Światowy Dzień Ziemi 2017 w „Chemiku”

20170410_10590822 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, którego tegorocznym tematem jest ochrona różnorodności biologicznej. Jest to ważne i szczególnie nam bliskie zagadnienie, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego i wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „W kierunku natury”.

Co roku dzięki takiej akcji zbiera się setki ton śmieci, ale ich liczba nie maleje, bo na miejsce zebranych wyrzucane są nowe. Rozwiązaniem problemu nie jest coroczna zbiórka śmieci, lecz zmiana nawyków w codziennym życiu polegająca na robieniu świadomych zakupów: (kupowanie rozważne, w opakowaniach ekologicznych, nabywanie rzeczy trwałych, wielokrotnego użytku), unikaniu tworzenia odpadów i odpowiednim nimi gospodarowaniu.

Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię: w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

21 kwietnia 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji ekologicznej sprzątanie Ziemi. Każda klasa miała wyznaczony teren. Uczniowie dobrze przygotowani (zaopatrzeni w worki, rękawice) i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli spod szkoły sprzątać wyznaczone tereny.

Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy wielką nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia.

Organizatorzy akcji

Jolanta Rakowska