Podaruj 1,5%

Szkoła to miejsce ważne dla każdego z nas, stąd gorąca prośba do

Pracowników i Przyjaciół

Powiatowego Zespołu Nr2 (Powiatowej Dwójki).

Nasza Szkoła na Was liczy!

Możecie go wesprzeć, przekazując 1,5%

na rzecz jej rozwoju i poprawy funkcjonowania.

Dziękujemy!

KRS 0000052078
Cel szczegółowy: PZ2 w Oświęcimiu

 

Wycieczka krajoznawczo – turystyczna do Morawskiego Krasu i Wiednia

W dniach 3-5.04.2024 r. 52 uczniów z Naszej Szkoły pojechało na wycieczkę,  podczas  której miało  okazję zobaczyć Ołomuiec, Morawski Kras oraz Wiedeń.

W pierwszym dniu wyjazdu zwiedziliśmy najpierw przepiękny Ołomuniec, a następnie Jaskinię Punkvy wraz z Przepaścią Macochy oraz odbyliśmy rejs podziemną rzeką Punkvą.

W drugim dniu ruszyliśmy na Wiedeń.  Spacer po mieście, zwiedzanie Hofburga i wizyta w Muzeum Historii Naturalnej wypełniły cały dzień. Zmęczeni, ale bogatsi o nowe doznania wróciliśmy na nocleg do Czech. W ostatnim dniu wycieczki wyjechaliśmy na wzgórze Kahlenberg, skąd Sobieski ruszył  z odsieczą Wiedniowi w czasie najazdu tureckiego. Odrobina historii, widok na Alpy i panorama Wiednia zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie.  Następnie zwiedziliśmy pałac Schonbrunn, odbyliśmy spacer po otaczającym go parku. Kolejną atrakcją była wizyta w Muzeum Techniki.

Zmęczeni, z dziesiątkami tysięcy kroków, które Czytaj dalej…

Fascynujący kosmos – astronomiczna wycieczka w pierwszy dzień wiosny!

W pierwszy dzień kalendarzowej wiosny 21 marca br. uczniowie klas pierwszych i drugich liceum oraz technikum udali się na astronomiczną wycieczkę do do Planetarium Ślaskiego w Chorzowie i do kina IMAX w Katowicach, gdzie  zobaczyli film ,,Hubble 3D”. Dzięki tej wyprawie uczniowie poznali sekretne tajemnice wszechświata zarejestrowane przez teleskop Hubble’a  oraz odbyli dwulekcyjne zajęcia pt.: ,,A jednak się kręci” pod sferycznym niebem Planetarium.

,,Mikołaj Kopernik krakowskim studentem”– wycieczka do Krakowa

Ponad 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym, astronomicznym projekcie dotyczącym Mikołaja Kopernika. Od września do grudnia 2023 roku uczestnicy projektu opracowywali zadania z zakresu życia i działalności Wielkiego Polaka. Było to przedsięwzięcie, które wkomponowywało się w obchody 550 rocznicy urodzin Kopernika.
W związku z tym, że torunianin urodził się w lutym, na termin wycieczki został wybrany ten miesiąc. Mikołaj studiował w Krakowie w latach 1491 – 1495 na Akademii Krakowskiej, której to nazwę zmieniono w 1817 roku na Uniwersytet Jagielloński. W najstarszej części uniwersytetu w Collegium Maius mieści się obecnie muzeum, a w nim sala o nazwie Skarbiec Kopernika. Do wyjątkowych eksponatów skarbca należą przyrządy astronomiczne – astrolabium, torquetum i globus nieba.

Mikołaj Kopernik prowadził badania, ale nie przedstawił dowodów na potwierdzenie swojej teorii heliocentrycznej. Zadaniem tym zajęli się inni uczeni w kolejnych epokach. Należał do nich m.in. Léon Foucault – francuski fizyk doświadczalny, który za pomocą wahadła dowodził, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. 31 marca 1851 roku udało się mu zorganizować publiczną prezentację działania wahadła w paryskim Panteonie. Wahadło Foucaulta można zobaczyć w krakowskim Kościele św. Piotra i Pawła, co też uczyniliśmy. 

 

Wojewódzkie zmagania pływaków szkół średnich w Myślenicach

  W dniu 26 marca 2024 roku w Myślenicach odbyła się Wojewódzka Licealiada Młodzieży Szkolnej w pływaniu. Naszą szkołę reprezentowało 11 uczniów z liceum ogólnokształcącego i technikum, w składzie: Lena Pawela – 1aA, Olga Kiszczak – 1b, Michalina Wieczorek – 1b, Piotr Sala – 1fB, Mikołaj Szymański – 1gA, Oleg Gimbiej – 1gA, Oliwia Nawara – 2ch, Jakub Tobiasz – 2b, Dawid Bernacik – 3e, Maciej Kos – 3f i Kamil Machulak – 3inf.

W konkurencjach indywidualnych wysokie lokaty wywalczyli:

I miejsce – Olga Kiszczak na dystansie 50 stylem dowolnym

II miejsce – Michalina Wieczorek na dystansie 50 stylem dowolnym

IV miejsce – Maciej Kos na dystansie 50 stylem klasycznym

W konkurencjach drużynowych II miejsce wywalczyła  sztafeta kobiet w składzie: Lena Pawela, Oliwia Nawara, Michalina Wieczorek i Olga Kiszczak.

Gratulacje dla naszych reprezentantów i życzenia dalszych sukcesów.

