EKO aktywni na szlaku

Grupa młodzieży stojąca w wejściu do schroniska. Wejście to łuk z grubych głazów. Na wiosnę ruszyła kolejna edycja projektu Starostwa Powiatowego „EKO aktywni”. Pogoda niestety nas nie rozpieszczała,  ale udało się odbyć dwie wycieczki przy pogodzie dla tzw. koneserów.

Rozpoczęliśmy wyprawą na Turbacz – na krokusy. Najwyższy szczyt Gorców przywitał nas chmurami i lekką mgłą. Widok na Tatry się nie ukazał, ale były krokusy, ciepła zupa na rozgrzanie w schronisku i jak zwykle super towarzystwo.

Drugą zrealizowaną wycieczką była wyprawa na Rysiankę i Romankę w Beskidzie Żywieckim. W tym dniu w góry wybrali się jedynie śmiałkowie, dla których nie straszny deszcz i błoto. Tym większa satysfakcja była po przejściu 22 km oraz podczas spotkania  na szlaku garstki takich samych zapaleńców. Po drodze ciepła zupa w schronisku na Hali Lipowskiej, sympatyczne spotkanie z jego rezydentem – olbrzymim nowofundlandem. Potem  mroczna Romanka, a następnie Stacja Turystyczna Słowianka i bezpieczny powrót do domu.

Zapraszam na kolejne wycieczki w nowym roku szkolnym. We wrześniu zaczynamy

Anna Handzlik – Starzyk

Krokus w poszyciu łąkowym na zboczu góry. Grupa młodych turystów pod drogowskazem ze szlakami. W tle łąka i las iglasty. Pięciu młodych turystówna tle budynku schroniska górskiego i wysokiej choinki. Górska ścieżka z drzewami i krzewami po bokach. Pies rasy nowofundlaskiej na kamiennej podłodze. Dwie osoby z plecakami tyłem. Przed nimi górska ścieżka, w dali las i łąka. Duża grupa młodzieży w ubraniach turystycznych i przeciwdeszczowych

Uroczyste zakończenie konkursu „Młody Chemik”

Duża grupa młodzieży ubranej odświętnie na tle ekranu, w pomieszczeniu .W dniu 5 czerwca 2025 roku o godzinie 10.00 w czytelni odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie chemicznym „Młody Chemik” organizowanym przez Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu. W uroczystości wzięli udział uczestnicy konkursu z ośmiu szkół podstawowych, którzy przybyli ze swoimi nauczycielami i opiekunami.

Uczniowie zmagali się w dwóch etapach konkursu, w którym wzięło udział 90 osób z 17 szkół podstawowych. Dla 13 uczniów przygotowane zostały dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe, których fundatorem jest firma Synthos S.A. oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Główną nagrodą w konkursie był bon o wartości 1000zł a pozostałe miejsca na podium nagrodzone zostały bonami o wartości 800zł i 700zł. Pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować sponsorom za ufundowanie cennych nagród.

Uroczystość rozpoczął wicedyrektor szkoły Pan Jarosław Wróbel, który pogratulował zwycięzcom wspaniałych wyników. Wyrazy uznania złożyła także Pani Joanna Klęczar i Pani Jolanta Liwacz z firmy Synthos S.A. oraz pan dr inż. Adam Tarniowy – prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć program artystyczny o tematyce chemicznej w wykonaniu uczniów klasy trzeciej technikum technologii chemicznej. Najważniejszą częścią uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu.

Zwycięzcami konkursu zostali: Czytaj dalej…

Poznajemy Oświęcim

grupa chłopców na schodach przed wejściem do budynku30 maja klasa 2 inf wzięła udział w grze terenowej na oświęcimskiej starówce. Trzyosobowe zespoły wyszukiwały obiekty wskazane w aplikacji m.in. tablice pamiątkowe, mural, pomnik, budynki. Liczył się czas i prawidłowe odpowiedzi na pytania zawarte w aplikacji. Uczestnicy mieli też obowiązek robienia wspólnego selfi przy każdym „przystanku”.

Celem było poznanie najstarszej dzielnicy Oświęcimia, integracja i zabawa.

Dnia 6 czerwca uczniowie zwiedzili Muzeum Zamek, co było dopełnieniem poprzedniego wydarzenia.

Aplikacja i materiały do gry terenowej przygotowane zostały przez Pawła Wysogląda i Andrzeja Matrasa i po poprawkach mogą być wykorzystane przez klasy  chętne do takiej zabawy.

 

pięciu chłopców na tle starego zabytkowego budynku sądu w rynku oświęcimskim grupa chłopców na schodach przed wejściem do budynku Widok z wieży- rozległe łąki, w dale zabudowania i droga. Widok z wieży-widać wieżę kościół, dachy, zieleń drzew. Daleka perspektywa. Trójka chłopców na tle kamienic, z boku wystawa.

Sukcesy szkolnych lekkoatletów

W dniu 30 maja 2025 roku na nowym obiekcie sportowym Naszej Szkoły, stadionie lekkoatletycznym odbyła się Powiatowa Licealiada Młodzieży Szkolnej w Indywidualnej Lekkoatletyce. Naszą Szkołę reprezentowała 27-osobowa grupa dziewcząt i chłopców, którzy rywalizowali w 6 konkurencjach indywidualnych i 2 drużynowych. Reprezentanci Naszej Szkoły wywalczyli 12 medali w 10 w konkurencjach indywidualnych i 2 w konkurencjach drużynowych.

