Monthly Archives: Styczeń 2019

Kino, które uczy i wychowuje- program Kino Szkoła, podsumowanie pierwszego półrocza 2018/2019

18  grudnia młodzież Naszej Szkoły po raz trzeci w tym semestrze uczestniczyła w programie Kino-Szkoła. Jest to projekt profilaktyki poprzez film, w którym uczniowie konfrontują się z ważnymi problemami społecznymi.

W październiku myślą przewodnią było to zachowanie własnych wartości w sytuacji presji grupowej. Nasi uczniowie obejrzeli film „Moja miłość” (reż. Brian Braugh)

W listopadzie dzięki filmowi „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego musieli zmierzyć się z problemem uzależnień od środków psychoaktywnych oraz presji i woli wychodzenia z nich.

Tematyką spotkania grudniowego była dorosłość i odpowiedzialność za siebie i swoją przyszłość. Materiałów do przemyśleń dostarczył obraz „Carrie Pilby” (reż. Susan Johnson)

Dodatkowym atutem programu jest udział młodzieży w dyskusji prowadzonej przez specjalistę. Filmy to „świeże” produkcje oparte na prawdziwych

Korekta planu lekcji.

Od poniedziałku tj. 04.02.2019 zostaje wprowadzona drobna korekta planu lekcji. Proszę o zapoznanie się z nowym planem, który znajduje się już w MobiDzienniku.

Frekwencja godna nagrody

W dniu 11.01.2019 o godzinie 10.00 w czytelni odbyło się spotkanie podsumowujące konkurs frekwencji w I półroczu. Zwycięzcą konkursu w tym semestrze została klasa  1infA, która z rąk dyrektora szkoły Jacka Stocha oraz wicedyrektor Beaty Karkoszki otrzymała nagrodę w postaci dofinansowania do wycieczki szkolnej w wysokości 200 zł. Nagrodzono również 36 uczniów ze 100% frekwencją. Otrzymali oni karty podarunkowe do empiku. Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

W imieniu Dyrekcji, Rady Rodziców oraz Nauczycieli gratulujemy uczniom ze 100% frekwencją i życzymy sukcesów w przyszłym semestrze.

Poniżej publikujemy zdjęcia z tego wydarzenia

Ciekawa lekcja chemii dla uczniów szkoły podstawowej [foto]

Dnia 10 grudnia 2018 roku w laboratorium chemicznym odbyła się lekcja otwarta z chemii, w której wzięli udział uczniowie klasy IIa Szkoły Podstawowej w Brzezince. W czasie zajęć mogli oni doświadczalnie zbadać zastosowanie wskaźników kwasowo – zasadowych oraz poznać niezwykłe właściwości związków używanych na co dzień. Pod opieką nauczycieli pań Urszuli Przybytek i Agnieszki Mąsior oraz uczniów klasy IV technologii chemicznej zaproszeni goście samodzielnie wykonywali eksperymenty chemiczne. Brali także udział w pokazach doświadczeń chemicznych, przygotowanych przez wyspecjalizowanych już w tej dziedzinie uczniów naszego technikum. Podczas pracy na nowoczesnym sprzęcie, w profesjonalnej pracowni chemicznej uczniowie szkoły podstawowej mogli poczuć się jak w prawdziwym przemysłowym laboratorium. W czasie lekcji panowała miła atmosfera, a niektórzy z zaproszonych gości być może powrócą do nas w przyszłości jako uczniowie.

Poniżej kilka zdjęć z przeprowadzonej otwartej lekcji

Kolędowanie w szpitalu

W czwartek 20.grudnia – tuż przed świętami Bożego Narodzenia grupa 10 wolontariuszek – uczennic z różnych klas LOMSiT pod opieką p. M. Trzop odwiedziło małych pacjentów Oddziału Dziecięcego Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu. Wspólne kolędowanie wprowadziło dzieci, i ich rodziców w świąteczny nastrój i pozwoliło choć na chwilę zapomnieć o chorobie najmłodszych. Dla nas to spotkanie było wyjątkowym i wzruszającym przeżyciem.

Dziękujemy pani ordynator dr Bożenie Ubik-Wróbel za umożliwienie tej wizyty oraz wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zakupili prezenty dla małych pacjentów, aby cieszyły ich podczas trudnego czasu ich pobytu w szpitalu.

/M.Trzop/

Prawdziwie ekologiczna wigilijka klasowa [FOTO]

Współczesny świat staje na głowie by uczynić jak najwięcej w sprawie ochrony naszej planety. Pojęcie „eko” wdziera się w życie ludzi coraz częściej i jest to zjawisko jak najbardziej pozytywne.

