Test próby sprawności fizycznej do klasy służby mundurowej

Terminy:

I termin: 7 czerwca 2023r. godz. 1600

II termin: 21 czerwca 2023r.  godz. 1600

Kandydaci przystępujący do testu sprawności fizycznej muszą posiadać odpowiedni strój sportowy (koszulka, spodenki lub dresy) oraz obuwie sportowe.

Kandydatów obowiązuje podpisane oświadczenie/zgoda przez rodzica/prawnego opiekuna. Oświadczenie w załączniku na stronie 4, które należy wydrukować i przynieść na test próby sprawności fizycznej.

Miejsce:

Hala sportowa w Powiatowym Zespole nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza ul. Bema 4 w Oświęcimiu.

Zapisy na testy sprawnościowe w dniu testów sprawnościowych. Złożenie zapisu na testy wraz z podpisem rodzica/prawnego opiekuna są równoznaczne z oświadczeniem, że stan zdrowia dziecka umożliwia przystąpienie do testu sprawnościowego.

Regulamin testów próby sprawności fizycznej dla klasy służby mundurowej oraz oświadczenie rodziców  [Tutaj]

Ciekawa wycieczka do Synthosu

W dniu 23 maja kolejny rocznik klasy 1 technik technologii chemicznej zagościł w firmie Synthos. Był to dzień pełen wrażeń, bo uczniowie pierwszy raz mieli okazję znaleźć się na terenie firmy, będącej jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Mieli oni możliwość  poznania praktycznych aspektów nowoczesnych technologii i instalacji produkcyjnych, o których dotychczas dowiadywali się na lekcjach. Młodzi chemicy mieli także przyjemność poznać kierownictwo i członków załogi firmy Synthos, w której później będą odbywać praktyki zawodowe. Warto podkreślić, że uczniowie klas technologii chemicznej objęci są także programem stypendialnym realizowanym przez  Synthos.

Pierwsza wizyta w firmie Synthos zrobiła na uczestnikach ogromne wrażenie, co z pewnością będzie miało wpływ na późniejsze decyzje związane z wyborem kariery zawodowej.

Medale dla lekkoatletów!

Dnia 24 maja br. na stadionie MOSiR-u w Oświęcimiu odbyły się zawody Indywidualnej Ligi Lekkoatletycznej na szczeblu powiatowym.
Reprezentacja Naszej Szkoły dzielnie walczyła o medale w wielu konkurencjach.

W skoku w dal srebrny medal zdobyła Kornelia Król, a po złoto sięgnął w biegu na 200 m  Dawid Kurdziel. Dobre lokaty zajęły również sztafety żeńska i męska. Dziewczęta w biegu 4 x100 m zdobyły II miejsce, panowie zaś dwukrotnie sięgnęli po srebrny medal: w biegu 4 x 100 m. i 4 x 400 m.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy sukcesów i sportowej walki.

Opiekę nad zawodnikami reprezentującymi Naszą Szkołę sprawowały panie: Anna Handzlik- Starzyk i Iwona Gawor.

WIZYTA W MIEŚCIE MIKOŁAJA KOPERNIKA I… PIERNIKA

17 maja 2023 roku uczniowie klas: IAa, 1Fa, 2f, 3e, 3eln/chem i 3d wraz z opiekunami – p. Agnieszką Kapcia, p. Dorotą Karteczką oraz p. Mieczysławem Kurczabem – wyruszyli do  przepięknego Torunia. Mimo iż droga była długa, przebiegła w bardzo przyjaznej atmosferze.

Zwiedzanie miasta uczestnicy wyjazdu rozpoczęli  od wizyty na Rynku Nowomiejskim, gdzie mogli podziwiać kamienicę Gutenberga, Łuk Cezara oraz jeden z trzech największych kościołów w Polsce – Kościół Mariacki. Kolejnymi miejscami, które odwiedzili, były: Rynek Staromiejski, Ratusz, Dwór Artusa oraz Piernikowa Aleja Gwiazd. Powstała ona w celu uhonorowania najsłynniejszych torunian.

Po krótkiej nocy czekał na wszystkich kolejny dzień atrakcji. Pierwszym celem grupy było Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach, będące częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas wizyty w tym miejscu, dzięki przewodnikowi – astronomowi, uczniowie odbyli podróż, która pozwoliła im poznać historię ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia. Obserwatorium to może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową. Z Piwnic cała grupa ponownie przejechała do Torunia, by zwiedzić interaktywną wystawę łączącą elementy tradycyjne z  multimedialnymi w Domu Mikołaja Czytaj dalej…

WYNIKI KONKURSU CHEMICZNEGO „MŁODY CHEMIK”

WYNIKI KONKURSU CHEMICZNEGO „MŁODY CHEMIK”

 

W finale konkursu chemicznego „Młody Chemik” organizowanego przez Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu wzięło udział 39 uczniów z 14 szkół podstawowych. Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcami konkursu zostali:

 

MIEJCE Nazwisko i imię Nazwa szkoły
1 Milena Czyszczoń Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie
2 Anna Załozna Samorządowy Zespół Szkolno-Przedszkolny nr2 w Chełmku
3 Anna Osiełkiewicz Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Zaborzu

