Psychoedukacja dla uczniów

Doradztwo zawodowe

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie!  Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych testów on-line, które pozwolą określić Wasze predyspozycje zawodowe oraz poziom kompetencji. W zamieszczonych poniżej linkach znajdziecie szeroki wybór narzędzi, za pomocą których możecie samodzielnie zdefiniować te obszary, w jakich moglibyście się realizować zawodowo, uwzględniając Wasze predyspozycje, cechy osobowościowe oraz zainteresowania.     mapakarier.org   www.cdzdm.pl/PL-H488/wykonaj-testy-predyspozycji-zawodowych.html

Zapraszamy do zapoznania się z tekstem, który pomoże Ci dobrze poczuć się po powrocie do szkoły po pandemii.

Powrót do szkoły po okresie pandemii- dla ucznia

Poniżej prezentujemy artykuły pedagogów i psychologa szkolnego przeznaczonych dla uczniów

Psycholog czy pedagog szkolny jest sprzymierzeńcem uczniów

Jak sobie radzić ze stresem przedmaturalnym

EFEKTYWNA NAUKA

BEZPIECZNY INTERNET

HEJT W INTERNECIE – odpowiedzialność prawna

Cyberprzemoc- włącz blokadę na nękanie

INSTYTUCJE ŚWIADCZĄCE POMOC DZIECKU I RODZINIE

Niebieska Karta- procedury, realizacja w szkole

WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO

Poniżej ciekawa publikacja  z doradztwa zawodowego, która uczniom ostatnich klas gimnazjum i szkoły średniej pomoże wybrać kierunek dalszej edukacji, przyszły zawód. Uświadomi też zainteresowania, zdolności, cechy charakteru istotne dla tak ważnego życiowego wyboru. (oprac.Barbara Bajorska- Mąkina)

[pobierz *.doc] [pobierz *.pdf]


Depresja młodzieńcza

Drogie Uczennice, drodzy Uczniowie,

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją.  Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.
Choroba może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Depresja dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i mieszkających we wszystkich krajach. Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem (bezsenność lub ospałość), niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby.
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Mimo faktu, że choroba występuje bardzo często, osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy.
Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to, oczywiście, nieprawda (i w dodatku krzywdzący osąd). Większość osób cierpiących na depresję, gdyby mogło, z pewnością wybrałoby radosne, zwyczajne życie.

Depresję można (i powinno się) leczyć. Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.  

Depresja dotyka w coraz większym stopniu także Was, uczniów naszej szkoły. Jeśli zaobserwujecie u siebie niepokojące objawy, nie czekajcie, szukajcie pomocy. Jeśli chcecie się skonsultować czy poradzić, my, specjaliści z „Chemika” jesteśmy do Waszej dyspozycji. Wszystkie informacje dot. kontaktu z nami dostępne są na stronie internetowej szkoły, a najłatwiej i najszybciej można się z nami skontaktować przez Mobidziennik.

Poniżej przedstawiam krótki poradnik, który w przystępny i rzetelny sposób pozwoli Wam zapoznać się z faktami dotyczącymi depresji. Gorąco zachęcam do lektury!

Z wyrazami szacunku,
Joanna Wiktor-Sieprawska, pedagog.

Nastoletnia depresja poradnik dla młodzieży

 

Comments are closed.