MŁODZI INFORMATYCY Z CHEMIKA TWÓRCAMI APLIKACJI DLA OŚWIĘCIMSKIEGO MUZEUM

3 grudnia w Piwnicy Artystycznej Młodzieżowego Domu Kultury w Oświęcimiu odbyła się uroczystość podsumowująca projekt edukacyjny „Stwórz z nami aplikację” adresowany do uczniów szkół powiatowych. Podstawą do stworzenia programu miała być publikacja dr Andrzeja Strzeleckiego pt. „Topografia Pamięci. Miejsca pamięci o ofiarach Auschwitz i bohaterach ruchu oporu w latach 1939-1945 znajdujące się na Ziemi Oświęcimskiej”. Projekt zainicjowało Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Do pracy nad aplikacją zgłosiło się kilkunastu uczniów z czterech szkół średnich powiatu oświęcimskiego, z czego połowę tworzył zespół młodych informatyków z klasy I inf G w składzie Julia Chmura, Jakub Gałuszka, Jakub Joniec, Mateusz Kania, Krystian Korbel, Dawid Spisak, Kamil Rybarski. Chociaż byli najmłodszą wiekowo grupą spośród reprezentantów pozostałych szkół, to podczas uroczystości podsumowującej projekt organizatorzy wypowiadali się o nich w samych superlatywach.

Wyrazem uznania były wyróżnienia, które otrzymali wyłącznie uczniowie Naszej Szkoły: Julia Chmura, Jakub Gałuszka, Krystian Korbel, Jakub Joniec, i Mateusz Kania.

Prace nad aplikacją odbywały się podczas

Nasza Szkoła ponownie najlepsza w Polsce po pierwszej rundzie Ligi SMS

Drugi rok z rzędu tytułem najlepszej szkoły mistrzostwa sportowego i sumą 2053 punktów zakończyła się pierwsza runda Ligi Szkół Mistrzostwa Sportowego dla Naszych pływaków.Zachęcamy również do lektury relacji medialnych. Odnośniki znajdują się do wglądu pod tekstem. O sukcesach pływaków z naszej szkoły można poczytać również na łamach grudniowych wydań regionalnej prasy.

Wśród żeńskiej reprezentacji grodu nad Sołą, świetnie prezentowały się; Dominika Kossakowska, Daria Nita, Zuzanna Famulok, Zuzanna Nowak, Anna Kempa i Marta Klimek.Równie dobrze wypadła męska część ekipy, a więc; Mateusz Dubas, Przemysław Suchański ,Oskar Cieśla, Wiktor Grzegorczyk, Kamil Sieradzki, Jakub Kwaśny, Wojciech Ogrodnik, Mateusz Mamcarz i David Szczygieł.

„Cieszymy się z doskonałego występu naszych uczniów, pobicia rekordów życiowych i mam nadzieje, że w rundzie wiosennej utrzymają swoją dyspozycję, kolejny raz wygrywając Ligę SMS” – mówi Jacek Stoch, dyrektor Powiatowego Zespołu Numer 2 SOMSiT im. Ignacego Łukasiewicza w Oświęcimiu.

Należy podkreślić, że zwycięstwo reprezentantów Powiatu Oświęcimskiego nie byłoby możliwe bez ciężkiej pracy każdego z zawodników i wzorowego zgrania całej drużyny. Zgodnie z tradycją, uczestniczący w zawodach pływacy mogli liczyć na solidny dopingu z trybun, który z pewnością motywował do walki o tytuł najlepszej szkoły sportowej w Polsce.

„Każdy start był ważny, a gorąca sportowa atmosfera sprawiała, że nasi zawodnicy wzbijali się na wyżyny swoich możliwości. Warto podkreślić, że podczas dwudniowych zmagań osiągnęliśmy 107 punktową przewagę nad bardzo mocną ekipą SMS Bielany Warszawa”- relacjonuje Alicja Woźnicka, szkoleniowiec w oświęcimskiej SMS.

Jakub Konior /

Konkurs frekwencji

W związku z ogłoszeniem wyników  konkursu na najwyższą frekwencję dzień 10.12. 2019r. (wtorek)
jest dniem bez pytania dla poniżej wymienionych klas:

[kliknij tutaj]

Drużyna dziewcząt z PZ nr 2 mistrzem powiatu w badmintonie

 W dniu 28 listopada 2019r. odbyły się powiatowe zawody w badmintonie. W kategorii dziewcząt Naszą Szkołę reprezentowały uczennice z klasy 2 C  Izabela Szymańska i Wiktoria Frosik. Nasze reprezentantki wygrały wszystkie  mecze i zajęły pierwsze miejsce w turnieju.

Gratulujemy!!!

Małgorzata Kapcińska

Uczniowie „Dwójki” na podium w zawodach sportowych w tenisie stołowym.

W powiatowych zawodach sportowych w tenisie stołowym – gra drużynowa, które odbyły się 26.11.2019r, zawodnicy z Naszej Szkoły zajęli najwyższe lokaty zarówno w drużynie kobiet jak i  ężczyzn.

I miejsce drużyna chłopców w składzie:

Łukasz Broszkiewicz – 2d,
Tomasz Gasidło – 1eln i Paweł Mitoraj  – 4eln

II miejsce drużyna dziewcząt w składzie:

Agata Ortman – 3ch, Izabela Szymańska – 2c
i Wiktoria Frosik – 2c

Opiekunem uczniów była Lidia Modzelewska

Zaproszenie na wystawę w czytelni

hdr

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów naszej szkoły do zapoznania się z wystawą Regionalia w bibliotece PZ nr 2 w Oświęcimiu „Ziemia Oświęcimska”.