 

I miejsce – złoty medal wywalczyli:

  1. Klara Kuszneruk /2gA – pchnięcie kulą
  2. Oskar Bilczewski /2ch – pchnięcie kulą
  3. Filip Kania /3gr – bieg średni na dystansie 400m
  4. Adam Wąsik /3fB – bieg długi na dystansie 1500m
  5. Sztafeta kobiet w składzie: Zuzanna Chowaniec-2aB, Karolina Zborowska-2gA,  Julia Tobiasz- 2dB, Julia Kołodziejczyk-2dB  – bieg na dystansie 4x400m

II miejsce – srebrny medal wywalczyli: Czytaj dalej…

Informatycy na tropie Smoka i Banacha

W dniu 14 maja 2025 roku uczniowie klasy 3 informatycznej B wzięli udział w wycieczce edukacyjnej do Krakowa, której głównym celem była wizyta na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica. Naszym pierwszym przystankiem był Wydział Matematyki Stosowanej, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie pt. „Matematyka UX: jak równania, algorytmy i teoria informacji wpływają na projektowanie interfejsów i stron internetowych”. W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, w jaki sposób matematyka wykorzystywana jest w analizie zachowań użytkowników, optymalizacji stron internetowych oraz projektowaniu interfejsów. Była to znakomita okazja, by zobaczyć, jak teoria spotyka się z praktyką w nowoczesnych technologiach cyfrowych. Czytaj dalej…

WYNIKI KONKURSU CHEMICZNEGO „MŁODY CHEMIK”

logo szkoły PZ2, Synthos, STiP Chem

W finale konkursu chemicznego „Młody Chemik” organizowanego przez Powiatowy Zespół Nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych im Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu wzięło udział 35 uczniów z 12 szkół podstawowych. Z przyjemnością informujemy, że zwycięzcami konkursu zostali:

MIEJCE Nazwisko i imię Nazwa szkoły
1 Julia Waligóra Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rajsku
2 Franciszek Włoch Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Jawiszowicach
3 Sophia Karolczak Szkoła Podstawowa Nr 9 w Oświęcimiu

Czytaj dalej…

Wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Kilku uczniów w hali muzeum. Na ścianie napis "Zawsze w akcji" oraz symbol straży pożarnejW dniu 24 kwietnia 2024 roku uczniowie klas mundurowych pod opieką nauczycieli: Roberta Barteckiego, Marcina Dziubka, Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba, udała się na wycieczkę do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Wycieczka odbyła się w ramach edukacji przedmiotowej- biznes i zarządzanie.

Przewodnik  ciekawie opowiadał o historii pożarnictwa w Polsce, a wielu eksponatów zgromadzonych w muzeum można było dotknąć lub wypróbować ich działanie. 

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. W 1992 roku włączone zostało w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

Zbiory muzealne liczą ponad 4 tysiące eksponatów dokumentujących rozwój techniki pożarniczej do czasów współczesnych. Najciekawsze z nich wyeksponowane zostały w pięciu obszernych halach.

Od 2006 roku muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz bierze udział od 2008 r. w cyklicznej imprezie – Industrada, a także od 2012 roku muzeum angażuje się w Noc Muzeów, kiedy placówki muzealne można zwiedzać po zmroku.

Za szkłem manekiny ubrane w dawne stroje strażackie. jeden góralski z parzenicami Duża pompa ręczna wielkości dużego samochodu. Na niej napis 1844. Zabytkowa pompa wodna wielkości wozu konnego. Bogato zdobiona z rzeźbami kur naturalnej wielkości po obu stronach. Zabytkowa centralka telefoniczna- skrzynka z przewodami i wtykami. Nad nią dwa zdjęcia przedstawiające ludzi korzystających z centralki. pięcioro uczniów pochylających się nad zabytkowa centralką telefoniczną. Duże pomieszczenie wypełnione gablotami w kształcie litery U. W gablotach manekiny z różnymi ubiorami strażackimi.

Pożegnanie absolwentów

Dyrektor wręczający uczniowi nagrodę. W tle inni uczniowie. Widać fragment sali gimnastycznej.Dnia 25 kwietnia 2025 roku pożegnaliśmy absolwentów Naszej Szkoły. Naukę w „Chemiku” ukończyło  207 uczniów liceum oraz 83 uczniów technikum. Uroczystość otworzył dyrektor p. Jacek Stoch, który przypomniał drogę jaka przebyli absolwenci w szkole średniej, a także życzył pomyślności w następnym etapie życia oraz w nadchodzących egzaminach maturalnych. W imieniu wychowawców przemówiła pani Marta Matula, a w imieniu absolwentów Erica Kołodziej.
Pożegnanie uświetnił  grą na skrzypcach Alan Zubel. W krótkim skeczu wystąpili uczniowie klasy 3gA. Uroczystość prowadzili: Emilia Majcherczyk i Adrian Sieprawski. Całość przygotowała p. Katarzyna Rasińska.

Galeria z wydarzenia [TUTAJ]