Ślubowanie kadetów

Dnia 9 lutego 2024 roku w sali gimnastycznej Powiatowej Dwójki miało miejsce ślubowanie uczniów klas pierwszych Oddziału Przygotowania Wojskowego. Od kilku lat ta uroczystość kadetów młodego rocznika odbywa się z okazji Święta Niepodległości. W tym roku chcąc podkreślić, że klasy wojskowe Naszej Szkoły przyjęły tradycje Zgrupowania Partyzanckiego Armii Krajowej „Sosienki”, wydarzenie to przeniesiono na przeddzień obchodów 82 rocznicy powołania Armii Krajowej.

Ślubowanie zgromadziło wielu gości, przybyli na nie: Starosta Oświęcimski Andrzej Skrzypiński i Wicestarosta Paweł Kobielusz,  przedstawiciele Wojska Polskiego: Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu – podpułkownik Grzegorz Grzywna, Zastępca Dowódcy 112. Batalionu Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu – major Anastazy Pławecki, sierżant Dariusz Żurek ze 112. Batalionu Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu, a także Zastępca Dowódcy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu – st. kapitan Maciej Dziura. Na trybunach zasiedli rodzice i bliscy kadetów.

Uroczystość miała bardzo podniosły charakter, a dowódcą ślubowania był kadet klasy 3g Dawid Sobczuk.

Galeria z uroczystości [TUTAJ]

Kreatywni 2024- znamy laureatów i wyróżnionych

W tegorocznym Powiatowym Przeglądzie Kreatywni wzięło udział 16 uczniów z Naszej Szkoły. Komisja konkursowa z MDK w składzie: Janusz Majcherek, Elżbieta Wardzała-Sereś, Małgorzata Domżał oraz Kamila Sibik,  wyłoniła 4 laureatów i przyznała 5 wyróżnień:

laureaci:

Natalia Sroka 2eb – śpiew

Antoni Mucha 2 eb – gra na perkusji

Mateusz Chudy 4ch/eln – malarstwo

Zuzanna Wąsik 1aA – grafiki

wyróżnienia:

Amelia Błażewicz 2 gr – śpiew

Weronika Szojda 2 gr – grafiki

Marta Martyniuk 2 gr – rysunki, obrazy

Rachela Łabza 2 gr – rysunek

Marta Figura 2 gr  – grafiki

Koordynatorem etapu szkolnego  konkursu była pani Alicja Gryska.

Galeria z wydarzenia [TUTAJ]

Lekcja muzealna – sztuka dawnej Polski XII-XVIII w.

„Kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość.” – Platon

31 stycznia 2024r. uczennice klasy IdB udały się do Krakowa by skonfrontować z rzeczywistością wiedzę poznaną na lekcjach języka polskiego i historii. Wzięły udział w lekcji muzealnej dotyczącej sztuki dawnej Polski oraz zwiedziły ekspozycję przedstawiającą dzieła polskiej sztuki średniowiecznej i nowożytnej, prezentowane w zabytkowych wnętrzach Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, będącego jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie.

W czasie warsztatów dziewczęta utrwaliły wiedzę dotyczącą architektury, malarstwa oraz najważniejszych twórców okresu średniowiecza. Miały również okazję z bliska zobaczyć, jak zmieniał się kunszt artystów oraz ideał piękna na przestrzeni wieków.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Iluzji, w którym rzeczywistość miesza się ze złudzeniami. W muzeum mogliśmy zobaczyć jak wynalazki i nauka łączą się z iluzją, fizyka prezentowana jest razem z dziełami sztuki i łamigłówkami. Chwile spędzone w Muzeum na pewno pozostaną niezapomniane.

„Sztuka, pamięć, człowieczeństwo”

W przeddzień rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz, uczennice klasy 1dB wzięły udział w pokazie prac przygotowanych w ramach projektu przygotowanego przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Prezentowane prace powstały w ramach seminarium naukowo-artystycznego „Sztuka jako forma pamięci i upamiętnienia”. Te osobiste i niejednokrotnie bardzo intymne prace nawiązywały do nadal aktualnego tematu ochrony praw człowieka oraz wielokulturowości.

Podczas pokazu młodzież wysłuchała prelekcji na temat sztuki współczesnej oraz zobaczyła 10 multimedialnych prac, opatrzonych komentarzem twórców. Po pokazie uczennice mogły spotkać się z artystami, wykładowcami oraz studentami ASP w Warszawie, aby porozmawiać na temat przedstawionych dzieł. Była to znakomita okazja do rozmowy na temat sztuki współczesnej oraz wykorzystania nowoczesnych technologii i form graficznych do przekazywania uniwersalnych wartości.

Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku i tradycyjnie obchodzony jest w lutym. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą: państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange

W ubiegłym roku zorganizowano aż 4675 lokalnych inicjatyw, a wszystkie działania związane z DBI objęły blisko trzy miliony osób.

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca bieżącego roku.

Na stronie nask cyber profilaktyka można pobrać poradniki dla młodzieży i rodziców m.in.: 

Ostatnia prosta przed hokejowymi finałami Mistrzostw Polski

Uczniowie naszej szkoły z klas I, II i III SMS hokej na lodzie rozpoczynają ostatnie przygotowania do finałów Mistrzostw Polski.

Mecze te jako Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych będą rozgrywane w tym roku w Małopolsce . Gospodarzami fazy grupowej będą Oświęcim i Nowy Targ, natomiast finały rozegrane zostaną w Krynicy Zdroju.

Zawody kwalifikujące do Mistrzostw toczą się w całej Polsce już od września 2023 roku.

 UKH Unia Oświęcim po ostatnim zwycięstwie nad MKS Sokoły Toruń wynikiem 6:3 we własnej hali, awansowała na trzecie miejsce w tabeli ogólnopolskiej ligi juniora młodszego.

Do zakończenia fazy zasadniczej rozgrywek Czytaj dalej…

5 BIEG PAMIĘCI ZE ŚWIATŁEM POKOJU

W dniu 18 stycznia 2024 roku, 3 osobowa reprezentacja naszej szkoły (Tobiasz Jakub, Strąk Krystian, Kowalczyk Bartosz z klasy 2b) uczestniczyła w 5 Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju.  W biegu sztafetowym na trasie Oświęcim- Bieruń-Mikołów-Mokre-Borowa Wieś-Gliwice młodzież upamiętniła 79 rocznicę „Marszu Śmierci” prowadzonego z Oświęcimia do Gliwic.

W połowie stycznia 1945 roku wydano rozkaz ostatecznej ewakuacji i likwidacji obozu.

Od 17-21 stycznia 1945 roku wyprowadzono z KL Auschwitz i jego podobozów około 56 tysięcy więźniów i więźniarek w pieszych kolumnach ewakuacyjnych, konwojowanych przez silnie uzbrojonych esesmanów.

Wielu z nich straciło życie podczas tej tragicznej ewakuacji nazywanej marszem śmierci.

Praktyczna lekcja anatomii

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

 Te słowa Konfucjusza przyświecały zajęciom z anatomii, w których uczestniczyły cztery klasy z Naszej Szkoły.

Na zaproszenie pani Katarzyny Kot naszymi gośćmi byli przedstawiciele wrocławskiej firmy IQuest Doświadczenie i Nauka, którzy przyjechali do nas ze specjalnie wypreparowanymi narządami – sercami, nerkami i gałkami ocznymi świni.

Po krótkiej prelekcji i przypomnieniu najważniejszych informacji na temat budowy i funkcjonowania narządów otrzymaliśmy solidną dawkę wiedzy na temat technik i bezpieczeństwa podczas preparowania tkanek.

Następnie w małych grupach przeszliśmy do praktycznej części zajęć – sekcji danego organu przy użyciu skalpeli, nożyczek i wszystkiego co niezbędne do preparacji danego narządu.

Szukaliśmy zastawek w sercu, śledziliśmy przebieg głównych naczyń krwionośnych, wycinaliśmy piramidy i kielichy nerkowe, a z gałki ocznej udało nam się wypreparować soczewki i ciało szkliste.

Zajęcia dostarczyły nam ogromnych emocji i dawki praktycznej wiedzy.

Dziękujemy przedstawicielom IQuest za niezwykle pouczającą lekcję biologii i już planujemy kolejne zajęcia,  tym razem chcielibyśmy poznać anatomię układu oddechowego.

 

Mikołajkowy turniej szachowy

W dniu 18-12-2023 w czytelni (w godzinach 8:30 do 14:00) odbył się kolejny już Mikołajkowy Turniej Szachowy w PZ nr 2 w Oświęcimiu. W rywalizacji uczestniczyło 45 osób. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 8 rund po 10 minut na partię dla zawodnika.

Nagrodzeni zostali:

Hubert Kucharczyk
Bartosz Klaja
Kuwik Dawid

oraz najlepsza z dziewcząt:

Łoboda Alicja.

Zawody zorganizowali nauczyciele Paweł Wysogląd, Tomasz Zięba, Mirosław Podsiadło. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek, a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy.