań z astronomią”. Jest to autorski, 6-cio częściowy cykl prelekcji połączony z prezentacją multimedialną.

Prelekcję wygłosił  autor projektu p. Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii, który w latach 1979-1997 prowadził pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach.

Ekologia, ochrona naszego naturalnego środowiska, oraz globalne zmiany klimatyczne wynikające ze szkodliwej działalności człowieka są jednymi z podstawowych wątków i przesłań, jakie niesie nasz projekt– powiedział na wstępie Aleksander Trębacz.

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i Czytaj dalej…

Rozpoczęliśmy promocję Naszej Szkoły

24 października 2018 roku w Jawiszowicach a 26 października w Przecieszynie 2018 roku uczniowie PZ nr2 wraz z opiekunami Kazimierzem Foltynem oraz Mieczysławem Kurczabem przedstawili w szkołach podstawowych naszą ofertę edukacyjną dotyczącą kierunków kształcenia, przebiegu nauki w szkole oraz zdobywania umiejętności praktycznych.

Celem wizyty było przedstawienie atrakcyjnej ścieżki kształcenia w „Chemiku”, którą jest nauka w pięcioletnim technikum lub czteroletnim liceum.

Informacje na temat poszczególnych zawodów oraz  możliwości rozwoju swoich zainteresowań, Czytaj dalej…

Zwycięstwa siatkarek z UKS SETBOL

W miniony weekend – 20 i 21 października – ożyły trybuny hali sportowej PZ nr 2. Miłośnicy siatkówki dopingowali zawodniczki UKS -u SETBOL, które w sobotę spotkały się na parkiecie z zespołem z Myślenic w ramach rozgrywek I Ligi Małopolskiej, a w niedzielę z drużyną z Kęt w rozgrywkach juniorek.

Obydwa mecze zakończyły się zwycięstwem zawodniczek, które są uczennicami Naszej Szkoły.

Publiczność, która obserwowała sobotni mecz, wystawiona była na ciężką próbę. Dziewczęta wygrały 3 : 2 z Dalinem Myślenice, ale zafundowały kibicom siatkówki horror w pięciu setach. Seriami tracone punkty i trwonienie budowanych przewag – to najkrócej zarysowany obraz spotkania.

Mecz niedzielny można uznać za derby Powiatu Oświęcimskiego. Juniorki UKS -u SETBOL podejmowały drużynę Kęczanina. Kolejno wygrywane sety Czytaj dalej…

Świetny początek sezonu naszych pływaków

Doskonałą formę zaprezentowali reprezentanci Szkoły Mistrzostwa Sportowego Oświęcim w pływaniu podczas zawodów okręgowych z cyklu Grand Prix Małopolski – Puchar Wszechstronności Stylowej na oświęcimskiej pływalni.

O znaczących osiągnięciach naszych pływaków można poczytać m.in. na łamach Faktów Oświęcim i Portalu Oświatowego Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Odnośniki do publikacji znajdują się do wglądu pod tekstem.

„Pierwszy sprawdzian formy dla naszych zawodników wypadł obiecująco i zaowocował nowym rekordem Okręgu Małopolskiego czternastolatków poprawionym przez Mateusza Mamcarza  na dystansie 100 metrów stylem dowolnym  oraz wieloma rekordami życiowymi naszych pływaków”- ocenia Piotr Woźnicki, trener w oświęcimskiej SMS.

W punktacji łącznej wśród zawodniczek 16-letnich i starszych brylowała Dominika Kossakowska, wyprzedzając swoje klubowe koleżanki  Zuzannę Nowak i Natalię Lewandowską. Na drugim stopniu podium uplasował się Mateusz Dubas. W kategorii  14 i 15-latek zwyciężyła Marta Klimek. Z kolei trzecią lokatę wywalczyła młodsza o rok Renata Wilczek.

„Wśród chłopców pewnie zwyciężył świeżo upieczony rekordzista okręgu, Mateusz Mamcarz, plasując się przed Mateuszem Krupą. Warto podkreślić, że w najmłodszej kategorii drugie miejsce zajęła uzdolniona trzynastoletnia, Alicja Lubińska”- podsumowuje Piotr Woźnicki.

Materiał w Faktach Oświęcim

Publikacja w Portalu Oświatowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

/ autor: Jakub Konior /

Otrzęsiny klas pierwszych [FOTO]

Wzorem minionych lat 15 października 2018 roku w Naszej Szkole czwarty raz odbyła się uroczystość OTRZĘSIN uczniów klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum. Została ona podzielona na dwie części – rozrywkową i oficjalną.

Przedstawiciele poszczególnych klas, dopingowani przez wychowawców, kolegów i koleżanki, dzielnie walczyli w kilku konkurencjach, by mogli stać się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej Powiatowego Zespołu Nr 2.

Pierwszą z nich było zaprezentowanie efektów pracy zespołów klasowych, które przygotowywały  plakaty, piosenki lub wiersze. Wszystko to miało być zgodne z kierunkiem nauczania w danej klasie.

Druga konkurencja polegała na wypełnieniu przygotowanego wcześniej testu, sprawdzającego wiedzę pierwszaków o szkole. Musieli oni między innymi Czytaj dalej…

Pamięć o zmarłych nauczycielach

Pięknym gestem pamięci przed obchodami Jubileuszu Naszej Szkoły były niewątpliwie  wizyty na grobach nieżyjących już pedagogów. Delegacje młodzieży pod opieką nauczycieli Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba złożyły na grobach pamiątkowe kartki i zapaliły znicze.

Wizyta na cmentarzu była dla wszystkich chwilą refleksji, modlitwy i zadumy

Mimo własnych problemów, dzielą się życiem z chorymi

O akcji dzielenia się życiem z chorymi cierpiącymi na białaczkę, motywacji do prowadzonych działań, niezbędnych formalnościach, a także refleksjach z ubiegłych edycji. Opowiada Iwona Kremiec z Powiatowego Zespołu Numer 2 SOMSiT w Oświęcimiu. Z organizatorką przedsięwzięcia rozmawia Jakub Konior.

Materiał ukazał się na łamach lokalnych i wojewódzkich portali informacyjnych, a także regionalnej prasy. Odnośniki do publikacji znajdują się do wglądu pod tekstem.

Jakub Konior: Jak narodziła się idea pierwszego spotkania uczniów popularnego „Chemika” z przedstawicielami Fundacji Przeciwko Leukemii?

Iwona Kremiec: „Akcje zainicjował ksiądz Wojciech Jamroziński, uczący wówczas religii w naszej szkole, a obecnie pełniący funkcję kapelana fundacji. Po śmierci Agaty Mróz- Olszewskiej, znanej siatkarki, której losy związane były z fundacją poprzez operację przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego, postanowił rozpropagować ideę rejestrowania się w banku dawców wśród naszych uczniów”.

Do głównych założeń akcji, którą z dużym zaangażowaniem koordynuje Pani już od 8 lat należą? Czytaj dalej…