Na wystawie możecie obejrzeć publikacje (głównie książki) o naszej małej ojczyźnie i jej mieszkańcach

Kolejne sukcesy naszych uczniów w konkursie historycznym

foto: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Piotr Urbańczyk,
uczeń klasy 2d  PZ 2 SOMSiT

został Zwycięzcą

V Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni”.

III miejsce zajęła  Julia Kopała, uczennica klasy 3d.

Za nami finał V Powiatowego Konkursu Historycznego „Solidarni”. 29 października 2019r. w Piwnicy Artystycznej MDK uczniowie powiatowych szkół średnich walczyli o podium, rozwiązując test wiedzy o działalności „Solidarności” w latach 1976-1989.

Autorem pytań oraz przewodniczącym komisji konkursowej, jak również prowadzącym konkurs był Artur Kasprzykowski, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Katowice. Dnia 15 listopada 2019r. w Oświęcimskim Centrum Kultury  podczas obchodów  Narodowego Święta Niepodległości  z rąk starosty i wicestarosty nagrody odebrali zwycięzcy i laureaci konkursów o tematyce patriotycznej organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury. Wśród nich  Piotr Urbańczyk i Julia Kopała.

 SERDECZNIE GRATULUJEMY

/Historycy/

informacje i zdjęcia z portalu powiatowego [TUTAJ]

foto: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

foto: Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

Zaproszenie do udziału w VIII edycji Konkursu Angielsko – Niemieckiego MŁODY POLIGLOTA

 

 

Już po raz ósmy jesteśmy organizatorem Konkursu Angielsko – Niemieckiego MŁODY POLIGLOTA. Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym przedsięwzięciu uczniów klas VII
oraz VIII szkół podstawowych z powiatów oświęcimskiego,
bieruńsko – lędzińskiego, chrzanowskiego, wadowickiego, pszczyńskiego, bielskiego oraz jaworznickiego, którzy chcieliby rozwinąć swoje umiejętności językowe.

W tym roku szkolnym Patronat Honorowy nad konkursem objął:

Marcin Niedziela – Starosta Oświęcimski

Konkurs odbędzie się w II etapach:

  • I etap (w zgłoszonej szkole) – 16 grudnia 2019r. o godz. 10.00,
  • II etap (finał w PZ nr 2 SOMSiT) – 18 lutego 2020r. o godz. 10.00.

Zgłoszenia uczestników prosimy przesyłać do dnia 5 grudnia 2019r. na adres konkurs.pz2@wp.pl.

Poprzednie edycje spotkały się z bardzo dobrym odbiorem ze strony szkół, nauczycieli, uczniów
i ich rodziców. Mamy nadzieję, że po raz kolejny nasza inicjatywa będzie cieszyła się tak dużym zainteresowaniem.

Poniżej znajdą Państwo treść zaproszenia oraz regulamin konkursu z załącznikami:

Zaproszenie

Regulamin konkursu

Harmonogram konkursu

Zakres tematyczny

Formularz zgłoszeniowy

Oświadczenie rodziców

Wyniki 44 Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego

Wyniki etapu szkolnego 44 Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego z dnia 7.11.2019r:

1. Julia Pryszcz 2e 27 pkt.

2. Amelia Bużyk 4inf 24 pkt.

3. Ex-equo Mateusz Piegzik 2infB oraz Damian Cybul 2e 19 pkt.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Dziękujemy także pozostałym uczestnikom konkursu i życzymy powodzenia  oraz wytrwałości w dalszej nauce i przygodzie z językiem angielskim.

Jednocześnie informujemy zainteresowanych o możliwości wglądu do prac, które znajdują się u nauczycieli organizujących konkurs.

Organizatorzy:

1 Joanna Dutkiewicz

2 Mirosław Wojtyczko

3 Paweł Wysogląd

4 Tomasz Zięba

 

Nasi uczniowie z wizytą w firmie Synthos

Uczniowie klas pierwszych o profilu technik technologii chemicznej pod opieką p. Jarosława Wróbla i p. Marty Hartung, wzięli udział w wycieczce do firmy chemicznej Synthos. 

Polecamy również lekturę relacji medialnych, do których odnośniki zostały zamieszczone pod tekstem.

Omówienie warunków otrzymywania stypendiów dla trzech najlepszych uczniów z klasy, stanowiło szczególnie istotny z punktu widzenia młodzieży punkt programu. Równie dużym zainteresowaniem cieszyła się tematyka związana z płatnymi praktykami i stażami, które firma chemiczna Synthos oferuje najlepszym uczniom klasy o profilu technik technologii chemicznej w powiatowej Dwójce.

„Dzięki uczestnictwu w wycieczce nasi uczniowie mieli możliwość zwiedzania zakładu produkcji kauczuków, produkcji styrenu z etylobenzenu, a także produkcji tworzyw styrenowych” – wylicza Marta Hartung, nauczyciel przedmiotów chemicznych.

Wyjazd pełen niezapomnianych wrażeń, zakończył się wręczeniem fartuchów, kurtek i okularów ochronnych. Nowe wyposażenie będzie niezastąpione w trakcie przeprowadzania licznych doświadczeń w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów chemicznych w Małopolsce, które znajduje się do dyspozycji uczniów Naszej Szkoły.

Materiał w Faktach Oświęcim

Publikacja w Portalu Oświatowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu

Jakub Konior /