Właśnie dlatego, dnia 21.12.2018 klasa IIIe wraz z wychowawcą Magdaleną Strumińską oraz panią Anna Krawczyk, która przeprowadzała w naszej klasie zajęcia dotyczące tego jak żyć „eko” , postanowiła dołożyć wszelkich starań, by tym razem, coroczna wigilijka klasowa była jak najbardziej przyjazna naszemu środowisku. Pomijając ręcznie robione, ekologiczne ozdoby czy brak plastikowych kubeczków i sztućców, które w czasie takich wydarzeń namiętnie nam towarzyszą, głównymi „gwiazdami” zostały potrawy i napoje znajdujące się na naszym klasowym, wigilijnym stole. Wszystkie ciasteczka, ciasta i przekąski zostały wykonane w stu procentach z ekologicznych składników. Nie było miejsca na konserwanty czy sztuczne barwniki. Prawdziwe kakao, mleko sojowe i wiele innych produktów sprawiły, że jedzenie było

Uczeń Naszej Szkoły zwycięzcą międzynarodowego konkursu programistycznego

Bruno Kawka, uczeń klasy 2 infA Technikum odniósł wielki sukces startując w Google Code-In,   międzynarodowym konkursie programistycznym dla uczniów w wieku 13-17 lat. Przez 50 dni rywalizowało w nim 3124 uczestników z 77 krajów. Zawody polegały na wykonywaniu zadań dla różnych organizacji open source, głównie w zakresie wytwarzania oprogramowania obejmującego naprawianie błędów aplikacji, dodawanie nowych funkcji, pisanie dokumentacji, sprawdzanie jakości oprogramowania, czy nawet projektowanie UI/UX (Interfejsu, oraz odczuć użytkownika).

Zawodnicy dołączali do zespołów (np. projekt Wikimedia, Fedora, KDE), które po zakończeniu przewidzianych zadań wskazywały zwycięzców. Na taki właśnie sukces zapracował Bruno Kawka.

Dołączył do organizacji Digital Impact Alliance (DIAL), a pracował pod okiem jednej z jego gałęzi DIAL – Mifos Initiative.

Jedno z pierwszych zadań polegało na stworzeniu dokumentacji dla błędów zgłaszanych w repozytorium aplikacji. Jak stwierdził: „Od początku byłem nastawiony na to, że muszę wygrać,  więc zamiast stworzyć dokumentację manualnie, napisałem skrypt w języku Python, który całkowicie automatyzuje ten proces. Dodatkowo skrypt uruchomiłem na serwerze (Heroku), aby działał 24/7 i odświeżał dane co 5 minut.”

Link do projektu: https://brunokawka.me/easy-issues-documentation

Jego najważniejsze zadania dotyczyły jednak aplikacji MifosPay. Z własnej inicjatywy stworzył

PODSUMOWANIE ZAWODÓW „BIJEMY REKORDY”

Marta KLIMEK i Michał DASZKIEWICZ najlepsi podczas 10 jubileuszowej edycji ZAWODÓW „BIJEMY REKORDY” pod patronatem Pawła Korzeniowskiego.

Zakończyła się kolejna, dziesiąta już edycja zawodów Bijemy rekordy pod patronatem naszego wybitnego wychowanka, OLIMPIJCZYKA I MISTRZA ŚWIATA  – Pawła Korzeniowskiego.

Zawroty objął swoim patronatem również prezydent Miasta Oświęcim, Janusz Chwierut, który przywitał licznie zgromadzonych zawodników i gości.

W otwarciu zawodów uczestniczył także wicewojewoda Małopolski, Zbigniew Starzec, wicestarosta Powiatu Oświęcimskiego, Paweł Kobielusz, prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego, Kazimierz Woźnicki oraz sam Paweł Korzeniowski, który uroczyście otworzył zawody, a następnie udekorował zawodników niepełnosprawnych, trenujących pod okiem trenerki Jadwigi Zieleńskiej Starzec.

Na starcie stawiło się ponad 560 uczestników, co stanowi dotychczasowy rekord frekwencji na zawodach. Zawody cieszą się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w tym roku mieliśmy przyjemność gościć zawodników ze Słowacji, Czech oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich!

Impreza stanowiła doskonałą, a zarazem ostatnią okazję

Bezpieczne ferie

Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom udanego wypoczynku i bezpiecznego powrotu z ferii.

Poniżej  link do Poradnika Bezpiecznego Wypoczynku zamieszczonego na stronach Kuratorium Oświaty w Krakowie  [tutaj]

oraz do strony Ministerstwa Edukacji Narodowej”: O czym warto pamiętać przed feriami”

 

Targi edukacyjne 2019 [galeria]

W dniu 7 stycznia 2019 roku w hali sportowej Powiatowego Zespołu nr 2 w Oświęcimiu odbyły się 21. Powiatowe Targi Edukacyjne. W wydarzeniu tym wzięły udział Pani Halina Cimer, Małopolski Wicekurator Oświaty, Pani Maria Nitka, Dyrektor Delegatury w Wadowicach oraz wizytator, pani Honorata Nowak- Kolec

Podczas targów swoje oferty zaprezentowały szkoły ponadgimnazjalne szkół powiatowych, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu oraz Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego a także Wielozawodowy Zespół Szkół w Zatorze Propozycje kulturalne na swoim stoisku przedstawiał Młodzieżowy Dom Kultury w Oświęcimiu. Znalazło się też miejsce dla doradców zawodowych z Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

W tym roku na targi zostali zaproszeni uczniowie klas 8 szkół podstawowych oraz klas 3 gimnazjów. Łącznie do hali Powiatowego Zespołu nr 2