Spotkanie z Astronomią 2017

11 października 2017 r. w oświęcimskim Cinema Planet, uczniowie klasy II e, II f, II c,      III d, Ig  pod opieką nauczycieli Jolanty Rakowskiej, Joanny Smrek, Kazimierza Foltyna i Mieczysława Kurczaba uczestniczyli w kolejnej edycji „ Spotkań z astronomią”. Jest to autorski, 6-częściowy cykl prelekcji połączony z prezentacją multimedialną.

Prelekcję prowadził sam autor- p. Aleksander Trębacz, nauczyciel fizyki i matematyki, popularyzator astronomii, członek Polskiego Towarzystwa Miłośników  Astronomii, który w latach 1979-1997 zorganizował pierwsze w Polsce specjalistyczne Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Tematem tej części wykładu były planety- ich powstawanie oraz typy. Szczegółowej charakterystyce poddano planety typu ziemskiego.

„Poznawanie wszechświata jest moją życiową pasją,

ale to, co daje mi najwięcej szczęścia i satysfakcji,

to dzielenie się tą wiedzą z innymi ”

                                                                                                              Aleksander Trębacz

Można powiedzieć, iż misja przedsięwzięcia jest zgodna ze słowami autora. Projekt „Spotkania z Astronomią” powstał w roku 1998 z myślą, aby edukować i zainteresować jak największe grono odbiorców otaczającym nas wszechświatem. Od samego początku był skierowany głównie do dzieci oraz młodzieży szkolnej. Już od prawie 17 lat cieszy się nieprzerwanie licznym zainteresowaniem na terenie całego kraju.

Choć Astronomia kojarzona jest głównie z kosmosem, program „Spotkań z Astronomią” w znacznym stopniu skupia się na naszej planecie oraz życiu na niej, jako czymś unikatowym i niepowtarzalnym pod każdym względem prawdopodobnie na skalę całego wszechświata. Ekologia, ochrona naszego naturalnego środowiska, oraz globalne zmiany klimatyczne wynikające ze szkodliwej działalności człowieka są jednymi z podstawowych wątków i przesłań, jakie niesie nasz projekt powiedział na wstępie Aleksander Trębacz.

Celem prelekcji było zarówno ukazanie obecnego stanu wiedzy w dziedzinie astronomii jak i przedstawienie jej związku z niemal wszystkimi naukami przyrodniczymi (fizyką, chemią, geografią, biologią i ekologią). W programie spotkania była multimedialna prelekcja edukacyjna,  bogato ilustrowana wspaniałymi materiałami wizualnymi, zawierająca:

  • Historię Astronomii, jej zastosowania oraz wpływ na rozwój cywilizacji.
  • Poznanie skali i struktury Wszechświata.
  • Gwiazdy – narodziny, dlaczego i jak długo świecą?
  • Od kiedy istnieje Słońce i jak długo jeszcze będzie podtrzymywać życie na Ziemi?
  • Dyskusja z uczestnikami oraz informacja o najniezwyklejszym zjawisku astronomicznym mającym być widocznym w niedalekiej przyszłości na naszym niebie.

Ostatnie kilkanaście minut było przeznaczone na zadawanie pytań oraz na dyskusję.

Wykład spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez naszych uczniów. Na kolejne „Spotkania z Astronomią” zapraszamy w kwietniu 2018 r.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.