Zapraszamy do konkursu „Młody Chemik”

Szanowni Państwo!

Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu serdecznie zaprasza do udziału w dziewiątej edycji konkursu chemicznego „ Młody Chemik”, adresowanego do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych z powiatu oświęcimskiego.

Celem konkursu jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych oraz aktywizacja miłośników chemii. Udział w konkursie może być dla uczniów okazją do zweryfikowania swoich umiejętności oraz osiągnięcia osobistych sukcesów.

Uczniowie będą zmagać się w dwóch etapach konkursu. Etap szkolny odbędzie się w zgłoszonych szkołach dnia 7 marca 2025r. a organizatorem drugiej części będzie Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu.

Dla najlepszych uczniów przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe, których fundatorem jest firma Synthos S.A. oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego.

Na zgłoszenia oczekujemy do 14 lutego 2025 roku. Regulamin konkursu, formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje dostępne będą na stronie www.pz2.edu.pl w zakładce Konkurs chemiczny „Młody Chemik”. [TUTAJ]

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do uczestnictwa w proponowanym przedsięwzięciu.

Ślubowanie kadetów

Tradycyjnie przed Świętem Niepodległości kadeci czyli uczniowie  pierwszej klasy mundurowej złożyli uroczyste ślubowanie. Podczas uroczystości, która miała miejsce w sali gimnastycznej, obecni byli: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, przedstawiciele władz wojskowych, kombatanci, rodziny kadetów, a także uczniowie i nauczyciele  Naszej Szkoły, na czele z panem dyrektorem Jackiem Stochem. W trakcie ślubowania głos zabrali: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Oświęcimiu ppłk Grzegorz Grzywna, dyrektor Naszej Szkoły Jacek Stoch. Podkreślali oni znaczenie składanej przysięgi oraz życzyli kadetom sukcesów w nauce, a w przyszłości udanej kariery w wojsku.

Galeria [TUTAJ]

GÓRA GROSZA W CHEMIKU

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji GÓRA GROSZA. Zbiórka monet będzie trwać od 01.11 2024do 31.03.2025. Celem akcji jest pomoc dzieciom w całej Polsce ( pomoc rzeczowa, wsparcie psychologiczne dzieci, programy stypendialne, specjalistyczna opieka całodobowa). 

Organizacją przedsięwzięcia zajmować się będzie samorząd uczniowski Naszej Szkoły.

 

 

 

Wycieczka do Orientarium w Łódzkim Zoo – Nowoczesne Spotkanie z Naturą

Korzystając z ostatnich   ciepłych jesiennych dni uczniowie z naszej szkoły  wybrali się na edukacyjną wycieczkę do łódzkiego Orientarium. To miejsca, które  przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów z całej Polski. Nowoczesna ekspozycja umożliwia uczniom bezpośredni kontakt z egzotycznymi zwierzętami oraz poznanie ich naturalnych środowisk.

Orientarium to najnowsza i największa inwestycja łódzkiego zoo, stworzona z myślą o prezentacji fauny i flory Azji Południowo-Wschodniej. Uczestnicy mogli obserwować z bliska słonie indyjskie, orangutany, makaki, a także gatunki, które są rzadko spotykane w innych europejskich ogrodach zoologicznych. Wizyta była szczególnym przeżyciem, gdyż Orientarium nie tylko zachwyca różnorodnością zwierząt, ale także wielkością i autentycznym odwzorowaniem ich siedlisk.

Jednym z punktów kulminacyjnych wycieczki była wizyta w podwodnym tunelu, gdzie uczniowie mogli obserwować morskie życie wprost nad swoimi głowami. Wrażenie robiły zwłaszcza rekiny rafowe oraz płaszczki, które przepływały tuż nad ich głowami, tworząc fascynujący spektakl. Ten moment szczególnie zapadł im w pamięć jako wyjątkowe spotkanie z podwodnym światem, które ułatwiło zrozumienie dynamiki życia morskiego oraz wzajemnych zależności między jego mieszkańcami.

Wycieczka do Orientarium w Łodzi była nie tylko okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale również inspirującym doświadczeniem, które uwrażliwia uczniów na potrzebę dbania o środowisko. Kontakt z egzotycznymi zwierzętami i naturalnymi siedliskami z pewnością wzbudzi większe zainteresowanie biologią oraz ekologią.

Wycieczkę zorganizowały pani Katarzyna Kot i Marzena Karpicka.

Mistrzynie powiatu!!!

Gratulacje dla drużyny dziewcząt za wygraną w Powiatowej Licealiadzie w badmintonie! To ogromne osiągnięcie, które zapewnia awans do finałów wojewódzkich . Wystąpiły one w składzie: Oliwia Nawara, Monika Borowczyk,  Hanna Kruczyńska.

Zawody odbył się w PCKTiB w Oświęcimiu w dniu 07.11.2024r. Zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców wystąpiły po cztery drużyny ze szkół powiatowych. Turniej odbywał się w formie rywalizacji drużynowej. Każdy zespół składał się z trzech zawodników, którzy rywalizowali w grach deblowych i singlowych.

