,,Mikołaj Kopernik krakowskim studentem”– wycieczka do Krakowa

Ponad 30 uczniów naszej szkoły wzięło udział w szkolnym, astronomicznym projekcie dotyczącym Mikołaja Kopernika. Od września do grudnia 2023 roku uczestnicy projektu opracowywali zadania z zakresu życia i działalności Wielkiego Polaka. Było to przedsięwzięcie, które wkomponowywało się w obchody 550 rocznicy urodzin Kopernika.
W związku z tym, że torunianin urodził się w lutym, na termin wycieczki został wybrany ten miesiąc. Mikołaj studiował w Krakowie w latach 1491 – 1495 na Akademii Krakowskiej, której to nazwę zmieniono w 1817 roku na Uniwersytet Jagielloński. W najstarszej części uniwersytetu w Collegium Maius mieści się obecnie muzeum, a w nim sala o nazwie Skarbiec Kopernika. Do wyjątkowych eksponatów skarbca należą przyrządy astronomiczne – astrolabium, torquetum i globus nieba.

Mikołaj Kopernik prowadził badania, ale nie przedstawił dowodów na potwierdzenie swojej teorii heliocentrycznej. Zadaniem tym zajęli się inni uczeni w kolejnych epokach. Należał do nich m.in. Léon Foucault – francuski fizyk doświadczalny, który za pomocą wahadła dowodził, że Ziemia obraca się wokół własnej osi. 31 marca 1851 roku udało się mu zorganizować publiczną prezentację działania wahadła w paryskim Panteonie. Wahadło Foucaulta można zobaczyć w krakowskim Kościele św. Piotra i Pawła, co też uczyniliśmy.