Czas na aktywność. ,,Rowerowa Odyseja – szlakiem Małopolski Zachodniej”

19 marca br. w budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu miało miejsce spotkanie zatytułowane „Czas na aktywność. Rowerowa Odyseja – szlakiem Małopolski Zachodniej”, mające na celu promocję planszowej gry edukacyjnej. W spotkaniu wzięli udział uczniowie kl. 3fB z naszej szkoły oraz młodzież innych szkół ponadpodstawowych z Oświęcimia i Wadowic. Pierwszą część spotkania stanowiły wykłady dotyczące atrakcji turystycznych 4 powiatów: oświęcimskiego, chrzanowskiego, wadowickiego i suskiego. Po niej nastąpiły rozgrywki. Uczniowie w zespołach czteroosobowych „podróżowali” po planszy gry, zgłębiając wiedzę o regionie i poznając jego dziedzictwo. Gra „Rowerowa Odyseja – szlakiem Małopolski Zachodniej” została wydana przez MCDN Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Inauguracja Kampanii Pola Nadziei

3 marca br. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Darią  Kobyłczyk i dyrektorem PZ2 Jackiem Stochem wybrali się do oświęcimskiego hospicjum na uroczystą inaugurację kampanii Pola Nadziei. Podczas spotkania wybrzmiały najważniejsze cele akcji: szerzenie idei hospicyjnej, pozyskiwanie funduszy na prowadzoną opiekę dla terminalnie chorych, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby chorych i możliwość niesienia pomocy. O tym wszystkim przypominać mają żonkile, które niedługo zakwitną przed naszą szkołą i wszystkimi placówkami, które włączyły się w kampanię.

Galeria z wydarzenia [TUTAJ]

I Festiwal Sztuki (Nie)Codziennej w Naszej Szkole

I Festiwal Sztuki (Nie)Codziennej – muzyka, sztuka i pasja młodych talentów
W piątek 7 marca br. w murach oświęcimskiego PZ2 SOMSiT odbył się ostatni dzień szkolnych przesłuchań w ramach I Festiwalu Sztuki (Nie)Codziennej. Wydarzenie organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury oraz Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu zgromadziło utalentowanych młodych ludzi, którzy zaprezentowali swoje umiejętności w różnych dziedzinach sztuki.
Na scenie dominowały mocne, rockowe brzmienia, ale nie zabrakło również klasycznych utworów oraz muzyki filmowej w nastrojowym wykonaniu tria smyczkowego. Oprócz występów muzycznych jury miało okazję podziwiać liczne prace plastyczne, które dowiodły kreatywności i wrażliwości uczestników. Koordynatorem konkursu w naszej szkole była pani Alicja Gryska, która przygotowała występy uczestników oraz wystawę prac plastycznych. Oceny dokonała komisja w składzie: Alina Kwarciak, Elżbieta Wardzała-Sereś, Kamila Sibik oraz Janusz Majcherek. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono 11 laureatów, a dodatkowo przyznano 3 wyróżnienia.
Już 9 kwietnia najlepsi artyści staną do rywalizacji na etapie powiatowym, który odbędzie się w Oświęcimskim Centrum Kultury.
LAUREACI:

  • Zespół „Brain Death Allegory” – Kacper Oleszko, Zofia Kwarciak, Antoni Mucha
  • Miłosz Boiński – śpiew, gitara
  • Oliwia Skoczylas – śpiew
  • Trio smyczkowe: Iryna Kostiuk, Nina Madej, Alan Zubel
  • Weronika Szojda – grafika
  • Zuzanna Wąsik – rysunek
  • Marta Martyniuk – rysunek
  • WYRÓŻNIENIA:
  • Marta Figura malarstwo, grafika
  • Aleksandra Jedynowicz- malarstwo
  • Rachela Łabza – malarstwo, grafika

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Galeria z wydarzenia [TUTAJ]

Zebrania z rodzicami

Zebrania z rodzicami

 W dniu 26. 03. 2025r. (środa) o godz. 17. 00 odbędą się zebrania z rodzicami uczniów klas maturalnych, wg następującego harmonogramu:

 