Czytaj dalej…

Niezapomniana wycieczka do Czech

W dniach 24-26 kwietnia uczniowie klasy 1d i 2e  wzięli  udział w wycieczce krajoznawczo-turystycznej do naszych południowych sąsiadów – Czechów. Uczniowie mogli podziwiać uroki Skalnego Miasta w Adršpachu, którego wiek szacuje się na 89 milionów lat. Przez długi okres czasu wiedzę o istnieniu tego cudu natury posiadali tylko mieszkańcy niewielkich okolicznych wiosek. Teraz jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych w Czechach. Przez dwa następne dni uczniowie zwiedzali Pragę, która jest określana mianem „złotego miasta Europy”. Przechadzając się krętymi uliczkami stolicy Czech, uczestnicy wycieczki mogli oglądać takie miejsca jak Most Karola czy Rynek Staromiejski. W ramach programu zwiedzania miasta, grupa odwiedziła również Zamek Praski na Hradczanach. Nie zabrakło również „pokazu” działania  zegara Orłoj, który codziennie gromadzi setki turystów. Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję spróbować również tradycyjnej kuchni czeskiej, takiej jak smażony ser, gulasz oraz zupa czosnkowa. Wycieczka była nie tylko okazją do poznania nowych miejsc, ale także do integracji między uczniami, którzy spędzili razem trzy niezapomniane dni. Wszyscy wrócili do domu pełni wrażeń i zadowoleni z udanego wyjazdu, który na długo pozostanie w ich pamięci. Wycieczka z pewnością przyczyniła się do zwiększenia wiedzy i kultury podróżowania uczniów oraz rozwijania ich pasji i zainteresowań.

Opiekunami wycieczki były panie Dorota Czech, Małgorzata Kapcińska i  Patrycja Sajewicz Całus.

Hubert Przytuła klasa 1d

Projekt „Symfonia”

W kwietniu bieżącego roku szkolnego Nasza Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Projekcie Edukacyjnym Symfonia. Jest on cyklicznie realizowany w katowickiej siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Biorą  w nim udział uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych i średnich, dzięki czemu mają sposobność bezpośredniego obcowania z wyższą kulturą muzyczną. Jest to również okazja do zwiedzenia wyjątkowego pod względem architektonicznym nowego budynku siedziby NOSPR. Nasz Zespół Szkół jako jedyny z województwa małopolskiego został zakwalifikowany do udziału w tej inicjatywie edukacyjnej.

W dwóch koncertach 19 i 26 kwietnia wzięły udział klasy 1a, 2f i 3f wraz z opiekunami: panią Anną Szal-Hnatyszyn i panem Tomaszem Ziębą. Uczennice i uczniowie podziwiali wspaniałą salę koncertową słynącą z niezwykłych walorów akustycznych. Organizatorzy zapoznali młodzież z najważniejszymi informacjami dotyczącymi składu orkiestry symfonicznej,  jak i samej symfonii jako podstawowej formy muzyki klasycznej.

Momentem kulminacyjnym projektu była jednak chwila kiedy przemówiła sama muzyka. Pod batutą Pań dyrygentek Karen Ni Bhroin i Agaty Zając zabrzmiała I symfonia c-moll Johannesa Brahmsa oraz IX symfonia e-moll Antonina Dvoraka. Szczególnie ten drugi, bardziej znany utwór przypadł do gustu naszej młodzieży. Oba koncerty spotkały się z dużym uznaniem uczniów, chociaż dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z muzyką poważną graną na żywo przez pełną orkiestrę symfoniczną.

Korzystając z okazji krótkiego pobytu w Katowicach nasza młodzież zwiedziła także plenerową wystawę poświęconą Wojciechowi Korfantemu oraz obejrzała z bliska dwa istotne dla dziejów Śląska monumenty – Powstańców Śląskich oraz wojewody Jerzego Ziętka.

Mamy nadzieję, że również i w przyszłym roku uda się naszej szkole wziąć udział w tym unikalnym, ważnym projekcie.

Wycieczka klas mundurowych na II Międzynarodowe Targi POLSECURE w Kielcach

W dniu 26 kwietnia 2023 roku uczniowie klas mundurowych wraz z opiekunami: Kazimierzem Foltynem, Pawłem Wysoglądem, Mirosławem Podsiadło i Mieczysławem Kurczabem, udali się do Kielc na II Międzynarodowe Targi POLSECURE.

Wyjazd do Kielc możliwy był dzięki otrzymanym od dyrekcji targów bezpłatnym wejściówkom, co znacznie obniżyło koszty wyjazdu. Dziękujemy Targom Kielce za to, że po raz kolejny umożliwiła nam uczestniczenie w tym wydarzeniu.

W tym roku swoje stoiska przygotowało 141 firm z Belgii, Czech, Francji, Izraela, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Polski. Wystawcy zaprezentowali setki pojazdów, urządzeń, elementów wyposażenia, broni oraz rozwiązań związanych z bezpieczeństwem publicznym

Tradycyjnie już największym zainteresowaniem widzów cieszyły się atrakcje przygotowane w zewnętrznej strefie pokazów. Widzowie mogli obserwować działanie pojazdu Zeus-2, który stanowi niezwykle nowoczesne mobilne laboratorium. W pokazie zaprezentowano symulację zdarzenia, w którym należało rozpoznać, dokładnie zbadać i zneutralizować niebezpieczną substancję. Wszystkie czynności wykonano przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii.

Następnie przyszedł czas na zwiedzanie ekspozycji targowej. Była to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą firm specjalizujących się w produkcji wyposażenia specjalnego, środków ochrony osobistej, sprzętu ratowniczego, oprogramowania służącego łączności, dowodzeniu i kontroli. Nasi uczniowie skorzystali także z możliwości poznania oferty i warunków pełnienia służby w Straży Granicznej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Pożarnej, a także w Służbie Ochrony Państwa czy w Służbie Więziennej.

W czerwcu planowany jest dla klas mundurowych i wszystkich zainteresowanych wyjazd do Kielc na Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Straży Pożarnej i Służb Ratowniczych Kielce IFRE-EXPO i do Szkoły Policji w Katowicach.