Opiekunem uczniów była Lidia Modzelewska

 

„Makbet” w pracowni grafiki komputerowej

We wtorek 5 marca br. w naszej szkole, w klasach 1gr  i 2 gr przy współpracy pań Alicji Gryski (przedmioty zawodowe graficzne) i Eweliny Bryji (język polski) odbyła się lekcja interdyscyplinarna łącząca wiedzę z dwóch przedmiotów: projektowania publikacji i języka polskiego.

Tematem zajęć było zrealizowanie projektu publikacji wielostronicowej „Makbet” Szekspira.

Znajomość dzieła oraz wiedzę dotyczącą struktury dramatu uczniowie przekuli na pełnoprawną publikację czyli przygotowaną do druku książkę.

W trakcie pracy nad „Makbetem” uczestnicy lekcji wykorzystywali techniki grafiki rastrowej, wektorowej, umiejętności łamania tekstu  i paginacji. Podstawowym programem używanym w trakcie realizacji zadania był Indesign.

Do zrealizowania projektu książki zostały wykorzystane ilustracje wykonane przez uczennice klasy 2gr Weronikę Szojdę, Martynę Harężlak oraz Rachelę Łabzę.

Te ciekawe zajęcia  interdyscyplinarne na długo pozostaną w pamięci uczestników.

Poniżej zdjęcia ilustrujące realizację zadania. Czytaj dalej…

Drużyna z Naszej Szkoły najlepsza w turnieju piłki halowej

Drużyna Powiatowego Zespołu Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu została zwycięzcą I Mistrzostw Szkół Średnich w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Rektora Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu.

Zawody odbyły się na terenie hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 8 w Oświęcimiu. Mecze trwały po 16 minut, a rywalizacja podzielona była na dwie grupy po cztery drużyny. Z każdej grupy dwa najlepsze zespoły kwalifikowały się do półfinałów i walczyły o wielki finał. W turnieju wzięli udział przedstawiciele oświęcimskich szkół ponadpodstawowych  z Oświęcimia, Kęt i Wadowic

Po trwających kilka godzin rozgrywkach, pełnych świetnych zagrań, efektownych bramek i parad bramkarskich trzy drużyny wywalczyły medale i puchary.

Na turniejowym podium stanęli:

1 miejsce: SMS Oświęcim/Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu

2 miejsce: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach

3 miejsce: Powiatowy Zespół Nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu

Jedno z wyróżnień indywidualnych otrzymał zawodnik z naszej drużyny- Mikołaj Zuchara 

Nagrody i wyróżnienia Czytaj dalej…

Sukces Kingi Szetyńskiej na ogólnopolskim konkursie poligraficznym

15 marca 2024 r. na Politechnice Warszawskiej w Zakładzie Technologii Poligraficznych odbył się finał ósmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego dla uczniów szkół średnich. Do tego ostatniego etapu zakwalifikowało się 76 uczniów z pośród 931 uczestników z 59 szkół z całej Polski. W finale wzięło udział 69 uczniów, z czego jury konkursu wyróżniło 15.

 Z naszej szkoły do finału zakwalifikowała się uczennica piątej klasy technikum grafiki i poligrafii cyfrowej – Kinga Szetyńska, która dotarła tam po przejściu dwóch etapów internetowych.  Ostatecznie zajęła 10 miejsce, otrzymując  status wyróżnionego finalisty VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poligraficznego dla uczniów szkół średnich. Uzyskała też uprawnienia do przyjęcia na studia na kierunku papiernictwo i poligrafia na Politechnice Warszawskiej poza normalną procedurą konkursu świadectw maturalnych.

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na dalszej drodze edukacyjnej!

Opiekun: Beata Maciewicz

Więcej o konkursie:

https://konkurspoligrafia.mt.pw.edu.pl/node/13114

 

Rodzeństwo utalentowanych sportowców

 

Do naszego „Chemika” uczęszczają młodzi ludzie, którzy mają niezwykłe pasje, odnoszą sukcesy sportowe lub artystyczne. Dziś przedstawiamy dwoje z nich.
Jan Ławczys – uczeń klasy 1aA i Joanna Ławczys – uczennica klasy 2gA to utalentowani sportowcy, którzy są zawodnikami Polskiej Federacji Ju-Jitsu i Kobudo. Trenują tę dyscyplinę sportową od 2017 roku i mają już na swoim koncie znaczące  sukcesy.
Joanna we wrześniu 2023 r. została powołana do Kadry Polski i reprezentowała nasz kraj w Pucharze Świata Balkan Open Ju-Jitsu w Czarnogórze, gdzie wywalczyła wicemistrzostwo świata.
Natomiast w  Mistrzostwach Polski w Ju-Jitsu Sportowym, które odbyły się w listopadzie 2023 roku,  zajęła IV miejsce Fighting bez I Fazy (U18) – 52kg.
Janek, młodszy brat Joanny, w Mistrzostwach Polski w Ju-Jitsu Sportowym w listopadzie 2023 roku  wywalczył II miejsce,  zdobywając srebrny medal w Fighting bez I Fazy (U16) – 50kg, a w Pucharze Polski, który odbył się w grudniu 2023 roku również wywalczył II miejsce.
2 marca 2024 jako zawodnicy Polskiej Federacji Ju-Jitsu i Kobudo wystartowali w Pucharze Polski w Ju-Jitsu Sportowym w miejscowości Góra województwo dolnośląskie, gdzie zdobyli: Joanna Ławczys I miejsce – Fighting (U18) – kat– 52 kg, a Jan Ławczys III miejsce – Nie waza (U16) – kat– 52 kg.

Trenerami utalentowanego rodzeństwa są – Stefan Badeński i Andrzej Strojny.