Lp Klasa Nazwisko i imię Sale
1. 4 a biol-chem. Matula Marta 12
2. 4 b mistrz. – pływanie Kozub-Jarczyńska Joanna 224
3. 4 c mistrz. – hokej/siatka/piłka nożna Kot Katarzyna 3
4. 4 d hum. – prawna Bukowska-Daduń Edyta 156
5. 4 e językowa Kapcińska Małgorzata 134
6. 4 f menadżerska Szal-Hnatyszyn Anna 245
7. 4 g służby mundurowe Iwanicki Wojciech 112
8. 4 h służby mundurowe Iwanicki Wojciech 112
9. 5 technik informatyk Kaczmarzyk Katarzyna 142
10. 5 technik chemik/elektronik Karteczka Dorota 146

Zebranie 5gr – odbędzie w przyszłym tygodniu w środę 02.04. o godzinie 17.30 w sali 141

Dwa medale dla uczniów w zmaganiach sportowych na szczeblu wojewódzkim

W dniu 20 marca 2025r w Suchej Beskidzkiej odbyła się Wojewódzka Licealiada Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Naszą szkołę reprezentowała 4 osobowa drużyna, która wywalczyła dwa medale;

W konkurencji drużynowej  sztafeta męska w składzie: Jurkowski Igor – kl 2b, Strąk Krystian – kl 3b, Tobiasz Jakub – kl 3b i Bernacik Dawid – kl 4e  zajęła – II miejsce.

W konkurencjach indywidualnych wywalczyli następujące miejsca:

– II miejsce  – Jurkowski Igor – klasa 2b/  na dystansie 50m motylkowym

– IV miejsce Strąk Krystian klasa 3b/ na dystansie 50 dowolnym

– V miejsce Bernacik Dawid klasa 4e/ na dystansie 50m motylkowym

– VI miejsce Tobiasz Jakub klasa 3 / na dystansie 50 m grzbietowym.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

„Nie bądź obojętnym”- wizyta studyjna w Muzeum Auschwitz- Birkenau

W dniu 6 marca 2025 roku, uczniowie klas 3 fa, 3b, 3 fb i 2ab, wraz z opiekunami: Grażyną Lachendro, Agnieszką Ligenzą, Pawłem Wysoglądem i Mieczysławem Kurczabem uczestniczyli w  studyjnej wycieczce do  Muzeum  Auschwitz-Birkenau. Po zwiedzeniu  z przewodnikami części muzealnej uczniowie wzięli udział w warsztatach przeprowadzonych przez edukatorów Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zatytułowanych:  „Jedenaste. Nie bądź obojętnym”.

Podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz Marian Turski przytoczył słowa Romana Kenta (również byłego więźnia KL Auschwitz) o konieczności wprowadzenia jeszcze jednego, jedenastego przykazania – „Nie bądź obojętnym”. Głównym celem zajęć warsztatowych była próba odpowiedzenia na pytanie, jaką lekcję dla powojennych pokoleń stanowi Auschwitz? Czy doświadczenia z przeszłości możemy odnieść do współczesnego świata i nierówności, z jakimi się mierzymy? Warsztaty miały stworzyć przestrzeń do refleksji  o pewnych zjawiskach mających miejsce w dzisiejszych czasach np. świadoma refleksja nad aktualnymi zagadnieniami związanymi z prawami człowieka i nierównościami.

Wycieczka klas elektronicznych na Targi ENEX

W środę 19.02.2025 roku uczniowie z klas II i III elektronicznej, wraz z opiekunami: Kazimierzem Foltynem, Pawłem Wysoglądem, Mirosławem Podsiadło i Mieczysławem Kurczabem, pojechali do Kielc na XVII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX do Kielc.

Targi Enex stały się miejscem prezentacji najnowszych technologii z sektora odnawialnych źródeł energii dla domu, firm i przemysłu. W ofercie ponad 300 wystawców były kompleksowe rozwiązania do zarządzania i magazynowania energii, najnowsze systemy fotowoltaiczne i pompy ciepła, zaawansowane aplikacje do monitorowania instalacji, a także urządzenia do zasilania awaryjnego. Nie zabrakło nowoczesnych technologii w zakresie ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji. Na ekspozycji można było obejrzeć najnowsze modele aut elektrycznych i hybrydowych, funkcjonalne carporty – zadaszenie dla samochodów zintegrowane z fotowoltaiką, jak również innowacyjne ładowarki do elektryków.

