Nasi uczniowie z sukcesami w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej

Dnia 4 listopada 2022 roku uczniowie klas o profilu chemicznym wzięli udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych. Pierwszy etap  został zakończony sukcesem,  ponieważ świetny wynik, kwalifikujący do dalszej części konkursu uzyskali: Emilia Słabosz (4c), Piotr Kotlarczyk (4a) oraz Szymon Wilczak (2a) i już 10 grudnia wezmą udział w kolejnym etapie olimpiady.

Konkurs organizowany jest przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl. Uczniowie, którzy 10 grudnia zakwalifikują się do finału olimpiady, w marcu 2023 roku w Krakowie będą zmagać się z trudnymi zadaniami chemicznymi, by zdobyć tytuł laureata.

Nasi uczniowie najlepsi w powiecie

W dniu 9 listopada 2022 roku w PCKTiB w Oświęcimiu zostały rozegrane zawody indywidualne i drużynowe Powiatowej Licealiady Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Naszą Szkołę reprezentowali uczniowie uczęszczający do technikum: Daria Mierzwa –  3gr, Kinga Klimas – 1gr, Tomasz Gasidło – 4eln, Igor Rybak – 4 eln i Jakub Huczek – 4 ch/inf.

W zawodach indywidualnych męska część reprezentacji szkoły zajęła najwyższe miejsca na podium:                     

I miejsce (złoty medal) – Tomasz Gasidło

II  miejsce (srebrny medal) – Jakub Huczek

W zawodach drużynowych nasze drużyny zajęły:

I miejsce drużyna męska

w składzie:  Tomasz Gasidło, Jakub Huczek i Igor Rybak- (awans do zawodów wojewódzkich).

IV miejsce drużyna kobiet

 w składzie: Daria Mierzwa  i Kinga Klimas

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                          Opiekunem uczniów była Lidia Modzelewska

Wycieczka branżowa na Międzynarodowe Targi Książki

  W dniu 28 października 2022 r. klasy 2gr, 3gr, 4gr w ramach wycieczek branżowych odwiedziły Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Jest to cykliczna, dedykowana branży wydawniczo-księgarskiej impreza, organizowana od 1997 roku , na której prezentują się polskie i zagraniczne wydawnictwa, hurtownie książek, księgarnie, instytucje kultury, stowarzyszenia związane z rynkiem książki w Polsce, dystrybutorzy mediów elektronicznych, drukarnie oraz producenci papieru.

Dla uczniów klas graficznych istotne było zapoznanie się z nowymi trendami druku, opraw introligatorskich, wystawienniczych oraz zastosowania papieru.

Wśród wielu stoisk szczególną uwagę zwracały te z reprintami egipskich papirusów, czy Biblii Gutenberga wykonanymi zgodnie z technikami z czasów ich powstania. Kopia najstarszego wydania tego drugiego dzieła kosztuje  64 000 zł.

Poniżej kilka zdjęć z targów

Czytaj dalej…

Pamiętamy o tych, którzy odeszli…

Jak co roku,  w dniach poprzedzających Wszystkich Świętych przedstawiciele Naszej Szkoły odwiedzili groby byłych nauczycieli, uczniów oraz pracowników administracji i obsługi spoczywających na okolicznych cmentarzach.

Uczniowie pod opieką Mieczysława Kurczaba i Kazimierza Foltyna udali się na cmentarze w Oświęcimiu, Brzeszczach, Polance, Dankowicach, Starej Wsi, Wilamowicach i Jawiszowicach. Chwilą ciszy uczcili pamięć tych, co odeszli, a na grobach zapalili znicze i zostawili okolicznościowe kartki, które świadczą o tym, że nie zapominamy o tych, których już z nami nie ma.

Na odwiedzanych  nekropoliach delegacja z Naszej Szkoły oddała także hołd  żołnierzom, którzy polegli w obronie ojczyzny, zapalając światełko na ich mogiłach i pod pomnikami przypominającymi o ich ofierze

Zbiórka dla Kocurka i Burka

Jak co roku organizujemy w Chemiku akcję pomocy dla schroniska dla zwierząt na Kamieńcu.

Informujemy, że zebraliśmy już trochę karmy. Dla klasy, która aktywnie włączy się w pomoc dla potrzebujących zwierząt, czeka nagroda niespodzianka.

Dary dla schroniska można przynosić do nauczycieli:

Mieczysław Kurczab – sala 254

Jolanta Rakowska – sala 103

Anna Somogyi- sala 220

Zapraszamy do włączenia się w akcję pomocy i dziękujemy. Zbiórka trwa do 10 listopada 2022 roku.

Poniżej kilka wskazówek, jak można pomóc zwierzakom  skrzywdzonym przez ludzi.

Każda, nawet najmniejsza pomoc jest wielkim darem dla schroniskowych sierot. Na pierwszym miejscu należy wymienić jedzenie (przydaje się kasza, ryż, makaron, mięso, sucha karma czy puszki mięsne). Podstawa to również środki zabezpieczające zwierzaki przed kleszczami, tabletki odrobaczające i preparaty na odpchlenie. W zimie przydają się też koce czy bluzy, którymi można ocieplić psie budy. Dla szczeniaków i kociaków mile widziane są zabawki – stanowią dla nich bodźce rozwojowe i dają, choć na chwilę, oderwanie od szarej rzeczywistości. Jeżeli znajdziesz u siebie w domu niepotrzebne szelki, obroże czy smycz – śmiało przynieś, u nas się nie zmarnują. Przydają się też szczotki, grzebienie i szampony dla psów, czyli po prostu środki pielęgnacyjne. Wspaniałym podarkiem dla psiaków będzie też kość z suszonej wołowej skóry lub inna z przeznaczeniem dla psów. Pozwoli to urozmaicić czas za kratami w oczekiwaniu na własny dom.

