„Wirtualne Życie – realne problemy”- zajęcia profilaktyczne

W ramach działań powiatowych związanych z Promocją i Ochroną Zdrowia w I semestrze bieżącego roku szkolnego odbyły się w naszej placówce prelekcje profilaktyczne dla rodziców i uczniów wszystkich klas I liceum i technikum oraz pracowników szkoły, pt.„Wirtualne Życie – realne problemy. Zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, wykorzystanie przestrzeni wirtualnej w zjawiskach narkotykowych”. Zajęcia poprowadził Piotr Rychły z Centrum Doradczo-Szkoleniowego „Auxilium”  w Czechowicach-Dziedzicach.

Tematyka prowadzonych  zajęć była spójna z założeniami Programu Wychowawczo- Profilaktycznego Szkoły. Stanowiła istotne wprowadzenie do problemu środków psychoaktywnych, zmiany w podejściu do pracy z osobami eksperymentującymi z narkotykami i poruszyła nowe zagrożenia – „dopalacze”. Dorosłym uczestnikom wizualizowano najczęściej występujące na rynku narkotyki i dopalacze, przedstawiono ich działanie, rozpoznanie, skutki jakie wywołują – w tym zmiany zachowania, wyglądu. Omówiono problem diagnostyki dopalaczy w Polsce, a także inne zjawiska powiązane z narkotykami,. Uwzględniono szczególną rolę rodziców w systemie pomocy dziecku, które sięga po narkotyki czy dopalacze.

Warsztaty  miały na celu uświadomienie niepełnoletnim odbiorcom  realnych skutków i konsekwencji związanych z sięganiem po środki psychoaktywne, ze szczególnym uwzględnieniem nowych „trendów” narkotykowych. Przybliżyły także zjawisko związane z mitami  i stereotypami występującymi w zagrożeniach  narkotykowych oraz społeczno prawne konsekwencje sięgania po środki psychoaktywne. Omówiona została również ważna rola rozpowszechniania nowych kierunków narkotykowych w przestrzeni wirtualnej, narkoinformacja oraz manipulacja w przestrzeni wirtualnej w odniesieniu do środków psychoaktywnych.

Poruszana tematyka oraz niekonwencjonalna forma przekazu, wykorzystująca potencjał emocjonalny uczestników spotkała się z aprobatą odbiorców. Wszyscy byli żywo zainteresowani omawianym tematem, co jednoznacznie świadczy o konieczności kontynuowania tego typu przedsięwzięć w naszej placówce.

Zajęcia zostały sfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu.

Pedagog Joanna Wiktor-Sieprawska

Bookmark the permalink.

Comments are closed.