Tego typu wycieczki branżowe są okazja do zapoznania uczniów z najnowszymi trendami dzisiejszej nauki i techniki. Rozwijają też wiedzę i rozbudzają zainteresowanie w dziedzinach związanych z obecną nauką zawodu.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego kolejny raz obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresja jest zaburzeniem charakteryzującym się przede wszystkim długotrwałym obniżeniem nastroju. U dzieci i nastolatków może przejawiać się także drażliwością, nasileniem zachowań agresywnych, destrukcyjnych, autodestrukcyjnych (np. samookaleczania) i buntowniczych, trudnościami z koncentracją, zaburzeniem rytmu dnia, wysoką męczliwością. Obok zmian nastroju u młodzieży można rozpoznać również zaburzenia zachowania lub nadpobudliwość psychoruchową. Wśród osób młodych epizody depresyjne często mają charakter przejściowy, jednak w żadnym wypadku nie można ich bagatelizować.

Depresja u młodzieży wynika z uwarunkowań biologicznych, formowania się tożsamości i związanym z tym kryzysem rozwoju osobowości. Młodzi ludzie dostrzegają, że zmienia się ich rola społeczna co często stanowi dla nich ogromną trudność. Następuje transformacja w systemie rodzinnym, powolne usamodzielnianie się emocjonalne i społeczne. W wyniku tego lęki, które występują u chorych związane są najczęściej z obawami o swoją przyszłość oraz z podejmowaniem zadań i ról jakie czekają w dorosłości. Przyczyn choroby należy niejednokrotnie szukać też w trudnościach, jakie młodzi ludzie mają ze spełnianiem często  nieadekwatnych oczekiwań otoczenia, czy w starciach o wpływy w środowisku rówieśniczym. Ogromnym problemem w tej kwestii są kreowane w mediach społecznościowych sytuacje i obraz siebie dalekie od realiów, co w efekcie wiąże się ze spadkiem zadowolenia ze swojego życia wśród młodzieży. Czytaj dalej…

Edukacyjna wycieczka do Centrum Edukacji Ekologicznej i Egzotarium w Sosnowcu

7 lutego 2025 r. uczniowie  klasy 1af i 2aA  wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Centrum Edukacji Ekologicznej i Egzotarium w Sosnowcu. Program obejmował zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty „Rośliny pod mikroskopem”, które pozwoliły uczniom na bliższe poznanie fascynującego świata przyrody.

Podczas wizyty uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę, zobaczyć unikalne eksponaty oraz samodzielnie pracować z mikroskopami. Był to nie tylko czas nauki, ale także świetna okazja do integracji i wspólnego odkrywania nowych pasji.

Wyjazd został zorganizowany przez nauczycielkę biologii, panią Aleksandrę Bury, a opiekę nad uczniami sprawowała również pani Dominika Sobecka.

Otwarcie wirtualnej strzelnicy

Dzień 14 lutego  jest obchodzony w Polsce jako Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Z tej okazji w Naszej Szkole uroczyście została otwarta wirtualna strzelnica. Wydarzenie to odbyło się z udziałem  starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i członkini zarządu Małgorzaty Kotapki, przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu oraz  112 Batalionu Lekkiej Piechoty WOT w Oświęcimiu, a także  Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. W roli gospodarzy wystąpili dyrektor Naszej Szkoły Jacek Stoch, opiekunowie klas mundurowych: Wojciech Iwanicki i Marcin Dziubek oraz uczniowie z tych klas. Przybyli goście mogli zapoznać się z możliwościami strzelnicy, a młodzież demonstrowała jej zalety, sprawdzając się także jako instruktorzy strzelania.

Strzelnica wirtualna została sfinansowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Starostwo Powiatowe. Jest to kompletny, multimedialny, przenośny strzelecki system szkolno-treningowy, operujący w oparciu o rzeczywistość wirtualną i wyposażony w repliki broni z laserowymi modułami. Mieści się on w sali 112.

Galeria z wydarzenia [TUTAJ]

O wydarzeniu napisali:

https://www.powiat.oswiecim.pl/aktualnosci/aktualnosci-powiat-oswiecim/2025/02/pierwsza-w-powiecie-strzelnica-wirtualna

https://oswiecim.naszemiasto.pl/powiatowa-dwojka-zyskala-wirtualna-strzelnice-na-ktorej-beda-doskonalic-swoje-umiejetnosci-uczniowie-klas-wojskowych/ar/c1p2-27276557

https://faktyoswiecim.pl/dzieje-sie/edukacja/w-powiatowym-chemiku-powstala-wirtualna-strzelnica-foto/

https://oswiecimskie.pl/aktualnosci/link/96968/w-oswiecimiu-powstala-strzelnica-wirtualna-rewolucja-w-edukacji-wojskowej-juz-w-szkolach.html

artykuł w oswiecimonline.pl