Pokazy kriogeniczne na Uniwersytecie Jagiellońskim

pj3Dnia 31 marca 2016 roku uczniowie klas 1a – biologiczno – chemicznej,, 3 Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego oraz 2 technikum technologii chemicznej wraz z opiekunami: Urszulą PrzybytekAgnieszką Mąsior oraz Mieczysławem Kurczabem uczestniczyli w pokazach kriogenicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas wycieczki naukowej z chemii uczniowie mogli obejrzeć pokazy skroplonych gazów i poznać właściwości substancji w niskich temperaturach. W trakcie pokazu prezentowany był wykład na temat historii i zastosowań kriogeniki oraz szereg doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach. Uczniowie mieli okazję obejrzeć skraplanie gazu ziemnego, zestalanie argonu, rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki i inne ciekawe doświadczenia. Najbardziej spektakularnym elementem wycieczki  okazał się pokaz spalenia mieszaniny piorunującej.

/ p. Urszula Przybytek, nauczyciel chemii, Jakub Konior – lider Koła Medialnego /