Zapraszamy serdecznie do pomocy dla schroniska

 

„Nie bądźcie obojętni ” – przesłanie świadków

                             ‘’Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżywanie’’      

  / George Santayana /

      12.10.2022r. młodzież Powiatowego Zespołu Nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu odwiedziła Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau. Uczniowie klas 1fB, 3f, 4e, pod opieką Joanny Smrek, Małgorzaty Kuśmierczyk, Beaty Janusik – Księżarczyk i Joanny Bełch, wzięli udział  w interaktywnych zajęciach prowadzonych na terenie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holocauście, które stanowiły uzupełnienie zwiedzania terenów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Zajęcia zostały oparte na aktywnej pracy z dokumentami, zdjęciami i relacjami świadków. Uczniowie podzieleni  na trzy grupy, opracowywali zagadnienia dotyczące tematyki: Jednostka wobec rzeczywistości obozowej. Trauma – życie byłych więźniów po obozie.  „Nie bądźcie obojętni ” – przesłanie świadków. Spotkanie stało się punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym znaczeniu Auschwitz.

„Orlęta Grodno ’39”- wojna widziana oczami dzieci

28 września 2022r., w rocznicę bohaterskiej obrony Grodna przed radzieckim agresorem, grupa uczniów i nauczycieli licząca niemal 800 osób wzięła udział w projekcji filmu Krzysztofa Łukasiewicza „Orlęta. Grodno’39”.

Zatrzymana w kadrze opowieść o mieszkańcach miasta widziana oczami nastoletniego Leosia, poprzedzona została krótką prelekcją wprowadzającą w tematykę filmu.

Dla znacznej części widzów brutalność i bezwzględność rosyjskiego agresora stała się odniesieniem do aktualnych działań wojsk rosyjskich na terenie Ukrainy. 

Film stał się przyczynkiem do dyskusji i wymiany refleksji na lekcjach historii. 

 

Z okazji święta Komisji Edukacji Narodowej

składam  wszystkim pracownikom szkoły

najserdeczniejsze życzenia:

realizacji planów zawodowych,

zadowolenia z wykonywanej pracy,

optymizmu, uśmiechu każdego dnia

i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym

Jacek Stoch
Dyrektor  PZ nr 2

OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Zwycięzcy rywalizacji- klasa 1eln Technikum

W dniu 30.09.2022r.odbyły się otrzęsiny. Zgodnie z tradycją, zabawa związana  z przyjmowaniem uczniów klas pierwszych do społeczności uczniowskiej,  została przygotowana przez klasę 2inf. i  2 eln/inf. wraz wychowawcami. Uczniowie tych właśnie klas zdobyli najmniejszą ilość punktów podczas rywalizacji  w roku szkolnym 2021/2022.             

Ogromną przyjemnością było obserwowanie zmagań  młodszych kolegów.

Uczniowie klas pierwszych (przy ogromnym zaangażowaniu swoich wychowawców –  doceniamy, gratulujemy, dziękujemy) niezwykle poważnie podeszli do postawionych przed nimi zadań. Znakomicie przygotowali stroje i hasła charakteryzujące profil ich klasy. Pochwalili się ogromną wiedzą na temat naszej szkoły, a przecież są z nami zaledwie miesiąc……odnaleźć się w zakamarkach przestrzennych i czasowych Powiatowej Dwójki to wyczyn nie lada.

Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom wspólnej zabawy poczucia humoru, dystansu do samych siebie, akceptacji innych i ogromnej ekspresji ,zwłaszcza podczas dopingowania reprezentacji klas w jedynej siłowej, nieco kuchennej konkurencji. Cieszymy się bardzo, że piątkowe spotkanie pozwoliło się nam poznać, popatrzeć na siebie  nie tylko z perspektywy ławy szkolnej.

W przedsięwzięciu brało udział 17 klas pierwszych Liceum  i Technikum Powiatowego Zespołu Nr 2. Całość w mistrzowski sposób poprowadził  Jakub Kuligowski z klasy 4ch/infG, serdecznie dziękujemy!

Ogromne podziękowania należą się także wyrozumiałemu jury. Nauczycieli reprezentowały: pani Małgorzata Kuśmierczyk i pani Beata Piekiełko,  uczniów przedstawiciele klasy 2inf. i 2 eln/inf.  Jury przekazało nam następujące wyniki rywalizacji:

I miejsce – klas 1 eln ( 71 pkt.)

II miejsce – klasa 1g B (69 pkt.)

III miejsce – klasa 1g A ( 68 pkt.)

GRATULUJEMY !!!!

Uczniów klasy 1 inf. B ( 33 pkt.) zapraszamy do zorganizowania otrzęsin w roku szkolnym 2023/2024.

Zdjęcia wykonali uczniowie klasy IV infG Mateusz Kania i Jakub Joniec. Koniecznie zobaczcie je w galerii !!!

Organizatorzy.

Galeria [TUTAJ]