W kategorii chłopców naszą szkołę reprezentowali:  Mateusz Jarosz, Dominik Gara, Dawid Hutny. Mimo ogromnego wysiłku i zaciętej walki, ostatecznie drużyna nie zdołała stanąć na podium, ale pozostawiła po sobie bardzo pozytywne wrażenie.

Trzymamy kciuki za dalsze zwycięstwa i powodzenie w kolejnych etapach!

 

Wycieczka członków ,,Wirtualnego Kółka Geograficznego” do Krakowa

17 października br. członkowie Wirtualnego Kółka Geograficznego działającego w Naszej Szkole udali się na wycieczkę do Krakowa. Zwiedzili Park Edukacji Globalnej ,,Wioski Świata” oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W Wioskach Świata uczniowie zobaczyli sześć osad z różnych zakątków Ziemi: tradycyjną ghańską wioskę, peruwiańską chatę, indiańskie tipi, arktyczne igloo, mongolską jurtę oraz papuaski dom na palach. Przewodniczki, które oprowadziły naszą grupę po wymienionych miejscach, przybliżyły wszystkim różnorodność kulturową naszej planety.
Z kolei w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha uczniowie zwiedzili wystawę zatytułowaną ,,Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu”. Ekspozycja pozwoliła poznać proces powstawania drzeworytów oraz doświadczyć refleksji nad zmiennością piękna. 

W Muzeum została przedstawiona również prezentacja „Podróż po Japonii”, dzięki której uczniowie  zapoznali się z walorami przyrodniczo – społecznymi Japonii i jej kulturą. Następnie na warsztatach kaligrafii każdy z uczestników wycieczki dowiedział się o różnych systemach zapisu języka japońskiego i ich przeznaczeniu. Za pomocą ołówka, pędzla i tuszu uczniowie ćwiczyli podstawowe znaki kanji, czyli pismo japońskie.

Zajęcia z profilaktyki nowotworowej

W dniu 4 listopada 2024 r. uczniowie klas 2aA, 2aB oraz 2dB uczestniczyli w warsztatach i prelekcji zorganizowanych przez panią Aleksandrę Bury, nauczycielkę biologii. Spotkanie prowadziły przedstawicielki Stowarzyszenia „Amazonek” z Brzeszcz, które podzieliły się swoją wiedzą na temat nowotworów piersi, jąder, szyjki macicy oraz gardła wywoływanych przez wirusa HPV.

Podczas warsztatów uczniowie zapoznali się z przyczynami powstawania tych nowotworów oraz metodami ich profilaktyki. Mieli również okazję przeprowadzić badania na fantomach i poszukiwać zmian nowotworowych, co było niezwykle cennym doświadczeniem praktycznym.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „Amazonek” z Brzeszcz za wartościowe treści oraz przekazanie tak ważnej wiedzy! 

 

Wycieczka na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

W czwartek 24 października 2024 r. uczniowie Naszej Szkoły odwiedzili Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie – prawdziwy raj dla miłośników literatury i designu! Można na nich było zobaczyć  szeroki wybór książek i czasopism, od literatury pięknej po publikacje poświęcone najnowszym trendom w projektowaniu.

Czy wybieramy książki po okładce?   Trudno było przejść obojętnie obok pięknie zaprojektowanych okładek, które przyciągały wzrok i inspirowały do tworzenia. Każda z nich była jak małe dzieło sztuki, które rozbudzało naszą ciekawość i kreatywność.

Dzięki tej wycieczce nasi uczniowie mieli okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również znaleźć nowe inspiracje, które na pewno zaowocują w ich przyszłych projektach w szkolnych pracowniach.

 

KONKURS NA NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĘ- październik

W związku z ogłoszeniem wyników  konkursu na najwyższą frekwencję 

12.11. 2024r. (wtorek) będzie dniem  z przywilejem zwalniającym od pytania i niezapowiedzianych kartkówek

dla uczniów klasy 2eln.

„KONKURS NA NAJWYŻSZĄ FREKWENCJĘ” 
podsumowanie za miesiąc październik
miejsce klasa Październik % liczba uczniów 100 % Suma pkt
1 2 eln 90,58 2 50

 

 

Bierzemy udział w akcji „Pola Nadziei”

Społeczność powiatowej Dwójki ponownie włączyła się w kampanię „Pola Nadziei”, którą na naszym terenie koordynuje Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim”. Akcja ma na celu szerzenie ważnych wartości edukacyjnych i wychowawczych wśród dzieci i młodzieży, uczenie empatii i wrażliwości na potrzeby innych oraz zachęcanie do zaangażowania społecznego. Uczniowie wraz z dyrekcją i opiekunami zorganizowali w szkole zbiórkę cebulek żonkili, które stały się symbolem „Pól Nadziei”. Akcja sadzenia odbyła się, podobnie jak we wszystkich placówkach biorących udział w kampanii, 29 października 2024 r. Wiosną tuż obok głównego wejścia do szkoły zakwitną żonkile, będące symbolem nadziei, wsparcia i pamięci o Tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Kwiaty zostaną rozdane przez naszych wolontariuszy podczas kwestowania.

Czytaj dalej…